برترین موزه های ریلی در جهان؛ فراز و نشیب های قطارها

امتیاز دهید:
7 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 برترین موزه های ریلی در جهان؛ فراز و نشیب های قطارها- قاصدک 24

از نخستین قطارها که با کمک گرفتن از اسب ها حرکت می کردند تا قطارهای امروزی که با کمک و سرعت برق مسافران را به مقصد می رسانند، بیش از 100 سال گذشته است. تاریخ ریلی در جهان از فراز و نشیب های زیادی عبور کرده تا به این نقطه برسد. امروز لوکس ترین قطارهای دنیا خدماتی مانند هتل را به مسافران عرضه می کنند و به همین دلیل قطار بیش از پیش در بین مردم محبوب شده است. اما برای برخی راهی که قطارها پیموده اند تا بتوانند نظر مسافران را جلب کنند، خالی از جذابیت نیست. آنها برای ارضای حس کنجکاوی و علاقه خود راه موزه های راه آهن را در پیش می گیرند که هدف شان روایت تاریخ قطارها است. در دنیا موزه های راه آهن زیادی وجود دارند؛ اما قاصدک 24 مهم ترین آنها را برای شما فهرست کرده است.

موزه ملی راه آهن ، بریتانیا


موزه راه آهن ملی در یورک انگلستان واقع شده و در حقیقت بخشی از گروه موزه های علمی بریتانیا می باشد که تحت نظر موزه های ملی این کشور اداره می شود. این موزه که روایتگر داستان حمل و نقل ریلی در بریتانیا و تأثیر آن بر جامعه می باشد، تا کنون جوایز زیادی را هم برنده شده است که از جمله آنها می توان به جایزه موزه برتر سال اروپا در سال 2001 اشاره کرد. موزه راه آهن ملی مجموعه ای ملی از وسایل حمل و نقل ریلی را که به لحاظ تاریخی از اهمیت زیادی برخوردار هستند و نیز مجموعه ای از مصنوعات و آرشیوهای مکتوب و تصویری را در خود جای داده است.

برترین موزه های ریلی در جهان؛ فراز و نشیب های قطارها
این موزه همچنین مجموعه ای از 100 لوکوموتیو و 300 شی دیگر مربوط به صنعت ریلی را به نمایش گذاشته که همه آنها یا زمانی روی ریل ها در بریتانیا حرکت می کردند یا در بریتانیا ساخته شده بودند. موزه یورک که در زمینی به مساحت 20 هکتار ساخته شده، بزرگ ترین موزه در نوع خود در بریتانیا است که در طول سال های 2014 و 2015 توانست 727 هزار بازدید کننده را به خود جلب کند. موزه فوق همچنین چندین وسیله نقلیه مهم را برای نمایش از سایر کشورهای جهان وارد کرده که از جمله آنها می توان به لوکوموتیو کلاس KF7 اشاره کرد که در بریتانیا ساخته شده و در سال 1981 به این موزه اهدا شد.

موزه دنیای قطار، بلژیک


موزه دنیای قطار که در بروکسل واقع شده، به شرکت راه آهن ملی بلژیک تعلق داشته و در محل ساختمان ایستگاه راه آهن شاربیک (Schaarbeek) ساخته شده است. این موزه اگر چه قرار بود در سال 2014 آغاز به کار کند، در سپتامبر 2015 به صورت رسمی توسط شاه فیلیپ افتتاح شد. موزه دنیای قطار 8 هزار متر مربع مساحت داشته و 22 لوکوموتیو در آن به نمایش در آمده است. به علاوه 1200 شی دیگر شامل یک پل راه آهن متعلق به قرن 19 میلادی هم در این موزه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. اما بدون تردید یکی از مهم ترین اشیای به نمایش درآمده در موزه را می توان لوکوموتیوی به نام Pays de Waes دانست که قدمت آن به سال 1842 باز می گردد و قدیمی ترین لوکوموتیو موجود در قاره اروپا می باشد.

برترین موزه های ریلی در جهان؛ فراز و نشیب های قطارها

موزه راه آهن کیوتو، ژاپن


موزه راه آهن کیوتو که در سال 2016 افتتاح شده، فضایی باشکوه است که همه چیز در مورد قطارها از ساخت و فعالیت تا تاریخ و خدمات مربوط به آنها را مورد پوشش قرار می دهد. این موزه که به شیوه های مختلفی یک موزه تعاملی است از چندین قسمت تشکیل شده که در آنها بازدیدکنندگان می توانند از نزدیک به اشیا دست زده و با آنها کار کنند. این کار باعث می شود تا موزه به آنها به مکانی برای سرگرمی و آموزش بدل شود. از سوی دیگر نادیده گرفتن قطارهای واقعی در این موزه بسیار دشوار است اما بدون شک مهیج ترین بخش موزه شبیه ساز راننده قطار و نیز تصاویر متحرک از بزرگ ترین قطار کشور است.

