قطارهای سریع السیر؛ سفر با سرعت باد- قاصدک 24

امتیاز دهید:
35 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 قطارهای سریع السیر؛ سفر با سرعت باد- قاصدک 24

درنوردیدن مرزهای سرعت همواره رؤیای بشر بوده است. برای جامه عمل پوشاندن به این رؤیا، از هیچ تلاشی فروگذار نشده است. از اختراع هواپیمای جت تا قطارهای سریع السیر، همگی نشان از این تلاش برای شکستن قدرت زمان دارند. شاید هیچ چیز به اندازه قطارهای سریع السیر جای خود را در زندگی روزمره مردم باز نکرده است. اگر می خواهید بدانید مردم دنیا چگونه از جادوی این قطارها در زندگی روزمره خود سود می برند، قاصدک 24 به شما کمک می کند.

آشنایی با قطارهای سریع السیر


قطارهای سریع السیر همانگونه که از نام آنها بر می آید در مقایسه با قطارهای معمولی سرعت بیشتری دارند. اگرچه تعریف قطارهای معمولی و پر سرعت بر اساس استانداردهای مختلف متفاوت است. برای مثال اگر زمانی سرعت 160 کیلومتر در ساعت، مرز بین قطارهای معمولی و سریع السیر بود، امروزه قطارهایی هستند که با سرعت 250 کیلومتر در ساعت هم در دسته قطارهای معمولی قرار می گیرند.

قطارهای سریع السیر؛ سفر با سرعت باد

یکی از تفاوت های قطارهای سریع السیر نسبت به قطارهای معمولی میزان کمتر توقف های آنهاست. حتی برخی از این قطارها هیچگونه توقفی هم در مسیر ندارند. اما علاقه به قطارهای پرسرعت منجر به توسعه سریع آنها نیز شد. قطارهای مغناطیسی نمونه ای از این عطش بشر به قطارهای سریع السیر هستند. این قطارها که طرح اولیه آنها به سال 1909 میلادی باز می گردد، به طور شناور در هوا و در فاصله اندکی از ریل قرار داشته و بدون دریافت مقاومت زیادی از محیط قادر به طی مسیر با سرعت بسیار بالا می باشند.

در حقیقت قطارهای مغناطیسی نیروی خود را از الکترومغناطیس دریافت می کنند. همین امر موجب می شود تا بتوانند در سرعت های بالایی در حد سرعت هواپیمای جت حرکت کنند. در حال حاضر قطارهای مغناطیسی که گونه ای مترقی از قطارهای سریع السیر هستند، در برخی کشورها مورد استفاده قرار می گیرند. هر چند که این نوع قطارها نیز مزایا و معایب خود را دارند.

قطار مغناطیسی هامبورگ


TRANSRAPID 05 اولین قطار مغناطیسی با محرک طولی مغناطیسی بود که توانست مجوز، جهت حمل و نقل مسافر را بدست آورد. این خط برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ در نخستین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل در هامبورگ به نمایش درآمد. استقبال زیاد بازدید کنندگان از این خط باعث شد تا نمایش آن برای مدت ۳ ماه پس از اتمام نمایشگاه تمدید شود. گفته می شود که دراین مدت بیش از 50 هزار مسافر از طریق آن جابه جا شدند. این خط مجدداً در سال ۱۹۸۰ در شهر کاسل (Kassel) در اختیار مسافران گذاشته شد.

سریع ترین قطارهای جهان


کشورهای زیادی در دنیا درگیر رقابت برای هر چه سریع تر کردن قطارهای خود هستند. برای مردم این کشورها نیز خرید بلیط قطار آن هم از نوع پر سرعت به معنای سرعت بیشتر در انجام کارهاست. اما به نظر می رسد که عطش آسیایی ها برای ابداع قطارهای هر چه سریع تر بیشتر از سایر مردم جهان باشد. از ده قطار پرسرعت جهان، چهار تای آن در منطقه جنوب شرق آسیا واقع شده اند. نگاهی به سریع ترین قطارهای جهان می اندازیم:

قطار ماگلو شانگهای


سریع ترین قطار جهان در لیست جدیدترین قطار یا حتی گران ترین بلیط قطار جای نمی گیرد. اما این قطار که بابت هر بلیط خود از هر مسافر 8 دلار دریافت می کند، با سرعت حداکثر ۴۳۱ و در طی مدت ۷ دقیقه مسافران خود را از فرودگاه پودونگ تا شهر شانگهای جابجا می کند.

