روندهای نوظهور در صنعت گردشگری در سال 2018 چه خواهند بود؟

امتیاز دهید:
8 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.6 از 5 روندهای نوظهور در صنعت گردشگری در سال 2018 چه خواهند بود؟- قاصدک 24

گردشگری و سفر هر سال با تغییرات عمده ای مواجه می شود. این تغییرات تا حد زیادی به تحول در سبک زندگی مردم و نیز تغییرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دنیا برمی گردد. از سوی دیگر تمام آن چیزهایی که در سال 2017 در زمره روندهای گردشگری قرار داشتند در سال 2018 به واقعیت های این صنعت بدل شدند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده روندهایی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد، صنعت توریسم را در سال 2018 شکل خواهند داد. با قاصدک 24 همراه شوید تا با ویژگی های گردشگری در سال 2018 آشنا شوید.

مقصدهای کمتر دیده شده و کشف نشده محبوب می شوند


یکی از دلایلی که گردشگران را به سوی مقاصد کمتر دیده شده و ناشناخته سوق خواهد داد، مشکلاتی است که گردشگری افراطی و غیر مسئولانه در سال گذشته برای شهرهای مهم در سراسر دنیا به وجود آورده است. رشد سریع گردشگری در شهرهایی مانند آمستردام، پاریس، ونیز و لندن این احساس را برای مردمان این شهرها به وجود آورده که از شهرهای خود بیرون رانده شده اند. آنها گاهی فکر می کنند که این گردشگران خیابان ها، مکان های عمومی و حتی مسکن آنها را ربوده اند و کیفیت زندگی آنها به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده است.

روندهای نوظهور در صنعت گردشگری در سال 2018 چه خواهند بود؟
با در نظر گرفتن چنین موضوعی، گردشگران بیشتر از گذشته به دنبال مقاصدی خواهند بود که به جاذبه های محبوب توریستی بیشترین شباهت را داشته اما نسبت به آنها خلوت تر و ارزان تر باشند. برای نمونه به جای دنبال کردن رد گردشگران به بارسلونا، شهرهایی با جاذبه های فرهنگی خارق العاده مانند سویل و والنسیا در صدر لیست بعدی گردشگران قرار خواهد گرفت.

گردشگری غذایی بیشتر توسعه می یابد


آنچه در سال گذشته بیشتر شاهد آن بودیم خوردن غذاهایی بود که خیلی ها به هوای گرفتن عکس از آنها و قرار دادن در صفحه اینستاگرام خود آنها را امتحان می کردند. به علاوه بسیاری تنها به سراغ رستوران هایی می رفتند که حرف زیادی برای گفتن در این زمینه داشتند. با این حال به نظر می رسد که گردشگری غذایی در آینده فاصله خود را از رستوران های گران بیشتر خواهد کرد و به سراغ تجربه های غذایی معقول تر خواهد رفت.

روندهای نوظهور در صنعت گردشگری در سال 2018 چه خواهند بود؟
برای نمونه این پیش بینی وجود دارد که بازدید از بازارهای محلی و غذا خوردن با مردم محلی در خانه های آنها برای آنهایی که به دنبال کشف مکان ها و جاذبه های جدید هستند، بیشتر شود. حتی سفرهای بیشتری حول محور غذا شکل خواهد گرفت و مقصدهایی با جاذبه های غذایی بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت. برای مثال در سال 2018 ژاپن یکی از مقصدهای محبوب گردشگران غذایی خواهد بود. دلیل آن هم غذاهای منحصر به فرد، بازارهای سنتی و تجربه های غذایی خلاقانه و مبتکرانه است.

کسب تجربه های جدید هدف بسیاری از گردشگران خواهد شد


یکی از روندهای نوظهور در سال 2018 این است که گردشگران دیگر تنها به قصد دیدن مناظر سفر نمی کنند. در حقیقت این به دست آوردن تجربه یا حتی یک دستاورد جدید است که بسیاری از مسافران را به مقصد هدایت خواهد کرد. مسافرانی که از انجام یک کار تکراری برای مدت های طولانی خسته شده اند، به دنبال تجربه های جدید سفر خواهند بود که به آنها اجازه به دست آوردن چیزی را خواهد داد که قبلا هرگز آن را تجربه نکرده اند.

