بلیط چارتر

قاصدک 24

حتما تاکنون اصطلاح بلیط چارتر هواپیما به گوش شما خورده است. از آن جا که مسافران همواره به دنبال سفر ارزان و مقرون به صرفه هستند، خرید پرواز چارتری اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. اما مفهوم آن چیست و چگونه می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش دهد. در ادامه با ما همراه شوید تا با بلیط چارتر و بایدها و نبایدها هنگام خرید آن‌ آشنا شوید.

 
بلیط چارتر هواپیما


بلیط چارتر چیست؟

 

واژه چارتر (charter) به معنی دربست کرایه دادن و اجاره یک‌جا است. در واقع برخی از شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی، بخشی از ظرفیت صندلی‌های هواپیما و گاهی تمام آن‌ها را به صورت یک‌جا خریداری می‌کنند و سپس به مسافران می‌فروشند. چارترکننده برای آن که ضرر نکند، در برخی موارد قیمت‌ها را همچون قیمت بلیط مشهد تهران کاهش می‌دهد. به خصوص اگر زمان حرکت نزدیک باشد و بلیط‌ها فروخته نشده باشند. از این رو، قیمت پرواز چارتر با نوسان رو‌به رو است.

 

تفاوت بلیط چارتر و بلیط سیستمی چیست؟

 

شرکت‌های هواپیمایی با برنامه پرواز و ظرفیت مشخص، ظرفیت صندلی‌های خود را با نام بلیط سیستمی به فروش می‌رسانند. نرخ این نوع بلیط تقریبا ثابت است و کمتر دچار نوسان می‌شود. هم‌چنین در تمامی کانال‌های عرضه کننده، بلیط‌ها با نرخ یکسانی ارائه می‌شوند. علاوه بر این، شرایط کنسلی آسان‌تر و مبلغ جریمه پایین‌تری نسبت به بلیط‌های چارتر دارند.

در مقابل بلیط چارتر نوسان قیمت داشته و حتی گاهی ارزان‌تر از سیستمی ارائه شود. البته در زمان‌های پرتردد همچون روزهای آخر هفته و ایام تعطیلات که میزان تقاضا زیاد است امکان دارد قیمت بلیط چارتری از سیستمی گران‌تر هم بشود و لزوما همیشه ارزانترین بلیط نیست. هم‌چنین در سفرهای خانوادگی این موضوع را در نظر داشته باشد پروازهای سیستمی برای کودک تا 12 سال تخفیف ارائه می‌دهد. در صورتی که در بلیط چارتر این تخفیف برای کودک تا 2 سال اعمال می‌شود. 

 

آیا خدمات بلیط چارتر با سیستمی متفاوت است؟

 

شرایط این دو نوع بلیط از لحاظ پرواز، نوع صندلی و پذیرایی کاملا یکسان خواهد بود و تنها تفاوت آن‌ها از لحاظ قیمتی و شرایط کنسلی است. حتی ممکن است بتوانید چارتر بیزینس کلاس را هم با نرخ پایین‌تر و کیفیت خدمات یکسان خریداری کنید. 


بلیط چارتری


انواع بلیط هواپیما چارتر را بشناسید

پروازهای چارتری انواع مختلفی دارند که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد: 


انواع بلیط هواپیما چارتر

توضیحات

چارتر کامل (Full charter)

اجاره کامل تمام ظرفیت صندلی‌های یک هواپیما برای مقطع زمانی مشخص توسط چارتر کننده

اجاره صندلی (Seat charter) شناور

اجاره شناور تعداد محدودی از صندلی‌های یک هواپیما توسط چارتر کننده برای یک دوره زمانی خاص

 اجاره صندلی  بک تو بک (Back To Back)

اجاره صندلی رفت و برگشت به صورت مشخص توسط چارتر کننده

 اجاره صندلی بلاک سیت (Block Seat)

اجاره صندلی‌های مشخص شده توسط چارتر کننده در تاریخ معین

 

قیمت بلیط هواپیما چارتر

 

شرکت چارترکننده، قیمت بلیط  را تعیین می‌کند و برای آن که به سود مدنظر خود دست یابد، ممکن است با توجه به شرایط نرخ‌ها را تغییر دهد. برای مثال در زمان‌هایی که مسافر کم باشد، قیمت‌ها را پایین می‌آورد. هم‌چنین هر چه به زمان حرکت نزدیکتر شود، این کاهش بیشتر شده و اصطلاح بلیطهای لحظه آخری در این جریان، معنا پیدا می‌کند.

