لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهان- قاصدک 24

امتیاز دهید:
19 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.2 از 5 لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهان- قاصدک 24

هر چند که ایستگاه های قطار مانند فرودگاه ها در ذهن مسافران با صف های طولانی و گیت های امنیتی گره نخورده اند، اما چندان هم مکان های محبوبی برای گذران اوقات فراغت به شمار نمی روند. مسافران دوست دارند به محض تهیه بلیط قطار خود، سوار قطار شده و راه مقصد را در پیش بگیرند. حالا تصور کنید بر نیمکت ایستگاهی در انتظار قطار نشسته باشید که لذت تماشای معماری آن کمتر از لذت دیدن یک بنای تاریخی نباشد. زیباترین ایستگاه های قطار در جهان بدون شک تجربه چنین لذتی را به شما خواهند داد. با قاصدک 24 در این تجربه شریک شوید.

ایستگاه قطار مرکزی آنتوِرپ (Antwerp)، بلژیک


شاه لِئوپولد دوم برای ساختن ایستگاه قطار آنتوِرپ در ابتدای قرن بیستم میلادی هزینه زیادی متحمل نشد. ایستگاه باشکوه آنتوِرپ که به سبک باروک ساخته شده، بیش از 20 نوع مرمر و سنگ را در خود جای داده است. ضمن اینکه یک ساعت بسیار قدیمی زیبا زمان را برای مسافرانی که در زیر سقف آهنی و شیشه ای مات، در انتظار سوار شدن به قطار هستند، نشان می دهد. اگرچه این ایستگاه قطار به عنوان ایستگاه پایانی خط آهن بروکسل-میچِلین-آنتوِرپ ساخته شده بود، اکنون به عنوان یک ایستگاه دائمی برای مسافران روزمره، قطارهای درون شهری و قطارهای سریع السیر تالیس که آمستردام را از طریق بلژیک به پاریس و لیل وصل می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهان

ایستگاه قطار بین المللی سنت پانکراس، لندن


تالارهای وسیع ایستگاه بین المللی سنت پانکراس میزبان مسافرانی هستند که از سراسر بریتانیا، فرانسه و بلژیک قدم به لندن می گذارند. گفته می شود که ساخت این ایستگاه مجلل 20 سال به طول انجامیده و در سال 1868 میلادی به پایان رسیده است. با پایان کار ساخت ایستگاه سنت پانکراس نام آن در فهرست بزرگ ترین فضاهای بسته دنیا قرار گرفت. نمای این ایستگاه که از آجرهای قرمز رنگ به سبک گوتیک طراحی شده، شاهدی بر معماری باشکوه عصر ویکتوریایی است که حتی از جنگ جهانی دوم نیز جان سالم به در برده است. طبق مستندات تاریخی این ایستگاه در طول جنگ، یک مسیر فرار و محل ملاقات برای سربازان متفقین به شمار می آمد.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ترمینال مرکزی گراند، نیویورک


ترمینال مرکزی گراند در سال 2013 صد سالگی خود را جشن گرفت، اما درست به اندازه روز تأسیس خود در سال 2013 مجلل و باشکوه به نظر می رسید. درست در بخش اصلی ایستگاه، یک سقف باشکوه بر بالای سر مسافرانی گسترده شده است که در حال خرید بلیط قطار از باجه های قدیمی طلایی رنگ هستند. به علاوه لوسترهای مجلل طلایی رنگ با حباب های عریان خود، اقتدار نیروی الکتریسیته را به نمایش می گذارند که در زمان ساخت این ایستگاه به دست کرنلیوس واندربیلت (نجیب زاده آمریکایی) هنوز چیز جدیدی به نظر می رسید. ایستگاه گراند گویی هزاران راز را در دل خود پنهان کرده است. از گالری هنری تا بار و زمین تنیس همگی بخشی از این راز را با خود به دوش می کشند.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ایستگاه قطار گِیر دو نورد (Gare Du Nord)، پاریس


