باغ ماهان تجربه‌ای متفاوت در کرمان

باغ گردی یکی از تفریحاتی است که طرفداران زیادی دارد. یکی از این باغ‌های زیبا که گردش و تفریح در آن لذتی خاص دارد، باغ ماهان کرمان است که در ادامه آن را معرفی خواهیم کرد.

اینجا کلیک کنید:
بلیط هواپیماباغ شاهزاده ماهان استان کرمان
باغ شاهزاده ماهان استان کرمانباغ ماهان کرمان کجاست؟


باغ ماهان یکی از باغ‌های بزرگ ایران است که در دوران قاجار در دامنه کوه‌های تیگران در نزدیکی شهر ماهان ساخته شده است، به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم این باغ به شکل سلطنتی ساخته شده است.


تاجرانی که از کویر در حال عبور بودند در این باغ استراحت می‌کردند، آبادانی باغ ماهان کرمان در دل کویر آن را مشهور کرده است.

 

اینجا کلیک کنید:
بلیط هواپیما کرمان

 

شاهزاده ماهان چه کسی بود؟


شاهزاده ماهان نوه دختری ناصرالدین شاه، عبدالحمید میرزا ناصرالدوله فرمانفرمایان حاکم کرمان بود که در مدرسه دارالفنون آموزش نظامی دید. او به غیر از حاکمیت کرمان رئیس قشون کرمان هم بود، به علت حاکمیت کرمان و شهرهای اطراف که یکی از این شهرها ماهان بود به شاهزاده ماهان معروف شده بود.

 


 بیشتر بخوانید: آشنایی با سوغات معروف و شیرین کرمان


 

معماری باغ ماهان کرمان


باغ ماهان یک کوشک زیبا و یک سردر با معماری بی‌نظیر دارد و از دو قسمت شرقی و غربی تشکیل شده، در وسط باغ فواره‌های زیبایی وجود دارد که ارتفاع این فواره‌ها متفاوت است. در باغ ماهان بناهای زیادی وجود دارد که معماری آنها منحصربه‌فرد و بسیار زیبا است‌.


مشخصات باغ شاهزاده ماهان کرمان
معماری باغ ماهان کرمان

 


کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای در کنار کاهگل و ملات زرد رنگش منظره‌ای زیبا خلق کرده‌اند، گچ‌بری‌های عمارت شاه‌نشین هوش از سر بینندگان می‌برد. پیشنهاد می‌دهیم حتما به کرمان سفر کرده و از این باغ شگفت‌انگیز بازدید کنید.

 


کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای در کنار کاهگل و ملات زرد منظره‌ای شگفت‌انگیز خلق کرده است.


 

 

اینجا کلیک کنید:
بلیط اتوبوس کرمان


 

بهترین زمان برای بازدید باغ ماهان کرمان


رفتن به باغ ماهان کرمان در هر فصلی از سال زیبایی و جذابیت ویژه‌ای دارد. بهار با سرسبزی درختان سر به فلک کشیده باغ و تابستان گرم نشستن کنار فواره‌های زیبای باغ، پاییز با برگ ریزان درختان که منظره‌ای جالب خلق می‌کنند. در زمستان هم منظره سفید و برفی باغ بسیار تماشایی می‌شود.

 


بهترین زمان بازدید از باغ شاهزاده ماهان بهار و تابستان و البته پاییز است.


عکسهای باغ شاهزاده ماهان کرمان
بهترین فصل بازدید باغ ماهان کرمان

 

بخش‌های دیدنی باغ شاهزاده ماهان کرمان


در باغ شاهزاده بخش‌های مختلف زیادی برای بازدید وجود دارد. در این باغ شاهکار معماری ایران را به نظاره خواهید نشست.

  1. حیاط و سیستم آبیاری
  2. سردر خانه
  3. بالاخانه
  4. حیاط خلوت
  5. خانه زعیم‌ باشی

 


بیشتر بخوانید: مهمترین مناطق دیدنی و جذاب کرمان


 

حیاط و سیستم آبیاری


در حیاط باغ شاهد درختانی بزرگ که در کنار هم قد کشیدند خواهید شد، همچنین دو حوض بزرگ که داری فواره‌های بسیار زیبایی هستند و به صورت پلکانی به هم متصل شده‌اند. شگفت‌انگیزترین بخش دیدنی حیاط باغ، فواره‌ها هستند.

 

باغ ماهان در کرمان
حیاط باغ ماهانسرچشمه آب باغ از آب شدن برف‌ها و سرازیر شدن به قنات تیگران تامین می‌شود. به خاطر شیبی که در باغ وجود دارد باغ ماهان به صورت پلکانی ساخته شده، به همین جهت آبیاری آن به آسانی انجام می‌شود. درختان میوه بسیاری در باغ ماهان به چشم می‌خورد.

 


باغ شاهزاده به خاطر فواره‌ها و سازوکار این فواره‌ها مشهور است.


 

 

اینجا کلیک کنید:
بلیط  قطار

 

سر‌در خانه


در قسمت پایین باغ سردری وجود دارد که با کاشی‌کاری‌های زیبا دل هر بیننده‌ای را می‌رباید. این سردر دو طبقه یک شاهکار هنری است وقتی که از در ورودی داخل می‌شوید این سردر را خواهید دید. از طبقه دوم می‌توانید مناظر کویری اطراف و همچنین درختان و فضای سرسبز جویبار را تماشا کنید‌.