روندهای نوظهور در صنعت گردشگری در سال 2018 چه خواهند بود؟
به عبارت دیگر تجربه های چالش برانگیزی چون رقابت در یک ماراتن برای نخستین بار، بالا رفتن از کوه های کلیمانجارو یا حتی راه رفتن در سانتیاگو دِکامینو (Santiago de Camino) در تصمیم گیری گردشگران برای مقصد آینده خود نقش مهمی بازی خواهند کرد. البته این روند مشابه روندی است که در سال گذشته نیز وجود داشته است.

این نکته را باید افزود که غرق شدن در فرهنگ محلی، ارتباط با جامعه محلی و رشد دانش و آگاهی عمیق نسبت به آن مکان از جمله اهداف گردشگران برای سفر در سال گذشته بوده است. تنها تفاوتی که میان این دو وجود دارد این است که در سال جاری تمرکز بیشتر بر روی آن چیزی خواهد بود که گردشگران می توانند از قِبل خود و نه جوامع محلی به دست آورند. در واقع گویی رسیدن به نوعی کشف و شهود شخصی قرار است آن چیزی باشد که گردشگران را در انتخاب مقصد سفر آینده خود راهنمایی می کند.

کار و سفر به یکدیگر نزدیک تر خواهند شد


گردشگران تجاری به جای دنبال کردن روند سال گذشته که کار-تفریح (bleisure) بود، دست به تجربه جدیدی خواهند زد. امروزه کارمندان و افراد شاغل بیشتر از هر زمان دیگری این آزادی را دارند که برای سفرهای کاری مدت اقامت خود را چند روز یا حتی هفته بیشتر کرده و سفرهای شخصی را به سفرهای کاری وصل کنند. این همان دلیلی است که به خاطر آن روند کار-تفریح در سال گذشته بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

روندهای نوظهور در صنعت گردشگری در سال 2018 چه خواهند بود؟
با این حال در سال 2018 افزایش مدت زمان یک سفر کاری به چند روز هم کافی نخواهد بود. در عوض کار کردن تمام وقت یا حتی نیمه وقت به عنوان یک عروسک دیجیتال برای یک ماه یا حتی بیشتر هم در دستور کار قرار خواهد گرفت. با دسترسی به اینترنت وای فای در سراسر جهان، توسعه ابزارهای ارتباطی آنلاین و فضاهای حرفه ای همکاری در شهرهای مهم در سراسر جهان، زندگی و کار در جاهای مختلف در هر نقطه از جهان برای مدت زمان طولانی تر بیشتر امکان پذیر خواهند بود.

هتل ها بیشتر بر خلق فضاهای اشتراکی متمرکز خواهند شد


در سال 2018 هتل های بیشتری تلاش خود را بر ایجاد فضاهای اشتراکی وسیع برای مهمانان متمرکز خواهند کرد به جای آنکه اندازه اتاق های شخصی را بزرگ تر کنند. امروزه گردشگران بیشتر در جستجوی محل های اسکان با فضاهایی برای نشستن و گرم گرفتن با دیگران می گردند. در واقع چیزی که بیشتر شبیه یک هاستل (Hostel) باشد تا یک هتل شیک و مجلل بیشتر گردشگران را جذب خواهد کرد. این فضاهای باز مورد توجه گردشگران اجتماعی قرار خواهد گرفت که هم راحتی و داشتن فضای شخصی یک هتل را می خواهند و هم مزیت آشنا شدن با اشخاص جدید را.

روندهای نوظهور در صنعت گردشگری در سال 2018 چه خواهند بود؟

هتل ها به فناوری های جدید مجهز خواهند شد


یکی از اولویت های هتل ها در سال جاری، سرمایه گذاری در فناوری های جدید خواهد بود. به ویژه بسیاری از هتل ها بودجه بیشتری را برای بهبود خدمات اینترنت وای فای با سرعت و پهنای باند بیشتر اختصاص خواهند داد. هتل ها همچنین در تلاش برای راحتی بیشتر مهمانان خود در بخش هایی مانند هوش مصنوعی، پذیرش و تسویه خودکار و اپلیکیشن های موبایل سرمایه گذاری خواهند کرد که به نیازهای مهمانان در داخل و بیرون از هتل پاسخ دهد.

