قوانین و مقررات

قوانین بلیط هواپیما
شرایط و ضوابط عمومی
1. وبسایت فروش اینترنتی بلیط هواپیمای قاصدک (قاصدک 24) بر اساس مجموعه قوانین جمهوری اسلامی ایران، جرایم اینترنتی و قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی فعالیت می کند. خریدار ضمن خرید اینترنتی بلیط، متعهد می شود که از کلیه ی قوانین و مقررات خرید بلیط آگاهی کامل دارد.

2. کلیه حقوق محتوای موجود در سایت محفوظ است و استخراج یا کپی از هر یک از بخش های سایت تنها با کسب اجازه رسمی شرکت سامانه ارتباطات قاصدک میسر است. همچنین هرگونه سوء استفاده از نام قاصدک یا بلیط ایر یا استفاده از نام های مشابه که شبهه مشابهت و تطابق را ایجاد نماید ممنوع است و در صورت وقوع از طریق مراجع قانونی ذیصلاح مورد پیگرد قرار می گیرد.

3. کلیه اطلاعات شخصی کاربران در سایت به جز برای مراجع قانونی ذیصلاح که در قانون به صراحت به آنها اشاره شده باشد کاملاً محرمانه و محفوظ است و شرکت سامانه ارتباطات قاصدک تمام تلاش خود را برای محافظت از اطلاعات شخصی کاربران به عمل می آورد. به همین منظور همه تلاش ها برای نفوذ یا تخریب سایت مورد پیگری قرار می گیرد و در صورت لزوم از طریق مراجع قانونی ذیصلاح اقدام و مورد پیگرد قرار می گیرد.

4. کلیه اطلاعات وارد شده در سایت توسط خریداران، مسافران و کاربران باید به صورت صحیح در سایت وارد شود و در صورت عدم اعتبار و صحت آنها مسئولیت عواقب احتمالی بعدی مانند نیاز به صرف هزینه مجدد برای تهیه بلیط جایگزین بر عهده وارد کننده اطلاعات است.

5. پس از انجام عملیات پرداخت خرید بلیط هواپیما، باید اطلاعات مورد نظر تأیید و قطعی شوند که در این صورت موضوع از طریق پیامک و ایمیل به خریدار اعلام شده و بلیط برای وی ایمیل می شود و در صورت انجام نشدن درخواست، هزینه پرداخت شده به حساب خریدار بازگشت داده می شود.

6. در پروازهای چارتر ارائه ی یک نسخه از بلیط چاپ شده و در پروازهای سیستمی، ارائه ی شماره ی بلیط به همراه کارت شناسایی معتبر به کانتر هواپیمایی مربوطه الزامی است. همچنین بلیط خریداری شده قابل واگذاری یا فروش به غیر نیست و هنگام پذیرش مسافر در فرودگاه، باید اطلاعات هویتی بلیط با کارت شناسایی یا پاسپورت مسافر مطابقت داشته باشد در غیر اینصورت مسئولیت آن بر عهده خریدار بلیط است.

7. در پروازهای بین المللی پاسپورت مسافرین باید حداقل دارای 6 ماه اعتبار باشد و در غیر اینصورت مسئولیت ناشی از عدم توجه به آن بر عهده مسافر خواهد بود. همچنین در پروازهای بین المللی که مسافر اقامت یا ویزای کمتر از 6 ماه در کشور مقصد را دارد باید نسبت به خرید بلیط برگشت نیز اقدام نماید و در صورت عدم رعایت این موضوع کلیه مسئولیت آن از جمله ممانعت در سوار شدن بر عهده مسافر خواهد بود. همچنین مسئولیت دریافت ویزا با توجه به قوانین کشور مقصد بر عهده خریدار بلیط می باشد و قاصدک در این خصوص مسئولیتی ندارد.

8. وبسایت فروش اینترنتی بلیط هواپیمای قاصدک (بلیط ایر) اگرچه تنها به فروش اینترنتی بلیط هواپیما اقدام می ورزد و در قبال شرایط کنسلی، تاخیر یا تعجیل پرواز مسئولیتی بر عهده ندارد اما خود را موظف می داند در صورت بروز خطا از جانب شرکت هواپیمایی یا چارتر کننده، موضوع را بر اساس اسناد و مدارک به نفع مسافر تا حد ممکن پیگیری نماید.

9. کلیه پروازها ی داخلی بصورت یک طرفه به فروش می رسد و در صورت نیاز به رفت و برگشت، خریدار باید پرواز برگشت را نیز جداگانه خریداری نماید. در پروازهای داخلی رفت و برگشت هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند و در صورت لغو یا کنسلی هریک بر روی دیگری تاثیری نمی گذارد. اما در پرواز های خارجی چنانچه مسافر بلیط دو طرفه تهیه مینماید در صورت کنسلی یا عدم استفاده به هر دلیل از پرواز رفت ، جهت استفاده از پرواز برگشت مسافر موظف است تا 24 ساعت بعد از پرواز رفت (زمان اداری) با ارائه یک بلیط رفت که نشان دهد مسافر با بلیط دیگری پرواز رفت خود را انجام میدهد، در خواست خود را به این شرکت اعلام نماید و در صورت تائید شرکت هواپیمائی مربوطه بلیط برگشت مسافر تائید خواهد شد.

