بلیط هواپیما سیستمی

قاصدک 24

حتما نام بلیط هواپیما سیستمی در پروازهای داخلی و خارجی به گوشتان خورده است و آن را با نام بلیط معمولی می‌شناسید. اما شاید دقیق ندانید مفهوم آن چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و چه زمانی باید آن را خرید. پس با قاصدک 24 همراه شوید تا مهم‌ترین نکات در انتخاب و خرید پرواز سیستمی و تفاوت آن با سایر بلیط‌ها را بیشتر بدانید.

 بلیط هواپیما سیستمی


بلیط هواپیما سیستمی چیست؟

 

شرکت‌های هواپیمایی پس از برنامه‌ریزی پرواز و مشخص کردن قوانین و محدوده قیمت مصوب، بلیط هواپیما را به صورت سیستمی به مسافر می‌فروشند. مهم‌ترین ویژگی این نوع بلیط هم ثابت بودن قیمت است و در واقع تفاوتی ندارد آن را به صورت مستقیم از ایرلاین خریداری کنید یا از آژانس‌های هواپیمایی. در ادامه با مهم‌ترین ویژگی‌های بلیط هواپیما سیستمی بیشتر آشنا خواهیم شد:

 • برنامه پرواز ایرلاین‌ها جهت فروش بلیط سیستمی به طور کامل مشخص است. از این رو می‌توانید از مدت‌ها قبل با خیال آسوده پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید.

 • بلیط‌ سیستمی هواپیما برنامه پروازی مشخصی دارد؛ برای تمامی مسیرهای هوایی در فواصل منظم ارائه می‌شود و تنها برای مقاصد پرطرفدار نیست.

 • هنگام خرید بلیط سیستمی اطمینان خاطر خواهید داشت قیمت آن ثابت خواهد ماند و مانند بلیط چارتری دچار نوسان نخواهد شد.

 • هنگام خرید بلیط سیستمی، قوانین کنسلی هر  ایرلاین و استرداد وجه به صورت کامل مشخص است و پس از کسر جریمه، مبلغ باقی مانده به مسافر باز خواهد گشت. در صورتی که معمولا بلیط چارتر و لحظه آخری امکان کنسلی ندارند و میزان جریمه آن‌ها بالا است.
 • در پرواز سیستمی کلاس‌های نرخی مشخص شده است. میزان بار مجاز و شرایط کنسلی هم در هر کلاس نرخی متفاوت است.

 • قیمت بلیط سیستمی برای کودکان تا 12 سال شامل تخفیف‌های ویژه‌ است و می‌تواند یک انتخاب مقرون به صرفه برای سفرهای خانوادگی باشد. هم‌چنین جالب است بدانید قیمت بلیط چارتر کودک 2 تا 12 سال با بزرگسال هیچ‌گونه تفاوتی ندارد.


قیمت بلیط هواپیما سیستمی

 

همان‌طور که در بخش‌های پیشین اشاره شد، قیمت بلیط هواپیما سیستمی ثابت است. البته گاهی ممکن است در نزدیکی پرواز، کمی نوسان پیدا کند. اگر برنامه دقیق و مشخصی برای سفر خود دارید و نمی‌خواهید با گزینه عدم ظرفیت مواجه شوید، پرواز سیستمی برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

 • کافی است در قاصدک 24، مبدا، مقصد و تاریخ حرکت خود را مشخص کنید تا به لیست و قیمت بلیط‌های هواپیما سیستمی موجود دسترسی پیدا کنید. هم‌چنین می‌توانید لیست را بر اساس کمترین قیمت مرتب‌سازی کنید.

 • با توجه به آن که اصولا در فصل‌های پر سفر، ایام تعطیلات، روزهای آخر هفته و مناسبت‌های خاص، تقاضا برای سفر افزایش می‌یابد، بلیط‌ها هم با افزایش قیمت مواجه خواهند شد. پس اگر به دنبال پرواز مقرون به صرفه هستید، تاریخ سفر خود را به روزها و ساعت‌های کم تقاضاتر تغییر دهید.

