هواپیمایی ایر فرانس

قاصدک 24

ایرفرانس (AIRFRANCE) شرکت هوایی کشور فرانسه است که از سال 1933 فعالیت خود را در عرصه هوانوردی آغاز کرده است. این ایرلاین که دفتر مرکزی آن در شهر ترامبله آنفرانس واقع شده، در سال 2013 به 36 مقصد در فرانسه و 168 مقصد در 93 کشور جهان پرواز مستقیم داشته است. گفته می شود که این شرکت در سال 2015 میلادی بیش از 46 میلیون مسافر را جابجا کرده است. فرودگاه اصلی پروازهای ایرفرانس نیز، فرودگاه شارل دوگل پاریس است. اگرچه فرودگاه های اورلی، لیون سنت اگزوپری، مارسی پروانس، تولوز بلانیاک و نیس کوت دازور به عنوان فرودگاه های ثانویه مورد استفاده قرار می گیرند.


تاریخچه ایرفرانس


ایرفرانس در اکتبر 1933 از ادغام شرکت های ایراورینت، ایریونیون، شرکت پرتال هوایی عمومی، شرکت بین المللی ناوبری فرانسه و شرکت ترابری آرینه تشکیل شد. این شرکت تا سال 1948، با داشتن 130 هواپیما، یکی از بزرگ ترین ناوگان های دنیا را در اختیار داشت. ضمن اینکه در طول سال های جنگ سرد از 1950 تا 1990 یکی از سه خط اصلی شرکت های هوایی متحدین به شمار می رفت که به فرودگاه های برلین غربی، برلین تمپل هوف و برلین تگل پروازهای برنامه ریزی شده منظم انجام می داد. اما یکی از اتفاقات مهم در تاریخ ایرفرانس در سال 2003 رخ داد. در این سال، ایرفرانس و شرکت هلندی کی ال ام اعلام کردند که با ادغام در یکدیگر شرکت جدیدی با نام ایرفرانس-کی ال ام تشکیل داده اند که 81 درصد آن به ایرفرانس و 37 درصد آن به کی ال ام تعلق دارد. البته این باعث نشد که پروازهای این شرکت ها تحت نام خودشان انجام نگیرد.

شرکت هواپیمایی ایرفرانس(AIRFRANCE)

کلاس‌های پروازی هواپیمایی ایرفرانس


لا پریمایر (La Premiere)


مسافرانی که کلاس پروازی لاپریمایر را انتخاب می کنند، از یک سوییت شخصی با صندلی قابل تبدیل به تخت تا دو متر طول و 77 سانتی متر عرض به همراه یک تشک فوم بالش و لحاف نرم بهره مند خواهند شد. کیف لوازم بهداشتی شامل محصولات مراقبت از صورت و بدن و نیز اقلامی چون چشم بند، گوش بند و شانه هم از آن دسته از امکانات محبوب مسافران است. فیلم، بازی، برنامه های تلویزیونی، موسیقی و ویدئوهای ریلکسیشن نیز بر روی یک صفحه شخصی لمسی یا از طریق نیز کنترل از راه دور به 12 زبان به سرگرم کردن مسافران می پردازند.

بیزینس کلاس


صندلی هایی با قابلیت تبدیل به یک تخت جادار تا دو متر در این کلاس پروازی تعبیه شده که با داشتن قابلیت تنظیم دستی، به قالب بدن مسافر در می آید. برای مسافران با مشکلات حرکتی هم صندلی مجهز به دسته قابل انعطاف در نظر گرفته شده است علاوه بر همه اینها، یک بالش پَر ضد آلرژی، لحاف نرم و لطیف و کیف حاوی لوازم بهداشتی نیز در اختیارتان قرار خواهد گرفت. فضایی برای انجام کار از جمله پریز برق برای اتصال لپ تاپ یا سایر وسایل برقی، چراغ مخصوص مطالعه، هدفون های ضد صدا و فضای ذخیره برای لپتاپ یا مدارک را هم به این مجموعه اضافه کنید. اگر می خواهید در طول پرواز سرگرم باشید نیز، یک صفحه شخصی برای استفاده از 500 ساعت برنامه های مختلف و امکان دانلود روزنامه ها و مجله های مورد علاقه شما با استفاده از اپ Airfrance play و بدون پرداخت هزینه اضافی به کمک شما خواهد آمد.

