هواپیمایی کی ال ام

{{(adult + inf).toLocaleString('fa')}} مسافر
قاصدک 24

فکر تأسیس اولین خط هوایی در دنیا به نزدیک به یک قرن پیش باز می گردد. 98 سال پیش و در کشوری کوچک در شمال غربی اروپا، یک هوانورد جوان ایده نخستین شرکت هوایی جهان را به عمل تبدیل کرد تا خط هوایی کی.اِل.اِم (KLM) هلند قدیمی ترین شرکت هوایی دنیا لقب بگیرد.


تاریخچه کی.اِل.اِم ( KLM)


شرکت هوایی کی.ال.ام (KLM)، حامل پرچم کشور هلند، قدیمی ترین خط هوایی دنیاست که هنوز با نام اصلی خود فعالیت می کند. این شرکت در سال 1919 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در آمستِلوین واقع شده است. اما مرکز فعالیت آن در نزدیکی فرودگاه آمستردام است. در واقع کی.ال.ام، بخشی از گروه هوایی ایرفرانس- کی.ال.ام (KLM)، و نیز عضوی از موافقت نامه میان خطوط هوایی با نام اسکای تیم (Skyteam) است. گفتنی است که این شرکت با نزدیک به 36 هزار کارمند تا سال2015 ، خدمات حمل مسافر و بار خود را به 145 مقصد در دنیا ارائه می دهد.
بد نیست بدانید که ایده شکل گیری کی.ال.امپ، را یک ستوان هوانورد جوان به نام البرت پلِسمن با برپایی یک نمایشگاه هوانوردی در آمستردام، شکل داد. بعد از پایان این نمایشگاه، هشت تاجر هلندی تصمیم به تاسیس یک خط هوایی هلندی گرفتند که پلسمن به عنوان اولین رئیس آن منصوب شد. کی.ال.ام (KLM)، در مقام اولین شرکت تجاری هوایی دنیا، نخستین پرواز خود را در سال 1920 و از لندن به مقصد آمستردام انجام داد.
پنج سال بعد از تأسیس و در سال 1924، هواپیماهای این شرکت اولین پرواز بین قاره ای به مقصد جاکارتا را به انجام رساندند. جالب است بدانید که پرواز آمستردام به جاکارتا تا زمان شروع جنگ جهانی دوم در سال 1939، طولانی ترین مقصد طی شده توسط هواپیما بود.

شرکت هواپیمایی klm

سال های آغازین عمر کی.ال.ام (KLM)، با شروع جنگ جهانی دوم همزمان شد. در نتیجه این امر، خدمات پروازی کی.ال.ام، در طول جنگ جهانی دوم متوقف شد تا اینکه این شرکت در سال 1945 و با پایان جنگ، آن هم تنها در مسیرهای داخلی، فعالیت خود را از سر گرفت. این خط هوایی هلندی در سال 1999، اولین خط هوایی دنیا بود که موفق شد گواهی ایزو14001 را به خاطر سیستم مدیریتی خود که دوستدار محیط زیست بود، دریافت کند.
اما بدون شک سال 2004، در تقویم کی.ال.ام، از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این سال، ایرفرانس و کی.ال.ام (KLM)، به اتفاق یکدیگر بزرگ ترین گروه خطوط هوایی را در اروپا شکل دادند. این گروه در واقع یک گروه با دو خط هوایی و سه حوزه تجاری بود که شامل حمل مسافر، حمل بار و مهندسی می شد. علی رغم پیوستن این دو به یکدیگر، هر دو شرکت هویت، اسم تجاری و برند خود را حفظ کرده اند. همچنین هر دو، فعالیت های خود را از مراکز اصلی خود که در فرودگاه های آمستردام و شارل دوگل پاریس واقع شده، انجام می دهند. گفتنی است که کی.ال.ام(KLM) و ایرفرانس با 573 هواپیمای خود، نزدیک به 77 میلیون مسافر را در سال جابجا می کنند و روی هم رفته 243 مقصد در 103 کشور جهان را تحت پوشش خدمات پرواری خود قرار می دهند.
سال 2004، سال اتفاقات بزرگ برای کی.ال.ام بود. در همین سال، این خط هلندی، به پیمان خطوط هوایی به نام اسکای تیم پیوست. اسکای تیم در حقیقت متشکل از چندین خط هوایی است که با هم کار می کنند تا خدمات بهتری را به مسافران ارائه دهند. بنا بر این موافقت نامه، کی.ال.ام (KLM) با بیست خط هوایی دیگر شریک است که از جمله آنها می توان به آلیتالیا (شرکت هوایی ایتالیا)، خطوط هوایی کنیا، خطوط هوایی چک، خطوط هوایی چین، دلتا، ایرفرانس، سعودی و ایرو مکزیکو اشاره کرد.
شاید بد نباشد بدانید که کی.ال.ام (KLM)، زیر مجموعه ای هم در آسیا دارد که تحت عنوان کی.ال.ام آسیا شناخته می شود. این شرکت تابع، در سال 1995 تاسیس شد و مرکز آن در تایوان است. اما آرم کی.ال.ام تایوان حاوی نشان های ملی هلند مثل پرچم هلند یا لوگوی تاج هلندی نیست؛ در عوض لوگوی مخصوص کی.ال.ام آسیا را با خود حمل می کند.