 • علاوه بر این توصیه می‌شود از فیلتر کلاس پروازی و شرکت هواپیمایی نیز استفاده کنید. اصولا قیمت بلیط سیستمی با توجه به خدماتی که در هر ایرلاین ارائه می‌شود، متفاوت است. هم‌چنین کلاس‌های پروازی امکانات مختلفی ارائه می‌دهند. از این رو نرخ متفاوتی هم دارند. برای نمونه بلیط هواپیما سیستمی اکونومی گزینه مقرون به صرفه‌تری نسبت به کلاس بیزینس و فرست کلاس است.

 قیمت بلیط هواپیما سیستمی

تفاوت قیمت بلیط هواپیما سیستمی و چارتری

 

به طور کل بلیط هواپیما به دو صورت سیستمی و چارتر در پروازهای داخلی و خارجی به فروش می‌رسد. شرکت‌های چارتر کننده، تمام یا بخشی از صندلی‌های هواپیما را از ایرلاین‌ها پیش خرید می‌کنند و سپس به مسافر می‌فروشند. در این صورت هم شرکت هواپیمایی سریع‌تر و با هزینه کمتر به سود مورد نظر خود دست پیدا می‌کند و هم چارترکننده با تخفیف کلی ایرلاین می‌تواند حاشیه سود خود را افزایش دهد. خوب است بدانید:

 

 • تفاوت اصلی بلیط سیستمی و چارتر را می‌توان در قیمت دانست. همان‌طور که اشاره شد نرخ بلیط هواپیما سیستمی ثابت است. اما بلیط چارتری نوسان قیمت دارد. در واقع چارترکننده برای آن که به سود مد نظر خود دست پیدا کند، قیمت را به توجه به شرایط تغییر می‌دهد.

 • اصولا هنگامی که تقاضا برای پرواز پایین باشد و بلیط‌ها فروش نرفته باشند، قیمت‌ پرواز چارتری کاهش پیدا کرده و بهترین زمان برای خرید بلیط ارزان هواپیما خواهد بود.

 • برعکس در فصل‌های پر سفر، تعطیلات و مناسبت‌های خاص که تقاضا برای سفر زیاد است و بلیط‌ها سریع فروش می‌روند ممکن است پرواز چارتری با قیمت برابر و حتی گران‌تر از سیستمی به فروش برسد. پس لزوما همیشه بلیط چارتر از سیستمی ارزان‌تر نیست!

 تفاوت بلیط سیستمی و چارتر


قیمت بلیط هواپیما سیستمی لحظه آخری

 

اصطلاح بلیط لحظه آخری مربوط به زمانی است که بلیط هواپیما تا نزدیکی پرواز به فروش نرفته باشد. به طور تقریبی یک روز مانده تا کمی قبل از بسته شدن باجه‌های صدور کارت پرواز را می‌توان برای خرید این نوع بلیط در نظر داشت. بیشتر مواقع در زمان‌های که تقاضا برای خرید بلیط پایین باشد، چارترکننده جهت جلوگیری از ضرر، قیمت را کاهش می‌دهد و با عنوان بلیط لحظه آخری به فروش می‌رساند.

گاهی هم با توجه به سیاست‌های ایرلاین، ممکن است بلیط هواپیما سیستمی در لحظه آخر با قیمت کمتر یا کلاس نرخی ارزان‌تر عرضه شود و با عنوان بلیط لحظه آخری سیستمی به فروش برسد. اما در بیشتر مواقع پروازهای چارتری بدین صورت ارائه می‌شوند.

 قیمت بلیط هواپیما سیستمی لحظه آخری


تفاوت قیمت بلیط هواپیما سیستمی و اکونومی

 

یکی از سوالات متداول مسافران درباره تفاوت قیمت بلیط هواپیما سیستمی و اکونومی است. در این راستا لازم است بدانید بلیط سیستمی در سه کلاس پروازی اکونومی، بیزینس و فرست کلاس به فروش می‌رسد. هر کلاس پروازی هم امکانات و خدمات ویژه‌ای ارائه می‌دهد و بابت آن هزینه دریافت می‌کند.

اگر به دنبال خرید بلیط ارزان سیستمی هستید، کلاس پروازی اکونومی را انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید در مقابل خدمات کمتری هم دریافت خواهید کرد. اگر هم بهره‌مندی از امکانات باکیفیت و مطلوب مد نظر شما است، با پرداخت هزینه بیشتر از کلاس‌های پروازی بیزینس و درنهایت فرست کلاس که بالاترین و لوکس‌ترین امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهد، استفاده کنید.