شرکت هواپیمایی ایرفرانس(AIRFRANCE)


پریمیم اکونومی کلاس


کابین های پریمیم اکونومی کلاس از هر دو سمت توسط یک دیواره جدا شده اند. ضمن اینکه تعداد صندلی های محدودی هم دارند که راحت، قابل انعطاف و بزرگ بوده و در مقایسه با صندلی های اکونومی کلاس 40 درصد فضای بیشتر در اختیار شما قرار می دهند. جای پا و دست هم مطابق فرم بدن شما قابل تنظیم است. به علاوه این صندلی های قابلیت های دیگری هم دارند: یک صفحه ویدئویی وسیع، هد ست کاهش صدا، لامپ مطالعه شخصی و قابل تنظیم، پورت یو اس بی و پریز. همچنین یک کیف مسافرتی که هر 6 ماه یکبار طراحی مجدد می شود، در اختیار مسافران قرار می گیرد که شامل وسایل مراقبت شخصی و یک بطری آب است. بالش پَر و پتوی نرم هم برای خوابیدن در این کابین ها موجود است.

شرکت هواپیمایی ایرفرانس(AIRFRANCE)


اکونومی کلاس


صندلی هایی با فضای بیشتر برای پاها و زانوها، دسته صندلی، جای پا و جای سر قابل تنظیم و قابلیت خم شدن به عقب تا 118 درجه از امکانات اکونومی کلاس به شمار می رود. صندلی هایی که مسافران قرار است روی آنها بنشینند، به رنگ آبی تیره همراه با گلدوزی های قرمز است. سرگرمی های این کلاس پروازی هم شامل بازی، فیلم، موسیقی به 12 زبان مختلف بر روی یک صفحه ویدئویی شخصی به همراه یک هدفون است.

شرکت هواپیمایی ایرفرانس(AIRFRANCE)

سرگرمی در کابین‌های ایرفرانس


با نشستن و لم دادن روی صندلی های راحت ایرفرانس، مسافران می توانند از انواع سرگرمی ها بر روی صفحه شخصی خود لذت ببرند. البته باید بدانید که نوع سرگرمی با توجه به نوع هواپیما متفاوت خواهد بود. انواع فیلم های کوتاه و بلند و نیز سریال ها و برنامه های تلویزیونی در ژانرهای مختلف هم مناسب برای بزرگسالان و هم کودکان تهیه شده است. علاوه بر اینها، آلبوم های متنوع موسیقی، بازی های مختلف و نیز انیمیشن های مخصوص کودکان هم برای سرگرم کردن مسافران تعبیه شده است.


پذیرایی در کابین‌های ایرفرانس


منوی غذا در پروازهای لاپریمایر توسط گای مارتین، سرآشپز یکی از مشهورترین رستوران های پاریس طراحی شده است. اقلام این منو نیز شامل پیش غذا، غذای اصلی، سبد نان و انواع پنیرها همراه با دسر از جمله انواع شیرینی و تارت می باشد. ایرفرانس همچنین در پروازهای طولانی مدت خود و برای تمام مسافران در تمام کلاس های پروازی شامپاین رایگان سرو می کند.

