بهترین و امن ترین صندلی اتوبوس کجاست؟

بسیاری از مسافران می پرسند بهترین صندلی برای نشستن در هر وسیله نقلیه کجاست؟ خب واضح است که این سوال یک پرسش کلی و مبهم است. پیش از هر چیز باید از این افراد بپرسیم بهترین صندلی از چه نظر؟ بهترین صندلی برای راحت نشستن و دور بودن از سر و صدا و رفت و آمد احتمالی؟ یا بهترین صندلی برای جان سالم به در بردن به هنگام بروز حادثه؟ هر چند که کمتر مسافری در زمان خرید بلیط سفر به احتمال بروز حادثه در وسایل نقلیه فکر می کند اما بدیهی است که اگر درصد این احتمال خیلی ناچیز هم باشد نمی توان آن را نادیده گرفت. یک مسافر حرفه ای کسی است که با در نظر گرفتن تمامی جوانب یک سفر، بلیط هواپیما، قطار و یا حتی اتوبوس بین شهری خود را انتخاب کند تا در صورت بروز مشکل کمترین آسیب را ببیند. پس پرسش مناسب این است؛ بهترین و امن ترین صندلی در هر وسیله نقلیه کجاست؟

معمولاً پاسخ به این پرسش بر اساس گزارشات رسیده از محل نشستن نجات یافتگان در هر وسیله نقلیه به هنگام بروز سوانح صورت می پذیرد. مثلاً بیشتر افرادی که پس از سقوط یک هواپیما جان سالم به در برده اند در صندلی های انتهایی و نزدیک به دم هواپیما نشسته بودند. بر همین اساس کارشناسان معتقدند این صندلی ها نسبت به سایر صندلی های موجود در یک هواپیمای مسافربری امن تر هستند. در حوادث ریلی نیز معمولاً اولین و آخرین واگن از ریل خارج می شوند بنابراین واگن های موجود در میانه قطار و صندلی های قرار گرفته در وسط هر واگن بهترین صندلی های موجود در یک قطار هستند. اما در خصوص اتوبوس های بین شهری این قضیه کمی متفاوت تر است و حتی به نوع اتوبوسی که برای سفر انتخاب کرده اید نیز بستگی دارد. برای بررسی بهتر این موضوع بهتر است در ابتدا با انواع اتوبوس موجود در ایران آشنا شویم.

بهترین صندلی های قطار برای نشستن

انواع مختلف اتوبوس در ایران


پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی اتوبوس ها را بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی می کند. این معیارها نوع تردد، تعداد طبقات، نوع سوخت مصرفی، کاربرد و شکل و اندازه این وسایل را در نظر گرفته و اتوبوس ها را در دسته های گوناگون درون شهری، برون شهری، یک طبقه، دو طبقه، دیزلی یا گازوئیلی، مینی بوس، گردشگری، اختصاصی و مواردی از این دست تقسیم بندی می کند. معیار دیگری که بیشتر در اتوبوس های برون شهری و گردشگری مورد توجه قرار می گیرد کیفیت ارائه خدمات در این وسایل نقلیه است. بر اساس این معیار اتوبوس های مسافری ایران در دو سطح معمولی و وی آی پی به مسافران خود خدمت رسانی می کنند که هر یک از این سطوح تعاریف خاص خود را دارند.

اتوبوس های معمولی اغلب بین 38 تا 50 صندلی را در خود جای داده اند که فاصله آنها از هم بسیار کم است. این ویژگی موجب می گردد تا فضای محدودتری در اختیار هر مسافر قرار بگیرد و امکان خواباندن صندلی نیز برای افراد مهیا نباشد. این نوع اتوبوس ها معمولاً در دو نقطه در اوایل و اواسط اتوبوس به صفحات نمایشی مجهز شده اند که برای مسافران در طول سفر فیلم پخش می کنند. اتوبوس های معمولی همچنین به سیستم های تهویه هوا مجهز هستند که به تنظیم دمای داخل اتوبوس در فصول مختلف کمک می کنند. در نهایت گفتنی است امکانات این اتوبوس ها محدود است بنابراین این نوع از بلیط اتوبوس بهتر است برای سفرهایی که کمتر از 6 ساعت به طول می انجامند، خریداری شوند.