ایستگاه قطار گیر دو نورد که به سبک هنرهای تجسمی ساخته شده، به درستی برازنده شهر پاریس است. مجسمه هایی که در نمای این ایستگاه قطار جاسازی شده اند، تصویرگر شهرهای مهم اروپایی در روزهایی هستند که قطارها پس از ترک ایستگاه به مرکز پاریس می رسیدند. در طول روز نور خورشید از طریق پنجره های طاقدار و پنجره های سقفی به درون ایستگاه تابیده و آن را غرق در نور می کنند. ایستگاه قطار پاریس با بیش از 190 میلیون نفری که هر ساله از آن عبور می کنند، پرتردد ترین ایستگاه قطار اروپا لقب گرفته است. این ایستگاه همچین چندین خط مترو از جمله قطار مسافری PER و نیز قطارهای منطقه ای و بین المللی را به یکدیگر متصل می کند. نکته جالب اینکه ایستگاه گیر دو نورد حتی در چندین فیلم نیز ظاهر شده است که از آن جمله می توان به هویت بورن، اولتیماتوم بورن، آمِلی و نیز دوازده یار اوشِن اشاره کرد.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ایستگاه قطار مرکزی میلان، ایتالیا


ایستگاه فعلی قطار مرکزی میلان که جایگزین دو ایستگاه قبلی شده است در سال 1906 توسط پادشاه ویکتور امانوئل سوم با نهاده شده است. چندین سبک معماری از جمله سبک معماری مدرن این ایستگاه دیدنی را شکل داده اند؛ ایستگاهی که 11 هزار متر مربع سنگ مرمر را در خود جای داده است. باید گفت که روزانه در حدود 500 قطار از این ایستگاه عبور کرده و مسافران را از میلان به سایر شهرهای ایتالیا جابجا می کنند.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ایستگاه خط آهن کوالالامپور، مالزی


ترکیبی از سبک معماری شرقی و غربی این ایستگاه با نمای سفیدرنگ را شکل داده و ترکیبی عجیب اما با شکوه را خلق کرده اند. جالب است بدانید که عناصر هنر هندی هم در معماری این ایستگاه که در دوران استعمار بریتانیا ساخته شده و در سال 1910به پایان رسید، به کار رفته است. این ایستگاه در اصل قطب اصلی سفرهای ریلی برای ایالت های مالایی تحت حکمرانی بریتانیا بوده و این نقش تا سال 2001 نیز ادامه داشت. گفتنی است ایستگاه قطار کوالالامپور امروزه تنها به قطارهای مسافربری ارائه خدمت می کند.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ایستگاه قطار Estacao De Sao Bento، پرتغال


ایستگاه قطار Estacao De Sao Bento به واسطه دیوارهای مجلل آبی و سفید خود که برگ هایی از تاریخ پرتغال را به تصویر می کشند، شناخته شده است. گفته می شود که هنرمندی به نام جورگو کولاکو در طی 14 سال کار ساخت این ایستگاه را به انجام رسانده است؛ ایستگاهی که از بیش از 20 هزار کاشی سرامیک لعابی تشکیل شده است. نمای بیرونی این ایستگاه هم از معماری سبک پاریسی الهام گرفته و یک پشت بام شیروانی و نمای سنگی نیز آن را زینت بخشیده است.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ایستگاه قطار آتوچا (Atocha)، اسپانیا


از ویژگی های چشمگیر ایستگاه آتوچا در مادرید، یک باغ زیبای استوایی در ورودی اصلی آن است. این ایستگاه که نخستین و بزرگ ترین ایستگاه قطار مادرید می باشد؛ در سال 1851 فعالیت خود را آغاز کرد. پس از آنکه این ایستگاه در اثر آتش سوزی از بین رفت، یک ایستگاه با نمای آهنین و مجلل جایگزین آن شد. در سال 1922 نیز یک ترمینال مدرن تر به آن اضافه شده و به قطب اصلی جابجایی مبدل شد. مسافرانی که از طریق ترمینال جدید سفر می کنند، هنوز هم می توانند از طریق ایستگاه آتوچا که شامل کافه ها، مغازه ها و کلوب های شبانه ی شود، جابجا شوند.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ایستگاه قطار Sirkeci، استانبول


ایستگاه قطار Sirkeci که به عنوان ایستگاه پایانی قطار اورینت اکسپرس از پاریس در سال 1890 افتتاح شده، عناصر هنر مدرن فرانسوی و ریزه کاری های معماری عثمانی را در خود جای داده است. این ایستگاه که 13 هزار پا مساحت دارد؛ با استفاده از امکانات مدرن گرمایشی و نورپردازی ساخته شده است. اغلب بازدیدکنندگان پنجره های شیشه ای ماتی را که بر روی نمای سنگی و آجری این ایستگاه خودنمایی می کند، تحسین می کنند. قطارهایی که به ایستگاه می آیند از کنار کاخ توپکاپی که یکی از زیباترین کاخ های دنیا است، عبور می کنند. اگرچه ورودی قدیمی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد، قطارها هنوز از راه این ایستگاه عبور می کنند.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ایستگاه قطار چاتراپاتی شیواجی، بمبئی