برعکس زمان‌هایی که تقاضا برای پرواز زیاد باشد، ممکن است نرخی برابر و حتی از بیشتر از بلیط سیستمی هم داشته باشد و لزوما نمی‌توان گفت پرواز چارتر همیشه ارزان‌تر است! 

 قیمت پرواز چارتری


بلیط چارتر مناسب چه افرادی است؟

در واقع برای افرادی که برای گرفتن مرخصی نیاز نیست فرآیند اداری طولانی طی کنند، افراد اهل سفر که همیشه کوله بسته آماده حرکت هستند، افرادی که در شهری دیگر کار می‌کنند و هم‌چنین دانشجویان که انعطاف بیشتری در زمان پرواز خود می‌توانند داشته باشند، بلیط لحظه آخری و چارتر یک گزینه ایده‌آل به شمار می‌روند.

 

چه زمانی بلیط چارتر نخرید؟

 

توجه داشته باشید در موارد زیر بهتر است بلیط چارتری هواپیما نخرید:

  • ایام پر تقاضا: در فصل‌های شلوغ و پرتردد مانند خرید بلیط مشهد در ایام نوروز، تعطیلات و مناسبت‌های خاص بهتر است از خرید بلیط چارتری خودداری کنید. با توجه به آن که در این دوران میزان تقاضا بالا است، به سرعت بلیط‌ها خریداری می‌شوند. از این رو، قیمت پرواز چارتر ممکن است برابر یا حتی از بیشتر از سیستمی هم باشد.
  • هنگام سفر با کودک: تعرفه بلیط برای نوزاد (زیر 2 سال) که احتیاج به صندلی ندارد مشمول تخفیف می‌گردد. اما بالاتر از 2 سال بزرگسال محسوب می‌شود. این در صورتی است که در بلیط‌های سیستمی برای کودک تا 12 سال تخفیف ارائه می‌شود.
  • قطعی نبودن برنامه سفر: اگر احتمال کنسلی بلیط بالا است، بلیط هواپیما چارتری نخرید. زیرا امکان کنسلی و استرداد بلیط چارتری بسیار کم است و درصد جریمه‌ بالایی دارد. 

 

چگونه بلیط چارتر را کنسل کنید؟

 

کنسلی بلیط چارتر، بیشتر شامل پروازهایی است که با نرخ مصوب به فروش رسیده‌اند و برای نرخ‌های بسیار پایین لحاظ نمی‌شود. توجه داشته باشید هزینه جریمه نیز از زمان صدور بلیط از سمت چارتر کننده در نظر گرفته می‌شود. اصولا در روز سفر یا یک روز مانده، استرداد بلیط چارتر امکان‌پذیر نیست. جهت کنسلی کافی است به پنل خود در وبسایت قاصدک 24 مراجعه نموده و از داشبورد بر روی گزینه درخواست کنسلی بلیط مورد نظر خود کلیک نمایید. 