10. مسافرانی که اقدام به تهیه بلیط با یک توقف بصورت جداگانه می نمایند باید توجه داشته باشند مطابق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری میزان توقف، در پروازهای داخلی باید بیش از 3 ساعت و در پروازهای خارجی بیش از 5 ساعت باشد و در غیر اینصورت مسئولیت از دست دادن پرواز بر عهده ی مسافر میباشد.


شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیط چارتر


1. پروازهای چارتری در مقایسه با پروازهای سیستمی با تغییرات بیشتری مواجه هستند و در برخی حالات که خیلی به ندرت اتفاق می افتد ممکن است بلیط صادر شده قابل استفاده نباشد. شرکت سامانه ارتباطات قاصدک تمام تلاش خود را می کند که چنین حالتی بروز ندهد و در صورت وقوع آن تلاش می نماید تا ضرر بوجود آمده را از طریق تامین بلیط جایگزین یا عودت مبلغ بلیط از طریق چارتر کننده جبران نماید.

2. بر اساس مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت کنسلی، تاخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، بر عهده ی شرکت هواپیمایی برگزار کننده ی پرواز است و تنها در صورت لغو کامل پرواز چارتر و عدم دریافت بلیط جایگزین از طرف چارتر کننده، مبلغ بلیط به طور کامل عودت داده خواهد شد.

3. جهت استرداد مبلغ پروازهایی که به دلیل تأخیر بیش از 2 ساعت کنسل شده اند، ارائه اصل بلیط مهر شده به چارتر کننده الزامی می باشد (از طریق پست، پیک یا مراجعه حضوری). بدیهی است پس از تایید ایرلاین و برگشت هزینه از سمت چارتر کننده، هزینه برگشت داده می شود.


4. درصورت No-Show شدن مسافر (مسافری که پرواز خود را انجام ندهد) بلیط به طور کامل سوخت خواهد شد. همچنین مسافری که در محدوده 24 ساعت مانده به پرواز بليط خود را باطل نمايد نیز No-Show محسوب می شود.

5. هر نوع انصراف بلیط از طرف مسافر تا قبل از 24 ساعت مانده به پرواز هواپیما، بر طبق قوانین کنسلی هر چارتر کننده متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، شرکت سامانه ارتباطات قاصدک در خواست کنسلی و استرداد هزینه را به چارتر کننده مربوطه ارسال و آن را پیگیری می نماید و تنها در صورت پذیرش این درخواست از سوی چارتر کننده، جریمه از قیمت بلیط کسر شده و بقیه ی پول، به طور آنلاین بین 24 تا 72 ساعت به حساب مسافر برمی گردد.

6. قیمت بلیط چارتر برای نوزاد تا 2 سال، متفاوت است که هنگام رزرو اینترنتی رقم آن نمایش داده می شود اما برای مسافرین بالای 2 سال همانند بزرگسال محاسبه می شود.

شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیط هواپیما


1. در قوانین هواپیمایی کشوری، فرد نوزاد به کمتر از دو سال و فرد کودک به دو تا دوازده سال تمام و فرد بزرگسال به بیش از دوازده سال اطلاق می شود. همانطور که قبلا ذکر شد در پروازهای چارتری و غیر قابل استرداد، قیمت بلیط کودک با بزرگسال برابر است اما در پروازهای با نرخ مصوب (سیستمی)، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است و همچنین در این نوع پروازها، بلیط کودک را به هیچ وجه نمی توان به تنهایی و جدا از بلیط بزرگسال خریداری نمود.

2. کلیه ی پروازهای داخلی با مبدأ تهران و شرکت های هواپیمایی ایران ایر، آتا و زاگرس از ترمینال 2 و سایر شرکت های هواپیمایی از ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد انجام می شود و حضور مسافر یک ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه الزامی است.

3. کلیه پروازهای خارجی مبدأ تهران از فرودگاه بین المللی امام خمینی انجام می شود و حضور مسافر سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه الزامی است.

4. طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، همراه داشتن مجوز پزشک (پزشک های معتمد شرکت هواپیمایی مربوطه) برای خانم های باردار، افراد مبتلا به بیماری های قلبی-عروقی، بیماری های تنفسی، صرع، آنمی شدید، دیابت ملیتوس کنترل نشده، کسانی که دیالیز میشوند یا کسانی که از داروهای تضعیف کننده ی سیستم ایمنی استفاده می نمایند و یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری می باشد. تنها مرجع دارای صلاحیت که میتواند مجوزسوار شدن مسافر بیمار به هواپیما را صادر نماید پزشک معتمد ایرلاین مربوطه میباشد و همچنین لازم است که این مسافران، داروهای مورد نیاز خود را با توجه به قوانین مقصد و تائیدیه کتبی پزشک (در مورد پرواز های خارجی ) ، در طول سفر به همراه داشته باشند.

5. طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، مسافرانی که نیاز به ویلچر یا خدمات ویژه دارند باید حتما بلیطی را تهیه کنند که خدمات مربوطه را شامل شود. بدین منظور باید قبل از تهیه بلیط با قاصدک24 هماهنگی لازم را انجام داده و هنگام خرید این نوع بلیط نیز درخواست خود مبنی بر نیاز به خدمات ویژه را به قاصدک24 ارسال نمایند.

6. بر اساس تفاهم نامه ای که بین شرکت های هواپیمایی وجود دارد، چنانچه مسافری بلیط هواپیمای خود را در چند مسیر پشت سر هم تهیه نماید بگونه ای که مقصد مسیر اول، به عنوان مبدا مسیر دوم باشد؛ اگر در مسیر نخست با لغو یا تاخیر پرواز مواجه شود می تواند با ارائه مستندات، بلیط هواپیمای مسیر دوم را هم بر اساس قوانین داخلی شرکت های هواپیمایی بدون جریمه استرداد نماید. قابل توجه است که شرکت های هواپیمایی زاگرس، ایران ایرتور (در همه انواع بلیط) و قشم ایر (فقط در بلیط های چارتری) از این قاعده مستثنی هستند و اقدام به استرداد بلیط هواپیما در مسیر دوم به شیوه عادی (با جریمه) و بدون در نظرگیری پروازهای قبلی و بعدی مسافر است.


جدول کنسلی بلیط های سیستمی پروازهای داخلی

توجه : مسافر گرامی حتما قبل از خرید جهت اطلاع از قوانین کنسلی بلیط پرواز داخلی شناسه نرخی خود را با جدول ذیل مطابقت دهید تا از قوانین کنسلی آن مطلع باشید و در صورت نیافتن شناسه نرخی با پشتیبانی قاصدک 24 تماس حاصل فرمایید.

