قوانین و مقررات

قوانین بلیط هواپیما
شرایط و ضوابط عمومی
1. وبسایت فروش اینترنتی بلیط هواپیمای قاصدک (قاصدک 24) بر اساس مجموعه قوانین جمهوری اسلامی ایران، جرایم اینترنتی و قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی فعالیت می کند. خریدار ضمن خرید اینترنتی بلیط، متعهد می شود که از کلیه ی قوانین و مقررات خرید بلیط آگاهی کامل دارد.

2. کلیه حقوق محتوای موجود در سایت محفوظ است و استخراج یا کپی از هر یک از بخش های سایت تنها با کسب اجازه رسمی شرکت سامانه ارتباطات قاصدک میسر است. همچنین هرگونه سوء استفاده از نام قاصدک یا بلیط ایر یا استفاده از نام های مشابه که شبهه مشابهت و تطابق را ایجاد نماید ممنوع است و در صورت وقوع از طریق مراجع قانونی ذیصلاح مورد پیگرد قرار می گیرد.

3. کلیه اطلاعات شخصی کاربران در سایت به جز برای مراجع قانونی ذیصلاح که در قانون به صراحت به آنها اشاره شده باشد کاملاً محرمانه و محفوظ است و شرکت سامانه ارتباطات قاصدک تمام تلاش خود را برای محافظت از اطلاعات شخصی کاربران به عمل می آورد. به همین منظور همه تلاش ها برای نفوذ یا تخریب سایت مورد پیگری قرار می گیرد و در صورت لزوم از طریق مراجع قانونی ذیصلاح اقدام و مورد پیگرد قرار می گیرد.

4. کلیه اطلاعات وارد شده در سایت توسط خریداران، مسافران و کاربران باید به صورت صحیح در سایت وارد شود و در صورت عدم اعتبار و صحت آنها مسئولیت عواقب احتمالی بعدی مانند نیاز به صرف هزینه مجدد برای تهیه بلیط جایگزین بر عهده وارد کننده اطلاعات است.

5. پس از انجام عملیات پرداخت خرید بلیط هواپیما، باید اطلاعات مورد نظر تأیید و قطعی شوند که در این صورت موضوع از طریق پیامک و ایمیل به خریدار اعلام شده و بلیط برای وی ایمیل می شود و در صورت انجام نشدن درخواست، هزینه پرداخت شده به حساب خریدار بازگشت داده می شود.

6. در پروازهای چارتر ارائه ی یک نسخه از بلیط چاپ شده و در پروازهای سیستمی، ارائه ی شماره ی بلیط به همراه کارت شناسایی معتبر به کانتر هواپیمایی مربوطه الزامی است. همچنین بلیط خریداری شده قابل واگذاری یا فروش به غیر نیست و هنگام پذیرش مسافر در فرودگاه، باید اطلاعات هویتی بلیط با کارت شناسایی یا پاسپورت مسافر مطابقت داشته باشد در غیر اینصورت مسئولیت آن بر عهده خریدار بلیط است.

7. در پروازهای بین المللی پاسپورت مسافرین باید حداقل دارای 6 ماه اعتبار باشد و در غیر اینصورت مسئولیت ناشی از عدم توجه به آن بر عهده مسافر خواهد بود. همچنین در پروازهای بین المللی که مسافر اقامت یا ویزای کمتر از 6 ماه در کشور مقصد را دارد باید نسبت به خرید بلیط برگشت نیز اقدام نماید و در صورت عدم رعایت این موضوع کلیه مسئولیت آن از جمله ممانعت در سوار شدن بر عهده مسافر خواهد بود. همچنین مسئولیت دریافت ویزا با توجه به قوانین کشور مقصد بر عهده خریدار بلیط می باشد و قاصدک در این خصوص مسئولیتی ندارد.

8. وبسایت فروش اینترنتی بلیط هواپیمای قاصدک (بلیط ایر) اگرچه تنها به فروش اینترنتی بلیط هواپیما اقدام می ورزد و در قبال شرایط کنسلی، تاخیر یا تعجیل پرواز مسئولیتی بر عهده ندارد اما خود را موظف می داند در صورت بروز خطا از جانب شرکت هواپیمایی یا چارتر کننده، موضوع را بر اساس اسناد و مدارک به نفع مسافر تا حد ممکن پیگیری نماید.

9. کلیه پروازها ی داخلی بصورت یک طرفه به فروش می رسد و در صورت نیاز به رفت و برگشت، خریدار باید پرواز برگشت را نیز جداگانه خریداری نماید. در پروازهای داخلی رفت و برگشت هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند و در صورت لغو یا کنسلی هریک بر روی دیگری تاثیری نمی گذارد. اما در پرواز های خارجی چنانچه مسافر بلیط دو طرفه تهیه مینماید در صورت کنسلی یا عدم استفاده به هر دلیل از پرواز رفت ، جهت استفاده از پرواز برگشت مسافر موظف است تا 24 ساعت بعد از پرواز رفت (زمان اداری) با ارائه یک بلیط رفت که نشان دهد مسافر با بلیط دیگری پرواز رفت خود را انجام میدهد، در خواست خود را به این شرکت اعلام نماید و در صورت تائید شرکت هواپیمائی مربوطه بلیط برگشت مسافر تائید خواهد شد.

10. مسافرانی که اقدام به تهیه بلیط با یک توقف بصورت جداگانه می نمایند باید توجه داشته باشند مطابق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری میزان توقف، در پروازهای داخلی باید بیش از 3 ساعت و در پروازهای خارجی بیش از 5 ساعت باشد و در غیر اینصورت مسئولیت از دست دادن پرواز بر عهده ی مسافر میباشد.


شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیط چارتر


1. پروازهای چارتری در مقایسه با پروازهای سیستمی با تغییرات بیشتری مواجه هستند و در برخی حالات که خیلی به ندرت اتفاق می افتد ممکن است بلیط صادر شده قابل استفاده نباشد. شرکت سامانه ارتباطات قاصدک تمام تلاش خود را می کند که چنین حالتی بروز ندهد و در صورت وقوع آن تلاش می نماید تا ضرر بوجود آمده را از طریق تامین بلیط جایگزین یا عودت مبلغ بلیط از طریق چارتر کننده جبران نماید.

