لزوم استفاده از بیمه‌های مسافرتی و مزایای آن- قاصدک 24

امتیاز دهید:
22 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.5 از 5 لزوم استفاده از بیمه‌های مسافرتی و مزایای آن- قاصدک 24

شاید شما نیز همانند برخی از مسافران، کمترین احتمال را برای وقوع حوادث در نظر بگیرید و سانحه آخرین چیزی باشد که هنگام سفر به آن می اندیشید. اتفاقی که هر آن در کمین است تا سلامت و حال خوش شما در سفر را دگرگون کند و درست همینجاست که لزوم داشتن یک بیمه مسافرتی معتبر آشکار می شود. شاید بپرسید آیا بیمه های مسافرتی می توانند از بروز حوادث و سانحه ها جلوگیری کنند؟ در پاسخ باید بگوییم درست است که بیمه های مسافرتی نمی توانند جلوی وقوع حوادث را بگیرند اما قطعاً می توانند با جبران تمام یا بخشی از خسارتهای وارده از حجم گرفتاری ها و مشکلات گردشگران بکاهند و خیالی آسوده را به مشتریان خود هدیه کنند.

همانطور که می دانید امروزه بیمه های مسافرتی دیگر یک خدمت لوکس و اضافه به حساب نمی آیند. بلکه داشتن بیمه ای که در صورت بروز مشکل بخشی از خسارات و زیانها را جبران نماید و حمایت کافی را از مسافر خود داشته باشد، ضرورتی است که بخشی از سبد خدمات سفر را به خود اختصاص می دهد. این الزام حتی به اندازه ای ویژه و ضروری است که برخی توصیه می کنند، اگر به هنگام سفر برای تهیه بیمه نامه مسافرتی مناسب خود پول کافی در اختیار ندارید، بهتر است از رفتن به مسافرت اجتناب کنید!

لزوم داشتن بیمه مسافرتی در سفر

بیمه های مسافرتی تا چه اندازه مهم هستند؟


در پس همکاری های دو جانبه صنعت بیمه و گردشگری، ایده ای با این شرح نهفته است، حال که وقوع برخی حوادث اجتناب پذیر است چه راهکاری وجود دارد تا افراد خسارت کمتری را متحمل شوند؟ ایده ای که منجر شده است تا شرکتهای بیمه با بررسی احتمالات موجود، لیستی از حوادث و اتفاقاتی که ممکن است یک گردشگر را در طول سفر غافلگیر نمایند، تهیه کنند و بر اساس آن اقدام به ارائه انواع بیمه نامه های مسافرتی نمایند.

با این حال همه کشورها به یک اندازه در زمینه ارائه خدمات بیمه های مسافرتی پیشرفته نیستند. در برخی از کشورها داشتن بیمه برای مسافران چه به صورت گروهی و چه انفرادی اجباری است و در برخی دیگر لزوم تهیه بیمه نامه به شخص مسافر وابسته است. در ایران نیز بیمه مسافرتی برای تورها اجباری است، از این رو اگر قصد سفر با تور را دارید قطعاً می بایست از طرف آژانس کارگزار بیمه شوید.

بدین ترتیب اگر در حال برنامه ریزی برای رفتن به سفر هستید و قصد دارید برای این کار از تورهای مسافرتی استفاده نمایید، بهتر است به هنگام امضای قرارداد با آژانس مسافرتی خود به بند مرتبط با خدمات بیمه بیشتر توجه کنید. این بند شامل مواردی است که بیمه مسافرتی شما آنها را تحت پوشش قرار می دهد و از اهمیت بالایی برخوردار است. فراموش نکنید برخی از دفاتر خدمات مسافرتی بدون مجوز اقدام به برگزاری تور می نمایند و به همین دلیل قادر به بیمه کردن مسافران خود نیستند. بدین ترتیب اگر بر حسب اتفاق مسافر چنین تورهایی بوده اید، بهتر است بیشتر احتیاط کنید چرا که حادثه هیچگاه خبر نمی کند!