قطارهای سریع السیر؛ سفر با سرعت باد

عملیات ساخت قطار مغناطیسی شانگهای در سال ۲۰۰۱ آغاز شد و پس از 3 سال و صرف هزینه 1 میلیارد، در سال ۲۰۰۴ به پایان رسید. براساس برخی گزارش ها، تشعشع ناشی از میدان قوی مغناطیسی مسیر قطار باعث شدهاست تا مسئولان خط مغناطیسی شانگهای ناچار به خرید و تملک اراضی اطراف خط به منظور ایجاد یک ناحیه خالی از سکنه بین مسیر مغناطیسی و نواحی مسکونی شوند.

قطارهای Fuxing Hao CR400AF/BF در چین


همانطور که پیشتر گفتیم، جنوب شرق آسیا پرچمدار سرعت در سفرهای ریلی است. این بار نیز چینی ها گوی سبقت را از بقیه ربوده اند. این بار سریع ترین قطار غیر مغناطیسی جهان که در حال حاضر در حال استفاده است، نام چینی ها را بر سر زبان آورده است. این قطار که با سرعت 249 مایل در ساعت حرکت می کند، دو واگن به نام های دلفین آبی و ققنوس طلایی دارد. هر دو واگن این قطار پر سرعت نیز می توانند در مدت زمان کمتر از 5 ساعت، نزدیک به 556 مسافر را بین دو ایستگاه جنوب چین و شانگهای جابجا کنند.

قطارهای Shinkansen H5- E5نام ژاپنی ها بیش از هر کس دیگری با قطارهای سریع السیر پیوند خورده است. آنها امسال 55 امین سالگرد تأسیس قطارهای پر سرعت خود را جشن می گیرند. در سال 1964 قطار پرسرعت هیکاری اولین سفر خود را از توکیو به اوزاکا جشن به انجام رساند. گفته می شود که حرکت این قطار، سفر به دو شهر بزرگ ژاپن را که پیشتر در 7ساعت انجام می شد، به 4 ساعت تقلیل داد.
قطارهای H5 و E5 که زیر مجموعه ای از قطارهای هایکو به شمار می رود، مسافران را بین دو شهر بزرگ توکوهو و هوکایدو جابجا می کنند. این قطارها همچنین دو نمونه از سریع ترین قطارهای ژاپن هستند و تا کنون در میان سرویس های ارائه دهنده ریلی در این کشور بی رقیب بوده اند.

قطارهای Italo و Frecciarossaقطارهای ایتالو و Frecciarossa که توسط دو کارگزار ریلی مهم ایتالیا ،NTV و Trenitalia هدایت می شوند، با سرعت 220 مایل در ساعت حرکت می کنند. این قطارها همچنین عنوان سریع ترین قطار اروپا را از آن خود کرده و مسافران را در مدت زمان کمتر از 3 ساعت، از میلان به فلورانس یا رم می رسانند. قطار Frecciarossa که به معنای پیکان قرمز است، برای نخستین بار در یک نمایشگاه در میلان در سال 2015 مورد پرده برداری قرار گرفت. یکی از نکات جالب توجه در مورد این قطار علاوه بر سرعت بالای آن، ساختمان آن است. گفته می شود که 100 درصد اجزای این قطار تجدیدپذیر هستند.

قطارهای Renfe AVE


قطار سریع السیر رِنف که محصول شرکت بزرگ زیمنس است، با سرعت 217 مایل در ساعت حرکت می کند. این قطار اسپانیایی برای حرکت در مسافت های طولانی به شهرهای مهم اسپانیا مورد استفاده قرار می گیرد. اما خبر خوب برای مسافرانی است که می خواهند از بارسلونا به مقصد پاریس حرکت کنند. این قطارها در مدت زمان 6 ساعت مسافران را به شهر عشاق خواهند رساند.