2. بر اساس مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت کنسلی، تاخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، بر عهده ی شرکت هواپیمایی برگزار کننده ی پرواز است و تنها در صورت لغو کامل پرواز چارتر و عدم دریافت بلیط جایگزین از طرف چارتر کننده، مبلغ بلیط به طور کامل عودت داده خواهد شد.

3. جهت استرداد مبلغ پروازهایی که به دلیل تأخیر بیش از 2 ساعت کنسل شده اند، ارائه اصل بلیط مهر شده به چارتر کننده الزامی می باشد (از طریق پست، پیک یا مراجعه حضوری). بدیهی است پس از تایید ایرلاین و برگشت هزینه از سمت چارتر کننده، هزینه برگشت داده می شود.


4. درصورت No-Show شدن مسافر (مسافری که پرواز خود را انجام ندهد) بلیط به طور کامل سوخت خواهد شد. همچنین مسافری که در محدوده 24 ساعت مانده به پرواز بليط خود را باطل نمايد نیز No-Show محسوب می شود.

5. هر نوع انصراف بلیط از طرف مسافر تا قبل از 24 ساعت مانده به پرواز هواپیما، بر طبق قوانین کنسلی هر چارتر کننده متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، شرکت سامانه ارتباطات قاصدک در خواست کنسلی و استرداد هزینه را به چارتر کننده مربوطه ارسال و آن را پیگیری می نماید و تنها در صورت پذیرش این درخواست از سوی چارتر کننده، جریمه از قیمت بلیط کسر شده و بقیه ی پول، به طور آنلاین بین 24 تا 72 ساعت به حساب مسافر برمی گردد.

6. قیمت بلیط چارتر برای نوزاد تا 2 سال، متفاوت است که هنگام رزرو اینترنتی رقم آن نمایش داده می شود اما برای مسافرین بالای 2 سال همانند بزرگسال محاسبه می شود.

شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیط هواپیما


1. در قوانین هواپیمایی کشوری، فرد نوزاد به کمتر از دو سال و فرد کودک به دو تا دوازده سال تمام و فرد بزرگسال به بیش از دوازده سال اطلاق می شود. همانطور که قبلا ذکر شد در پروازهای چارتری و غیر قابل استرداد، قیمت بلیط کودک با بزرگسال برابر است اما در پروازهای با نرخ مصوب (سیستمی)، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است و همچنین در این نوع پروازها، بلیط کودک را به هیچ وجه نمی توان به تنهایی و جدا از بلیط بزرگسال خریداری نمود.

2. کلیه ی پروازهای داخلی با مبدأ تهران و شرکت های هواپیمایی ایران ایر، آتا و زاگرس از ترمینال 2 و سایر شرکت های هواپیمایی از ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد انجام می شود و حضور مسافر یک ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه الزامی است.

3. کلیه پروازهای خارجی مبدأ تهران از فرودگاه بین المللی امام خمینی انجام می شود و حضور مسافر سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه الزامی است.

4. طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، همراه داشتن مجوز پزشک (پزشک های معتمد شرکت هواپیمایی مربوطه) برای خانم های باردار، افراد مبتلا به بیماری های قلبی-عروقی، بیماری های تنفسی، صرع، آنمی شدید، دیابت ملیتوس کنترل نشده، کسانی که دیالیز میشوند یا کسانی که از داروهای تضعیف کننده ی سیستم ایمنی استفاده می نمایند و یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری می باشد. تنها مرجع دارای صلاحیت که میتواند مجوزسوار شدن مسافر بیمار به هواپیما را صادر نماید پزشک معتمد ایرلاین مربوطه میباشد و همچنین لازم است که این مسافران، داروهای مورد نیاز خود را با توجه به قوانین مقصد و تائیدیه کتبی پزشک (در مورد پرواز های خارجی ) ، در طول سفر به همراه داشته باشند.

5. طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، مسافرانی که نیاز به ویلچر یا خدمات ویژه دارند باید حتما بلیطی را تهیه کنند که خدمات مربوطه را شامل شود. بدین منظور باید قبل از تهیه بلیط با قاصدک24 هماهنگی لازم را انجام داده و هنگام خرید این نوع بلیط نیز درخواست خود مبنی بر نیاز به خدمات ویژه را به قاصدک24 ارسال نمایند.

6. بر اساس تفاهم نامه ای که بین شرکت های هواپیمایی وجود دارد، چنانچه مسافری بلیط هواپیمای خود را در چند مسیر پشت سر هم تهیه نماید بگونه ای که مقصد مسیر اول، به عنوان مبدا مسیر دوم باشد؛ اگر در مسیر نخست با لغو یا تاخیر پرواز مواجه شود می تواند با ارائه مستندات، بلیط هواپیمای مسیر دوم را هم بر اساس قوانین داخلی شرکت های هواپیمایی بدون جریمه استرداد نماید. قابل توجه است که شرکت های هواپیمایی زاگرس، ایران ایرتور (در همه انواع بلیط) و قشم ایر (فقط در بلیط های چارتری) از این قاعده مستثنی هستند و اقدام به استرداد بلیط هواپیما در مسیر دوم به شیوه عادی (با جریمه) و بدون در نظرگیری پروازهای قبلی و بعدی مسافر است.


جدول کنسلی بلیط های سیستمی پروازهای داخلی

توجه : مسافر گرامی حتما قبل از خرید جهت اطلاع از قوانین کنسلی بلیط پرواز داخلی شناسه نرخی خود را با جدول ذیل مطابقت دهید تا از قوانین کنسلی آن مطلع باشید و در صورت نیافتن شناسه نرخی با پشتیبانی قاصدک 24 تماس حاصل فرمایید.

