قوانین کوپه دربست قطار چیست؟

قطار یکی از بهترین وسایل نقلیه عمومی است که سفر با این وسیله بسیار راحت است و البته مزایای زیادی هم دارد. اگر به همراه خانواده با قطار سفر می‌کنید برای راحتی خانواده می‌توانید کوپه قطار را به صورت دربست رزرو کنید.

 

اینجا کلیک کنید:
بلیط قطارکوپه دربست قطار چیست؟

 

کوپه دربست قطار چیست؟


یکی از امتیازاتی که در سفر با قطار وجود دارد امکان رزرو کوپه دربست است. اگر با خانواده سفر می‌کنید و راهی طولانی در پیش دارید، می‌توانید یک کوپه دربست بگیرید و داخل آن راحت باشید و نگران وجود یک فرد غریبه در کوپه نباشید. گرفتن کوپه دربست مزایای بسیاری دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

مزایای کوپه دربست:

  • احساس امنیت و راحتی
  • حریم خصوصی
  • تخفیف در خرید بلیط

نکته: امکان گرفتن کوپه دربست در قطارهای اتوبوسی و سالنی وجود ندارد‌ و فقط قطارهای واگنی این ویژگی را دارند.

کوپه دربست قطار

 


بیشتر بخوانید: راهنمای کنسلی بلیط قطار


 

قوانین کوپه دربست قطار


در هنگام رزرو بلیط قطار یا گرفتن کوپه دربستی باید مشخصات و سن تمام مسافران به همراه تعداد مسافران به طور دقیق وارد شود. گرفتن کوپه دربست قوانینی دارد که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

قوانین کوپه دربست قطار

قوانین کوپه دربست قطار:

  1. امکان باطل کردن یکی از بلیط‌ها وجود ندارد و کنسل برای همه بلیط‌های کوپه انجام می‌شود.
  2. بلیط نوزاد نصف بلیط بزرگسال محاسبه می‌شود.
  3. در صورت گرفتن کوپه دربست هزینه بلیط تا ۲۰ درصد با تخفیف ارائه می‌شود‌.
  4. اگر در هنگام رزرو کوپه گزینه دربست را انتخاب نکنید رئیس قطار می‌تواند صندلی خالی را با قیمت مصوب به مسافران دیگر بدهد.

نکته: افراد زیر ۱۷ سال نمی‌توانند بدون حضور والدین بلیط قطار تهیه کنند این مورد در کوپه دربستی هم اعمال می‌شود.

 


در هنگام گرفتن بلیط پر کردن تمامی مشخصات مسافران الزامی است.


 

بردن مسافر به کوپه دربست


در صورتیکه‌ کوپه‌ای را دربست گرفتید می‌توانید فقط یک نفر اضافی را با خود همراه داشته باشید و فقط در داخل کوپه خودتان باشد و حق استفاده از کوپه‌های دیگر را ندارد. هزینه بلیط یک نفر اضافی به طور کامل محاسبه خواهد شد‌.


بیشتر بخوانید: خرید بلیط قطار نوروز 1403نحوه رزرو کوپه دربست قطار


اگر می‌خواهید کوپه قطار را به صورت دربستی کرایه کنید حتما باید در هنگام پر کردن فرم مربوطه گزینه دربست کوپه را علامت بزنید. علاوه بر این اسم و سن و مشخصات تمامی افراد باید به طور کامل وارد شود.

 


در هنگام رزرو بلیط برای دربست کردن کوپه حتما گزینه کوپه دربست را انتخاب کنید.


 
آموزش رزرو کوپه دربست قطار


بیشتر بخوانید: راهنمای تصویری نحوه خرید بلیط قطار


 

امکانات کوپه دربست قطار


در بعضی از قطارها امکانات فراوانی وجود دارد که در صورت دربست گرفتن کوپه می‌توانید از این امکانات استفاده کنید. سرویس دهی به کوپه دربست در بسیاری از قطارهایی که درجه‌های بالاتری دارند، وجود دارد که هنگام گرفتن بلیط می‌توانید در این باره سوال کنید. در بعضی از قطارهای درجه یک امکان پذیرایی و صرف غذا در کوپه دربست فراهم است.

 

اینجا کلیک کنید:
بلیط قطار فدک

 

هزینه بلیط قطار برای کوپه دربست


برای گرفتن کوپه دربست قطار باید هزینه صندلی خالی هم پرداخت کنید. هزینه‌ بلیط قطار هنگام گرفتن کوپه دربست طبق جدول زیر اعمال می‌شود.

 

بزرگسالان بیشتر از ۱۲ سال

تمام بها

کودکان بین ۲ تا ۱۲ سال

نیم بها

نوزاد کمتر از ۲ سال

۱۰ درصد

جانبازان و خانواده شهدا با ارائه کارت شناسایی

نیم بها

 

نکته: جانبازان و خانواده شهدا تنها در صورت گرفتن بلیط حضوری می توانند تخفیف بگیرند و در حال حاضر در خرید اینترنتی این امکان وجود ندارد‌.


هزینه کوپه دربست

تفاوت قیمت کوپه دربست قطار


گرفتن کوپه دربست اگر چه کمی بیشتر از صندلی است ولی به صرفه‌تر است و در کل ۲۰ درصد تخفیف اعمال خواهد شد. اگر صندلی خالی در کوپه داشته باشید فقط پول بلیط را پرداخت خواهید کرد و هزینه خدمات ایستگاهی و دیگر هزینه‌ها کسر خواهد شد‌. پس گرفتن کوپه دربست کاملا به‌صرفه است.
بیشتر بخوانید: راهنمای کامل در مورد پیش فروش بلیط قطار


 

هزینه صندلی خالی در کوپه دربست چطوری حساب می‌شود؟


اگر کوپه قطار را دربست گرفتید و صندلی خالی در کوپه وجود دارد نصف بلیط بزرگسال و با کم کردن هزینه پذیرایی و خدمات ایستگاهی به طور خودکار محاسبه می‌شود. بنابراین فقط باید هزینه صندلی را بدهید و نیازی به پرداخت هزینه اضافی نیست.

 

اینجا کلیک کنید:
بلیط قطار سفیر

 

جمع بندی

در این مقاله با قوانین و نحوه گرفتن کوپه دربست قطار آشنا شدید. اگر قصد سفر با قطار را دارید و تعدادتان زیاد است، هم از نظر اقتصادی و هم راحتی در طول سفر رزرو کوپه دربستی کاملا برای شما به‌صرفه‌تر است. برای تهیه بلیط قطار و رزرو کوپه دربست قطار با قاصدک۲۴ در خدمت شما عزیزان هستیم.