سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟- قاصدک 24

امتیاز دهید:
7 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.9 از 5 سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟- قاصدک 24


تا زمان نگارش این مطلب در ماه می 2018 در حدود 5193 هواپیمای مسافربری در آسمان پرواز می کنند. علی رغم اینکه ارتباطات در عصر حاضر به شدت به اینترنت وابسته شده، هنوز خرج کردن میلیون ها دلار برای فراهم کردن زمینه ارتباط رو در رو با خانواده و دوستان، برای شرکت های هوایی یک تجارت پر سود به نظر می رسد. از همین رو شرکت های هوایی برای پاسخ دادن به این نیازهای روزافزون، تصمیم به گسترش ناوگان هوایی خود گرفته اند.

بی تردید رقابت در صنعت هوانوردی چنان تنگاتنگ شده که برخی از شرکت های هوایی، دلارهای بیشتری را خرج کرده و در نتیجه تعداد بیشتری هوایپما را به آشیانه آورده اند. البته داشتن ناوگان هوایی بزرگ تر ممکن است فاصله را با رقبا بیشتر کند، اما هزینه های گزافی را هم روی دست ایرلاین ها خواهد گذاشت. بی دلیل نیست که این شرکت ها هر از چند گاهی اعلام ورشکستگی می کنند. با این وجود هنوز ده ایرلاین برتر در دنیا وجود دارند که تعداد هواپیماهای آنها در آسمان بیشتر از سایرین است.قاصدک 24 نام این شرکت های هوایی را برای شما فهرست کرده است.

آمریکن ایرلاینز با 1494 هواپیما


شرکت آمریکن ایرلاینز از آن دسته ایرلاین هایی است که در قمار ناوگان بزرگ تر بازنده شد. این شرکت به تازگی اعلام ورشکستگی کرده و در نتیجه با شرکت فعال دیگری در عرصه هوانوردی به نام یو اس ایرویز ادغام شده است. به عبارت دیگر شرکت یو اس ایرویز که از مدیریت کارآمدتری برخوردار بوده و دچار ورشکستگی نشده بود، اداره آمریکن ایرلاینز را نیز به عهده گرفت. هر چند که یو اس ایرویز خود چندین سال پیشتر با شرکت دیگری ادغام شده بود.

سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟
علیرغم این جابجایی ها شرکت فعلی همچنان با نام آمریکن ایرلاینز به فعالیت خود ادامه می دهد و ناوگانی متشکل از نزدیک به 1500 هواپیما دارد. رقمی که شرکت را 25 درصد جلوتر از نزدیک ترین رقیبش دلتا قرار می دهد.

شرکت هوایی دلتا با 1280 هواپیما


دیگر ایرلاین منطقه ای که شهرت زیادی پیدا کرده، دلتا است که نام خود را از خانه اصلی اش گرفته است. دفتر اصلی این شرکت در یک شهر کوچک به نام مونرو در لوییزیانا قرار گرفته و مقاصدی که زمانی دلتا به آن پرواز می کرد در منطقه دلتا رودخانه می سی سی پی و حومه آن قرار داشتند. دلتا پیش از آنکه با این نام کار خود را آغاز کند، یک شرکت هواپیماهای سمپاشی بود. اما مدتی بعد شرکت خدمات خود را به پروازهای مسافرتی تغییر داد و از آن زمان به بعد با سرعت در دنیای هوانوردی به شمار می رود.

سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟
دلتا در حال حاضر دومین ناوگان بزرگ جهان را داشته و با نزدیک به 5 هزار پرواز روزانه در فرودگاه جکسون هارتسفیلد که دومین فرودگاه شلوغ کشور است، قرار گرفته است. شاید جالب باشد بدانید که توسعه ناوگان هوایی دلتا در ادامه ورشکستگی شرکت هوایی پان آم در سال 1991 اتفاق افتاد. در اثر این رخداد دلتا توانست مجموعه ای از هواپیماها و مسیرهای پروازی این شرکت را در اختیار خود بگیرد.

البته دلتا هم از دنیای ادغام ها در صنعت هوانوردی به دور نبوده است. این شرکت پس از آخرین ادغام خود با شرکت نورث وست توانست جایگاه ممتازی را از حیث تعداد هواپیماها به دست آورد. هر چند که طولی نکشید که توسط رقیب دیگر خود یعنی آمریکن ایرلاینز پشت سر گذاشته شد.