ایرلاین شناسه نرخی(کلاس) از زمان صدور تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل پرواز تا ۳ ساعت قبل از پرواز از ۳ ساعت تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز از ۳۰ دقیقه قبل پرواز به بعد
آسمان D-I-Z بیزینس ۳۰٪ ۵۰٪
Y-V-S-U-R-X-Q-N-T-M-O ۴۰٪ ۶۰٪
L-K-H-B ۵۰٪ ۷۰٪
E ۱۰۰٪
ایران ایر V-Y-C-J-Q-M-N-L-O-I-K-S-X ۳۰٪ ۶۰٪
ماهان S-X-T-V-Q-P-R-Y-B-BH ۱۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪
L ۱۵٪ ۴۰٪ ۵۰٪
N-WA-WW-W-WQ-WS ۲۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪
C-CC ۳۰٪ ۴۰٪ ۷۰٪
I ۲۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
U ۹۰٪ ۹۵٪
به استثنا مسیرهایی با مبدا یا مقصد عسلویه و کیش هواپیمایی ماهان (استعلام تلفنی جریمه)
کاسپین W-WF-WB-N-NF-NB-X
S-SF-JD-JH-JB-JF-J
H-HF-P-PF-PB-R-QH-QD
RF-RB-RH-RD-RE-Z-ZF
ZB-ZH-ZD-Q-QF-QB
۳۰٪ ۵۰٪
M-ML ۴۰٪ ۷۰٪
LH-LB-LF-L-LL-KF-K-KL ۵۰٪ ۸۰٪
I-IE-IH-IB-IF-D-U-F-A-V ۱۰۰٪
کارون (نفت سابق) U-D-R-O-M ۳۰٪ ۵۰٪ ۶۵٪
F-E-X-Z-H-W ۵۰٪ ۷۰٪
L-LP-P-B-S-Y-N ۵۰٪ ۷۰٪
NQ-Q-K-V-I-J ۵۰٪ ۱۰۰٪
پویا ایر همه ۳۰٪ ۶۰٪ ۸۰٪
زاگرس
FH-Z-X-F-I-T-U-A-FV-ZD-ZF-ZI-ZL-XD
XF-XI-XL−XY-FD-FF-FI-FL-FN-FQ-FS
FU-FW-ID-IF-TD-TF-UD-UF-AD-AF
۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
B-D-E-S-M-N-R-BD-BF
BI-DD-ED-EF-MD-ND-RD
۳۰٪ ۴۰٪ ۶۰٪ ۸۰٪
H-Q-L-P-V-Y-K-HD-QD-LD-CO
CV-CI-CD-VF-PD-VD-YD-KD
۵۰٪ ۷۰٪ ۹۰٪
وارش WI-LL-LI-LW-LV-LU-LS-LT
LF-LR-LQ-LP-LN-LM-LK-LE
LD-LB-LY-LG-LH-LZ-LO-D
۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪ ۹۰٪
SS-SW-SV-SU-SR-SQ-SN
SM-SK-SE-SD-SB-SH-SY
۲۰٪ ۴۰٪ ۶۰٪ ۸۰٪
HL-HO-HP-HT-HZ-HH-HW
HV-HU-HR-HQ-HN-HM-HI-HE
HD-HB-HS-HF-HJ-HG-HY
۱۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪
ایرلاین شناسه نرخی(کلاس) از زمان صدور تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل پرواز تا ۲ ساعت قبل از پرواز از ۲ ساعت قبل پرواز به بعد
قشم ایر A-R-Y ۳۰٪ ۴۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
V-M-Q-K-N-S ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
D-U-L ۱۰۰٪
ایرلاین شناسه نرخی(کلاس) از زمان صدور تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل پرواز تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل پرواز تا۳ ساعت قبل پرواز از ۳ ساعت قبل پرواز به بعد
تابان YY-YR-YV-YZ-YL-YM-YA-YI
YP-YF-YK-YD-YN-YB
YW-YJ-YS-YO-YQ-YE-YU-Y
۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
R-V-Z-L-M-A-I-P-F-K ۲۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
D-N-B-W-J-S-O-Q-E-U ۱۰۰٪
ایرلاین شناسه نرخی از زمان صدور تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز از ۴۸ ساعت تا ۴ ساعت قبل از پرواز از ۴ ساعت مانده به پرواز به بعد
معراج U-UB-UD-UE ۵۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
X-V-Q-N ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
M-L-K-H ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
B-Y-S-E ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪
W-O-R-A ۱۰٪ ۲۰٪ ۳۰٪
ایرلاین شناسه نرخی از زمان صدور تا ۷۲ ساعت قبل از پرواز از ۷۲ ساعت تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز از ۴۸ ساعت تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز از ۲۴ ساعت قبل از پرواز به بعد
سپهران P-V-PV-LV-L-T-Q-E-O-S-H
A-M-B-R-I-J-K-Z-D-YB-Y
۳۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪ ۸۵٪
امکان استردادوجه تا۳۰ روز بعد از پرواز در صورت درخواست
GP-NP-XP-G-N-X-F-U-W ۹۵٪ ۹۵٪ ۹۶٪ ۹۶٪
امکان استردادوجه تا ۷ روز بعد از پرواز در صورت درخواست
ایرلاین شناسه نرخی از زمان صدور تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز از ۲۴ ساعت قبل از پرواز تا ۳ ساعت مانده به پرواز از ۳ ساعت مانده به پرواز به بعد
آتا P-H-J-Y-R-N-X-L-M-V-O-B-A-Q-K-D-W-F-E-U ۳۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
پارس همه شناسه های نرخی ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
ایرلاین شناسه نرخی تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز از ۲۴ ساعت قبل از پرواز به بعد
کیش ایر RQ-RX-R-P-F-S-Y-B-H-C ۲۰٪ ۴۰٪
K-L-N-Q-M-X-V ۲۵٪ ۵۰٪
ایرلاین (پرواز های داخلی) شناسه نرخی تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۳ روز قبل از پرواز تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۱ روز قبل از پرواز از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل تا ۵ ساعت قبل از پرواز جاماندن از پرواز
ایران ایرتور V-M-H-Y ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
C ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
ایرلاین (پرواز های خارجی) شناسه نرخی تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۳ روز قبل از پرواز تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ۱ روز قبل از پرواز از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل تا ۸ ساعت قبل از پرواز جاماندن از پرواز
ایران ایرتور V-M-H-Y ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
D-C-J ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪
ایرلاین شناسه نرخی تا 12 ظهر روز قبل از پرواز تا 4 ساعت قبل از پرواز از 4 ساعت قبل از پرواز به بعد
ساها شرایط استرداد پروازهای داخلی هواپیمایی ساها به غیر از مسیرهای کیش، قشم، چابهار(مناطق آزاد).
Y-YS-YQ-YN-YM-YH-YF-YE-YD-YB-W-WN-WM-WH-WF
WE-WD-WB-V-VN-VM-VH-VF-VE-VD-VB-S-SN-SM-SH-SF
SE-SD-SB-Q-QN-QM-QH-QF-QE-QD-QB
۴۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
N-NN-NM-NH-NF-NE-ND-NB-M-MN-MM-MH-MF-ME-MD-MB-L
LN-LM-LH-LF-LE-LD-LB-K-KN-KM-KH-KF-KE-KD-KB
۵۰٪ ۶۰٪ ۷۰٪
H-HN-HM-HH-HF-HE-HD-HB-E-EZ-EW-EV-ES ۶۰٪ ۷۰٪ ۸۰٪
EQ-EN-EM-EL-EK-EH-EF-EE-ED-EB ۱۰۰٪
قوانین بلیط قطار

شرایط و ضوابط عمومی


1. وبسایت فروش اینترنتی بلیط هواپیما و قطار قاصدک 24 بر اساس مجموعه قوانین جمهوری اسلامی ایران، جرایم اینترنتی و قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی فعالیت می کند. خریدار ضمن خرید اینترنتی بلیط، متعهد می شود که از کلیه قوانین و مقررات خرید بلیط آگاهی کامل دارد.