نمایشگرهای پخش فیلم در اتوبوس های معمولی
اتوبوس های وی آی پی نسبت به اتوبوس های معمولی صندلی های کمتری دارند و معمولاً در دو نوع 25 صندلی و 32 صندلی به جابجایی مسافران می پردازند. این صندلی ها از نظر سایز بزرگتر هستند و به صورت دو ستونه در سراسر اتوبوس چیده می شوند که یکی از این ستون ها دو ردیفه و ستون دیگر، تک صندلی می باشد. این صندلی ها معمولاً تا 140 درجه خم می شوند و به مسافر اجازه می دهند تا از فضای موجود برای خواب راحت بهره بگیرد. پس تا اینجای کار، صندلی های اتوبوس های وی آی پی بهترین صندلی ها در اتوبوس های بین شهری هستند.

اتوبوس های وی آی پی

بدترین صندلی های اتوبوس برای نشستن


اگر بلیط اتوبوس خود را از سامانه یا اپلیکیشنی نظیر نرم افزار خرید بلیط سفر قاصدک 24 خریداری می کنید که به شما امکان می دهد شماره صندلی خود را در هنگام رزرو انتخاب کنید، هرگز صندلی های جلو را خریداری نکنید. نشستن روی این صندلی ها موجب می شود تا به راحتی پیچ و خم جاده را حس کنید و از صدای بوق سایر خودروها کلافه شوید. نوع رانندگی راننده اتوبوس نیز ممکن است شما را دچار ترس و وحشت کند به علاوه اینکه این صندلی ها در هنگام شب از نور چراغ سایر اتومبیل ها در امان نخواهند بود و خواب راحتی را برای شما به ارمغان نمی آورند.

صندلی های عقب اتوبوس در مقایسه با صندلی های جلو گزینه بهتری هستند. این صندلی ها از رفت و آمد سایر مسافرین و سر و صدای آنها در اتوبوس دور هستند و برای استراحت انتخاب مناسب تری می باشند. با این حال این صندلی ها نیز در هنگام بروز سوانح آنچنان از شما محافظت نخواهند کرد چرا که از محلی که درهای اتوبوس در آن جاسازی شده اند، فاصله دارند و نیاز به فرار احتمالی را برای مسافر سخت تر می کنند. از آنجایی که تا این جای کار پاسخی قطعی برای پرسش خود نیافته ایم پس با ادامه مقاله " بهترین و امن ترین صندلی اتوبوس کجاست؟ " در وبسایت قاصدک 24 همراه باشید.

صندلی های میانی؛ فرشتگان نجات در هر اتوبوس


صندلی های میانی از مشکلات صندلی های جلو و انتهای اتوبوس به دور هستند. با نشستن بر روی این صندلی ها نه مجبور به تحمل صدای ناهنجار بوق خودروها هستید نه نور چراغ اتومبیل ها خوابتان را دچار اختلال می کند. همچنین این صندلی ها به درب های خروجی نزدیک ترند و انتخاب آنها برای سفر، احتمال گیر افتادن در اتوبوس و متحمل شدن خسارات بالا را کاهش می دهد. جالب است بدانید صندلی های میانی معمولاً زودتر از سایر صندلی ها در هر اتوبوس رزرو می شوند بنابراین اگر قصد دارید یک بلیط اتوبوس بخرید و انتخاب شما یکی از صندلی های ردیف دوم به بعد است حتماً در اولین فرصت برای این کار اقدام کنید.

صندلی های تک در اتوبوس های وی آی پی
همچنین اگر تنها سفر می کنید و از دیدن مناظر جاده لذت میبرید حتماً یکی از صندلی های تک را در اتوبوس های وی آی پی انتخاب کنید. با این کار هم در اتوبوس در کنار افراد ناشناس ننشسته اید و هم فضای خصوصی بیشتری در اختیار خواهید داشت. در نهایت گفتنی است قیمت بلیط همه صندلی ها در یک اتوبوس یکسان است پس شما با انتخاب صندلی بهتر تنها از کیفیت و خدمات ویژه تری برخوردار می شوید و نباید هزینه بیشتری برای این کار بپردازید.