 

سفری به درون هواپیماهای KLM


مسافرانی که هواپیماهای آبی رنگ مزین به تاج سلطنتی هلند را برای پرواز خود انتخاب می کنند، بسته به اینکه چه نوع خدماتی را در هنگام تهیه بلیط برمی گزینند، از امکانات متنوعی بهره مند می شوند. کی ال ام سه نوع خدمات پروازی به مشتریان خود عرضه می کند.
ورلد بیزینس کلاس (World business class): خدمات ورلد بیزینس کلاس در بیشتر هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی این شرکت به مسافران عرضه می شود. اگر می خواهید روی صندلی هایی بنشینید که قابلیت برگشت به عقب تا 180 درجه و نیز بلند شدن تا 270 سانتی متر را دارند، این نوع خدمات را انتخاب کنید. با نشستن روی این صندلی ها شما همچنین از یک پریز برق کنار دست خود و نیز یک صفحه هفده اینچی برای سرگرمی شخصی نیز بهره مند می شوید. باید افزود که هواپیماهای ایرباس A330-200 آخرین نوع هواپیمای موجود در ناوگان است که هنوز صندلی های خواب دارد. از دیگر گزینه های موجود در این نوع خدمات می توان به امکان حمل چمدان های بیشتر و امکان اتصال به اینترنت وای فای اشاره کرد.
جالب است بدانید که در طراحی داخلی هواپیماها از رنگ های گرم برای خلق فضایی صمیمی استفاده شده است. صندلی ها نیز در پنج رنگ مختلف از دایره رنگ های تیره و باشکوه طراحی شده اند. حتی فرش زیرپای شما از مواد بازیافتی با کیفیت بالا مانند یونیفرم های قدیمی کارکنان شرکت تهیه شده، البته فرش های دیگری هم هستند که از پشم گوسفندهای اسکاتلندی درست شده اند.

