گردشگری زایمان چیست؟

دنیای امروز به تدریج در حال فاصله گرفتن از روزهایی است که افراد تنها برای تنفس در هوای لذت بخش جنگل یا گوش دادن به صدای موج ها سفر می کردند. امروزه سرعت رشد حوزه های متنوع گردشگری به اندازه ای بالاست که مسئولان امر برای بقا در این صنعت، چاره ای جز همراه شدن با این سرعت ندارند. یکی از حوزه های نوظهور صنعت گردشگری که ارتباط تنگاتنگی نیز با پدیده مهاجرت دارد، گردشگری زایمان است؛ اصطلاحی کمتر شناخته شده در جهان اما مرسوم و متداول در قاره آمریکا. با قاصدک 24 همراه شوید تا سر از دنیای گردشگری زایمان در آوریم.برای خرید بلیط هواپیما کلیک کنیدگردشگری زایمان چیست؟


گردشگری زایمان یا زادگری در حقیقت سفر به کشوری دیگر برای زایمان در کشور مقصد است. دلیل اصلی برای گردشگری زایمان هم به دست آوردن شهروندی برای آن کودک در کشوری با حق شهروندی برای سیستم هایی بر مبنای اصل خاک می باشد.دلایل دیگر شامل دسترسی به سیستم آموزش عمومی، بهداشت، حمایت های اجتماعی از والدین در آینده یا حتی دور زدن سیاستی مانند سیاست دو فرزندی در کشوری مانند چین است. مقصدهای محبوب در گردشگری توریسم آمریکا و کانادا می باشند. مقصد دیگر در این نوع از گردشگری هنگ کنگ است جایی که بسیاری از چینی های ساکن این کشور برای اخذ حق اقامت فرزندان خود به آن سفر می کنند.

گردشگری زایمان
استرالیا، فرانسه، آلمان، نیوزیلند و آفریقای جنوبی و بریتانیا قوانین شهروندی خود را بارها تغییر داده و حق شهروندی از طریق تولد را برقرار کرده اند که در آن اگر حداقل یکی از والدین شهروند آن کشور بوده یا اقامت دائم آن کشور را داشته باشد(یعنی برای چند سال در آن کشور زندگی کرده باشد). اگر چه کشوری مانند آلمان هرگز حق شهروندی غیر مشروط به واسطه تولد را برقرار نکرده و قانون jus saguinis در این کشور همچنان مرسوم است. قانونی که به موجب آن حق شهروندی از طریق محل تولد مشخص نمی شود بلکه شهروندی یکی از والدین یا هر دوی آنها ملاک قرار می گیرد.

گردشگری زایمان
در حال حاضر هیج یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا شهروندی غیر مشروط اعطا نمی کند با این وجود بیشتر کشورهای قاره آمریکا مانند ایالات متحده، کانادا، مکزیک، آرژانتین و برزیل این کار را انجام می دهند. در آفریقا نیز تنها لسوتو وتانزانیا شهروندی غیر مشروط اعطا می کنند. در آسیا و اقیانوسیه نیز فیجی، پاکستان و توالو به چنین اقدامی مبادرت کرده اند.

البته گردشگری زایمان تنها به منظور به دست آوردن تابعیت انجام نمی شود. در واقع برخی از زنانی که درگیر گردشگری زایمان هستند، سفر خود را به قصد به دست آوردن تابعیت کشور دیگر برای فرزندان خود انجام نمی دهند. در این موارد، بهره مند شدن از خدمات پزشکی ارزان تر یا خدماتی که استفاده از آنها در کشور مبدأ ممنوع است، دلایل اصلی برای سفر هستند.


بیشتر بخوانید: گردشگری نجوم چیست؟اصطلاحات گردشگری زایمان


یکی از اصطلاحات متداول در گردشگری زایمان "کودک لنگر" (Anchor baby) است. این اصطلاح در ایالات متحده برای توصیف کودکانی به کار می رود که از مادری خارجی که خود اقامت دائم این کشور را ندارد، در آمریکا متولد می شوند. گفته می شود که این اصطلاح برای نخستین بار در سال 1987 در توصیف مهاجران بسیار جوانی به کار رفت که با قایق ویتنام را به مقصد آمریکا ترک کردند. دلیل اطلاق این عنوان به آنها نیز این بود که این افراد بعدها برای فراهم کردن زمینه ورود اعضای خانواده خود به آمریکا به حمایت از مهاجرت می پرداختند. شما می‌توانید برای تسریع روند گرفتن ویزا برای سفر از پیکاپ ویزا آمریکا قاصدک 24 کمک بگیرید و دیگر حضورا به سفارت مراجعه نکنید.