2. کلیه حقوق محتوای موجود در سایت محفوظ است و استخراج یا کپی از هر یک از بخش های سایت تنها با کسب اجازه رسمی شرکت سامانه ارتباطات قاصدک میسر است. همچنین هرگونه سوء استفاده از نام این شرکت یا استفاده از نام های مشابه که شبهه مشابهت و تطابق را ایجاد نماید، ممنوع است و در صورت وقوع از طریق مراجع قانونی ذیصلاح مورد پیگرد قرار می گیرد.

3. کلیه اطلاعات شخصی کاربران در سایت به جز برای مراجع قانونی ذیصلاح که در قانون به صراحت به آنها اشاره شده باشد کاملاً محرمانه و محفوظ است و شرکت سامانه ارتباطات قاصدک تمام تلاش خود را برای محافظت از اطلاعات شخصی کاربران به عمل می آورد. به همین منظور همه تلاشها برای نفوذ یا تخریب سایت مورد پیگیری و در صورت لزوم از طریق مراجع قانونی ذیصلاح اقدام و مورد پیگرد قرار می گیرد.

4. کاربر متعهد است به هنگام ثبت نام و رزرو بلیط، کلیه اطلاعات مربوط به مسافران را به طور صحیح در وبسایت وارد کند. در صورت ورود اطلاعات ناقص يا نادرست، مسئولیت عواقب احتمالی بعدی نظیر صرف هزینه مجدد برای تهیه بلیط جایگزین بر عهده وارد کننده اطلاعات می باشد.

5. پس از انجام عملیات پرداخت خرید بلیط قطار، اطلاعات مورد نظر می بایست تایید و قطعی شوند که در این صورت موضوع از طریق پیامک و ایمیل به خریدار اعلام و بلیط برای وی ایمیل می شود. در غیر این صورت و با انجام نشدن درخواست، هزینه پرداخت شده به حساب خریدار بازگشت داده می شود.

شرایط و ضوابط خرید اینترنتی بلیط قطار


1. خريد بلیط از طريق تمامی كارتهای عضو شتاب كه قابليت پرداخت اينترنتی دارند امكانپذير است از این رو خرید اینترنتی بلیط قطار نیازمند داشتن یک كارت بانکی عضو شتاب و دارای استاندارد شبكه بانکی می باشد.

2. در مواقع اضطراری، اطلاع رسانی از طريق پست الكترونيک و يا پيام كوتاه (تلفن همراه) انجام می پذيرد لذا مسئوليت صحت اطلاعات تماس به عهده خريدار می باشد.

3. كليه اطلاعات درخواستی در فرم، شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و کد ملی می بایست به صورت صحیح و کامل وارد شوند. چنانچه به هر دلیلی بلیط خريداری شده با اطلاعات كارت شناسایی مسافر مطابقت نداشته باشد، مسافر بدون بلیط تلقی خواهد شد.

توجه: در قطارهای بين شهری بلیط بی نام وجود ندارد و همه بليط ها با نام صادر می شوند.

4. خرید اینترنتی بلیط قطار برای اتباع خارجی، نیازمند ثبت مشخصات آنها شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره گذرنامه در وبسایت می باشد. اتباع خارجی می بایست گذرنامه معتبر داشته باشند. لذا آن دسته از اتباع افغانستان كه گذرنامه ندارند، بايد برگه تردد معتبر ( 10 الی 15 روزه) به همراه داشته باشند. فرزندان اتباع افغانستان در صورتی كه کمتر از 10 سال سن داشته باشند، می توانند به همراه والدين و با برگه تردد آنها سفر كنند اما فرزندان بالای 10 سال میبایست برگه تردد جداگانه داشته باشند.

5. امکان تعويض و تغيير اطلاعات پس از تكميل فرايند خريد اینترنتی وجود ندارد و در صورت انصراف از سفر، می بایست بلیط قطار مورد نظر را استرداد نمایید.

6. مسافر جهت استرداد بلیط در مراكز فروش می بایست حتماً اصل كارت شناسایی معتبر را به همراه داشته باشد. در غير اينصورت آژانسها از استرداد بلیط خودداری و همچنين باز پرداخت خسارت به بليط هایی كه به آنها خسارت تعلق می گيرد، امكانپذير نمی باشد.

7. طبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مسافر ملزم است برای سوار شدن به قطار بلیط چاپ شده را ارائه کند. در صورت وارد شدن خسارت به قطار، پرداخت خسارت فقط به دارندگان نسخه چاپی بلیط امکانپذیر است. شایان ذکر است در صورت عدم دريافت نسخه چاپی بلیط، کليه مسئوليتهای بعدی به عهده شخص مسافر خواهد بود.

8. کاربران قاصدک 24 می توانند فایل پی دی اف دریافتی بلیط قطار خود را بر روی کاغذ A4 دورو سفید پرینت نمایند. مسافران می بایست از چاپ بلیط بر روی کاغذهای دارای آرم و طرح جداً خودداری کنند.

9. چاپ بلیط در کلیه ایستگاه های دارای باجه فروش بلیط و مراکز فروش سطح شهر، به شرط در اختیار داشتن اصل کارت شناسایی معتبر و ارائه شماره سریال بلیط، سالن و کوپه و تنها با پرداخت ۱۰.۰۰۰ ریال برای هر برگ امکانپذیر است.