خرید بیمه مسافرتی

مزایای بیمه نامه های مسافرتی


همانطور که می دانید خدمات پزشکی در برخی کشورها هزینه های سرسام آوری دارد و در مواردی که شدت بیماری یا جراحات ناشی از سانحه زیاد است برای مسافر تا هزاران دلار خرج برمی دارد. همین امر نیز موجب شده است که بیمه پزشکی، یکی از رایج ترین خدمات بیمه های مسافرتی باشد اما این خدمات تنها به جبران هزینه های درمان خلاصه نمی شود و بیمه نامه های مسافرتی مزیتهای دیگری نیز دارد.

- در کنار جبران هزینه های درمان اعم از جراحی و دارویی ناشی از حوادث یا بیماری هایی که در طول مسافرت رخ می دهند، پرداخت هزینه فوریتهای پزشکی طبق شرایط بیمه نامه نیز از جمله تعهدات بیمه مسافرتی محسوب می شود که شامل مواد زیر است:

* انتقال پزشکی

در صورتی که بیمه شده دچار جراحات بدنی یا بیماری ناگهانی ( و یا قرنطینه اجباری) در مدت اعتبار بیمه نامه گردد، هزینه هایی به شرح زیر پرداخت خواهد شد.

الف - پذیرش بیمه شده در نزدیکترین بیمارستان.
ب - در صورت ضرورت پزشکی انتقال بیمه شده با نظارت پزشکی لازم به هر طریق ( از جمله آمبولانس هوایی، هواپیمای تجاری، آمبولانس زمینی که البته محدود به این موارد نمی باشد) به بیمارستان مناسبتر بر اساس ماهیت بیماری و یا جراحات وارده و یا بازگرداندن بیمه شده به ایران در صورتی که پس از درمان محلی شرایط جسمی بیمه شده مانع از بازگشتن وی به صورت یک مسافر معمولی، بر اساس نظر پزشک معالج و تیم پزشکی مربوطه نباشد. لازم به ذکر است در صورتی که بلیط برگشت وی برای این کار معتبر نباشد انتقال با خطوط بین المللی هوایی و یا وسایل دیگر انجام خواهد شد.
ج- بازگرداندن بیمه شده با هر وسیله ممکن به بیمارستانی در نزدیکی محل زندگی وی در ایران به شرطی که وضعیت جسمی وی مانع از انتقال نباشد.

* پرداخت هزینه فوریتهای پزشکی

شرکت بیمه مربوطه، پرداخت هزینه های فوریتهای پزشکی، جراحی، داروخانه و بیمارستان را که توسط بیمه شده و یا نماینده وی پرداخت شده را تضمین می نماید. لازم به ذکر است این هزینه ها تا زمانی که بیمه شده نیازمند بازگشت به ایران باشد تحت پوشش خواهد بود. در صورتی که بیمه شده از بازگشت به ایران خودداری نماید هزینه های پزشکی تنها معادل مبلغ هزینه بازگشت به ایران تحت پوشش می باشند.

* راهنمایی پزشکی

در موارد فوریت پزشکی شرکت بیمه مربوطه اطلاعات اساسی از قبیل نام پزشکان، متخصصان، دندانپزشکان، داروخانه ها، بیمارستانها و مراکز پزشکی، آمبولانس و... را در اختیار بیمه شده قرار خواهد داد و راهنمایی لازم را ارائه خواهد کرد. این راهنمایی به معنی تشخیص پزشکی نمی باشد.

* پرداخت هزینه فوریتهای دندانپزشکی

شرکت بیمه مربوطه، پرداخت هزینه فوریتهای دندانپزشکی انجام شده به وسیله بیمه شده و یا نماینده وی که ناشی از صدمه بدنی و یا بیماری حاد ناگهانی در شرایط اورژانس باشد به استثنا هر نوع پروتز و یا پرکردن دندان را تضمین می نماید و فرانشیزی به این خدمات تعلق نمی گیرد.

- پرداخت هزینه های دعاوی حقوقی طبق شرایط بیمه نامه در طول سفر نیز از مواردی است که توسط شرکت بیمه مربوطه تامین خواهد شد.