برترین موزه های ریلی در جهان؛ فراز و نشیب های قطارها
در موزه راه آهن کیوتو همچنین 53 واگن قطار واقعی به نمایش درآمده است که تاریخ 130 ساله حضور قطار در این کشور را به تصویر می کشد. علاوه بر قطارهای بخار کلاسیک، شما می توانید قطارهای برقی، دیزل هیدرولیک و دیزلی را هم مورد کاوش قرار دهید و با نمونه هایی از قطارهای مسافری، قطارهای خواب، قطارهای شب رو و نیز نمونه اولیه قطارهای شینکاسن آشنا شوید.

موزه راه آهن چین


موزه راه آهن چین که در سال 1978 آغاز به کار کرده، به نگهداری لوکوموتیوهایی می پردازد که زمانی روی ریل های جمهوری خلق چین به جابجایی مسافران می پرداخته اند. محوطه نمایشگاهی این موزه فضایی به وسعت 16 هزار متر مربع و خطوط راه آهن نیز 8 متر مربع می باشند. این موزه در منطقه چائویانگ پکن و درون یک خط آن آزمایش دایره ای شکل متعلق به شرکت راه آهن ملی چین قرار گرفته است.

برترین موزه های ریلی در جهان؛ فراز و نشیب های قطارها
موزه راه آهن چین در حقیقت سه شعبه دارد: موزه دروازه ژِنگ یانگ، موزه حومه های شرقی و تالار یادبود ژان تیان یو. اشیای به نمایش درآمده در هر موزه هم ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. برای مثال در موزه اول که در بخش جنوب شرقی میدان تیان آن مِن قرار گرفته، تصاویر، اسناد و ویدئوهای کمیابی وجود دارد که مدارک بسیار مفیدی برای تحقیق در مورد تاریخ راه آهن ملی کشور را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد. در موزه دوم هم صدها نوع لوکوموتیو مختلف متعلق به دوره های زمانی گوناگون به نمایش در آمده است. موزه سوم هم که برای پاسداشت خاطره ژان تیان یو (یک مهندس مشهور خطوط راه آهن چین) تأسیس شده، بیش از 2 هزار اثر تاریخی مانند عکس، ماکت و ویدئو را در خود جای داده است.

موزه راه آهن سایتاما، ژاپن


موزه راه آهن سایتاما که در شهر سایتامای ژاپن واقع شده، در اکتبر 2007 و توسط مؤسسه ای وابسته به شرکت راه آهن ژاپن شرقی تأسیس شده است. این موزه که در ساختمانی به وسعت نزدیک به 20 هزار متر مربع در زمینی به مساحت 42 هزار متر مربع بنا شده، یک محوطه نمایشگاهی عظیم هم دارد که اندازه آن به 10 هزار متر مربع می رسد. در این موزه وسیع 30 واگن ریلی، شبیه ساز واگن قطار، مدل هایی از نوع تصاویر متحرک، مینی قطارها، آرشیو کتاب ها و ابزارهای دست ساز، غرفه های ویدئویی، یک تالار چند منظوره، یک کافه تریا، یک گالری، یک فروشگاه و یک اتاق تحقیق وجود دارد.

برترین موزه های ریلی در جهان؛ فراز و نشیب های قطارها
آنگونه که مسئولان موزه می گویند تأکید آنها بر یادگیری از طریق تجربه های تعاملی است و از همین رو موزه به دو بخش تقسیم می شود: بخش تاریخی و بخش یادگیری. در بخش تاریخی به تاریخ فناوری های مربوط به راه آهن از طریق قطارهایی پرداخته می شود که زمانی روی ریل ها مورد استفاده بودند. در بخش یادگیری هم بازدیدکنندگان می توانند با استفاده از اجزا و مدل های واقعی قطارها در مورد اصول و مکانیسم های راه آهن اطلاعاتی به دست آورند. کتابخانه موزه که با نام اتاق مطالعه Teppaku شناخته می شود هم در سال 2012 به این موزه اضافه شد.