10. در رزرو قطارهای رجا بهمراه هتل، نوع اتاق و مدت اقامت می بایست بطور دقیق برای هر بلیت انتخاب گردد. ظرفیت اتاق های هتل می بایست متناسب با تعداد مسافران انتخاب شود. بطور مثال در صورت تمایل به سفر و رزرو انفردای اتاق لزوما می بایست اتاق یک تخته انتخاب شده و از انتخاب اتاقهای چند تخته اجتناب شود.

قوانین و مقررات خرید بلیط قطار


1. بلیط خریداری شده می بایست به نام مسافر باشد لذا از دريافت بلیطی كه به نام شما نيست يا بلیط مخدوش و دارای قلم خوردگی، خودداری نمایید.

2. در صورت تمایل مسافر برای استفاده از بلیط دو قطار متوالی، ساعت حركت قطار دوم حداقل می بایست ۳ ساعت با زمان ورود قطار اول اختلاف داشته باشد، در غیر این صورت مسئولیت جا ماندن احتمالی مسافر از قطار دوم و کنسل شدن بلیط قطار با شخص مسافر است.

3. پذيرايی در برخی از قطارهای ويژه، اختياری و با درخواست مسافر انجام می شود. لذا هنگام تهيه بلیط و در صورت تمايل می توانید با پرداخت هزينه مربوطه، بلیط خود را دريافت نمایید. شایان ذکر است مسافر می تواند تنها تا 24 ساعت قبل از حركت، رزرو بلیط با امكان خريد غذا را انجام دهد.

4. طبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، کلیه مسافران قطار از لحظه ورود به ايستگاه مبداء تا خروج از ايستگاه مقصد در برابر حوادث بیمه هستند. بيمه حوادث مسافری هزينه های پزشکی، خسارات نقص عضو يا فوت ناشی از حوادثی نظیر آتش سوزی، تصادف، انفجار، خارج شدن قطار از ريل، مانور، سنگپرانی و ساير حوادث احتمالی را شامل می شود.

تعرفه های بهای بلیط قطار و مقررات صدور بلیط نيم بها


خرید بلیط قطار شامل سه تعرفه بزرگسال، کودک و نوزاد به شرح ذیل می باشد:

1. مسافری که در تاریخ شروع سفر بیش از 12 سال سن داشته باشد، بزرگسال محسوب شده و بلیط وی تمام بها می باشد.

2. مسافران بین 2 تا 12 سال کودک محسوب شده و بلیط آنها نیم بها می باشد.

3. تعرفه بلیط نوزادان تا 2 سالگی، معادل 10 درصد از بهای کل بلیط یعنی برابر با بهای بیمه مسافر است. لازم به ذکر است به مسافران نوزاد صندلی تعلق نمی گیرد و در صورت تمایل مسافر برای تخصیص صندلی به نوزادش، بلیط نوزاد نیم بها محاسبه می شود.

4. تعرفه بلیط جانبازان و خانواده های شاهد نیز به صورت نیم بها محاسبه می گردد. در حال حاضر صدور بلیط نیم بها برای این دسته از مسافران با ارائه اصل كارت شناسایی معتبر بنياد و تنها از طریق مراکز فروش حضوری امکانپذیر می باشد. همچنین به آزادگان جانبازی که درصد جانبازی قید شده در کارتشان بالاتر از 25 درصد باشد هم بلیط نیم بها تعلق می گیرد. گفتنی است به همراه داشتن كارت شاهد يا جانبازی اينگونه افراد جهت سوار شدن به قطار الزامی می باشد.

* تبصره

- چنانچه بر حسب تشخيص بنياد، جانباز قادر نباشد به تنهایی سفر کند و حضور یک نفر همراه با وی الزامی باشد، برای شخص همراه نیز با ارائه معرفی نامه از بنياد، بليط نیم بها صادر می گردد.

- سن مسافر برای تنها سفر کردن حداقل می بایست 17 سال تمام باشد. به عبارت دیگر کودک تنها (بین ۲ تا ۱۲ سال) بدون همراه بزرگسال مجاز به رزرو بلیط و مسافرت نمی باشد.

- در صورت استفاده نادرست از تعرفه ها، بلیط صادرشده مسترد می شود و هزینه جریمه آن بر عهده شخص مسافر است.

سهمیه های قطار


به منظور ساماندهی به مسافران و آسایش و راحتی آنان سهمیه های گوناگونی به شرح ذیل به بلیط های قطار اختصاص داده شده است:

1. سهمیه مسافرین عادی که برای کلیه مسافرین اعم از زن، مرد و خانواده قابل دسترس می باشد.

2. سهمیه ویژه خواهران که مختص به خانمهایی است که به تنهایی مسافرت می کنند. مادران عزیز می توانند برای فرزندان پسر کمتر از 6 سال خود نیز از این سهمیه استفاده نمایند.

3. سهمیه ویژه برادران که مختص به آقایانی است که به تنهایی مسافرت می کنند.

4. سهمیه خودرو که به منظور حمل خودروی مسافر با قطار استفاده می گردد. شایان ذکر است هنگام تحويل خودرو به ایستگاه مربوطه، اتومبیل مسافر بيمه می شود و هزينه آن به تناسب مدل و نوع خودرو از مسافر دريافت می گردد. هزينه بيمه جدا از بهای بلیط حمل خودرو است.

توجه: برای تهيه بليط حمل خودرو مسافر می بایست با در اختیار داشتن اطلاعات خودرو و مالک آن به مركز فروش بليط مراجعه و بلیط خود را به صورت حضوری تهیه نماید. تحویل خودرو از ساعت 8 صبح روز حركت تا حداکثر 3 ساعت مانده به حرکت قطار امکانپذیر می باشد. دقت کنید حداكثر يک چهارم باک خودرو مذکور بايد پر باشد؛ حداكثر ارتفاع مجاز خودرو 158 و عرض مجاز آن نیز 180 سانتی متر است.

5. سهمیه گروهی یا چارتر که برای مسافران بیش از 18 نفر در نظر گرفته شده و تسهيلات آن مشابه با بلیط قطاری است که برای مسافران انفرادی صادر می گردد. استرداد بلیط های گروهی نیز همانند استرداد بلیط های عادی صورت می پذیرد.

* تبصره

- برای افراد ذكور بالای ۶ سال، در كوپه خواهران بلیط صادر نمی شود و در صورت استفاده، بلیط استرداد می گردد.

- در صورت استفاده نادرست از سهمیه ها، بلیط صادر شده مسترد می شود و هزینه جریمه آن بر عهده شخص مسافر است.