*کمک رسانی و معاضدت حقوقی

چنانچه بیمه شده بنا بر قوانین جاری کشور به دلیل مسئولیت مدنی و یا خسارت به اشخاص ثالث یا خشونت غیر عمدی یا عدم رعایت قانون به عنوان یک شهروند ساده مورد تعقیب قرار گیرد، شرکت بیمه مربوطه تعهد می نماید ترتیبات لازم جهت دفاع (حقوقی) بیمه شده را فراهم آورده و هزینه های آن را به ارز محلی از سوی بیمه گر پرداخت نماید.

- اگر چمدان شما که حاوی وسایل ضروری سفر است، مفقود شده و ادامه سفر بدون آن برایتان دشوار باشد، شرکت بیمه مربوطه هزینه خسارت مفقود شدن بار را پرداخت خواهد کرد.

* درخواست کمک برای رفع مشکلات

در صورت مفقود شدن و یا به سرقت رفتن مدارک مهم مسافرت از قبیل پاسپورت، ویزا، بلیط هواپیما و... شرکت بیمه مربوطه اطلاعات لازم در مورد چگونگی اقدامات قانونی برای جایگزین نمودن آنها را منطبق با قوانین محلی در اختیار بیمه شده خواهد گذاشت و خسارات وارده را جبران مینماید.

مزایای خرید بیمه مسافرتی
-از دیگر مزیتهای بیمه نامه های مسافرتی این است که در صورت فوت یا بستری شدن سرپرست در طول سفر هزینه بازگرداندن کودکان به ایران نیز بر عهده بیمه خواهد بود.

* بازگرداندن کودکان بی سرپرست

هرگاه بیمه شده توسط شرکت بیمه مربوطه انتقال داده شود و یا جسد وی به ایران منتقل گردد، کودکان زیر ۱۵ سال همراه وی نیز که در اثر موارد فوق بی سرپرست مانده اند با یک سرپرست به ایران بازگردانده خواهند شد.

- بازگرداندن جسد به ایران در صورت فوت بیمه شده در طول مسافرت از سوی بیمه گر انجام خواهد شد و بیمه گذار هزینه ای در این خصوص متحمل نمی شود.

* بازگرداندن جسد متوفی

در صورت فوت بیمه شده، شرکت بیمه مربوطه کلیه اقدامات لازم در مورد سازماندهی و بازگرداندن جسد وی را بر عهده گرفته و هزینه های مربوط به انتقال جسد، آماده سازی جسد، تهیه تابوت لازم برای حمل و نقل بین المللی و انتقال جسد به نزدیکترین فرودگاه به محل دفن در ایران را پرداخت خواهد نمود. لازم به ذکر است این مزایا شامل هزینه های دفن و یا مراسم دفن نمی باشد.

- از دیگر مزایای خرید بیمه نامه های مسافرتی می توان به پرداخت هزینه عزیمت همراه به بالین بیمه شده از سوی بیمه گر در صورت بیماری بیمه گذار در طول سفر، اشاره نمود.

*عیادت ضروری

در صورتی که بیمه شده در اثر جراحات بدنی یا بیماری بیش از ۸ روز متوالی در بیمارستان بستری گردد، شرکت بیمه مربوطه به درخواست بیمه شده هزینه بلیط رفت و برگشت ( بلیط عادی هواپیما یا قطار درجه یک از مبدا ایران) فرد منتخب بیمه شده را به محل بستری و هزینه اقامت وی را در هتل برای حداکثر ۱۵ روز پرداخت می نماید.

گفتنی است به طور کلی بیمه نامه مسافرت خارج از کشور با احتساب موارد استثتائات و شرایط مندرج در بیمه نامه شامل مزیتهایی نظیر پرداخت هزینه های درمانی، جراحی داروخانه ها و بیمارستانها جهت حوادث و بیماری هایی که در طول مسافرت بروز نماید، جبران هزینه های فوریتهای دندانپزشکی و... می باشد.