قطارهای حرمین غربی


شاید جالب باشد اما نام عربستان سعودی نیز در میان سریع ترین قطارهای جهان به چشم می خورد. خط ریلی حرمین که شهرهای مقدس مکه و مدینه را به یکدیگر متصل می کند، از دسامبر 2017 فعالیت نسبی خود را آغاز کرده است. این قطار با سرعت 217 مایل در ساعت قرار است به طور کامل در اوائل تابستان 2018 راه اندازی شود.

برای آنهایی که مسیر 5 ساعته این دو شهر مقدس را در ماشین شخصی خود در 5 ساعت طی می کردند، این قطار گزینه ایده آلی است. چرا که آنها را در 2 ساعت و نیم به مقصدشان می رساند. اما مزیت این قطار در سرعت آن خلاصه نشده است. انتظار می رود این قطارها در سال بیش از 3 میلیون نفر از جمله تعداد زیادی زائر را جابجا کنند.


قطارهای دویچه بان ICE


قطارهای دویچه بان با ظاهر سفید و نقره ای خود به خاطر رویکرد آینده نگارانه شان شناخته شده هستند. این قطارها با سرعت 205 مایل در ساعت از چشم اندازهای دیدنی کشور آلمان می گذرند. گفتنی است که این قطار در جدیدترین مسیر خود برلین و مونیخ را به یکدیگر متصل می کند. قطار دویچه بان نیز توسط شرکت زیمنس ساخته شده و طراحی آن به گونه ای بوده که متناسب با تونل "کانال" باشد. ضمن اینکه برنامه آینده این قطارها قرار است اتصال فرانکفورت به لندن باشد.

قطارهای سریع السیر؛ سفر با سرعت باد

قطارهای Korail KTX


شبکه ریلی سریع السیر کره جنوبی که با سرعت 205 مایل در ساعت حرکت می کند، چندان هم جدید نیست. این قطار در سال 2004 میلادی نخستین سفر خود را آغاز کرده اما جایگاه خود را در میان سریع ترین قطارهای جهان همچنان حفظ کرده است. آخرین مسیر قرار است برای المپیک زمستانی 2018 افتتاح شود. این خط جدید قرار است فرودگاه بین المللی اینچه ئون در غرب را به شهر ساحلی گانگ نئونگ در شرق متصل کرده و در مسیر خود نیز در سئول توقف کند. قطار KTX مسافران خود را که زمانی در 6 ساعت به دامنه های برفی پیونگ یانگ می رسیدند در کمتر از 2 ساعت به این مقصد محبوب برای اسکی سواران می رساند.قطارهای یورو استار e320 و TGV


هم قطارهای یورو استار و هم تی جی وی شانه به شانه یکدیگر در لیست سریع ترین قطارهای جهان حرکت می کنند. با این حال قطارهای تی جی وی در سال 2015 شروع به تجدید نظر در طرح های خود کردند. در نتیجه سری جدید این قطارها با نام e320 به بازار آمدند که با سرعت 320 کیلومتر در ساعت، کاری بی سابقه در طول تجربه 22 ساله شرکت بودند. پس از قطارهای مذکور، قطارهای e300 که با سرعت 340 کیلومتر در ساعت حرکت می کردند، روانه بازار شدند. این قطارها که در مسیر بین بروکسل، پاریس و لندن در تردد هستند، مسافران خود را درست در مرکز کشورها پیاده می کنند.

قطارهای تالیس (Thalys)


قطارهای تالیس که شهرهای مهم اروپا، آمستردام، بروکسل، پاریس و کلن را به یکدیگر متصل می کنند، یکی از مهم ترین خط های ریلی اروپا هم برای مسافران تجاری و هم تفریحی می باشند. خط تالیس در حقیقت از ترکیب دو خط جداگانه به وجود آمده است. اما خط اصلی خطیست که تا شهر دورتموند گسترش پیدا کرده و از طریق مسیر بروکسل به پاریس بار نیمی از این سفرها را به دوش می کشد.


مقالات مرتبط:


قطارهای پانورامیک؛ سفر به دل کوه های آلپ

آشنایی با قطار شب رو

قطار گردشگری

لوکس ترین قطارهای دنیا