ایرلاین شناسه نرخی(کلاس) از زمان صدور تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل پرواز تا ۳ ساعت قبل از پرواز از ۳ ساعت تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز از ۳۰ دقیقه قبل پرواز به بعد
آسمان D-I-Z بیزینس ۳۰٪ ۵۰٪
Y-V-S-U-R-X-Q-N-T-M-O-W ۴۰٪ ۶۰٪
L-K-H-B-E ۵۰٪ ۷۰٪
ایران ایر V-Y-C-J-Q-M-N-L-O-I-K-S-X ۳۰٪ ۶۰٪
ماهان S-X-T-V-Q-P-R-Y-B-BH ۱۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪
L ۱۵٪ ۴۰٪ ۵۰٪
N-WA-WW-W-WQ-WS ۲۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪
C-CC ۳۰٪ ۴۰٪ ۷۰٪
I ۲۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
U ۹۰٪ ۹۵٪
به استثنا مسیرهایی با مبدا یا مقصد عسلویه و کیش هواپیمایی ماهان (استعلام تلفنی جریمه)
کاسپین W-WF-WB-N-NF-NB-X
S-SF-JD-JH-JB-JF-J
H-HF-P-PF-PB-R-QH-QD
RF-RB-RH-RD-RE-Z-ZF
ZB-ZH-ZD-Q-QF-QB
۳۰٪ ۵۰٪
M-ML ۴۰٪ ۷۰٪
LH-LB-LF-L-LL-KF-K-KL ۵۰٪ ۸۰٪
I-IE-IH-IB-IF-D-U-F-A-V ۱۰۰٪
کارون (نفت سابق) B-E-H-K-L-M-N-Q-R-S
U-V-W-Y-BB-EB-HB-KB-LB
MB-NB-RB-UB-VB-WB-YB-BD
ED-HD-KD-LD-ND-QD-RD-UD
VD-WD-YD-BE-EE-HE-KE-LE
ME-NE-QE-RE-SE-UE-VE
۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪
WE-YE-BF-EF-HF-KF-LF-MF
NF-QF-RF-SF-UF-VF-WF-YF
BH-EH-KH-LH-MH-NH-QH
RH-SH-UH-VH-WH-YH-BM
۵۰٪ ۷۰٪
EM-HM-KM-LM-MM-QM-RM
SM-VM-WM-YM-BN-EN-LN
MN-NN-VN-WN-YN-BO
۱۰۰٪
پویا ایر همه ۳۰٪ ۶۰٪ ۸۰٪
زاگرس
FH-Z-X-F-I-T-U-A-FV-ZD-ZF-ZI-ZL-XD
XF-XI-XL−XY-FD-FF-FI-FL-FN-FQ-FS
FU-FW-ID-IF-TD-TF-UD-UF-AD-AF-FO
۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
B-D-E-S-M-N-R-BD-BF
BI-DD-ED-EF-MD-ND-RD
۳۰٪ ۴۰٪ ۶۰٪ ۸۰٪
H-Q-L-P-V-Y-K-HD-QD-LD-CO
CV-CI-CD-VF-PD-VD-YD-KD
۵۰٪ ۷۰٪ ۹۰٪
فلای پرشیا Y ۲۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪ ۷۵٪
وارش WI-LL-LI-LW-LV-LU-LS-LT
LF-LR-LQ-LP-LN-LM-LK-LE
LD-LB-LY-LG-LH-LZ-LO-D
۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪ ۹۰٪
SS-SW-SV-SU-SR-SQ-SN
SM-SK-SE-SD-SB-SH-SY
۲۰٪ ۴۰٪ ۶۰٪ ۸۰٪
HL-HO-HP-HT-HZ-HH-HW
HV-HU-HR-HQ-HN-HM-HI
HE-HD-HB-HS-HF-HJ-HG
HY-MZ-MS-MY-MD-MF-MG
MH-MI-MK-MM-MN-MO-MP
MQ-MR-MU-MV
۱۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪
ایرلاین شناسه نرخی(کلاس) از زمان صدور تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل پرواز تا ۲ ساعت قبل از پرواز از ۲ ساعت قبل پرواز به بعد
قشم ایر A-R-Y ۳۰٪ ۴۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
V-M-Q-K-N-S ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
D-U-L ۱۰۰٪
ایرلاین شناسه نرخی(کلاس) از زمان صدور تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل پرواز تا۳ ساعت قبل پرواز از ۳ ساعت قبل پرواز به بعد
تابان YY-YR-YV-YZ-YL-YM-YA-YI
YP-YF-YK-YD-YN-YB-YW-YJ
YS-YO-YQ-YE-YU-Y-RZ-RM
RL-RA-RI-RP-RF-RD-RK-RN
RB-RW-RJ-RS-RO-RQ-RE-RU-T
۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
R-V-Z-L-M-A-I-P-F-K ۲۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
D-N-B-W-J-S-O-Q-E-U-G ۱۰۰٪
ایرلاین شناسه نرخی از زمان صدور تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز از ۴۸ ساعت تا ۴ ساعت قبل از پرواز از ۴ ساعت مانده به پرواز به بعد
معراج U-UB-UD-UE ۷۰٪ ۸۰٪ ۹۰٪
X-V-Q-N ۶۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪
M-L-K-H ۶۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪
B-Y-S-E ۵۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
W-O-R-A ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
J-C-D-I-Z ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
ایرلاین شناسه نرخی از زمان صدور تا ۷۲ ساعت قبل از پرواز از ۷۲ ساعت تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز از ۴۸ ساعت تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز از ۲۴ ساعت قبل از پرواز به بعد
سپهران P-V-PV-LV-L-T-Q-E-O-S-H
A-M-B-R-I-J-K-Z-D-YB-Y
۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪ ۸۵٪
امکان استردادوجه تا۳۰ روز بعد از پرواز در صورت درخواست
GP-NP-XP-G-N-X-F-U-W ۹۵٪ ۹۵٪ ۹۶٪ ۹۶٪
امکان استردادوجه تا ۷ روز بعد از پرواز در صورت درخواست
ایرلاین شناسه نرخی تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل از پرواز تا ۲۴ ساعت قبل پرواز تا ۳ ساعت مانده به پرواز از ۳ ساعت مانده به پرواز به بعد
آتا Y-I-S-R-O-V ۱۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
B-Q-Z-P-N-M ۲۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪
L-F-A-E-D ۳۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪ ۹۰٪
K-W-H-J ۴۰٪ ۸۰٪ ۹۰٪ ۹۵٪
X-U ۸۰٪ ۱۰۰٪
پارس همه شناسه های نرخی ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
ایرلاین شناسه نرخی تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز از ۲۴ ساعت قبل از پرواز به بعد
کیش ایر RQ-RX-R-P-F-S-Y-B-H-C ۲۰٪ ۴۰٪
K-L-N-Q-M-X-V ۲۵٪ ۵۰٪
ایرلاین (پرواز های داخلی) شناسه نرخی تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۳ روز قبل از پرواز تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۱ روز قبل از پرواز از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل تا ۵ ساعت قبل از پرواز جاماندن از پرواز
ایران ایرتور V-M-H-Y ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
C ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
ایرلاین (پرواز های خارجی) شناسه نرخی تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۳ روز قبل از پرواز تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۱ روز قبل از پرواز از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل تا ۸ ساعت قبل از پرواز جاماندن از پرواز
ایران ایرتور V-M-H-Y ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
D-C-J ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
ایرلاین شناسه نرخی تا 12 ظهر روز قبل از پرواز تا 4 ساعت قبل از پرواز از 4 ساعت قبل از پرواز به بعد
ساها شرایط استرداد پروازهای داخلی هواپیمایی ساها به غیر از مسیرهای کیش و قشم.
Z-D-Y ۶۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪
P-V-L-T-Q-E-O-S
H-A-M-B-R-I-J-K
۷۰٪ ۸۰٪ ۹۰٪
U-W ۹۵٪
G-N-X-F ۱۰۰٪
قوانین بلیط قطار