موزه ملی راه آهن شیلدون، بریتانیا


موزه ملی راه آهن شیلدون که با نام موزه لوکوموشن شیلدون هم شناخته شده، در شیلدون بریتانیا واقع شده و در سال 2004 فعالیت خود را آغاز کرده است. موزه شیلدون که بخشی از گروه موزه علوم بریتانیا است، توسط تونی بلر نخست وزیر وقت کشور و با هزینه 11.3 میلیون پوند تأسیس شد. تأسیس کنندگان موزه پیش بینی کرده بودند که این موزه در یک سال اول 60 هزار بازدید کننده را به خود جلب کند؛ هر چند که همه چیز فراتر از حد تصور پیش رفت و تنها در 6 ماهه اول، 94 هزار نفر از این موزه دیدن کردند.

برترین موزه های ریلی در جهان؛ فراز و نشیب های قطارها
طراحی داخلی موزه شیلدون هم در نوع خود منحصر به فرد است. بخش های مختلف موزه به شکل ایستگاه های قطار در طول یک خط 1 کیلومتری به اضافه علائم راهنمای مسیر و باجه های اطلاعات در مسیر بین محل پارک خودروها تا ساختمان اصلی تعبیه شده اند. بخش یا همان ایستگاه اول یک ساختمان ورودی است که یک لوکوموتیو بخار قدیمی به نام Sans Pareil در آن قرار گرفته است. ساختمان دوم خانه تیموتی هَک ورث (مهندس لوکوموتیوهای بخار و نخستین سرپرست راه آهن دارلینگتون که در شیلدون زندگی می کرد) است که شامل چندین فعالیت در مورد تاریخ شیلدون می شود. ایستگاه یا بخش سوم یک ساختمان سنگی است که زمانی یک کارگاه راه آهن و پیش از آن هم یک انبار آهن بوده است. یک بخش دیگر از موزه هم زمانی انبار کالاهای شهر بوده که تمام کالاهای وارد یا خارج شده را با استفاده از گاری و اسب به راه آهن حمل می کرده است.

موزه حمل و نقل نورنبرگ، آلمان


موزه حمل و نقل نورنبرگ که در نورنبرگ آلمان واقع شده، شامل موزه شرکت راه آهن دویچه بان و نیز موزه ارتباطات می شود. موزه نورنبرگ یکی از قدیمی ترین موزه های تاریخ فنی در اروپا هم به شمار می رود. شکل اولیه موزه در حقیقت در سال 1899 با نام موزه راه آهن باواریا افتتاح شد و از این رو آن را می توان قدیمی ترین موزه راه آهن آلمان دانست. اما موزه نورنبرگ از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

برترین موزه های ریلی در جهان؛ فراز و نشیب های قطارها
در بخشی از موزه که به نمایش وسایل حمل و نقل ریلی قدیمی اختصاص دارد؛ بخش هایی از قطار سلطنتی متعلق به شاه ایالت باواریا، یک لوکوموتیو آیرودینامیک، یک واگن ریلی دیزلی متعلق به دهه 50 میلادی، یک واگن زغالی متعلق به سال 1829 میلادی و قدیمی ترین لوکوموتیو بخار آلمان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. یک ماکت راه آهن به وسعت 80 متر مربع هم برای نمایش چگونگی حرکت قطار روی ریل ها در این موزه ساخته شده است. البته نمی توان کتابخانه موزه نورنبرگ را نادیده گرفت که در آن بیش از 40 هزار عنوان با موضوع راه آهن در دسترس بازدیدکنندگان قرار دارد.

موزه ملی راه آهن هند


موزه ملی راه آهن هند در سال 1977 افتتاح شده و در دهلی قرار گرفته است. این موزه که در زمینی به مساحت 10 هکتار ایجاد شده، تاریخ راه آهن هند را به تصویر می کشد و از چندین بخش مختلف تشکیل شده است. مهم ترین بخش های موزه ملی راه آهن هند شامل خطوط مونوریل دولتی پاتیالا، سالن شاهزاده ولز، سالن مهاراجه میسور، سالن مهاراجه ایندور و چندین لوکوموتیو برقی می شود. در بخش دیگری از این موزه هم قدیمی ترین لوکوموتیو بخاری که در حال حاضر هم به فعالیت خود ادامه می دهد با نام Fairy Queen به نمایش درآمده است.

برترین موزه های ریلی در جهان؛ فراز و نشیب های قطارها

منبع: ویکی پدیا، travelchinaguide.com