بلیط چارتر

قاصدک 24

 حتما تاکنون اصطلاح بلیط چارتر هواپیما به گوش شما خورده است. از آن جا که مسافران همواره به دنبال سفر ارزان و مقرون به صرفه هستند، خرید پرواز چارتری اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. اما مفهوم آن چیست و چگونه می‌تواند هزینه‌های سفر شما را کاهش دهد. در ادامه با ما همراه شوید تا با بلیط چارتر و بایدها و نبایدها هنگام خرید آن‌ها آشنا شوید.

 
بلیط چارتر هواپیما


بلیط چارتر چیست؟

 

واژه چارتر (charter) به معنی دربست کرایه دادن و اجاره یک‌جا است. در واقع برخی از شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی، بخشی از صندلی‌های هواپیما و گاهی تمام آن‌ها را به صورت یک‌جا خریداری می‌کنند و سپس به مسافران می‌فروشند. چارترکننده برای آن که ضرر نکند، در برخی موارد قیمت‌ها را کاهش می‌دهد. به خصوص اگر زمان پرواز نزدیک باشد و بلیط هواپیما به فروش نرسیده باشد. از این رو قیمت پرواز چارتر، با نوسان رو‌به رو است و گاهی ارزان‌تر از بلیط سیستمی به فروش می‌رسد.

 

تفاوت بلیط چارتر و بلیط سیستمی چیست؟

 

در کل بلیط هواپیما به دو صورت سیستمی و چارتر به فروش می‌رسد. بهتر است ابتدا بلیط سیستمی را بشناسید. قیمت بلیط سیستمی برای صندلی‌های هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی ثابت است؛ کف و سقف آن توسط مراجع مرتبط و نهادهای نظارتی مانند سازمان هواپیمایی کشوری تعیین می‌شود و توسط آژانس‌های مسافرتی و سایت‌های فروش آنلاین بلیط هواپیما عرضه می‌گردد. توجه داشته باشید این بلیط‌ها تعداد مشخصی دارند و در صورت انصراف مسافر، با پرداخت جریمه قابلیت کنسلی خواهند داشت.

 اما مفهوم بلیط چارتری چیست و چه تفاوتی با سیستمی دارد. بلیط چاتر توسط شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی از ایرلاین یا شرکت هواپیمایی پیش خرید می‌شود و در محدوده قیمت مصوب به فروش می‌رسد. در واقع چارترکننده با پیش خرید، تخفیف بزرگی از شرکت هواپیمایی می‌گیرد و می‌تواند حاشیه سود خود را افزایش بدهد. از سویی شرکت هواپیمایی هم بدون نیاز به پرداخت هزینه اضافی همچون هزینه بازاریابی و ... صندلی‌های خود را پر کرده و در زمانی کوتاه به نقدینگی مورد نظر خود دست پیدا می‌کند.

 شرکت چارتر کننده برای دستیابی به سود مد نظر خود، یک محدوده قیمتی مشخص می‌کند. گاهی برای آن که به سود مورد نظر خود در بلیط هواپیما داخلی یا خارجی دسترسی پیدا کند، ممکن است نوسان قیمت داشته باشد و حتی گاهی ارزان‌تر از بلیط سیستمی ارائه شود. البته در زمان‌های پرسفر که میزان تقاضا برای پرواز زیاد است امکان دارد قیمت بلیط چارتری از سیستمی گران‌تر هم بشود.

 

آیا خدمات بلیط چارتر با سیستمی متفاوت است؟

 

ممکن است برخی تصور کنند در صورت خرید بلیط چارتر ارزان، خدمات کمتر و با کیفیت پایین‌تر دریافت خواهند کرد. اما در واقع این طور نیست. شرایط بلیط چارتر و سیستمی از لحاظ پرواز، نوع صندلی و پذیرایی کاملا یکسان خواهد بود و تنها تفاوت آن‌ها از لحاظ قیمت و شرایط کنسلی است که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. حتی ممکن است بتوانید بلیط چارتر بیزینس کلاس را هم با قیمت پایین‌تر و کیفیت خدمات یکسان خریداری کنید.

بلیط چارتری


انواع بلیط هواپیما چارتر را بشناسید

پروازهای چارتری انواع مختلفی دارند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد:

انواع بلیط هواپیما چارتر

توضیحات

چارتر کامل (Full charter)

اجاره کامل تمام ظرفیت صندلی‌های یک هواپیما برای مقطع زمانی مشخص توسط چارتر کننده

اجاره صندلی (Seat charter) شناور

اجاره شناور تعداد محدودی از صندلی‌های یک هواپیما توسط چارتر کننده برای یک دوره زمانی خاص

 اجاره صندلی  بک تو بک (Back To Back)

اجاره صندلی رفت و برگشت به صورت مشخص توسط چارتر کننده

 اجاره صندلی بلاک سیت (Block Seat)

اجاره صندلی‌های مشخص شده توسط چارتر کننده

 

به عنوان توضیح بیشتر، در مدل سیت چارتر شناور، چارترکننده متعهد می‌شود در بازه زمانی مشخصی برای مثال۱ یا ۲ ماه، صندلی‌های یک پرواز در مسیر مشخص را به ‌صورت رفت‌ و برگشت در اختیار مسافران مورد نظر قرار دهد. مدل سیت چارتر بک تو بک هم مانند شناور است.اما تفاوت کوچکی با آن دارد.