شرایط و ضوابط خرید اینترنتی بلیط قطار

وبسایت فروش اینترنتی بلیط قطار قاصدک 24 بر اساس مجموعه مجموعه قوانین جمهوری اسلامی ایران، جرایم اینترنتی و قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی فعالیت می کند. خریدار ضمن خرید اینترنتی بلیط، متعهد می شود که از کلیه قوانین و مقررات خرید بلیط آگاهی کامل دارد.

کلیه حقوق محتوای موجود در سایت محفوظ است و استخراج یا کپی از هر یک از بخش های سایت تنها با کسب اجازه رسمی شرکت فرش تا عرش قاصدک کارمانیا میسر است. همچنین هرگونه سوء استفاده از نام این شرکت یا استفاده از نام های مشابه که شبهه مشابهت و تطابق را ایجاد نماید، ممنوع است و در صورت وقوع از طریق مراجع قانونی ذیصلاح مورد پیگرد قرار می گیرد.

کلیه اطلاعات شخصی کاربران در سایت به جز برای مراجع قانونی ذیصلاح که در قانون به صراحت به آنها اشاره شده باشد کاملاً محرمانه و محفوظ است و شرکت شرکت فرش تا عرش قاصدک کارمانیا تمام تلاش خود را برای محافظت از اطلاعات شخصی کاربران به عمل می آورد. به همین منظور همه تلاشها برای نفوذ یا تخریب سایت مورد پیگیری و در صورت لزوم از طریق مراجع قانونی ذیصلاح اقدام و مورد پیگرد قرار می گیرد.

کاربر متعهد است به هنگام ثبت نام و رزرو بلیط، کلیه اطلاعات مربوط به مسافران را به طور صحیح در وبسایت وارد کند. کد ملی و تاریخ تولد و سایر اطلاعات درخواستی باید به طور کامل و صحیح درج گردد . مسافرانی که اطلاعات بلیط آنان با کارت شناسایی مطابقت نداشته باشد، بدون بلیط تلقی خواهند شد و مسئولیت آن به عهده مسافر خواهد بود.

توجه: در قطارهای بين شهری بلیط بی نام وجود ندارد و همه بليط ها با نام صادر می شوند. پس از انجام عملیات پرداخت خرید بلیط قطار، اطلاعات مورد نظر می بایست تایید و قطعی شوند که در این صورت موضوع از طریق پیامک و ایمیل به خریدار اعلام و بلیط برای وی ایمیل می شود. در غیر این صورت و با انجام نشدن درخواست، هزینه پرداخت شده به حساب خریدار بازگشت داده می شود.

مسافرت با دو قطار در يك مسير :

در صورتی که مسافر بخواهد بلیط دو قطار متوالی را تهیه کند، باید حداقل ۳ ساعت بین زمان رسیدن قطار اول به مقصد و حرکت قطار دوم فاصله در نظر بگیرد. در غیر این صورت مسئولیت کنسل شدن بلیط دوم با مسافر است.و شامل قوانین پرداخت خسارت نخواهد شد.

همچنین در صورتی که مسافر بخواهد از وسیله نقلیه دیگری برای ادامه مسیر بعد از قطار استفاده نماید بایستی فاصله زمانی 4 ساعت از زمان رسیدن به مقصد و حرکت وسیله نقلیه دوم رعایت نماید( در اينگونه موارد مسافر براي اينكه از وسيله نقليه دوم خود جا نماند بايد فاصله ايستگاه قطار تا ترمينال وسيله نقليه دوم و ساعات معطلی را در نظر گرفته و با توجه به آن بليت دوم خود را صادر كند).

سهميه مخصوص خواهران و برادران و خانواده يا عادي :

مسافر موظف است در هنگام خريد بليت مطابق با جنسيت خود كوپه را انتخاب نمايد . در غير اينصورت نمي تواند در قطار مدعي تغيير جاي خود توسط رئيس قطار باشد .

سهميه هاي مربوطه عبارتند از :
  1. الف - سهمیه عادی: قابل دسترس برای کلیه مسافرین اعم از زن ، مرد و خانواده می باشد.
  2. ب - سهمیه ویژه خواهران: این سهمیه ویژه‌ی خانم‌هایی است که تنها مسافرت می‌کنند. همچنین مسافران می توانند برای فرزندان پسرِ کمتر از 6 سال از این سهمیه استفاده نمایند.
  3. ج - سهمیه ویژه برادران: ویژه‌ی آقایانی که تنها مسافرت می‌کنند.
برای افراد ذكور بالای ۶ سال، در كوپه خواهران بلیط صادر نمی شود و در صورت عدم استفاده، بلیط مسترد نمیگردد.