یونایتد ایرلاینز با 1264 هواپیما


1264 هواپیما ناوگان وسیعی برای یک شرکت هوایی بزرگ است. یونایتد ایرلاینز که دفتر آن در شیکاگو واقع شده، مالک یکی از بزرگ ترین ناوگان های هوایی جهان است و از این حیث جایگاه شایسته ای را در پیمان ستاره به دست آورده است. این شرکت به صدها مقصد در جهان پرواز می کند که مهم ترین آنها در شیکاگو، لوس آنجلس، واشتنگتن، هوستون، دنور، سان فرانسیسکو، نیوآرک، کلیویلند و توکیو واقع شده اند. از جمله هواپیماهایی که در ناوگان هوایی یونایتد وجود دارند عبارتند از بوئینگ 787-8 دریم لاینر که از برد وسیع تر و مصرف سوخت بهینه تر برخوردار می باشد.

سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟

شرکت هوایی ساوث وست با 683 هواپیما


ساوث وست که در خارج از دالاس قرار گرفته، نخستین پرواز خود را از محدوده تگزاس آغاز کرد. این کار به شرکت اجازه می داد تا از شر قوانین انحصاری اداره هوانوردی فدرال رها شده و یک استراتژی کم هزینه را اجرا کند. در نتیجه این مقررات زدایی ساوث وست اکنون بیش از هر ایرلاین آمریکایی دیگری در جهان مسافر دارد. ساوث وست با داشتن 683 هواپیما، یکی از راه های ارزان ماندن در دنیای گران هوانوردی را در اختیار گرفتن هواپیماهای بوئینگ 737 می داند. در حقیقت این کار باعث شده تا تعمیرکارهایش بدانند هر هواپیما را چگونه تعمیر کنند. ضمن اینکه تمام قسمت های این هواپیماها نیز قابل تعویض هستند.

سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟

شرکت هوایی فِد اِکس اکسپرس (FedEx Express) با 634 هواپیما


شرکت فد اکس تنها عضو این لیست است که مسافران را جابجا نمی کند؛ حداقل مسافران انسان را نه! فد اکسپرس در حقیقت یک شرکت حمل بار است که در خارج از منطقه ممفیس واقع شده است و خدمات تحویل بار در ساعات پایانی شبانه روز را انجام می دهد. این شرکت در حال حاضر یکی از بزرگ ترین ناوگان های هوایی در جهان را دارد که حتی از رقیب احتمالی خود یعنی سرویس بار شرکت یونایتد ایرلاینز هم پیش است؛ چرا که این شرکت رقیب، هیچ یک از هواپیماهای در تملک فد اکس را در اختیار ندارد.

سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟

شرکت هوایی چاینا ساوترن با 423 هواپیما


تعجبی ندارد که سهم بزرگ ترین کشور دنیا از این لیست زیاد باشد. مرکز چاینا ساوترن در گوانجو واقع شده؛ یکی از استان های چین که مساحتی به اندازه ایالت ویسکانسین و جمعیتی نزدیک به 100 میلیون دارد. این شرکت بزرگ ترین ایرلاین چین از حیث تعداد هواپیما و مسافر بوده و از بعد تعداد مسافران داخلی هم رتبه چهارم را در جهان دارد. چاینا ساوترن علاوه بر گوانجو یک مرکز دیگر هم در پکن دارد و در مجموع به 193 مقصد در جهان پرواز می کند که صدها مقصد بیشتر از سایر شرکای خود در اسکای تیم است.

سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟

لوفتهانزا با 401 هواپیما


این شرکت هوایی حامل پرچم کشور آلمان که زمانی توسط دولت اداره می شد، در سال 1994 و مدت کوتاهی پس از اتحاد دو آلمان به بخش خصوصی واگذار شد. دفتر اصلی لوفتهانزا یعنی فرودگاه فرانکفورت هم یکی از بزرگ ترین فرودگاه های اروپا است و خود شرکت نیز در یک منطقه صنعتی در کلن قرار گفته است. لوفتهانزا همچنین به 197 مقصد بین المللی پرواز می کند که در رأس آنها 18 ترمینال داخلی قرار دارد. یکی از جنبه های با ارزش شرکت لوفتهانزا ارتقای اخیر این شرکت است که به سوئدی ها اجازه می دهد تا نام خود را به کلاوس-هایدی تغییر داده و سپس از پروازهای رایگان آن بهره مند شوند.

سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟

ایرفرانس با 381 هواپیما


دفتر ایرفرانس، شرکت هوایی حامل پرچم فرانسه در فرودگاه شارل دوگل پاریس واقع شده است. ایرفرانس عضو مؤسس اسکای تیم و زیرمجموعه ای از گروه ایرفرانس کی.ال.ام می باشد و از جایگاه پنجم نیز در اقتصاد ملی کشور برخوردار است. ایرفرانس با 381 هواپیمای خود که به بیش از 90 کشور و 90 مقصد داخلی پرواز می کنند، بخش زیادی از ناوگان خود را به هواپیماهای ایرباس اختصاص داده است. در حقیقت ایرفرانس تعداد بیشتری هواپیما از ایرباس در مقایسه با بوئینگ خریداری کرده است.

سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟

ایر کانادا با 354 هواپیما


دفتر اصلی شرکت ایر کانادا در مونترال واقع شده، اما بزرگ ترین قطب شرکت شهر تورنتو می باشد. این شرکت عضو پیمان ستاره بوده و به تعدادی از مسیرها در ایالات متحده و خارج از تورنتو نیز پرواز می کند که از جمله آنها می توان به ونکوور و دیگر شهرهای مهم کانادا اشاره کرد. در مجموع هواپیماهای شرکت ایرکانادا به 178 مقصد در جهان پرواز می کنند. با در نظر گرفتن قوانینی که شرکت های هوایی خارجی را از ارائه پروازهای مستقیم در داخل مرزهای یک کشور منع می کنند، ایرکانادا از یک جایگاه انحصاری در کانادا نهایت استفاده را می برد.

سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟

چاینا ایسترن ایرلاینز با 349 هواپیما


دفتر چاینا ایسترن در شانگهای واقع شده و این شرکت هوایی بر خلاف نام خود به مقصدهای زیادی در جهان پرواز می کند. در حقیقت 349 هواپیمای چاینا ایسترن که عضوی از اسکای تیم هم است به صدها مقصد در سراسر جهان پرواز می کنند. در سال 2017 نیز چاینا ایسترن 73 میلیون مسافر را جابجا کرد که رقمی معادل یک پانزدهم جمعیت چین است.

سهم ایرلاین های بزرگ از آسمان جهان چقدر است؟

چه تعداد هواپیما در جهان نیاز است؟


ده ایرلاین بزرگ جهان رویهم رفته نزدیک به 7500 هواپیما را در اختیار دارند که رقم بزرگی است اما کافی نیست. سازمان بین المللی هوانوردی ایکائو اعلام کرده که شبکه حمل و نقل هوایی جهان حداقل هر 15 سال یکبار دو برابر می شود و انتظار می رود تا سال 2030 هم به همین منوال پیش برود. بوئینگ گه یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان هواپیما در جهان است هم با این نظر موافق است. بوئینگ می گوید که صنعت هوایی در 20 سال آینده به 39 هزار و 620 هواپیمای دیگر نیاز دارد. بنابراین تا سال 2037 باید 63 هزار و 220 هواپیما صرف نظر از هواپیماهای قدیمی تر که از چرخه خارج می شوند، در جهان وجود داشته باشد. آنگونه که سخنگوی این شرکت اعلام کرده این پیش بینی بر اساس رشد شرکت های هوایی و جایگزینی هواپیماهای قدیمی و با مصرف سوخت بیشتر با هواپیماهای جدیدتر انجام شده است.

چه تعداد هواپیما همزمان در آسمان پرواز می کنند؟


بر اساس گزارش فلایت ریدر 24 که به ردگیری هواپیماها در سراسر جهان می پردازد، تعداد هواپیماهایی که در یک زمان در آسمان در حال پرواز بوده اند، با توجه به ساعات روز و نیز روزهای سال متفاوت است. اگر قرار باشد در مورد اوج ترافیک در کل سال صحبت کنیم، می توانیم بگوییم که ظهر روز جمعه بین ساعت 2 تا 4 در ماه جولای یا آگوست، چیزی نزدیک به 16 هزار پرواز در آسمان انجام می شود. همین زمان در ماه ژانویه یا فوریه شاهد 13 هزار هواپیما در آسمان است.


منبع :financesonline.com
 

 

Telegraph.co.uk