در بلیط چارتر شناور تفاوتی ندارد زمان رفت و برگشت چه زمانی باشد. اما در این نوع بلیط، فاصله بین رفت و برگشت باید مشخص باشد. و در آخر مدل بلاک سیت. چارتر کننده در این نوع بلیط، تعداد مشخصی از صندلی‌های یک پرواز را برای تاریخ معین شده به مسافران اجاره می‌دهد.

 

قیمت بلیط هواپیما چارتر

 

همان‌طور که گفتیم، شرکت چارترکننده، قیمت بلیط هواپیما را تعیین می‌کند و برای آن که به سود مدنظر خود برسد، قیمت‌ها ممکن است نوسان داشته باشند. برای مثال در زمان‌هایی که مسافر کم باشد، قیمت بلیط چارتری کاهش پیدا می‌کند. هم‌چنین هر چه به زمان پرواز نزدیکتر شویم، کاهش بیشتر شده و اصطلاح بلیط لحظه آخری در این جریان، معنا پیدا می‌کند.

 توجه داشته باشید زمان‌هایی که تقاضا برای پرواز زیاد باشد، ممکن است قیمت بلیط چارتری برابر و حتی از سیستمی بیشتر هم شود و لزوما نمی‌توان گفت پرواز چارتر همیشه ارزان‌تر است! از این رو توصیه می‌شود قیمت و امکانات تمام پروازهای موجود را در زمان‌های مختلف بررسی نموده تا بتوانید بهترین نرخ را پیدا کنید.

 

نکات مهم در خرید بلیط ارزان چارتر هواپیما

 

اگر به دنبال خرید بلیط چارتر ارزان هستید، حتما موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. با توجه به آن که تقاضا برای پروازهای چارتری بالا است، پس از مشاهده بلیط ارزان قیمت، بلافاصله آن را خریداری کنید تا فرصت را از دست ندهید.
 2. در زمان‌های کم سفر سال یا مواقعی که به پرواز مورد نظر خود نزدیک هستید، اصولا قیمت پرواز چارتری کاهش پیدا می‌کند. زیرا صندلی‌ها خالی هستند و چارترکننده برای جلوگیری از ضرر، قیمت‌ها را پایین می‌آورد و بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر هواپیما و هم‌چنین بلیط لحظه آخری خواهد بود.
 3. پروازهای چارتر همیشه ارزان نیستند. ممکن است در زمان‌های پرتقاضا قیمت بلیط افزایش پیدا کند و حتی از سیستمی گران‌تر شود. پس همواره نوسانات قیمت را رصد نموده تا بتوانید ارزان‌ ترین بلیط چارتر را خریداری کنید.
 4. اگر محدودیتی در تاریخ سفر خود ندارید یا به سرعت چمدان خود را می‌بندید و آماده سفر می‌شوید، بلیط چارتر می‌تواند یک گزینه ایده‌آل برای شما باشد. پیشنهاد می‌شود در زمان‌های مختلف قیمت‌ها را بررسی و مقایسه نموده تا ارزان‌ترین بلیط چارتری را خریداری کنید.
 5. اگر بلیط چارتر با قیمت ارزان برای مسیر رفت خود پیدا کردید، حتما برای مسیر برگشت خود هم از قبل قیمت‌ها را بررسی نموده تا مجبور نشوید بلیط گران قیمت خریداری کنید.
 6. قوانین کنسلی در بلیط چارتر با سیستمی متفاوت است و توسط شرکت چارترکننده تعیین می‌شود. خوب است بدانید در بیشتر موارد قابلیت استرداد ندارند و به طور کل قوانین آن با توجه به زمان درخواست کنسلی و قیمت بلیط تعیین می‌شود.
 7. به طور کل هنگام بررسی‌ هر گونه بلیط، چه چارتر و چه سیستمی، علاوه بر قیمت، سایر پارامترها همچون کلاس پرواز، ساعت، شرایط کنسلی و شرکت هواپیمایی را نیز لحاظ کنید و سپس انتخاب خود را قطعی کنید.