بليت نيم بها :

بليت براي مسافر زير دوازده سال نيم بها مي باشد .

بليت نوزادان :

قیمت بلیط نوزادان تا 2 سالگی، معادل 10درصد از بهای کل بلیط (معادل بهای بیمه‌ی مسافر) است. همچنین در این شرایط صندلی به نوزاد تعلق نمی‌گیرد. در صورتی که مسافر بخواهد برای نوزاد خود صندلی بگیرد، بلیط نوزاد نیم‌بها محاسبه می‌شود.

دربست كردن كوپه :

  1. الف - هنگام خرید کوپه دربست، بهای تمام‌شده‌ی صندلی‌های خالی با کسر هزینه‌ی خدمات ایستگاهی و پذیرایی از بهای تعرفه بزرگسال محاسبه می شود و با عنوان تعرفه کسر کوپه صادر می شود .

  2. ب - برای دربست کردن کوپه بایستی هنگام انتخاب مسیر و جستجو تیک کوپه دربست را انتخاب شود و فرآیند خرید تکمیل گردد.

  3. ج - هنگام دربست کردن کوپه درصورتي‌كه تعداد مسافران كمتر از تعداد صندلي‌هاي كوپه باشد، بایستی پس از انتخاب گزینه‌ی دربست‌کردن کوپه تعداد واقعي مسافران بزرگسال و کودک را در قسمت مربوطه وارد کنید. بهای تمام‌شده‌ی صندلی‌های خالی با کسر هزینه‌ی خدمات ایستگاهی و پذیرایی به صورت خودکار محاسبه می شود.

  4. د - در قطارهای سالنی امکان انتخاب گزینه کوپه‌‌ی دربست وجود ندارد.

  5. ه - مسافر می‌تواند بعد از دربست‌کردن کوپه فقط یک نفر مسافر اضافی را بدون بلیط با خود به قطار ببرد . اين مسافر حق درخواست جا خارج از همان کوپه را ندارد , قبض این مسافر مطابق استحقاق او توسط رئیس قطار صادر می‌شود. (در دوران همه گیری ویروس کرونا امکان سوار شدن مسافر بدون بلیط، به قطار حتی در صورت دربست بودن کوپه وجود ندارد )

نکاتی که قبل از خرید بلیط قطار باید با آن توجه شود

خريد بلیط از طريق تمامی كارتهای عضو شتاب كه قابليت پرداخت اينترنتی دارند امكانپذير است از این رو خرید اینترنتی بلیط قطار نیازمند داشتن یک كارت بانکی عضو شتاب و دارای استاندارد شبكه بانکی می باشد.

در مواقع اضطراری، اطلاع رسانی از طريق پست الكترونيک و يا پيام كوتاه (تلفن همراه) انجام می پذيرد لذا مسئوليت صحت اطلاعات تماس به عهده خريدار می باشد.

خرید اینترنتی بلیط قطار برای اتباع خارجی، نیازمند ثبت مشخصات آنها شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره گذرنامه در وبسایت می باشد. اتباع خارجی می بایست گذرنامه معتبر داشته باشند. لذا آن دسته از اتباع افغانستان كه گذرنامه ندارند، بايد برگه تردد معتبر ( 10 الی 15 روزه) به همراه داشته باشند. فرزندان اتباع افغانستان در صورتی كه کمتر از 10 سال سن داشته باشند، می توانند به همراه والدين و با برگه تردد آنها سفر كنند اما فرزندان بالای 10 سال میبایست برگه تردد جداگانه داشته باشند ( در دوران همه گیری ویروس کرونا صدور انلاین بلیط برای اتباع امکان پذیر نیست)

امکان تعويض و تغيير اطلاعات پس از تكميل فرايند خريد اینترنتی وجود ندارد و در صورت انصراف از سفر، می بایست بلیط قطار مورد نظر را استرداد نمایید.

مسافر جهت استرداد بلیط در مراكز فروش می بایست حتماً اصل كارت شناسایی معتبر را به همراه داشته باشد. در غير اينصورت آژانسها از استرداد بلیط خودداری و همچنين باز پرداخت خسارت به بليط هایی كه به آنها خسارت تعلق می گيرد، امكانپذير نمی باشد.

طبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مسافر ملزم است برای سوار شدن به قطار بلیط چاپ شده را ارائه کند.. شایان ذکر است در صورت عدم دريافت نسخه چاپی بلیط، کليه مسئوليتهای بعدی به عهده شخص مسافر خواهد بود.