 

بهترین زمان رزرو بلیط سیستمی هواپیما

 

ابتدا لازم است اهداف و بودجه سفر خود را مشخص کنید. اگر می‌توانید در تاریخ سفر خود انعطاف داشته باشید، توصیه می‌شود در زمان‌های نزدیک پرواز، علاوه بر بلیط سیستمی، بلیط‌های چارتر و لحظه آخری را نیز بررسی کنید. زیرا احتمال پیدا کردن بلیط ارزان بیشتر خواهد بود. اما اگر برنامه دقیقی برای برنامه سفر خود دارید، پیشنهاد می‌شود هر چه زودتر اقدام به خرید بلیط سیستمی کنید.

با توجه به آن که برنامه پروازهای سیستمی از قبل مشخص شده است، می‌توانید حتی از چندین ماه قبل بلیط خود را رزرو کنید و نگران از دست دادن ظرفیت نباشید. در این راستا یکی از ابزارهای کاربردی، تقویم قیمتی است که با مشخص کردن تاریخ سفر پرواز مورد نظر شما در قاصدک 24، به نمایش درمی‌آید.

 در واقع می‌توانید پایین‌‌ترین نرخ هر روز را در محدوده تاریخ انتخابی خود مشاهده نموده و پس از مقایسه قیمت‌ها، بهترین زمان خرید بلیط مد نظر خود را پیدا کنید. به طور کل بهتر است حداقل 2 تا 3 هفته قبل از پرواز را جهت خرید بلیط سیستمی  ارزان داخلی مد نظر داشته باشید. برای بلیط هواپیما خارجی هم توصیه می‌شود از 7 هفته قبل اقدام کنید.

بهترین زمان رزرو بلیط هواپیما سیستمی

نکات مهم در خرید بلیط سیستمی ارزان

 

اگر قصد خرید بلیط هواپیما سیستمی ارزان را دارید، پیشنهاد می‌شود نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. هنگام جست و جو با مشخص کردن مبدا، مقصد و تاریخ حرکت، تقویم قیمتی به نمایش در می‌آید. در این تقویم، ارزان‌ترین قیمت بلیط در هر روز مشخص شده است. پس به سادگی می‌توانید قیمت‌ها را در روزهای مختلف با یکدیگر مقایسه نموده و درنهایت یک انتخاب مقرون به صرفه داشته باشید.

 2. تقاضا از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت بلیط هواپیما است. از این رو اگر می‌توانید برنامه سفر خود را به ایام کم سفر، غیر تعطیل، روزهای وسط هفته یا ساعات آخر شب موکول کنید. زیرا احتمال پیدا کردن بلیط سیستمی ارزان بیشتر خواهد شد.

 3. قیمت بلیط اصولا در هر ایرلاین متفاوت است. با انتخاب شرکت هواپیمایی ارزان‌تر می‌توانید هزینه سفر خود را کاهش دهید. توصیه می‌شود با فیلترهای جست و جو قاصدک 24، لیست پروازهای هر ایرلاین همچون ایران ایر، هواپیمایی ماهان و... را به طور جداگانه بررسی نموده و پس از آن گزینه مناسب را رزرو کنید.

 4. کلاس‌های پروازی تاثیر زیادی بر هزینه سفر شما دارند. در کلاس پرواز اکونومی خدمات کمتری نسبت به بیزینس و فرست کلاس دریافت خواهید کرد، اما درحقیقت بهترین گزینه برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما سیستمی و کاهش هزینه‌های سفر به شمار می‌روند.

 5. اگر با کودک تا 12 سال قصد سفر دارید، حتما خرید بلیط سیستمی را در اولویت قرار دهید. زیرا به آسانی می‌توانید از تخفیف‌های ویژه استفاده نموده و سفر خانوادگی کم هزینه‌تری را تجربه کنید.