پرواز چارتری


بلیط چاتر مناسب چه افرادی است؟

اگر کوله و چمدان خود را بسته‌اید و آماده سفر هستید، پروازهای چارتر و لحظه آخری یک گزینه ایده‌آل برای شما به شمار می‌روند. در واقع برای افرادی که برای گرفتن مرخصی نیاز نیست فرآیند اداری طولانی طی کنند، افراد اهل سفر  که همیشه کوله بسته آماده حرکت هستند، افرادی که در شهری دیگر کار می‌کنند و هم‌چنین دانشجویان که انعطاف بیشتری در زمان پرواز خود می‌توانند داشته باشند، خرید بلیط چارتر یک انتخاب مناسب به شمار می‌رود.

 

چه زمانی بلیط چارتر نخرید؟

 

توجه داشته باشید در موارد زیر بهتر است بلیط چارتری هواپیما نخرید:

 • در ایام پر سفر: در فصل‌های پر سفر از خرید بلیط چارتری خودداری کنید. با توجه به آن که در این دوران میزان تقاضا برای سفر بالا است، به سرعت بلیط‌ها به فروش می‌رسد. از این رو قیمت پرواز چارتر با سیستمی برابر است. در برخی موارد ممکن است حتی گران‌تر هم به فروش برسد!
 • هنگام سفر با کودک: هنگامی که با کودک سفر می‌کنید، بلیط هواپیما چارتر نخرید. زیرا قیمت بلیط هواپیما برای کودک در پروازهای سیستمی شامل تخفیف می‌شود. اما در فروش چارتری، هزینه کودک و بزرگسال یکسان است. در واقع قیمت بلیط برای نوزاد (زیر 2 سال) که احتیاج به صندلی ندارد متفاوت است و بالاتر از 2 سال بزرگسال محسوب می‌شود.
 • قطعی نبودن برنامه سفر: اگر نسبت به برنامه سفر خود اطمینان کافی ندارید، بلیط هواپیما چارتری نخرید. زیرا امکان کنسلی و استرداد بلیط چارتری بسیار کم است و جریمه‌های آن بالا است.

 

چگونه بلیط چارتر را کنسل کنید؟

 

اصولا بلیط چارتری غیر قابل استرداد است. در واقع کنسلی بلیط چارتر، بیشتر شامل پروازهایی است که با نرخ مصوب به فروش رسیده‌اند و برای نرخ‌های بسیار پایین لحاظ نمی‌شود. توجه داشته باشید هزینه جریمه از لحظه صدور بلیط از سمت چارتر کننده در نظر گرفته می‌شود و طبیعتا هر چه به زمان پرواز نزدیک‌تر شوید، درصد جریمه بیشتر خواهد شد. اصولا در روز سفر یا یک روز مانده، استرداد بلیط چارتر هواپیما امکان‌پذیر نیست. جهت کنسلی می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

 1. جهت کنسلی بلیط چارتر ابتدا با همکاران ما در قاصدک 24 تماس بگیرید و با اعلام کد خرید، میزان جریمه خود را جویا شوید.
 2. سپس در مدت زمان تعیین شده توسط کارشناسان، به پنل خود در سایت قاصدک 24 مراجعه نموده و از داشبورد، لیست بلیط هواپیما را انتخاب کنید. سپس در بلیط مورد نظر خود روی گزینه درخواست کنسلی کلیک نمایید.

 

مسیرهای پرطرفدار پرواز چارتر

 

اصولا شرکت‌های چارترکننده بیشتر در مسیرهای پرتقاضا، بلیط هواپیما را پیش‌خرید می‌کنند. برای نمونه در مسیرهای داخلی، بلیط چارتر مشهد، کیش، قشم، شیراز، اصفهان و تبریز و در بلیط هواپیما خارجی، مقاصدی همچون استانبول، دبی و نجف بیشتر بلیط چارتر دارند. در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد:

 

محبوب‌ ترین پروازهای چارتر داخلی

 

اگر به دنبال خرید بلیط هواپیما داخلی چارتر هستید، پیشنهاد می‌شود در لیست زیر، پرطرفدارترین مسیرهای داخلی پرواز چارتر را بررسی کنید:پرواز چارتر 

محبوب‌ ترین پروازهای چارتر خارجی

 

اگر به دنبال خرید بلیط هواپیما خارجی چارتر هستید، پیشنهاد می‌شود در لیست زیر، پرطرفدارترین مسیرهای خارجی پرواز چارتر را بررسی کنید:


خرید بلیط چارتر از سایت قاصدک 24

 

جهت رزرو بلیط چارتر هواپیما با تمام ویژگی‌هایی که در این مطلب ذکر شده است، می‌توانید از فرم بالای همین صفحه استفاده کنید. کافی است مبدا، مقصد، تاریخ حرکت و تعداد مسافران را مشخص کرده و به لیست تمام پروازهای موجود سیستمی و چارتر از معتبرترین ایرلاین‌ها دسترسی پیدا کنید.