کوپه دربست


در خرید اینترنتی بلیط قطار برای دربست کردن کوپه، تنها کافی است هنگام انتخاب مسیر و جستجو، گزینه "کوپه دربست" را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که به هنگام دربست کردن کوپه حتماً تعداد واقعی مسافران بزرگسال و کودک را در قسمت مربوطه وارد کنید بدین ترتیب بهای تمام شده صندلی های خالی با کسر هزینه خدمات ایستگاهی و پذیرایی به صورت خودکار برای شما محاسبه می شود و خرید مقرون بصرفه تری را تجربه خواهید نمود.

توجه: در کوپه دربست بلیط نوزادان زیر 2 سال به دلیل رزرو صندلی، نیم بها محاسبه می شود.

* تبصره

- در قطارهای سالنی (اتوبوسی) امکان دربست کردن کوپه وجود ندارد و در صورت استفاده، مسئولیت آن بر عهده شخص کاربر است.

- به ازای هركوپه دربست، خریدار می تواند علاوه بر نفرات کوپه یک نفر اضافه را نیز همراه خود ببرد. گفتنی است تمام وجه بليط در قطار از مسافر اضافه دریافت خواهد شد و وی می بایست در همان كوپه مستقر شود و جای ديگری در قطار به او تعلق نمی گيرد.

- در خرید اینترنتی بلیط قطار محدودیتی روی تعداد کوپه و سقف خرید کاربران وجود ندارد.

ابطال و استرداد بلیط قطار


1. بلیط خریداری شده تا يک ساعت پس از صدور، به شرط عدم حركت قطار، در همان مركز صادر كننده بليط با پرداخت كامل بهای آن به مسافر قابل ابطال می باشد. (در خریدهای اینترنتی این قانون وجود ندارد)

2. بلیط قطارهای مسافری خریداری شده از سامانه قاصدک 24 به صورت اینترنتی، در هر ساعت دلخواه و به شرح ذیل قابل استرداد است:

- تا ساعت 12 روز قبل از حركت قطار، با کسر 10 درصد جریمه، 90 درصد بهای بلیط مسترد می شود.

- از ساعت 12 روز قبل از حركت تا 3 ساعت پيش از حركت قطار، با کسر 30 درصد جریمه، 70 درصد بهای بلیط مسترد می شود.

- از 3 ساعت مانده به حركت تا لحظه حركت قطار، با کسر 50 درصد جریمه، 50 درصد بهای بلیط مسترد می شود.

3. بازپرداخت خسارت به بلیط هایی که مشمول دریافت خسارت شده اند، صرفاً به صورت حضوری در محل آژانس و با ارائه کارت ملی مسافران و نسخه چاپی بلیط امکانپذیر می باشد.

توجه: استرداد بلیط پس از حركت قطار امکانپذیر نمی باشد.

- كليه بلیط های استردادی، در ساعت ۱۰ صبح روز كاری، مجدداً به سيستم برگشت و در مراكز فروش بلیط شهر مبدأ و شهرهای اطراف آن عرضه می شود.

مفقود شدن بلیط مسافر و دریافت بلیط المثنی


چنانچه بليط مسافری مفقود شود، وی می تواند حداکثر تا 45 دقیقه مانده به حرکت قطار و در ساعت اداری، با مراجعه به ايستگاه راه آهنی که مجهز به سيستم فروش بليط آنلاين است، بلیط المثنی دریافت کند. گفتنی است دریافت بلیط المثنی مشروط به مسترد نشدن بلیط اصلی است. همچنین استرداد بلیط المثنی فقط در صورت ارائه همزمان بلیط اصلی و المثنی امكانپذیر است؛ به عبارت دیگر بلیط المثنی به تنهايی غير قابل استرداد می باشد.

توجه: صدور بلیط المثنی با دریافت 5 درصد از قيمت كل بلیط انجام می شود و در صورت مفقود شدن آن، بلیط المثنی ديگری صادر نخواهد شد.

حقوق مسافر و پرداخت خسارت


پرداخت خسارت شامل موارد ذیل می گردد و حداکثر تا یک ماه پس از تاريخ حركت با ارائه بلیط، اصل كارت شناسايی معتبر و کپی آن در كليه مراكز فروش بلیط امکانپذیر می باشد.

- تاخیر حركت قطار از مبداء: تأخير در شروع حركت قطارهايی كه مسافران آن از باجه كنترل بليط عبور و در سكو يا داخل قطار قرار گرفته اند جزو تأخير نهايی آنها در مقصد محاسبه و مورد ملاک برای پرداخت خسارت قرار می گيرد.

- تاخیر بيش از حد مقرر قطار اكسپرس يا سريع السیر در رسيدن به مقصد: اگر تاخير ناشی از حوادث طبيعی نباشد و ناشی از قصور راه آهن يا شركتی كه حمل مسافر را به عهده دارد، باشد در صورت تاخير بيش از حد مجاز به مسافر 50 درصد بهای بليط، بعد از كسر خدمات (خدمات ايستگاهی و پذيرايی) حداكثر تا یک ماه پس از تاريخ حركت پرداخت می شود. ضمناً در صورت گذشتن از وعده غذایی (صبحانه: 8 صبح، نهار: 13 ظهر، شام: 8 شب) یک وعده پذيرايی رايگان نيز انجام می شود.

- تاخیر قطار كه منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدی شود: در صورت تأخير بيش از زمان معين كه منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدی شود، چنانچه فاصله بين ورود قطار قبلی و حركت قطار بعدی بيش از 3 ساعت باشد و همچنين هر دو بليط به نام مسافر باشد، وجه كامل بليط قطار بعدی پرداخت يا مسافر با قطارهای بعدی اعزام می شود. همچنین در صورت اعزام با قطار درجه پايين تر مابه التفاوت بليط به مسافر پرداخت می شود و در صورت اعزام با قطار درجه بالاتر، مابه التفاوت از وی دريافت نمی شود.

- تاخیر قطار و جا ماندن مسافر از ساير وسایل حمل و نقل (كشتی، هواپيما و اتوبوس): چنانچه تأخير بيش از 3 ساعت بوده و ناشی از حوادث طبيعی نباشد و طبق برنامه فاصله بين رسيدن قطار و حركت وسيله بعدی، بيش از 4 ساعت بوده و هر دو بليط به نام مسافر باشد، با ارائه مدرک لازم به مديريت بازاريابی و فروش شركت مربوطه اقدام لازم برای پرداخت خسارت استرداد بليط و ساير وسایل مسافرتی انجام می شود.