ایستگاه تاریخی قطار چاتراپاتی شیواجی که یکی از مکان های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است، در حقیقت نماد اعتبار بمبئی است. این ایستگاه که در اصل به نام ترمینال پایانی ویکتوریا شناخته می شود؛ توسط یک معمار بریتانیایی به نام فردریک ویلیام استیونس و به افتخار ملکه ویکتوریا ساخته شده است. ساخت این ایستگاه نیز 10 سال به طول انجامیده و در سال 1888 پایان یافته است. ترکیبی از سبک معماری شرقی و غربی این ایستگاه را شکل داده است. برای مثال صنعتگران هندی در ساخت آن مشارکت کرده و عاصر فرهنگ هندی را به این بنا تزریق کرده اند. شاید بد نباشد بدانید که روزانه 3 میلیون مسافر از این ایستگاه که بمبئی را به حومه وصل می کند، عبور می کنند.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ


بیشتر در مورد قطارها:


آشنایی با مونوریل

قطارهای پانورامیک؛ سفر به دل کوه های آلپ


آشنایی با تراموا؛ قطار سبک شهریایستگاه قطار سی.ام.اف (CMF)، موزامبیک


دیدن نام موزامبیک در لیست زیباترین ها کمی عجیب به نظر می رسد، اما ایستگاه قطار مجلل ماپوتو؛ پایتخت موزامبیک؛ یک بای باشکوه به جامانده از دوران استعمار پرتغالی هاست. این ساختمان سفید و سبز دیدنی با گنبد میانی خود شباهت بی نظیری با آثار گوستاو ایفل دارد. هر چند که هیچ مدرکی دال بر ساخت این اثر توسط وی تا کنون پیدا نشده است. بازدید از این ایستگاه قطار باشکوه مانند سفر در زمان است؛ با نیمکت های چوبی، بلیط شمارها و لوکوموتیوهای بخار قدیمی که برای دیدن در معرض نمایش عموم قرار گرفته اند.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ایستگاه قطار یونیون، واشنگتن


ایستگاه قطار یونیون که تاریخ بسیاری از بناهای مهم از جمله یادبودهای لینکلن و جفرسون، مثلث فدرال، ساختمان دادگاه عالی و گالری ملی هنر را شکل داده است. این ایستگاه همچنین به عنوان نمونه ای برای ایستگاه قطار میلان نیز مورد استفاده قرار گرفته است. در تالار اصلی ایستگاه شما می توانید یک راهروی باریک با سقف سفید سفالی را ببینید که چشم های مسافران قطار را خیره می کند. نمای بیرونی نیز با سطرها و ستون ها و مجسمه های خود به عمارت کنگره چشم دوخته اند.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ایستگاه قطار مرکزی آمستردام


به گواهی بسیاری ساخت این ایستگاه بزرگ در حقیقت پایان مرحله ای از گذشته آمستردام به شمار می رود؛ چرا که دیدن آب نمای مشهور شهر را با مانع روبه رو کرده است. نکته جالب در مورد ایستگاه قطار آمستردام این است که مهندسان برای ساخت آن مجبور به ایجاد سه جزیره مصنوعی و تعبیه 8600 ستون چوبی در زیر بنای آن بوده اند. کار ساخت ایستگاه آمستردام در سال 1889 به پایان رسیده و از آن پس به قطب اصلی جابجایی برای شهر مبدل گشته است. امروزه ایستگاه قطار مرکزی آمستردام به عنوان یک نمونه منحصر به فرد از معماری هلندی نئورنسانس شناخته می شود.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهانَ

ایستگاه قطار Gare De Lyon، پاریس


ایستگاه قطار لیون که در جریان نمایشگاه جهانی در سال 1900 در پاریس محل بازدید عمومی بود، با برج ساعت بزرگ، نمای سنگی و سقف آهنی و شیشه ای بازتاب هنر زمان خود است. گفته می شود که رستوران معروف این ایستگاه از سال 1901 میزبان شخصیت های نامداری چون سالوادور دالی، کوکو شانل و بریجیت باردو بوده است. ایستگاه لیون که ترمینال پایانی خط پاریس به مارسی به شمار می رود، خدمات خود را در اختیار قطارهایی قرار می دهد که عازم جنوب و شرق فرانسه، سوییس، ایتالیا، آلمان و اسپانیا هستند.

لذت انتظار روی نیمکت زیباترین ایستگاه های قطار جهان

منبع: fodors.com