هم‌چنین در قاصدک 24، بهترین سایت بلیط چاتر هواپیما با استفاده از فیلترهای جست‌و‌جو همچون نوع بلیط (چارتر، سیستمی، لحظه آخری)، کلاس پرواز، ساعت، قیمت و شرکت هواپیمایی می‌توانید سریع‌تر به گزینه مورد نظر دسترسی پیدا کنید. در ادامه با کاربرد آن‌ها در پیدا کردن بلیط چارتری ارزان بیشتر آشنا خواهیم شد:

 • نوع بلیط: با فیلتر نوع بلیط می‌توانید لیست پروازهای چاتری، سیستمی و لحظه آخری را جداگانه بررسی نموده و بهترین قیمت مورد نظر خود را پیدا کنید.
 • کلاس پرواز: کلاس‌های پروازی همچون اکونومی و بیزینس با توجه به نوع خدمات و امکاناتی که به مسافر ارائه می‌دهند قیمت متفاوتی دارند. حتما این مورد را هنگام بررسی قیمت‌ها در نظر داشته باشید.
 • ساعت پرواز: ممکن است در ساعت‌های مشخصی تقاضا برای پرواز کمتر باشد و قیمت‌ها کاهش پیدا کنند. از این رو با فیلتر ساعت پرواز، قیمت پروازهای چارتر را در ساعات مختلف بررسی کنید.
 • محدوده قیمت: با فیلتر محدوده قیمت می‌توانید کف و سقف بودجه خود را مشخص نموده و بلیط‌های چارتر موجود در محدوده قیمت خود را مشاهده کنید.
 • شرکت هواپیمایی: قیمت بلیط‌های شرکت‌های هواپیمایی ممکن است متفاوت باشد و برخی ارزان‌تر ارائه شوند. از این رو با فیلتر مرتبط با آن، قیمت‌ها را با دقت بررسی کنید.

سپس با چند کلیک ساده، بلیط مورد نظر خود را انتخاب کرده، اطلاعات پرواز و قوانین جریمه استرداد را به دقت مطالعه نموده و سپس در خواست رزرو را ثبت کنید. مرحله بعد اطلاعات درخواست شده را وارد نموده و  هزینه آن را آنلاین پرداخت کنید. پس از دقایقی می‌توانید در ایمیل خود بلیط را مشاهده کنید.

سوالات متداول در مورد بلیط هواپیما چارتر

خیر، برای پروازهای خارجی نیز در قاصدک 24 ارائه می‌شود.‌
در پرواز چارتری تغییر نام مسافر در بلیط، طبق قوانین چارتر کننده قابل پیگیری است. از این رو این درخواست در برخی از بلیط‌ها با دریافت جریمه امکان‌پذیر بوده و در برخی دیگر از بلیط‌ها ممکن نیست.
بلیط هواپیما چارتر همیشه ارزانترین بلیط هواپیما نیست. در زمان‌هایی که به پرواز نزدیک می‌شویم، چارترکننده بیم آن را دارد که ممکن است همه ظرفیت اجاره شده پر نشود و بلیط خود را ارزان می‌کند. اما در صورتی که احساس کند تقاضا برای پروازهای چارتری زیاد است، ممکن است قیمت بلیط خود را افزایش دهد. بنابراین خرید بلیط ارزان چارتر نیازمند زمانبندی مناسب است و گاهی ممکن است بلیط سیستمی از بلیط های چارتر ارزان‌تر باشد.
بلیط‌های چارتری دارای دو نرخ است. قیمت بلیط برای نوزاد (زیر 2 سال) که احتیاج به صندلی ندارد متفاوت است و بالاتر از 2 سال بزرگسال محسوب می‌شود.
این اصلاح به معنای مسافری است که پرواز خود را انجام نداده است. اگر این مسافر برای سفر خود بلیط چارتری خریداری کرده باشد این بلیط بطور کامل سوخت می‌شود و هزینه‌ای از آن بازگشت داده نخواهد شد. همچنین مسافری که در محدوده 24 ساعت مانده به پرواز بليط خود را باطل نمايد نیز No-Show محسوب می‌شود.
برای کنسل کردن بلیط‌های چارتری قبل از هر کاری با همکاران ما در قاصدک 24 تماس بگیرید و با اعلام کد خرید خود درصد کنسلی بلیط چارتر خود را جویا شوید. سپس در مدت زمان تعیین شده توسط کارشناسان، به پنل خود مراجعه کرده و از قسمت داشبورد، لیست بلیط‌های هواپیما را انتخاب و در خرید مورد نظر خود روی گزینه «درخواست کنسلی» کلیک نموده و باقی مراحل را طبق مقررات طی کنید.
بلیط لحظه آخری در واقع نوعی بلیط چارتر است که تا نزدیکی زمان پرواز به فروش نرسیده و از این رو با کاهش قیمت زیادی روبه‌رو می‌شود.