فرودگاه بین المللی بوشهر

قاصدک 24

فرودگاه بین‌المللی بوشهر یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور از پیش از انقلاب تاکنون به‌شمار می‌رود. این فرودگاه اولین فرودگاه ایران بوده است که میزبانی شرکت هواپیمایی «بریتیش ایرویز» انگلستان و «کی ام ال» هلند را بر عهده داشته است. فرودگاه‌ بین‌المللی بوشهر در سال 1307 و درست زمانی که اولین پروازهای بین‌المللی در نقاط مختلف جهان و منطقه خاورمیانه جابه‌جا می‌شدند تاسیس گردید. این فرودگاه به‌دلیل موقعیت مکانی خاص و نزدیکی به بندر بوشهر به تدریج توسعه یافته و امروزه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های مشترک با کاربری نظامی و بازرگانی شناخته می‌شود. با ما همراه باشید تا در این مطلب از قاصدک24 به معرفی فرودگاه بین‌المللی بوشهر بپردازیم. همچنین برای خرید بلیط هواپیما بوشهر و یا بلیط اتوبوس می‌توانید از خدمات قاصدک 24 استفاده کنید.


فرودگاه بین‌المللی بوشهر

تاریخچه فرودگاه بین‌المللی بوشهر


فرودگاه بین‌المللی بوشهر حدود صد سال قبل یعنی در سال 1298 در بوشهر تاسیس گردید. در سال 1919 اولین پرواز که از اروپا به هندوستان در حرکت بود؛ به‌دلیل کوچک بودن مخزن سوخت هواپیما و نیازهای مجددی که به سوخت‌گیری وجود داشت؛ ملزوم به سوخت‌گیری مجدد در فرودگاه بین‌المللی بوشهر شد. اما دولت ایران نقشی در این سوخت‌گیری‌ها نداشت و فقط از خاک ایران عبور می‌کردند.
در نهایت اولین پرواز خارجی این فرودگاه در سال ۱۳۰۸ شمسی با فرود یک هواپیمای انگلیسی آغاز شد.

دو شرکت بریتیش ایرویز و کی‌ال‌ام هلند اولین شرکت‌هایی بودند که به مقصد فرودگاه بندر بوشهر پرواز داشتند. این پرواز را می‌توان اولین پروازی دانست که از فرودگاه بین‌الملی بوشهر انجام شد. بعد از این سال در سال 1304 بود که بر اساس مصوبه دولت، اجازه ساخت فرودگاه‌هایی در شهرهای ایران از جمله بندرانزلی، بوشهر، کرمان و بندرعباس به یک شرکت خارجی داده شد. با رونق گرفتن بندر بوشهر، فرودگاه کوچک خاکی به تدریج توسعه یافته و امروزه به یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های مشترک نظامی‌ - بازرگانی درآمده است.

در طول این 100 سال فرودگاه بین‌المللی بوشهر همواره فعال بوده و جزو بهترین مسیرها و کریدور هوایی غرب به جنوب شرقی آسیا بوده است. همچنین این فرودگاه در راستای پذیرش پروازها و تامین سلامت و امنیت آن‌ها، با بهره‌گیری از سیستم‌ها و امکانات پیشرفته ناوبری هوایی از توان بسیار بالایی برخوردار است. 

شرکت‌های هواپیمایی فرودگاه بوشهر


شرکت‌های داخلی فعال در فروردگاه بین‌المللی بوشهر که پروازهای فرودگاه بوشهر توسط آن‌ها صورت می‌گیرد عبارتند از:

ترمینال‌های فرودگاه بین‌المللی بوشهر


ترمینال‌های فرودگاه بین‌المللی بوشهر


فرودگاه بین‌المللی بوشهر، دارای دو ترمینال جداگانه است که یکی از آن‌ها ویژه پروازهای داخلی و دیگری مخصوص پروازهای خارجی و بین‌المللی بوده است. مسیر پروازهای داخلی فرودگاه بوشهر به مقاصد فرودگاه مهرآباد تهران، مشهد، اصفهان، فرودگاه عسلویه، اهواز وخارک امکان پذیر است. از پروازهای خارجی از مبدا فرودگاه بین‌المللی بوشهر می‌توان به مقاصد جده، دبی ، روسیه ، تفلیس و مدینه اشاره کرد.

هر کدام از این ترمینال‌های داخلی و خارجی فرودگاه بوشهر دارای امکانات خاصی هستند که از جمله این امکانات می‌توان به دفاتر فروش بلیط، خدمات بانکی، کافی‌شاپ و رستوران و غذاخوری‌ها، atm‌ها، خدمات بسته‌بندی بار برای مسافران، نمازخانه، دفاتر شرکت‌های هواپیمایی برای خرید بلیط هواپیما و... اشاره کرد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی بوشهر


در لیست زیر مهم‌ترین اطلاعات فرودگاه بین‌المللی بوشهر را برای شما آماده  کرده‌ایم:
  • نوع فرودگاه: عمومی
  •  آدرس وبسایت: bushehr.airport.ir 
  • آدرس ایمیل:  Bushehr.airport.ir@gmail.com
  • کد یاتا :BUZ
  • کد ایکائو: OIBB
  • اطلاعات پرواز: 199
  • سامانه پیامکی: 10007069

آمار مسافران جابه‌جا شده در فرودگاه بوشهر


طبق آمار به‌دست آمده از میزان جابه‌جایی مسافران توسط فرودگاه بین‌المللی بوشهر در سال 1394 حدود 3 هزار پرواز، از طریق این فرودگاه انجام شده است که در این بین  حدود 500 کیلوگرم بار و بیش از 4.5 میلیون مسافر نیز جابه‌جا شده‌اند. این در حالی است که هم‌اکنون شرایط پروازی در فرودگاه بین‌المللی بوشهر به دلیل وجود ریزگردها و آب‌و‌هوای نامناسب این استان، از روال سابق برخوردار نیست.