برای نمونه می توان به اپلیکیشن هتل هیلتون اشاره کرد که به مهمانان خود امکاناتی مانند سفارش خدمات اتاق، رزرو حمام سونا و حتی هماهنگی ترانسفر از فرودگاه از طریق تلفن همراه را می دهد. با دسترسی راحت به امکانات و خدمات هتل تنها با یک کلیک، مهمانان قادر هستند در عین حال که به کارکنان هتل اجازه می دهند تا بر روی تجربه مهمانان تمرکز کنند، اقامت خود را نیز شخصی کنند.

روندهای نوظهور در صنعت گردشگری در سال 2018 چه خواهند بود؟

چندین نسل در یک قاب سفر


شاید جالب باشد بدانید که روند اصلی سفر در سال 2017 سفرهای انفرادی و به ویژه سفر زنان تنها بوده است. هر چند که این روند در سال 2018 متوقف نخواهد شد و حتی مسافران تنها گزینه های جدیدتری را پیش رو خواهند داشت. اتفاق نادر این است که سال 2018 شاهد جرقه مهمی در سفرهایی خواهد بود که چندین نسل در کنار یکدیگر سفر می کنند.

روندهای نوظهور در صنعت گردشگری در سال 2018 چه خواهند بود؟
اعضای خانواده در تمام سنین شامل والدین، بچه ها، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها برای ارتباط بیشتر و همچنین خلق خاطره های جدید در کنار هم به سفر خواهند رفت. از همین رو نیز بخش های فعال در صنعت گردشگری نیازمند ارائه گزینه های جدید خواهند بود. خواه این گزینه ها در زمینه اسکان باشد خواه سایر خدمات، این بخش ها باید توجه خود را نه فقط بر روی یک دامنه سنی بلکه تمام سنین معطوف کنند.

سفرها مسئولانه تر خواهند شد


شاید بتوان گردشگری یا سفر پایدار (Sustainable travel) را یکی از شعارگونه ترین کلماتی دانست که در سال گذشته راجع به آن سخن رفته باشد. اما جدیدترین اصطلاح سفر در سال 2018 سفر آگاهانه یا مسئولانه (Conscious travel) خواهد بود. تفاوت میان این دو اصطلاح در چیست؟ در حالی که گردشگری پایدار به طور عمده تمرکز خود را بر روی ردپای کربنی یا همان carbon footprint (تولید دی اکسید کربن) یک مسافر بر جامعه محلی معطوف می کند، گردشگری آگاه یا مسئولانه عنصر جامعه محلی را هم به آن می افزاید.

روندهای نوظهور در صنعت گردشگری در سال 2018 چه خواهند بود؟
در حقیقت در این نوع از سفرها، گردشگران بیش از گذشته بر تأثیر خود روی اقتصاد و نیز زندگی ساکنان مقصدی که از آن بازدید می کنند، آگاه خواهند بود. علاوه بر تلاش آگاهانه برای پیوستن به تورهای مسافرتی که دوستدار محیط زیست بوده و نیز خرید محصولات ارگانیک در بازارهای محلی، مسافران دست به اقدام جدیدی خواهند زد. این اقدام در واقع صرف پول به شیوه ها و در جاهایی است که به اقتصاد جوامع محلی سود برساند.

در این نوع در واقع جوامع محلی جای شرکت های سرمایه گذاری بزرگ خارجی را خواهند گرفت. برای نمونه می توان به استفاده از خدمات هتل های کوچک به جای هتل های زنجیره ای بزرگ و نیز خرید از مغازه های محلی به جای مجتمع های تجاری بزرگ بین المللی اشاره کرد.


منبع: Momondo.com

مقالات مرتبط:


توریست پذیرترین کشورهای جهان در سال 2017

بهترین مقاصد فرهنگی جهان برای گردشگری

سفرهای هوایی در سال 2018 چگونه خواهند بود؟

در سال 2018 به کجا سفر کنیم؟