پرواز klm

علاوه بر تمام موارد بالا، مسافران می توانند به منوهای متنوعی که توسط بهترین آشپزهای هلندی تهیه شده، دسترسی داشته باشند. آنها همچنین می توانند لذت خود را با سیر در دنیای موسیقی، فیلم و انواع بازی ها و سرگرمی های مختلف، کامل کنند. با یک صفحه هفده اینچی شخصی، هم دسترسی به آرشیوهای غنی موسیقی و هم دوره های زبان، کانال های مخصوص کودکان و کتاب های صوتی امکان پذیر است. اگر علاقه مند به مطالعه در طول پرواز هستید نیز می توانید نگاهی به قدیمی ترین مجله پروازی دنیا، "هرالد هلند"، بیندازید که به طور رایگان در اختیار شما قرار می گیرد.
نکته جالب اینکه حتی امکان خرید در روی زمین و تحویل گرفتن آن در هوا هم به شما داده شده است. شما می توانید در حین پرواز کالای مورد نظر خود را بدون پرداخت مالیات بخرید. خریدهای شما یا در طول پرواز و یا در خانه به دست شما می رسد. البته این امکان مشمول پروازهایی است که بیش از یک ونیم ساعت باشد.
کی.ال.ام(KLM) از سال 1950 به مسافران ورلد بیزینس کلاس یک هدیه ویژه می دهد. این هدیه کوچک، مینیاتوری از خانه های سنتی آبی رنگ شهر "دلِفت" هلند است که هر سال نیز در هفتم اکتبر و همزمان با سالگرد تأسیس شرکت یک نمونه جدید از آن رونمایی می شود.


خدمات پروازی هواپیمایی کی ال ام


برای مسافران چهار کشور چین، ژاپن، کره جنوبی و هند امکانات ویژه ای تعبیه شده است. غذاهای متاسب با الزامات مذهبی، فیلم های دارای زیرنویس یا دوبله شده به زبان این کشورها، برنامه های رادیویی، مجله ها و روزنامه های محلی رایگان و نیز خدمه پروازی مسلط به این زبان ها از گزینه های ویژه برای مسافران به مقصد آسیاست.

یوروپ بیزینس کلاس (Europe Business class): این خدمات مخصوص پروازهای درون قاره ای است. مسافران پروازهای اروپا مشمول بهره مندی از امکاناتی چون اجازه حمل بار بیشتر، اولویت در check in و نیز تحویل بار و دسترسی سریع تر به کنترل های امنیتی و پاسپورت هستند. همچنین صندلی های این کلاس پروازی قابلیت خم شدن به جلو و عقب تا 9 سانتی متر را دارند و متناسب با ایمنی ستون فقرات طراحی شده اند. علاوه بر اینها جای پای بیشتر(76 تا 81 سانتی متر)، پریز برق، سیست سرگرمی شخصی و هددفون و پتو و بالش نیز برای مسافران تعبیه شده است.

ناواگان هوایی klm

اگر نشستن روی صندلی های راحت یوروپ بیزینس کلاس با همه امکانات، برای تجربه یک سفر آرام کافی به نظر نمی رسد، بدون شک صرف سه وعده غذای مجلل(بسته به زمان و طول مدت پرواز) می تواند آن را کامل کند. روی صندلی خود تکیه دهید، یک غذای گرم یا میان وعده ای سبک سفارش دهید و بعد از صرف آن، از مطالعه یک نسخه روزنامه رایگان و یا یک نسخه از "هلند هرالد" لذت ببرید.

اکونومی کلاس (Economy class): خدمات اکونومی کلاس به دو گروه بین قاره ای و درون اروپا تقسیم می شود. خدمات ارائه شده در هر دو نوع تقریبا مشابه یکدیگر است. در این پروازها مسافران روی صندلی های راحتی می نشینند که تا 9 سانتی متر قابلیت خم شدن به عقب را دارد، مجهز به پریز برق در کنار خود و جای پای تا 81 سانتی متر است. همچنین صرف یک وعده غذای داغ یا سرد بسته به طول و نوع مدت پرواز، نوشیدنی سرد و گرم و نیز مطالعه یک نسخه از هلند هرالد در دسترس مسافران است.

هواپیمایی klm


خدمات پزشکی هواپیمایی کی ال ام


کلینیک های KLM در چهار نقطه از کشور هلند به مسافران خدمات ارائه می کنند. به روزترین اطلاعات سفر و پزشکی و نیز خدمات دیگری چون واکسینه کردن، توصیه های پیشگیرانه، ارائه دارو مثل داروی ضد مالاریا، محصولات پزشکی برای مسافران و نیز تحقیقات پزشکی، از جمله این خدمات به شمار می روند. لازم به ذکر است که کمک های اورژانسی در فرودگاه آمستردام در کلینیک کمک های اولیه و داروخانه در اختیار مشتریان قرار می گیرد( کلینیک کمک های اولیه 24 ساعته باز است).