- انصراف مسافر قبل از شروع سفر به علت تاخیر حركت قطار در مبادی حركت: در صورت تأييد تأخير بيش از یک ساعت و اطلاع رسانی به مسافران با شرط باز بودن باجه فروش بليط ايستگاه و عدم استفاده شدن بليط تا قبل از حركت قطار، وجه كامل بليط در همان روز و در ايستگاه مبدأ پرداخت می شود.

- لغو برنامه حركت قطار: وجه كامل بليط، تا یک ماه پس از تاريخ حركت در كليه مراكز فروش به مسافر پرداخت می شود يا می تواند با اولويت، بليط برای قطارهای بعدی تهيه كند.

- لغو برنامه رفت قطار برای دارندگان بلیط رفت و برگشت: چنانچه بليط رفت و برگشت يكسان و همنام باشد، وجه كامل بليط رفت حداكثر تا یک ماه پس از تاريخ حركت در كليه مراكز فروش به مسافر پرداخت می شود و يا در صدور بليط قطارهای بعدی اولويت خواهد داشت. در صورت تمايل مسافر، وجه كامل بليط برگشت نيز پرداخت می شود. حداكثر زمان استرداد بليط برگشت 3 ساعت قبل از حركت قطار می باشد.

- لغو حركت قطار در حين سفر و بازگشت مسافران به ايستگاه مبداء: چنانچه بليط به نام مسافر باشد، وجه كامل آن حداكثر تا یک ماه پس از تاريخ حركت در كليه مراكز فروش پرداخت می شود.

- لغو حركت قطار در حين سفر و اعزام مسافران به مقصد با ساير وسایل نقليه: چنانچه توقف ناشی از حوادث طبيعی نبوده و رسيدن مسافران به مقصد با تأخيری بيش از زمان معين انجام شود، 50 درصد بهای بليط بعد از كسر خدمات (هزينه پذيرايی و خدمات ايستگاهی) حداكثر تا یک ماه پس از تاريخ حركت پرداخت می شود.

- از كار افتادن كامل تهويه: در صورتی كه بليط به نام مسافر باشد، 50 درصد بهای بليط بعد از كسر خدمات (هزينه پذيرايی و خدمات ايستگاهی) به مسافر حداكثر تا یک ماه پس از تاريخ حركت تحت شرايطی پرداخت می شود.

- تغيير اجباری جای مسافر به دليل انفصال واگن در ميان راه: در صورتی كه بليط به نام مسافر باشد، چنانچه به كوپه ای با درجه مشابه مندرج در بليط انتقال يابد 50 درصد بهای بليط بعد از كسر خدمات (هزينه پذيرايی و خدمات ايستگاهی) و در صورت انتقال به كوپه ای با درجه پايين تر يا رستوران و غيره، 100 درصد بهای پايه بليط پس از كسر خدمات (هزينه پذيرايی و خدمات ايستگاهی) به مسافر حداكثر تا یک ماه پس از تاريخ حركت پرداخت می شود.

جدول میزان ساعت تاخیر مشمول پرداخت خسارت به مسافرین

به خاطر بسپارید:


- در صورت مشاهده افراد بدون بلیط در قطارهای عادی و سريع، رئيس قطار موظف است بهای كامل بلیط را از مسافر با صدور قبض مربوط و ارائه آن به مسافر، دريافت نماید. در قطار اكسپرس ۵۰ درصد بيش از بهای بلیط از مسافر اخذ خواهد شد.

- در صورت عدم خريد بلیط توسط خانواده محترم شاهد يا شخص جانباز در قطار، رئيس قطار موظف است بهای كامل بلیط را از مسافر با صدور قبض مربوط و ارائه آن به مسافر، دريافت كند. با این تفاوت که در قطار اكسپرس ۵۰ درصد افزايش بهای بلیط اخذ نخواهد شد.

- در صورت خريد بلیط نيم بها ( خانواده محترم شاهد، شخص جانباز و خردسال ) و عدم حضور مسافر در قطار، رئيس قطار موظف است ما به التفاوت بهای بلیط را تا تمام بها از مسافر با صدور قبض مربوط و ارائه آن به مسافر، دريافت كند.

- صدور قبض در قطار برای مسافر بدون بلیط، به منزله تأمين جا برای وی نمی باشد.


قوانین قطارهای بین المللی


مشخصات وسایل/چمدان مجاز همراه مسافر:

- در این قطارها وسایل و چمدان مجاز همراه هر مسافر در حدی است که در قسمت فوقانی کوپه قابل استقرار باشد (حدودا در ابعاد 30*40*50 سانتیمتر) . کوپه ها چهار نفره بوده و لازم است مسافرین حقوق یکدیگر را رعایت فرمایند. این قطارها دارای واگن ویژه برای حمل بار مازاد نبوده و وسایل همراه مسافر بیش از میزان ذکر شده اکیدا پذیرفته نخواهد شد.

نحوه صدور بلیت :

- مدت اعتبار گذرنامه مسافر باید تا پايان مدت سفر بوده و عوارض خروج قبل از صدور بلیت پرداخت شده باشد.

- مسافرین ایرانی احتیاج به ویزای ورود به کشور ترکیه را ندارند. مسافرین اروپایی و آمریکایی نیز در سر مرز بهنگام ورود به کشور ترکیه ویزا دریافت خواهند نمود. اما اتباع کشور های عربی، افغانی و پاکستانی قطعا قبل از سفر باید ویزای ورود به کشور ترکیه را داشته باشند. اتباع سایر کشور ها باید قبل از درخواست بلیت نسبت به لزوم اخذ ویزا از سفارت ترکیه اطمینان حاصل نمایند.


بهنگام صدور بلیت:

- در محل " نام" نام و نام خانوادگی را به زبان فارسی وارد نماید.

- در محل " نام خانوادگی" نام و نام خانوادگی را به لاتین وارد نماید.

- در محل "کد ملی" کد ملی مسافران ایرانی را وارد نماید. در صورتی که مسافر اتباع خارجی باشد بجای کد ملی شماره پاسپورت ایشان بدون احتساب حروف و یا خط تیره وارد گردد.