یکی دیگر از اصطلاحات گردشگری زایمان هتل زایمان است.هتل های زایمان در حقیقت هتل هایی هستند که مادران باردار تا زمان وضع حمل در آنها اقامت کرده و نوزادان خود را در آنها به دنیا می آورند. امکانات این هتل ها برای زنانی از طبقات مرفه علاوه بر اتاق های مجلل با تمام امکانات، شامل پاسپورت آن کشور برای نوزاد تازه متولد شده می باشد. در برخی از این هتل ها حتی امکانات پرستاری از نوزادان هم وجود دارد. نوزادان در گهواره هایی که به ردیف در کنار دیوار قرار گرفته اند، خوابیده اند.

گردشگری زایمان
نکته جالبی که باید بدانید این است که نوزادان به محض تولد در بیمارستان برای مراقبت به پرستاران در این هتل ها سپرده شده و خود می توانند برای حداقل یک ماه به استراحت بپردازند. این مادران حتی می توانند وقت خود را با خرید کردن از فروشگاه های مجلل، سفر به پارک های سرگرمی یا شنا در استخرهای هتل بگذرانند.


بیشتر بخوانید: گردشگری حلال چیست؟اصل خاک واسطه گردشگری زایمان


اصل خاک (Jus Soli) در حقیقت یکی از شیوه های اعطای تابعیت است که اعطای تابعیت یا شهروندی به افراد را منوط به تولد در قلمرو آن کشور می کند. بر اساس این قانون که با پیوستن کشورها به کنوانسیون کاهش بی تابعیتی در سال 1961 میلادی به اجرا در می آید، تمام افرادی که در محدوده هوایی، زمینی و دریایی کشور مورد نظر متولد شوند، از حق شهروندی و تابعیت برخوردار خواهند شد. ولو اینکه والدین آنها اقامت یا شهروندی دائم آن کشور را نداشته باشند.

گردشگری زایمان
اصل خاک که موجب ترویج گردشگری زایمان شده است تنها در 30 کشور از 194 کشور جهان به اجرا در می آید. از جمله کشورهای پیشرفته ای که بر مبنای اصل خاک به شهروندان خود تابعیت می دهند، می توان به آمریکا و کانادا اشاره کرد.

در مقابل اصل خاک، اصل خون (Jus Sanguinis) قرار دارد. این اصل معرف شیوه ای از اعطای تابعیت است که در آن ملاک، ملیت یکی از والدین یا هر دوی آنهاست. در اصل خون حتی گاهی به قومیت فرهنگی یا اقلیت اجتماعی توجه می شود. بیشتر کشورهای جهان از اصل خون تبعیت می کنند که برای نمونه می توان آلمان، هند، ایتالیا، تونس و ترکیه را نام برد.


بیشتر بخوانید: گردشگری هسته ای چیست؟بهترین مقاصد گردشگری زایمان در جهان


کشورهایی در جهان که قانون تابعیت آنها بر اساس اصل خاک می باشد، مقصدهای ایده آلی برای گردشگری زایمان به شمار می روند. بیشتر این کشورها در قاره آمریکا قرار گرفته اند. برخی از مهم ترین این مقاصد عبارتند از:

آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، باربادوس، بلیز، بولیوی، برزیل، کانادا، هندوراس، جامائیکا، مکزیک، نیکاراگوئه، پاناما، پاراگوئه، پرو، ترینیداد و توباگو، آمریکا، اوروگوئه، ونزوئلا، شیلی، دومینیکن، کلمبیا، اکوادور، فیجی، گرنادا، گواتمالا، گویان

گردشگری زایمان در مرز آمریکا، کانادا و مکزیک


در منطقه مرزی بین کانادا و آمریکا گاهی راه رسیدن به یک بیمارستان در کشور همسایه کوتاه تر از بیمارستانی در خود آن کشور است. از این رو در مواردی زنان کانادایی نوزادان خود را در بیمارستان های آمریکا و زنان آمریکایی هم در بیمارستان های کانادا به دنیا می آورند. این بچه ها که به آنها بچه های مرزی هم گفته می شود معمولا هم حق شهورندی والدین و هم محل تولد خود را به دست می آورند.