 

بالاخانه


وقتی حیاط باغ را پشت سر بگذارید به عمارت اصلی همان بالاخانه یا کوشک اصلی خواهید رسید که به شاه‌نشین هم خوانده می شود. بالاخانه صاحب اصلی باغ زندگی می‌کرده است، از آنجا اطراف باغ به خوبی نمایان است.  در روبروی عمارت شاه‌نشین استخری بزرگ وجود دارد که فواره‌های زیبایی دارد.

تاریخچه باغ شاهزاده ماهان کرمان
عمارت شاه نشین


 

حیاط خلوت


در پشت عمارت حیاط کوچکی وجود دارد که به حیاط خلوت معروف است. این حیاط فضای سرسبز و دلنشینی دارد و آبراه‌هایی در آنجا وجود دارد.بیشتر بخوانید: غذاهای محلی کرمان؛ غذاهای محلی که نباید طعم آن‌ها را از دست داد!


 

خانه زعیم‌باشی


زعیم‌ باشی فردی بود که در نبود صاحبان اصلی باغ ماهان از این باغ مراقبت می‌کرد، از خانه زعیم باشی پشت بالاخانه هم دیده می شود‌. این خانه مانند یک برج مراقبت عمل می‌کرده است. حمام سنتی باغ ماهان زیر خانه زعیم باشی قرار دارد.

 


خانه زعیم باشی در اصل حکم برج مراقبت باغ ماهان کرمان بوده است.

امکانات باغ شاهزاده ماهان
امکانات باغ شاهزاده ماهان
امکانات باغ ماهان کرمان


در باغ ماهان که یک باغ سلطنتی است امکانات زیادی وجود دارد که بعضی از این امکانات را معرفی می‌کنیم.

  • اقامتگاه
  • رستوران
  • اسب‌سواری
  • خرید صنایع‌دستیتصاویر باغ شاهزاده ماهان کرمان
امکانات باغ ماهان

اقامتگاه


منظره باغ در شب بسیار زیبا و دیدنی می‌شود اگر شب قصد ماندن در باغ ماهان را داشتید در این باغ اقامتگاه وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

رستوران


بعد از یک گشت‌و‌گذار در باغ ماهان اگر احساس گرسنگی کردید رستوران عمارت اصلی باغ با انواع غذاهای خوشمزه آماده پذیرایی از شما است. این رستوران خدمات زیادی به مشتریانش ارائه می‌دهد.

 

اسب سواری


یکی از ورزش‌های و تفریحات دوست‌داشتنی و مورد‌ علاقه جوانان اسب سواری است که‌ خوشبختانه در باغ ماهان کرمان امکان استفاده از این تفریح فراهم است.

 

خرید صنایع‌دستی کرمان


بعضی از اتاق‌های باغ ماهان به فروش سوغات و صنایع‌دستی کرمان اختصاص یافته که گردشگران می‌توانند صنایع‌دستی با‌ارزش کرمان را تهیه کرده و یادگاری از سفر به کرمان داشته باشند‌.

 

 

اینجا کلیک کنید:
بلیط قطار کرمانجاهای دیدنی اطراف باغ ماهان کرمان


از جاهای دیدنی کرمان تعداد زیادی در اطراف باغ شاهزاده ماهان  وجود دارد که وقتی به این باغ رفتید می‌توانید این جاذبه‌های گردشگری را هم تماشا کنید که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

از جمله جاهای دیدنی اطراف باغ ماهان کرمان

آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی

بازار گنجعلی‌خان

گنبد مشتاقیه

مسجد جامع کرمان

باغ موزه هرندی

موزه ساعت

موزه زرتشتیان

هزینه ورودی

ایرانیان ۳۰۰۰ تومان و گردشگران خارجی ۲۰۰۰۰ تومان

ساعت بازدید

از ساعت ۸ صبح تا ۲۲

 

آدرس

کرمان، ۳۵ کیلومتری جنوب غربی کرمان، ۶ کيلومتری شهر ماهان، دامنه کوه‌های تیگران، باغ ماهان کرمان

 

باغ شاهزاده ماهان کرمان کجاست
بازار گنجعلی‌خان

سوالات متداول درباره باغ ماهان کرمان

در نزدیکی شهر ماهان در دامنه کوه‌های تیگران قرار دارد.
حیاط و سیستم آبیاری، سر‌در خانه، بالاخانه، حیاط خلوت، برج مراقبت و خانه زعیم‌باشی
بهترین فصل بهار، تابستان، پاییز و اواخر زمستان
عبدالحمید میرزا ناصرالدوله فرمانفرمایان، نوه دختری ناصرالدین شاه و حاکم کرمان بود.جمع‌بندی

با یکی از مهمترین و بزرگترین باغ‌های کرمان، باغ شاهزاده کرمان آشنا شدید، وقت آن رسیده که برای دیدن این باغ زیبا و بزرگ راهی سفر به کرمان شوید. اگر برای سفر رویایی خود احتیاج به بلیط اتوبوس دارید، قاصدک۲۴ با ارائه انواع بلیط در خدمت شما عزیزان است.