مسئولیت‌های اجتماعی KLM


شرکت هوایی کی.ال.ام مانند سایر شرکت های تجاری دنیا، فعالیت خود را به دنیای تجارت محدود نکرده است. این شرکت خود را به مشارکت در توسعه اجتماعی پایدار و حفظ محیط زیست متعهد می داند. در همین راستا هم در سال 2007 همکاری خود را با بنیاد جهانی حیات وحش در جهت توافق برای کاهش گازهای گلخانه ای آغاز کرد.
کی.ال.ام (KLM) با امضای یک موافقت نامه جهانی پایبندی خود را به احترام به حقوق بشر و به حداقل رساندن تاثیرات مخرب پرواز هواپیماها روی محیط زیست اعلام کرده است. این خط هوایی همچنین اهداف هزاره سازمان ملل متحد را به عنوان یک راهنما در سیاست های خود قرار داده است. شاید بد نباشد بدانید که پروازها علاوه بر ایجاد شغل و رفاه در سراسر جهان آثار زیانباری هم دارد که از آن جمله می توان به تولید گاز مونوکسید کربن اشاره کرد. در همین رابطه، کی.ال.ام(KLM)، تلاش برای کاهش تاثیرات آب و هوایی پروازها پیشقدم شده است. اقدامات این شرکت انجام تمهیدات کوتاه مدت برای کاهش مستقیم تولید مونوکسید کربن و ذخیره انرژی در کنار اهداف بلندمدت به منظور توسعه سوخت های پاک و پایدار برای آینده است.
در زمین فرهنگ نیز، کی.ال.ام(KLM)، حامی میراث فرهنگی و هنری است و سالن های کنسرت و ارکستر سمفونیک سلطنتی و نیز تعدادی از موزه ها و تئاترها در هلند زیر چتر حمایت این شرکت قرار دارند. اما این شرکت درگیر فعالیت های سیاسی مذهبی و نیز موضوعات نامناسب و ورزش های خطرناک نمی شود و در ورزش نیز فقط از گلف و دومیدانی حمایت می کند. کی.ال.ام(KLM)، بنیاد خیریه خود به نام "بال های حمایت" را دارد که متعهد به حمایت های پزشکی، سرپناه و تحصیلی از تمام کودکان نیازمند در سراسر جهان است.

آیا می دانستید؟


  • قابلیت حمل بار در هواپیماهای کی.ال.ام (KLM)، 2000 بسته در هر ساعت است که نه تنها سریع بلکه فوق هوشمند است. هر نوع بسته ای با حداکثر وزن 32 کیلوگرم به صورت همزمان به 70 مقصد ارسال می شود. نکته جالب اینکه کل این فرایند توسط شصت دوربین ثبت و ضبط می شود.
  • فرودگاه آمستردام که مقر اصلی کی ال ام است در کف دریاچه خشک شده هارلِمِر قرار دارد که اولین هواپیما در سال 1916 در آن فرود آمد. فرودگاه به لحاظ فنی در کف دریاچه یعنی چهار متر پایین تر از سطح دریا قرار گرفته است.
  • با نصب اپلیکیشن KLM، بر روی گوشی یا تبلت خود می توانید همیشه یک قدم جلوتر باشید. رزرو پروازها، check-in، جزئیات سفرها، آخرین اطلاعات پروازی، ذخیره اطلاعات پروازی خود و بسیاری دیگر تنها با نصب این اپلیکیشن امکان پذیر خواهد بود.
برای خرید بلیت پروازهای داخلی و نیز پروازهای خارجی می توانید به قاصدک 24 مراجعه کنید.