کاربران قاصدک 24 می توانند فایل پی دی اف دریافتی بلیط قطار خود را بر روی کاغذ A4 دورو سفید پرینت نمایند. مسافران می بایست از چاپ بلیط بر روی کاغذهای دارای آرم و طرح جداً خودداری کنند.

در رزرو قطارهای رجا بهمراه هتل، نوع اتاق و مدت اقامت می بایست بطور دقیق برای هر بلیت انتخاب گردد. ظرفیت اتاق های هتل می بایست متناسب با تعداد مسافران انتخاب شود.

پذيرايی در برخی از قطارهای ويژه، اختياری و با درخواست مسافر انجام می شود. لذا هنگام تهيه بلیط و در صورت تمايل می توانید با پرداخت هزينه مربوطه، بلیط خود را دريافت نمایید. شایان ذکر است مسافر می تواند تنها تا 24 ساعت قبل از حركت، رزرو بلیط با امكان خريد غذا را انجام دهد.

طبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، کلیه مسافران قطار از لحظه ورود به ايستگاه مبداء تا خروج از ايستگاه مقصد در برابر حوادث بیمه هستند. بيمه حوادث مسافری هزينه های پزشکی، خسارات نقص عضو يا فوت ناشی از حوادثی نظیر آتش سوزی، تصادف، انفجار، خارج شدن قطار از ريل، مانور، سنگپرانی و ساير حوادث احتمالی را شامل می شود.

ابطال و استرداد بلیط قطار

بلیط خریداری شده تا يک ساعت پس از صدور، به شرط عدم حركت قطار، در همان مركز صادر كننده بليط با پرداخت كامل بهای آن به مسافر قابل ابطال می باشد.(مهلت ثبت درخواست کنسلی از طریق سایت 50 دقیقه بعد از خرید میباشد )

بلیط قطارهای مسافری خریداری شده از سامانه قاصدک 24 به صورت اینترنتی، در هر ساعت از شبانه روز و به شرح ذیل قابل استرداد است:

تا ساعت 12 روز قبل از حركت قطار، با کسر 10 درصد جریمه، 90 درصد بهای بلیط مسترد می شود. از ساعت 12 روز قبل از حركت تا 3 ساعت پيش از حركت قطار، با کسر 30 درصد جریمه، 70 درصد بهای بلیط مسترد می شود. از 3 ساعت مانده به حركت تا لحظه حركت قطار، با کسر 50 درصد جریمه، 50 درصد بهای بلیط مسترد می شود.

توجه: بازپرداخت خسارت به بلیط هایی که مشمول دریافت خسارت شده اند، صرفاً به صورت حضوری در محل آژانس و با ارائه کارت ملی مسافران و نسخه چاپی بلیط امکانپذیر می باشد.

توجه: استرداد بلیط پس از حركت قطار امکانپذیر نمی باشد.

مفقود شدن بلیط مسافر و دریافت بلیط المثنی

چنانچه بليط مسافری مفقود شود، وی می تواند با مراجعه به سایت قاصدک24 در پنل شخصی خود یا از طریق لینک بلیط موجود در پیامکی که از سمت قاصدک24 به شماره خریدار ارسال شده، مجددا بلیط را دریافت نماید. یا حداکثر تا 45 دقیقه مانده به حرکت قطار و در ساعت اداری، با مراجعه به ايستگاه راه آهنی که مجهز به سيستم فروش بليط آنلاين است، بلیط المثنی دریافت کند. گفتنی است دریافت بلیط المثنی مشروط به مسترد نشدن بلیط اصلی است.

قوانین قطارهای بین المللی

مشخصات وسایل/چمدان مجاز همراه مسافر:

در این قطارها وسایل و چمدان مجاز همراه هر مسافر در حدی است که در قسمت فوقانی کوپه قابل استقرار باشد (حدودا در ابعاد 30*40*50 سانتیمتر) . کوپه ها چهار نفره بوده و لازم است مسافرین حقوق یکدیگر را رعایت فرمایند. این قطارها دارای واگن ویژه برای حمل بار مازاد نبوده و وسایل همراه مسافر بیش از میزان ذکر شده اکیدا پذیرفته نخواهد شد.

نحوه صدور بلیت :

مدت اعتبار گذرنامه مسافر باید تا پايان مدت سفر بوده و عوارض خروج قبل از صدور بلیت پرداخت شده باشد.

مسافرین ایرانی احتیاج به ویزای ورود به کشور ترکیه را ندارند. مسافرین اروپایی و آمریکایی نیز در سر مرز بهنگام ورود به کشور ترکیه ویزا دریافت خواهند نمود. اما اتباع کشور های عربی، افغانی و پاکستانی قطعا قبل از سفر باید ویزای ورود به کشور ترکیه را داشته باشند. اتباع سایر کشور ها باید قبل از درخواست بلیت نسبت به لزوم اخذ ویزا از سفارت ترکیه اطمینان حاصل نمایند.