ورود کانادا به حوزه گردشگری سلامت باعث شده تا هزینه های درمان در این کشور در مقایسه با آمریکا کاهش یافته و در نتیجه گردشگران سلامت بتوانند بین 30 تا 60 درصد در هزینه های درمان خود صرفه جویی کنند. علاوه بر زنان کانادایی، زنان مکزیکی هم گاهی برای به دنیا آوردن فرزندان خود به آمریکا یا کانادا سفر می کنند و در واقع به موج گردشگران تولد می پیوندند.


بیشتر بخوانید: گردشگری شکار چیست؟گردشگری زایمان در آمریکای جنوبی


بیشتر کشورهای آمریکای جنوبی حق شهروندی غیر مشروط را اجرا کرده و شهروندی دوگانه هم در آنها مجاز است. هر چند که قوانین مربوط به سقط جنین در این کشورها آنها را به مقصدهای نامطمئنی برای گردشگری تولد مبدل کرده است. برای نمونه در آرژانتین سقط جنین محدود به مواردی چون به خطر افتادن زندگی مادر، سلامت روان و تجاوز می باشد. این قوانین در کشورهای برزیل، مکزیک و شیلی نیز برقرار می باشد

گردشگری زایمان در هنگ کنگ


هنگ کنگ به عنوان یک منطقه غیر مستقل، حق شهروندی ندارد اما وضعیت مشابه با حق شهروندی در هنگ کنگ در مورد حق اقامت وجود دارد که تحت عنوان اقامت دائم شناخته می شود. شهروندان دائم هنگ کنگ صرف نظر از شهروندی از تمام حقوق مرتبط با شهروندی برخوردارند. هر چند استثنائاتی نیز در این زمینه وجود دارد که از جمله آنها می توان به حق برخورداری از پاسپورت HKSAR یا پاسپورت ویژه اجرایی منطقه هنگ کنگ و نیز برخورداری از حق انتخاب شدن به عنوان مدیر اجرایی اشاره کرد. گفتنی است تنها شهروندان چینی با حق اقامت دائم در هنگ کنگ از چنین حقی برخوردار می باشند.


بیشتر بخوانید: گردشگری تاریک؛ پناه بردن به تلخی هاوضعیت گردشگری زایمان در جهان


در سال های اخیر گردشگری زایمان به پدیده ای رایج در آمریکا به ویژه کالیفرنیای جنوبی تبدیل شده است. در این منطقه موج مادران چینی که به این کار مبادرت می ورزند، به اوج خود رسیده و این کار به یک تجارت پر سود بدل شده است. حتی در لوس آنجلس هتل هایی به نام هتل های زایمان وجود دارد که تنها با هدف کمک به مادران خارجی برای به دست آوردن شهروندی و یا اسکان آنها قبل از زایمان ایجاد شده اند.

بر اساس آمارها تعداد زنان چینی که به قصد گردشگری زایمان به آمریکا سفر می کنند، از سال 2012 تا سال 2014 به شش برابر رسیده است. علاوه بر مزایای شهروندی برای این کودکان، بسیاری نیز برای دور زدن سیاست تک فرزندی دولت چین به این کشور سفر می کنند.

قوانین اعطای شهروندی و تابعیت در کانادا نیز مشابه آمریکاست. اما در سال های اخیر مخالفت ها با گردشگری زایمان بالا گرفته است. برای مثال در سال 2016 کمپینی علیه اعطای تابعیت به این کودکان اتفاق افتاد که با جمع آوری امضا از پارلمان کانادا خواسته شد تا به این وضع پایان دهند. مخالفان معتقدند که این کار ارزش شهروندی کانادا را از بین می برد. افرادی که از تمام امکانات اعم از بهداشت، آموزش و ... استفاده می کنند، خود هیچ کمکی به ایجاد یا پیشرفت این نظام ها نمی کنند.آمارهای رسمی کانادا نشان می دهد که در سال 2012 از هر 547 تولد، یک مورد مربوط به مادران غیر کانادایی بوده است.