تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود- قاصدک 24

امتیاز دهید:
15 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.3 از 5 تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود- قاصدک 24

برای آنهایی که سفرهای خود را با خرید بلیط هواپیما و پرواز بر فراز ابرها آغاز می کنند، هواپیما نماد امنیت است. بدون شک برای این دسته از مسافران تصور اینکه هواپیمایشان ربوده شود، بیشتر شبیه یک فیلم تخیلی به نظر می رسد. اما در تاریخ کم نبوده اند مسافرانی که وحشت چنین اتفاق تلخی را با گوشت و پوست خود لمس کرده و برخی نیز هرگز به مقصدشان نرسیده اند. گواه این امر نیز ترسناک ترین هواپیماربایی های جهان بوده که قاصدک 24 داستان آنها را برای شما روایت می کند.

در مورد هواپیماربایی ها


زمانی بین سال های دهه 60، 70، 80 و 90 میلادی هواپیماربایی یک پدیده رایج بود. اوج این هواپیماربایی ها نیز حمله تروریستی 11 سپتامبر بود؛ زمانی که القاعده پرواز شماره 11 خطوط هوایی آمریکا و نیز پرواز شماره 175 یونایتد ایرلاینز را به برج های دوقلوی ساختمان تجارت جهانی در ایالات متحده آمریکا کوبید و یک فاجعه کم سابقه را رقم زد. اگرچه در سال های اخیر با اخذ تدابیر شدید امنیتی در فرودگاه های مهم در سراسر جهان، هواپیماربایی تقریبا به پایان خود نزدیک شده است، اما برخی حوادث در سال های گذشته، خلاف این موضوع را ثابت کرده است.

تا زمان نوشتن این مقاله در سال 2013، دنیا در حال تجربه یکی از عجیب ترین اتفاقات دنیای هوانوردی بوده است؛ مفقود شدن هواپیمای مالزی. هواپیمای MH370 خطوط هوایی مالزی که در حال پرواز از کوالالامپور به پکن بود، با 237 سرنشین از تاریخ هشتم مارس 2014 تا به امروز مفقود بوده است. تا به امروز بزرگ ترین عملیات جستجوی تاریخ در یافتن کوچک ترین نشانی از این هواپیما ناکام مانده است. جالب است که هیچ دلیلی نیز برای چنین رخداد خارق العاده ای بیان نشده است. هر چند که این اتفاق تنها رخداد مرگبار دنیای هوانوردی نبوده است. اشاره به ترسناک ترین هواپیماربایی های تاریخ حکایت از آن دارد که آسمان آنقدرها هم که فکر می کنیم، برای ما امن نیست.

10. پرواز شماره 426 خطوط هوایی اِل آل El Al، 23 جولای 1968


نگاهی به تاریخچه خطوط هوایی ال آل اسرائیل نشان می دهد که این شرکت هوایی همیشه هدف خوبی برای هواپیماربایان بوده است. اما از آنجایی که همواره تدابیر شدید امنیتی اتخاذ شده است، اکنون یکی از ایمن ترین شرکت های هوایی دنیا به شمار می رود. با این حال بزرگ ترین رسوایی برای این ایرلاین زمانی بود که پرواز شماره 426 این شرکت توسط سه تن از اعضای جبهه مردمی برای آزادی فلسطین ربوده شد.
در 23 ژوئن 1968 به محض برخاستن هواپیما از لندن به مقصد رم، به سمت الجزایر هدایت شد. کشوری که یک سال پیش، وارد جنگ علیه اسرائیل شده بود. تمام مسافران غیر اسرائیلی این پرواز در مدت کوتاهی آزاد شدند. در پایان هفته نیز 10 زن و کودک از 12 مسافر اسرائیلی به اضافه ده خدمه پرواز آزاد شدند. از آنجایی که ربایندگان درخواست آزادی 16 نفر از زندانیان خود را داشتند، تمام گروگان ها بعد از یک مذاکره 40 روزه آزاد شدند.

تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود

9. پرواز شماره 181 خطوط هوایی لوفتهانزا، 13 اکتبر 1977


طی این آدم ربایی که در 13 اکتبر 1977 اتفاق افتاد، پرواز شماره 181 خطوط هوایی لوفتهانزا با 86 مسافر و خدمه در میانه آسمان ربوده شده و از مالورکا به فرانکفورت برده شد. این نظامیان فلسطینی که خود را فرمانده مارتیر حلیم می نامیدند، اعضای جبهه مردمی برای آزادی فلسطین بودند. اگرچه آنها خواستار انتقال این پرواز به لارناکا بودند، هواپیما به خاطر نبود سوخت کافی در رم فرود آمد. در نهایت نیز این پرواز در موگادیشو به زمین نشست و یک عملیات ضد تروریستی که توسط یک تیم عملیاتی آلمان شرقی هدایت می شد، به غائله خاتمه داد. تیم مورد نظر به هواپیما حمله کرده و با کشتن دو تن از هواپیماربایان، زخمی کردن دو نفر دیگر و آزادی تمام 86 گروگان، پایان داستان را رقم زد.

تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود

8. پرواز شماره 139 خطوط هوایی ایرفرانس، 27 ژوئن 1976


باز هم پای اعضای جبهه مردمی برای آزادی فلسطین در یک هواپیماربایی دیگر به میان می آید. این بار دو نفر از اعضای این جبهه به همراه جنبش سلول های انقلابی برای آلمان، پرواز شماره 139 ایرفرانس را از آسمان آتن ربودند. پرواز به سمت پاریس تغییر مسیر داده شد، اما در نهایت به بنغازی لیبی برده شد. از آنجایی که یکی از گروگان ها شروع به تظاهر به این موضوع کرد که در حال سقط جنین است، هواپیماربایان وی را آزاد کرده و 247 مسافر باقیمانده و 12 خدمه خطوط هوایی اِنتِبه را در اوگاندا نگه داشتند. هواپیماربایان با تهدید به کشتن مسافران هواپیما، خواستار آزادی 40 زندانی فلسطینی در اسرائیل و 13 کشور دیگر شدند. در نهایت یک گروه از فرماندهان اسرائیلی، فرماندهی عملیات را به دست گرفته و یه هواپیما حمله کردند. عملیات فوق که عملیات انتبه نام گذاری شد، با مرگ سه مسافر، یک فرمانده اسرائیلی و 45 سرباز اوگاندایی خاتمه پیدا کرد. یکی از مسافران هم که در جریان عملیات زخمی شده بود، بعدها در بیمارستان از دنیا رفت. در پایان 105 مسافر نجات پیدا کردند.

تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود

7. پرواز شماره 653 خطوط هوایی مالزی، 4 دسامبر 1977


پرواز شماره 653 خطوط هوایی مالزی مدت کوتاهی بعد از برخاستن از پنانگ به مقصد کوالالامپور ربوده شد. گزارش ها حاکی از یک هواپیماربایی ناشناس بود. قبل از اینکه تمام ارتباطات قطع شود، خلبان اعلام کرده بود که در حال تغییر مسیر به سنگاپور است. در نهایت شگفتی هواپیما در کامپونگ لادانگ سنگاپور سقوط کرده و 7 خدمه و 93 مسافر آن کشته شدند. در میان کشته شدگان اعضای سرشناس دولت مالزی نیز به چشم می خوردند. این هواپیماربایی مرموز باقی ماند، هر چند که برخی ادعا کردند که یکی از اعضای ارتش سرخ ژاپن مسئول آن بوده است.

تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود

6. پرواز شماره 182 خطوط هوایی هند، 23 ژوئن 1985


در تاریخ 23 ژوئن 1985، پرواز شماره 182 خطوط هوایی هند که در حال پرواز بر فراز اقیانوس اطلس بود، در نتیجه انفجار یک بمب در هواپیما دچار آتش سوزی شد. بر اساس گزارش شرکت هوایی هند، این هواپیما از مدت ها قبل از سوی گروه های سیاسی تهدید به ربودن شده بود. متأسفانه این حادثه منجر به مرگ 329 مسافر در آسمان شد. برای مدت بیست سال نیز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این اقدام را به عهده نگرفت تا اینکه در سال 2005، یک گروه سیک ساکن در کانادا، آشکارا مسئولیت این اقدام را به گردن گرفت.

تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود

5. پرواز شماره 73 خطوط هوایی پان آم، 5 سپتامبر 1986


پرواز شماره 73 خطوط هوایی پان آم در حال ترک کراچی به مقصد فرانکفورت بود که چهار نفر از اعضای سازمان ابونیدال آن را ربودند. گفته می شود که هواپیماربایان لباس نیروهای امنیتی فرودگاه را به تن داشتند. خدمه هواپیما با به زمین نشاندن و ایجاد یک دریچه در کاکپیت، بلافاصله اقدام به فرار کردند. هر چند که متأسفانه هواپیماربایان یکی از گروگان ها را به خاطر برآورده نشدن درخواست های خود اعدام کردند. به محض اینکه هواپیما در تاریکی زمین گیر شد، نیروهای پاکستانی به آن حمله کردند که 20 مسافر نیز در جریان آن کشته شدند. اگرچه بسیاری از مسافران در نتیجه تلاش قهرمانانه یکی از خدمه موفق به فرار شدند.

تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود

پرواز شماره 163 خطوط هوایی عراق،25 دسامبر 1986


در 25 دسامبر 1986، پرواز شماره 163 خطوط هوایی عراق که از امان به سمت بغداد در حرکت بود، توسط چهار نفر از اعضای حزب الله ربوده شد. این هواپیما حامل 91 مسافر و 15 خدمه بود که بلافاصله پس از ربودن نیروهای امنیتی برای خنثی کردن آن وارد عمل شدند. از آنجایی که نیروهای امنیتی به جاساز کردن نارنجک در کاکپیت و کابین مسافران اقدام کرده بودند، هواپیما در نزدیکی عربستان سعودی دچار انفجار شد. از 106 مسافر این هواپیما، 60 مسافر و 3 خدمه جان خود را از دست دادند.

3. پرواز شماره 648 خطوط هوایی مصر، 23 نوامبر 1985


هواپیما ربایی پرواز شماره 648 خطوط هوایی مصر به عنوان یکی از مرگبارترین و وحشتناک ترین هواپیماربایی های تاریخ شناخته می شود. سه نفر از اعضای سازمان ابونیدال هواپیما را که در حال پرواز از آتن به قاهره بود، ربودند. همین که یکی از اعضای سرویس امنیتی مصر به سوی یکی از هواپیماربایان شلیک کرد و خود نیز کشته شد، تیراندازی از سوی دو طرف آغاز شد. در نتیجه این تبادل آتش هواپیما پنچر شده و به خاطر نداشتن سوخت کافی مجبور به فرود در مالت می شود.

تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود

این اقدام اما با استقبال مقامات مالت مواجه نمی شود. هواپیماربایان 11 مسافر و دو خدمه زخمی پرواز را آزاد کردند، اما با سختگیری های مقامات مالت، دو نفر از مسافران آمریکایی توسط هواپیماربایان اعدام می شوند. این اتفاق وقتی تلخ تر شد که نیروهای مصری به سمت هواپیما حمله ور شده و در نتیجه درگیری ها، 56 مسافر از 88 مسافر هواپیما کشته شدند.

2. پرواز شماره 961 خطوط هوایی اتیوپی، 23 نوامبر 1996


پرواز شماره 961 خطوط هوایی اتیوپی هم در شمار یکی از مرگبارترین هواپیماربایی های تاریخ قرار می گیرد. این اقدام در حقیقت توسط سه تن از اتیوپیایی هایی انجام شد که در جستجوی پناهندگی سیاسی در استرالیا بودند. در میانه راه وقتی خلبان پی به کمبود سوخت هواپیما می برد، به امید پیدا کردن یک باند فرود مناسب به سمت جزایر کومور پرواز می کند. هر چند که همه چیز به خوبی پیش نمی رود و هر دو موتور هواپیما از کار می افتند. در نتیجه هواپیما در آب های کم عمق سقوط کرده و 122 مسافر از 172 مسافر و خدمه آن جان خود را از دست می دهند.

تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود


1.پرواز شماره 11 و 77 خطوط هوایی آمریکن ایرلاینز، پرواز شماره 175 و 93 خطوط هوایی یونایتد ایرلاینز، 11 سپتامبر 2001


حمله به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در 11 سپتامبر 2001 یکی از وحشتناک ترین هواپیماربایی ها و حمله های تروریستی ای بوده که تاریخ هرگز فراموش نخواهد کرد. این حادثه که منجر به مرگ 3 هزار نفر و زخمی شدن صدها نفر شد، به رهبری اسامه بن لادن رهبر القاعده انجام گرفت. هواپیماربایان پروازهای شرکت های آمریکن ایرلاینز و یونایتد ایرلاینز را ربوده و آنها را به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی کوبیدند.

تراژیک ترین هواپیماربایی های تاریخ؛ وقتی آسمان نا امن می شود
بی شک تاریخ هوانوردی شاهد هواپیماربایی های هولناکی بوده است. برخی از این حوادث افراد را برای همیشه مرعوب و آنها را نسبت به پرواز نامطمئن کرده اند. اگرچه تعداد این اتفاقات تلخ در سال های اخیر کاهش پیدا کرده، هیچ کس از ترس چنین رخدادی مصون نیست. به همین دلیل اقدامات امنیتی چند برابر شده تا بر این نگرانی مسافران فائق آید.

منبع:elist10.com

مقالات مرتبط:

ستاره های آسمان هوانوردی را بشناسید

زمین گلف یا پرتگاه ترسناک؛ خطرناک ترین فرودگاه های جهان چه ویژگی هایی دارند؟

ایمن ترین شرکت های هوایی دنیا

بدترین شرکت های هوایی دنیا