عوارض خروج، مقررات گذرنامه و گمرک:

عوارض خروج از کشور، باید قبل از خرید بلیت پرداخت شود. در خصوص نحوه پرداخت عوارض و شماره حساب مربوطه و همینطور هرگونه استعلام یا اطلاعات مورد نیاز مشابه در خصوص مشخصات گذرنامه و مجوز های مورد نیاز برای خروج از کشور، باید از طریق اداره گذرنامه کسب اطلاع شود.

مدت اعتبار گذرنامه در زمان عبور از مرز باید حداقل 6 ماه باشد. گذرنامه باید به هیچ عنوان مخدوش نبوده و صفحات آن کاملا سالم باشد. صاحب گذرنامه باید در صورت نیاز استعلام قضایی جهت مجاز بودن خروج از کشور را انجام داده باشد.

مقررات گمرک در مرز زمینی رازی مشابه سایر مرزهای کشور بوده و مسافرین باید با استفاده از منابع اطلاع رسانی گمرک جمهوری اسلامی ایران از مجاز بودن اشیاء همراه خود، قبل از سفر، کاملا اطمینان حاصل نمایند. میزان ارز، دارو ، دخانیات و ... نیز به همین ترتیب و در حدود مجاز و موارد مصرفی در حد مصرف شخصی مجاز می باشد.

مسئولیت حفظ و نگهداری از اشیاء همراه مسافر به عهده خود مسافر بوده و لازم است مسافر در هر بازرسی و یا کنترل سازمانهای ذیربط اشیاء خود را کاملا در دسترس و آشکار به ایشان ابراز نماید. لذا در صورتی که هر یک از سازمانهای گمرک، گذرنامه، پلیس و سایر سازمانهای مربوطه، مسافر یا اشیاء وی را توقیف کند، مسئولیت آن بعهده مسافر بوده و شرکت رجا در این باره هیچگونه تعهد و مسئولیتی نخواهد داشت.

حمل بار تجاری با قطارممنوع است.با توجه به محدودیت بار مجاز در داخل کوپه ها لازم است مسافرین از آوردن بار اضافی اکیدا خودداری نموده و حق و حقوق سایر مسافرین هم کوپه خود را محترم شمارند.

از حمل یا پذیرش توشه ای دیگران جداٌ خودداری کنید.

حمل هرگونه حیوان زنده در داخل واگن مسافری اکیداٌ ممنوع می باشد.

کلیه مسئولیت های صدور بلیت قطارهای بین المللی به عهده خود مسافر می باشد.خواهشمند است هنگام صدور بلیت دقت لازم را به عمل آورید.

قوانین بلیط اتوبوس

شرایط و ضوابط عمومی


مسافرین گرامی می بایست حداقل 30 دقیقه قبل از حرکت، با مراجعه به غرفه شرکت مسافربری در پایانه مبدا و ارائه شماره بلیط خود نسبت به تایید بلیط اقدام نمایند.

طبق مقررات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مسئولیت مسیر سفر، قیمت بلیط، تاخیر در حرکت و کیفیت و مدل اتوبوس بر عهده شرکت مسافربری سرویس دهنده می باشد .

چنانچه مسافری قصد دارد در مسیر بین راهی توقف کند حتما باید بلیط خود را به مقصد بین راهی مورد نظر تهیه نموده یا جهت هرگونه هماهنگی مستقیماً با شرکت مسافربری مربوطه تماس حاصل نماید.

قوانین کنسلی بلیط اتوبوسقوانین کنسلی مسیر داخلی


میزان جریمه از زمان خرید بلیط تا یک ساعت قبل از حرکت 10 درصد و کمتر از یک ساعت مانده به حرکت و بعد از آن 50 درصد می‌باشد.

قوانین کنسلی مسیر خارجی


میزان جریمه از زمان خرید بلیط تا 24 ساعت قبل از حرکت 10 درصد و 24 ساعت قبل از حرکت به بعد 50 درصد است.

بر اساس قوانین در برخی مسیرها محدودیت هایی وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:


بلیط اتوبوس مسیر های تهران به گرجستان و برعکس غیر قابل استرداد است.

جریمه کنسلی مسیر ایروان به تهران تعاونی رویال سفر : از زمان صدور تا 48 ساعت قبل از حرکت 10 درصد/ 24 ساعت قبل از حرکت 50 درصد/ از 24 ساعت مانده به حرکت به بعد غیر قابل استرداد می باشد

مسافرین گرامی بلیط برخی تعاونی ها، 24 ساعت بعد حرکت امکان کنسلی به صورت آنلاین را ندارند لذا توصیه می شود به محض از دست دادن اتوبوس بلافاصله درخواست کنسلی خود را برای قاصدک 24 ارسال نمایید .

باتوجه به قانون راهداری، شرکت تعاونی ها می توانند از دو ساعت قبل از حرکت اتوبوس، امکان کنسلی آنلاین را به مسافر خود ندهند.