 رزرو بلیط سیستمیخرید بلیط هواپیما سیستمی از ایرلاین‌های مختلف

 

پروازهای سیستمی در تمام ایرلاین‌ها در مسیرهای داخلی و خارجی با برنامه و ظرفیت مشخص به صورت منظم انجام می‌شود. توصیه می‌شود قبل از خرید بلیط هواپیما سیستمی، قیمت و قوانین هر ایرلاین را بررسی نموده و بهترین گزینه موجود را انتخاب کنید. از محبوب‌ترین ایرلاین‌های داخلی می‌توان به ایران ایر، ماهان، قشم ایر، کیش ایر و زاگرس اشاره کرد. در میان محبوب‌ترین ایرلاین های خارجی نیز می‌توان به امارات ایرلاین و ترکیش ایرلاین اشاره کرد.

توجه داشته باشید در هر ایرلاین با توجه به نوع هواپیما، خدمات و امکانات ارائه شده، کلاس پروازی و سایر پارامترها، قیمت بلیط هواپیما متفاوت خواهد بود. از سویی بلیط برخی ایرلاین‌های خوشنام‌تر، اصولا سریع‌تر به فروش می‌رسند و قیمت بیشتری هم دارد. هم‌چنین قوانین کنسلی هر شرکت هواپیمایی نیز متفاوت است. از این رو قبل از خرید بلیط حتما مشخصات شرکت‌های هواپیمایی موجود در مقصد مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهید.

 پروازهای سیستمی


قوانین استرداد بلیط سیستمی هواپیما

 

از مزایای پروازهای سیستمی می‌توان به امکان لغو آسان آن اشاره کرد. در صورتی که بلیط‌های چارتر و لحظه آخری اصولا امکان کنسلی ندارند و درصد جریمه آن‌ها بالاتر است. از این رو اگر برنامه سفر شما قطعی نیست، بلیط سیستمی گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود. در ادامه گام به گام، مراحل کنسلی بلیط در قاصدک 24 را بررسی خواهیم کرد:

 • جهت استرداد بلیط هواپیما سیستمی کافی است به پنل خود در قاصدک 24 مراجعه کنید

 • لیست بلیط‌های خریداری شده را انتخاب کرده و بر گزینه درخواست کنسلی پرواز مورد نظر خود کلیک کنید.

 • قبل از تأیید درخواست حتما قوانین کنسلی و استرداد آنلاین بلیط هواپیما را مطالعه کنید.

 • در مرحله بعد میزان جریمه از حساب شما کسر شده و مبلغ باقی‌مانده در مدت زمانی کوتاه به شما بازگردانده می‌شود.

 • در تمامی مراحل کنسلی بلیط هواپیما سیستمی، تیم پشتیبانی قاصدک 24 در هر ساعت از شبانه روز پاسخ‌گوی شما خواهد بود. می‌توانید با ما تماس بگیرید، میزان جریمه، شرایط و نحوه کنسلی را جویا شوید و سپس با اطمینان خاطر فرآیند استرداد بلیط را انجام دهید.

کنسلی بلیط هواپیما سیستمی


پرترددترین پروازهای سیستمی داخلی

 

پروازهای سیستمی متعددی در طول روز با برنامه و ظرفیت مشخص در مسیرهای داخلی انجام می‌شود. در ادامه با لیست محبوب‌ترین آن‌ها آشنا خواهیم شد:پروازهای سیستمی داخلی


پرترددترین پروازهای سیستمی خارجی

 

پروازهای سیستمی متعددی در طول روز در مسیرهای خارجی انجام می‌شود. در ادامه با لیست پرترددترین آن‌ها آشنا خواهیم شد:


پروازهای سیستمی خارجی

خرید اینترنتی بلیط هواپیما سیستمی از قاصدک 24

 

قاصدک 24، بهترین سایت اینترنتی خرید بلیط هواپیما سیستمی، در تمامی مراحل از جست و جو و رزرو تا کنسلی بلیط با نرخ مناسب همراه شما خواهد بود. در ادامه گام با گام با مراحل خرید آنلاین پرواز سیستمی در قاصدک 24 بیشتر آشنا خواهیم شد:

 1. ابتدا از سربرگ بلیط هواپیما، پروازهای خارجی یا داخلی را با توجه به مقصد خود انتخاب کنید.