عوارض خروج، مقررات گذرنامه و گمرک:


- عوارض خروج از کشور، باید قبل از خرید بلیت پرداخت شود. در خصوص نحوه پرداخت عوارض و شماره حساب مربوطه و همینطور هرگونه استعلام یا اطلاعات مورد نیاز مشابه در خصوص مشخصات گذرنامه و مجوز های مورد نیاز برای خروج از کشور، باید از طریق اداره گذرنامه کسب اطلاع شود.

- مدت اعتبار گذرنامه در زمان عبور از مرز باید حداقل 6 ماه باشد. گذرنامه باید به هیچ عنوان مخدوش نبوده و صفحات آن کاملا سالم باشد. صاحب گذرنامه باید در صورت نیاز استعلام قضایی جهت مجاز بودن خروج از کشور را انجام داده باشد.

- مقررات گمرک در مرز زمینی رازی مشابه سایر مرزهای کشور بوده و مسافرین باید با استفاده از منابع اطلاع رسانی گمرک جمهوری اسلامی ایران از مجاز بودن اشیاء همراه خود، قبل از سفر، کاملا اطمینان حاصل نمایند. میزان ارز، دارو ، دخانیات و ... نیز به همین ترتیب و در حدود مجاز و موارد مصرفی در حد مصرف شخصی مجاز می باشد.

- در صورتی که مسافر بدلیل عدم رعایت قوانین و دستور العمل های قانونی از جمله گمرک و گذرنامه توسط عوامل این سازمانها در هر یک از ایستگاه های مبداء، طول مسیر یا مقصد از قطار پیاده گردد، هر گونه حق و حقوق خود در خصوص بلیت وانجام سفر را از خود صلب نموده و لاجرم اشیاء همراه وی نیز از قطار پیاده خواهد شد. در خصوص موارد یاد شده شرکت رجا هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.

- مسئولیت حفظ و نگهداری از اشیاء همراه مسافر به عهده خود مسافر بوده و لازم است مسافر در هر بازرسی و یا کنترل سازمانهای ذیربط اشیاء خود را کاملا در دسترس و آشکار به ایشان ابراز نماید. لذا در صورتی که هر یک از سازمانهای گمرک، گذرنامه، پلیس و سایر سازمانهای مربوطه، مسافر یا اشیاء وی را توقیف کند، مسئولیت آن بعهده مسافر بوده و شرکت رجا در این باره هیچگونه تعهد و مسئولیتی نخواهد داشت.


خدمات داخل قطار:


- چای و بیسکویت بعلاوه پکیج (آب میوه و کیک) در یک نوبت و در بدو سفر به همه مسافران ارائه خواهد شد. در صورت درخواست صبحانه کامل، مسافرین بایستی در داخل قطار هزینه آنرا پرداخت نمایند.

- ناهار یا شام، بسته به درخواست مسافرین ارائه خواهد شد و آمار تعداد مسافرین که درخواست ناهار و/یا شام داده اند در ایستگاههای بین راه سوال شده و نسبت به این تعداد غذا از ایستگاههای طول مسیر تامین می گردد.


توضیحات مهم:


- حمل بار تجاری با قطارممنوع است.

- با توجه به محدودیت بار مجاز در داخل کوپه ها لازم است مسافرین از آوردن بار اضافی اکیدا خودداری نموده و حق و حقوق سایر مسافرین هم کوپه خود را محترم شمارند.

- از حمل یا پذیرش توشه ای دیگران جداٌ خودداری کنید.

- برای داشتن محیطی سالم در داخل قطار و حفظ نظافت و بهداشت همچنین جلوگیری از کثیف شدن روکش تختها،زباله و پس مانده های غذائی خود در داخل سطلها یا کیسه زباله های تحویلی بریزید.

- پریزهای داخل کوپه های قطار فقط برای شارژ کردن موبایل و لپ تاپ می باشد مسافران از هرگونه استفاده دیگر خودداری کنند.

- حمل هرگونه حیوان زنده در داخل واگن مسافری اکیداٌ ممنوع می باشد.

کلیه مسئولیت های صدور بلیت قطارهای بین المللی به عهده خود مسافر می باشد.خواهشمند است هنگام صدور بلیت دقت لازم را به عمل آورید
قوانین بلیط اتوبوس

شرایط و ضوابط عمومی


مسافرین گرامی می بایست حداقل 30 دقیقه قبل از حرکت، با مراجعه به غرفه شرکت مسافربری در پایانه مبدا و ارائه شماره بلیط خود نسبت به تایید بلیط اقدام نمایند.

طبق مقررات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مسئولیت مسیر سفر، قیمت بلیط، تاخیر در حرکت و کیفیت و مدل اتوبوس بر عهده شرکت مسافربری سرویس دهنده می باشد .

چنانچه مسافری قصد دارد در مسیر بین راهی توقف کند حتما باید بلیط خود را به مقصد بین راهی مورد نظر تهیه نموده یا جهت هرگونه هماهنگی مستقیماً با شرکت مسافربری مربوطه تماس حاصل نماید.

قوانین کنسلی بلیط اتوبوسقوانین کنسلی مسیر داخلی


میزان جریمه از زمان خرید بلیط تا یک ساعت قبل از حرکت 10 درصد و کمتر از یک ساعت مانده به حرکت و بعد از آن 50 درصد می‌باشد.

قوانین کنسلی مسیر خارجی


میزان جریمه از زمان خرید بلیط تا 24 ساعت قبل از حرکت 10 درصد و 24 ساعت قبل از حرکت به بعد 50 درصد است.

بر اساس قوانین در برخی مسیرها محدودیت هایی وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:


بلیط اتوبوس مسیر های تهران به گرجستان و برعکس غیر قابل استرداد است.

جریمه کنسلی مسیر ایروان به تهران تعاونی رویال سفر : از زمان صدور تا 48 ساعت قبل از حرکت 10 درصد/ 24 ساعت قبل از حرکت 50 درصد/ از 24 ساعت مانده به حرکت به بعد غیر قابل استرداد می باشد

مسافرین گرامی بلیط برخی تعاونی ها، 24 ساعت بعد حرکت امکان کنسلی به صورت آنلاین را ندارند لذا توصیه می شود به محض از دست دادن اتوبوس بلافاصله درخواست کنسلی خود را برای قاصدک 24 ارسال نمایید .

باتوجه به قانون راهداری، شرکت تعاونی ها می توانند از دو ساعت قبل از حرکت اتوبوس، امکان کنسلی آنلاین را به مسافر خود ندهند.