 

مسیرهای پرطرفدار پرواز چارتر

 

اصولا چارترکنندگان بیشتر در مسیرهای پرتردد، بلیط هواپیما را پیش‌خرید می‌کنند که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد: 

 

محبوب‌ ترین پروازهای چارتر داخلی

 

در لیست زیر، پرطرفدارترین مسیرهای بلیط چارتر داخلی را می‌توانید مشاهده کنید:پرواز چارترمحبوب‌ ترین پروازهای چارتر خارجی

 

در ادامه می‌توانید لیست پرطرفدارترین مسیرهای بلیط چارتر خارجی را مشاهده کنید: 

 


مزایای رزرو بلیط چارتر از قاصدک 24

 

قاصدک 24، از معتبرترین و بهترین سایت‌های فروش بلیط هواپیما و سایر خدمات سفر همچون بلیط قطار، اتوبوس، رزرو هتل، تور، ویزا و بیمه مسافرتی به شمار می‌رود. این مجموعه با ارائه تعرفه مناسب توانسته طرفداران زیادی میان کاربران خود پیدا کند. با رزرو بلیط از این مجموعه می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

  • ارائه ارزان ترین نرخ بلیط چارتر
  • امکان استرداد آنلاین بلیط چارتر
  •  بهره‌مندی از ابزارهای جستجو همچون تقویم قیمتی که ارزان‌ترین نرخ بلیط را در روزهای مختلف به نمایش می‌گذارد و فیلتر نتایج بر اساس نوع بلیط، ساعت حرکت، ایرلاین و...
  • بهره‌مندی از خدمات پشتیبانی 24 ساعته ( کافی است با شماره 75269-021 تماس بگیرید)


راهنمای خرید بلیط چارتر از سایت قاصدک 24

 

جهت رزرو بلیط چارتر هواپیما کافی است مبدا، مقصد، تاریخ حرکت و تعداد مسافران را در ابتدای این صفحه از سایت قاصدک 24 مشخص کرده و به لیست تمام پروازها دسترسی پیدا کنید.

با استفاده از فیلترهای نتایج نوع بلیط  را چارتر انتخاب کرده و با توجه به شرایط خود لیست را بر اساس کلاس پروازی، ساعت حرکت، قیمت، شرکت هواپیمایی و تعداد توقف در در پروازهای خارجی محدودسازی کنید.

با کلیک بر گزینه جزئیات، نرخ بلیط کودک و بزرگسال، اطلاعات پرواز و قوانین جریمه استرداد را به دقت مطالعه نموده و سپس در خواست رزرو را ثبت کنید. اطلاعات درخواست شده را وارد نموده، هزینه آن را آنلاین پرداخت کرده و بلیط را دریافت کنید. 

سوالات متداول در مورد بلیط چارتر

آیا پس از خرید بلیط چارتر می‌توان نام مسافر را تغییر داد؟
تغییر نام مسافر در بلیط، طبق قوانین چارتر کننده قابل پیگیری است. به همین جهت، این درخواست در برخی از بلیط‌ها با دریافت جریمه امکان‌پذیر بوده و در برخی دیگر از بلیط‌ها ممکن نیست.
آیا بلیط چارتر همیشه ارزان‌ است؟
لزوما خیر؛ اصولا در مواقع کم تقاضا ارزان‌تر ارائه می‌شود .بر عکس زمان‌های شلوغ و پرترد ممکن است از گران‌تر از سایرین هم عرضه شود.
منظور از No-show در بلیط چارتر چیست؟
این اصلاح به معنای مسافری است که پرواز خود را انجام نداده است. در این صورت بلیط بطور کامل سوخت خواهد شد و هزینه‌ای از آن بازگشت داده نخواهد شد. همچنین مسافری که در محدوده 24 ساعت مانده به پرواز بليط خود را باطل کند نیز No-Show محسوب می‌شود.
آیا بلیط لحظه آخری همان چارتر است؟
در واقع نوعی بلیط چارتر است که تا نزدیکی زمان حرکت فروخته نشده و در صورت کاهش تقاضا، با نرخی بسیار پایین ارائه می‌شود.
میزان بار مجاز بلیط چارتر چیست؟
بار مجاز بلیط چارتر با سایر بلیط‌‌ها تفاوتی ندارد و با توجه عوامل مختلفی همچون قوانین ایرلاین، کلاس پروازی و گروه نرخی تعیین می‌شود.