 2. سپس یکی از گزینه‌های یک طرفه یا دو طرفه را برای خرید بلیط هواپیما سیستمی انتخاب نمایید. (اصولا خرید بلیط دو طرفه (رفت و برگشت) سیستمی برای شما مقرون به صرفه‌تر خواهد بود)
 3. پس از آن، مبدا، مقصد، تاریخ سفر و تعداد مسافران را مشخص کنید.

 4. با مشخص کردن تاریخ، تقویم قیمتی را مشاهده خواهید کرد که ارزان‌ترین قیمت‌ها را در محدوده تاریخ انتخابی شما به نمایش می‌گذارد و ابزار مناسبی برای پیدا کردن بلیط ارزان سیستمی است.

 5. در مرحله بعد با کلیک بر گزینه جست و جو، لیست پروازهای موجود را مشاهده خواهید کرد.

 6. با کلیک بر گزینه جزئیات بلیط، قیمت بلیط برای نوزاد، کودک و بزرگسال و اطلاعات دقیق در دسترس شما است.

 7. با استفاده از فیلترهایی که در سمت راست صفحه وجود دارند؛ می‌توانید نوع بلیط (سیستمی و چارتر)، کلاس پروازی، ساعت پرواز، تعداد توقف و شرکت‌های هواپیمایی را طبق اهداف سفر خود محدودتر نموده و در سریع‌ترین زمان ممکن بلیط سیستمی مدنظر خود را بیابید.

 8. پس از مطالعه کامل جزئیات و قوانین پرواز، بر گزینه خرید کلیک کنید. در مرحله بعد اطلاعات درخواست شده را ثبت کنید، هزینه را اینترنتی پرداخت نموده و بلیط خود را دریافت کنید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما سیستمی


هم‌چنین تیم پشتیبانی مجموعه قاصدک 24
  جهت پاسخ‌گویی به پرسش‌های شما در تمامی مراحل از جست و جو و خرید تا کنسلی بلیط هواپیما سیستمی به صورت شبانه‌روزی همراهتان خواهد بود.

سوالات متداول در مورد بلیط هواپیما سیستمی

آیا قیمت بلیط سیستمی برای کودکان و بزرگسالان یکسان است؟
خیر، قیمت بلیط سیستمی برای کودکان تا 12 سال ارزان‌تر است. طبق قوانین قیمت بلیط کودک 0 تا 2 سال، 10 درصد قیمت بزرگسالان است. برای کودک 2 تا 12 سال هم به 50 تا 70 درصد قیمت بلیط بزرگسال می‌رسد. (تفاوت آن به کلاس نرخی بلیط بستگی دارد)
قیمت بلیط سیستمی با چارتر چه تفاوتی دارند؟
قیمت بلیط سیستمی ثابت است. اما نرخ بلیط چارتر می‌تواند با توجه با شرایط تغییر کند.
آیا خدمات بلیط سیستمی با چارتر تفاوت دارد؟
خیر، خدمات و امکانات ارائه شده در هر دو یکسان هستند. میزان امکانات و خدمات با توجه به نوع ایرلاین و کلاس پروازی تعیین می‌شود.
میزان بار مجاز در پرواز سیستمی چه‌قدر است؟
میزان بار مجاز ارتباطی به بلیط سیستمی ندارد. شرکت هواپیمایی، کلاس پروازی و کلاس نرخی از عوامل تعیین کننده بار مجاز در پرواز هستند.
آیا می‌توان بلیط سیستمی را کنسل کرد؟
بله، می‌توانید قوانین کنسلی و میزان جریمه را در قاصدک 24 بررسی نموده یا از طریق تیم پشتیبانی جویا شوید. سپس به آسانی در زمانی کوتاه پرواز مورد نظر خود را کنسل کرده تا مبلغ باقی‌ مانده به حساب شما باز گردد.
آیا در بلیط سیستمی امکان تغییر مشخصات مسافر هست؟
این موضوع طبق قوانین هر ایرلاین می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی در پروازها، پس از صدور بلیط امکان تغییر مشخصات وجود ندارد. ممکن است در برخی شرایط، بعضی ایرلاین‌ها امکان تغییر مشخصات با پرداخت جریمه را داشته باشند. از این رو حتما قبل از خرید، قوانین را به دقت بررسی کنید.