شرکت هواپیمایی ایرفرانس(AIRFRANCE)

میزان بار مجاز ایرفرانس


تعداد و اندازه کلی چمدانی که مسافر مجاز به آوردن آن است، بستگی به کابینی که در آن هست، دارد. مسافر می تواند 1 یا 2 چمدان به اضافه یک کیف دستی همراه خود بیاورد. ابعاد چمدان با دسته، چرخ و جیب ها نباید از 55 x 35 x 25 cm / 21.7 x 13.8 x 9.9 تجاوز کند. همچنین وزن چمدان و کیف همراه هم نباید از 12 یا 18 کیلوگرم بسته به کابین سفر، بیشتر باشد. ضمن اینکه در صورت پر بودن هواپیما و با توجه به نوع آن، حتی در صورت داشتن ابعاد و وزن مجاز، شما قادر به همراه بردن آن به داخل هواپیما نخواهید بود.

شرکت هواپیمایی ایرفرانس(AIRFRANCE)
در مورد کیف دستی نیز مسافر مجاز به همراه داشتن تنها یک کیف دستی است که ابعاد آن نباید از 40 x 30 x 15 cm / 16 x 12 x 6 in. تجاوز کند. همچنین کیف مسافر باید در جلوی او و زیر صندلی جا شود مگر اینکه روی یک صندلی در ردیف خروج اضطراری نشسته باشد. در اینصورت مسافر می توانید کیف خود را در سبد بالای سر خود قرار دهد.

شرکت هواپیمایی ایرفرانس(AIRFRANCE)

ناوگان هوایی ایرفرانس


ناوگان ایرفرانس از هواپیماهای جت پهن پیکر ایرباس و بوئینگ تشکیل شده است و در پروازهای کوتاه نیز از هواپیماهای ایرباس ای 320 استفاده می کند. در پروازهای بلند مدت نیز هواپیماهای ایرباس و بوئینگ پهن پیکر به پرواز در می آیند. لازم به ذکر است که هواپیماهای ایرباس ای380 که بزرگ ترین و مجهزترین هواپیمای مسافربری جهان است، برای نخستین بار در سال 2009 در مسیر فرودگاه شارل دوگل پاریس تا فرودگاه جان اف کندی نیویورک به پرواز در آمد. در مجموع ، تعداد هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی ایرفرانس به 227 فروند می رسد که 44 فروند نیز تا سال 2024 به آن اضافه خواهد شد.


پروازهای ایرفرانس به ایران


ایرفرانس پس از 8 سال و در سال 1395 پروازهای خود را به ایران از سر گرفت. هواپیماهای این شرکت طبق برنامه، روزهای یکشنبه، دوشنبه، چهارشنبه و جمعه ساعت 20:20 وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی شده و صبح روز بعد ساعت 9:15 تهران را به مقصد پاریس ترک می کنند. برای خرید بلیط هواپیما از این شرکت می توانید به قاصدک 24 مراجعه کنید.


جوایز و افتخارات ایرفرانس


از جمله موفقیت هایی که ایرفرانس در صنعت هوایی کسب کرده ، عبارتند از:
  • برجسته ترین ایرلاین اقیانوس هند در زمینه خدمات فرست کلاس در سال 2005
  • برجسته ترین ایرلاین اروپایی در زمینه خدمات اکونومی کلاس در سال 2015
  • این شرکت همچنین در سال 2017 به عنوان مترقی ترین ایرلاین جهان از سوی اسکای ترکس لقب گرفت. ارائه بهترین سرویس پذیرایی در سالن های انتظار فرست کلاس نیز از جمله موفقیت هایی است که ایرفرانس در سال گذشته از آن خود کرده است.


سوانح هوایی ایرفرانس


شرکت ایرفرانس از زمان تولد خود در سال 1933 تا کنون، سوانح زیادی را به خود دیده است. در بدترین این حوادث، پرواز شماره 447 که از ریودوژانیرو عازم پاریس بود، بر روی اقیانوس اطلس دچار حادثه شد و تمام 228 سرنشین آن جان خود را از دست دادند. گفته می شود که پیدا کردن جعبه سیاه این ایرباس دو سال به طول انجامید. در یک حادثه دیگر در سال 2000 نیز، پس از برخورد هواپیما به یک هتل در شهر گونس فرانسه، تمام 109 سرنشین هواپیما و چهار شهروند عادی نیز جان خود را از دست دادند.