این ریزگردها باعث ایجاد شرایط جوی نامناسب و کم شدن دید خلبان‌ها و و اختلال در سیستم پروازهای این فرودگاه و همچنین لغو بسیاری از پروازها گردیده است. ولی با توجه به اهمیت بالای فرودگاه بین‌المللی بوشهر در زمینه‌های اقتصادی کشور، امیدواریم تدابیر مناسبی برای حل این مشکلات در نظر گرفته شده و به زودی شاهد رونق پروازها در این فرودگاه معتبر باشیم.

راه‌های دسترسی به فرودگاه بوشهر

برای رسیدن به فرودگاه بین‌المللی بوشهر و یا برگشتن از فرودگاه به مقصد موردنظر، می‌توانید از بهترین و راحت‌ترین راه ممکن در فرودگاه بین‌المللی بوشهر استفاده کنید. یکی از در دسترس‌ترین وسایل حمل‌ونقل که به‌راحتی می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید؛ تاکسی‌هایی است که در اطراف فرودگاه بوشهر قرار دارند. این تاکسی‌ها هم می‌توانند متعلق به خود فرودگاه باشند و هم شامل تاکسی‌های گذری می‌شوند.

 امکانات فرودگاه بوشهر


امکانات رفاهی فرودگاه بین‌المللی بوشهر


فرودگاه بین‌المللی بوشهر امکانات اولیه‌ی فراوانی را برای راحتی مسافران حاضر در فرودگاه در نظر گرفته است که در ادامه مطلب به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

پارکینگ‌ها


فرودگاه بین المللی بوشهر دارای پارکینگ 24 ساعته مجهز است تا مسافرانی که با خودروی شخصی خود را به پرواز می‌رسانند و یا کسانی‌که به استقبال مسافران خود به فرودگاه آمده اند؛ دغدغه جای پارک نداشته باشند. همچنین یک پارکبان 24 ساعته برای خدمت رسانی به مسافران عزیز در این مجموعه وجود دارد.

امکانات درمانی فرودگاه


در فرودگاه بوشهر برای مراقبت از جان مسافران و کمک‌رسانی فوری به هرگونه پیشامدهایی که سلامتی مسافران را تهدید می‌کند؛ یک اورژانس 24 ساعته به همراه یک پزشک و پرستاران و کادر درمان در اورژانس مجموعه مستقر هستند. همچنین یک دستگاه آمبولانس در صورت لزوم برای انتقال بیماران بدحال به بیمارستان در این فرودگاه آماده است.

دفتر تاکسی‌رانی


برای راحتی حمل‌و‌نقل در فرودگاه بوشهر، یک دفتر تاکسی‌رانی در محوطه داخلی فرودگاه وجود دارد تا مسافران به‌راحتی بتوانند با رزرو تاکسی، خود را در سریع‌ترین حالت  ممکن به مقصد موردنظر برسانند.

بخش اشیای گمشده


مسافران باید برای پیگیری اشیای گمشده در بخش ترانزیت فرودگاه، به بخش حراست فرودگاه مراجعه نمایند؛ اما اگر در قسمت ترمینال اشیایی را گم کرده باشند؛ می‌توانند از طریق دفتر پلیس پیگیری کنند و برای پیگیری اشیای گم شده در داخل هواپیما، باید به دفتر شرکت هواپیمایی مربوطه مراجعه کنند.

بخش بسته‌بندی بار


در این بخش مسئولانی برای بسته‌بندی مناسب برای جابه‌جایی اشیای مسافران عازم سفر در فرودگاه، آماده خدمت‌رسانی به مسافران هستند. در این بخش با توجه به نوع بار مسافران از بسته‌بندی مناسب برای آن‌ها از جمله کارتن و سلفون، یونولیت و تسمه کشی استفاده می‌کنند.

فروشگاه‌ها


در بخش‌های مختلف فرودگاه، غرفه‌ها و فروشگاه‌های مختلفی اعم از هایپرمارکت‌ها و یا فروشگاه‌های سوغاتی و لباس نیز موجود هستند.

رستوران‌ها


از غرفه‌های تجاری فرودگاه بین‌المللی بوشهر، می‌توان به بوفه‌ها و رستوران‌هایی اشاره کرد که هم در سالن عمومی و هم در سالن ترانزیت ترمینال داخلی وجود دارد؛ که در صورت نیاز می‌توانید خرید خود را از آن‌ها انجام دهید.

شعبات بانکی و خودپردازها


شعبات بانکی نیز بر اساس نیاز مسافران در ترمینال‌های داخلی و خارجی وجود دارد. باجه ارزی بانک ملت و باجه بانک ملی جهت اخذ عوارض خروج از کشور در سالن ترانزیت ترمینال خارجی قرار دارند. دستگاه‌های خودپرداز هم در سالن انتظار ترمینال خارجی جهت استفاده مسافران قرار داده شده است. 

اتاق مادر و کودک


از جمله امکانات فرودگاه بین‌المللی بوشهر، اختصاص اتاقی مخصوص برای مادران و نوزادان است. در این اتاق لوزم ضروری از جمله شیرخشک، پوشک، لباس و وسایل سرگرم کننده برای کودکان نیز قرار دارد.