معرفی کاخ‌های شگفت­‌انگیز و معروف پایتخت

تهران پایتخت قدیمی ایران است که از سالیان بسیار دور، شاهان بسیاری در آن حکومت کرده‌اند که هر کدام از این شاهان برای خودشان و میهمانان ویژه‌ای که از سراسر دنیا داشتند، قصرها و کاخ‌های زیبا و لوکسی بنا کرده‌اند که آثار این کاخ‌های زیبا همچنان در تهران حفظ شده‌ و امروزه محلی برای گردش و تفریح برای مردم در آمده‌اند.

 
لیست کاخ های دیدنی تهران


بیشتر بخوانید: بهترین جاهای دیدنی و تفریحات تهران در شب

 

لیست کاخ‌های دیدنی تهران

 

کاخ‌های تهران با معماری اصیل ایرانی طراحی شده‌اند، اشیا با‌ارزشی که داخل این کاخ‌ها نگهداری می‌شوند، همگی بسیار لوکس و زیبا هستند که از کشورهای اروپایی خریداری شده‌اند. در ادامه بعضی از این کاخ‌های زیبا را معرفی می‌کنیم:

 

 • کاخ گلستان تهران
 • کاخ سعدآباد تهران
 • کاخ نیاوران تهران
 • کاخ کلاه فرنگی تهران
 • قصر فیروزه تهران
 • قصر یاقوت تهران
 • کاخ نگارستان تهران
 • کاخ مظفری دار‌آباد تهران
 • کاخ سلطنت آباد تهران
 • کاخ بهارستان تهران
 • عمارت مسعودیه تهران
 • کاخ دادگستری تهران

سوالات متداول در مورد کاخ های تهران

کاخ و باغ موزه گلستان، کاخ و باغ موزه سعدآباد، کاخ و باغ موزه نگارستان
کاخ گلستان، کاخ نیاوران و کاخ سعدآباد
کاخ کلاه فرنگی عشرت آباد به دلیل قرار گرفتن در منطقه نظامی بازدید ندارد.
شمس­‌العماره و مدرسه دار­الفنون
مسعود میرزا فرزند ناصر­الدین شاه


کاخ گلستان تهران

 

کاخ گلستان اولین کاخ خصوصی ایران و از زیباترین کاخ‌های سلطنتی تهران است که از دوران شاه عباس صفوی ساخته شده است. در دوران پهلوی تغییراتی در این کاخ ایجاد شده، همچنین قسمت‌هایی به آن اضافه شده است. این عمارت زیبا شامل کاخ‌های زیادی است که کاخ اختصاصی یکی از آنهاست، تالارهای مختلفی چون تالار صدف و تالار برلیان که سراسر آینه‌کاری و با کاشی‌های زیبا طراحی شده و آثار هنری زیادی از جمله تابلوی کمال‌الملک در این کاخ به چشم می‌خورد. کاخ گلستان به دلیل قرار گرفتن وسط یک باغ بزرگ و باصفا از باغ موزه‌های تهران نیز محسوب می‌شود.

ساعت بازدید: ساعت 9 تا 17

آدرس: تهران، خیابان 15 خرداد، میدان ارگ

سایت: برنامه بازدید کاخ گلستان 


زیباترین کاخ های تهران

 

کاخ سعدآباد تهران


یکی از بزرگترین کاخ‌های تهران کاخ سعدآباد؛ دارای هجده کاخ کوچکتر است.
بسیاری از کاخ‌هایی که در مجموعه سعدآباد هستند به دستور رضاخان ساخته شده‌اند. کاخ‌هایی مانند:


 1. کاخ ملت
 2. کاخ سبز
 3. موزه میرعماد
 4. پوشاک سلطنتی
 5. موزه برادران امیدوار

کاخ سعدآباد آنقدر بزرگ و وسیع است که برای بازدید از آنجا ساعت‌ها وقت نیاز دارید، بهتر است همراه خود دوربین عکاسی داشته باشید و از منظره‌های شگفت‌انگیز کاخ سعدآباد که یکی از باغ موزه‌های تهران هم محسوب می‌شود، عکس یادگاری بیندازید.


بیشتر بخوانید: روستاهای تهران کجاست؟ معرفی 12 روستای بکر اطراف تهرانساعت بازدید: ساعت 9 تا 17

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی، انتهای خیابان شهید کمال طاهری


ساعت بازدید از کاخ های تهران

کاخ نیاوران تهران


کاخ نیاوران هم مانند بعضی از کاخ‌ها، دارای کاخ‌های کوچکتری است. اصلی‌ترین بخش این کاخ، کاخ اختصاصی است که یک عمارت شگفت‌انگیز از دوران پهلوی و محل زندگی رضا‌شاه بوده است. کاخ کوشک احمدشاهی یکی از کاخ‌‌های نیاوران که محل کار رضا شاه بوده، می‌توانید از وسایل کار رضا‌شاه بازدید کنید. در ضمن از موزه‌ها و باغ کتیبه­‌ها که در فضای باز کاخ قرار گرفته هم دیدن کنید که بسیار جذاب و تماشایی هستند.

 
بازدید از باغ کتیبه‌ها رایگان بوده و نیازی نیست بلیط تهیه کنید.

ساعت بازدید: ساعت 9 تا 17

آدرس: تهران، نیاوران، میدان شهید باهنر، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران


کاخ های دیدنی در تهران

کاخ کلاه فرنگی تهران


از کاخ‌های ییلاقی تهران که به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده کاخ کلاه فرنگی، که در داخل پادگان عشرت‌آباد قرار دارد.
کاخ عشرت‌آباد به دلیل گنبد بالای آن که شبیه کلاه است به کلاه فرنگی مشهور شده است. بنابر بعضی روایت‌ها این کاخ محل زندگی یکی از همسران ناصرالدین شاه بوده است. اطراف آن کاخ‌های کوچکتری وجود داشته که اکنون تخریب شده‌اند. در دوران پهلوی به عنوان زندان از این قصر استفاده می‌کردند، اکنون نیز کاربرد نظامی دارد.

بازدید از این کاخ با هماهنگی قبلی میسر است.

آدرس: تهران، میدان سپاه (عشرت‌آباد)، پادگان ولی‌عصر


بیشتر بخوانید: بهترین موزه‌های تهران کدامند؟ موزه‌های تاریخی تا موزه‌های هنری


کاخ فرح‌آباد تهران


کاخ فرح آباد یکی دیگر از کاخ‌های معروف تهران است که به دستور مظفرالدین شاه در محلی به نام دوشان‌تپه در فرح‌آباد ساخته شده‌ است. طراحی بنای این کاخ از طرح کاخی در پاریس گرفته شده است که گنبد فیروزه‌ای زیبایی در بالای آن دیده می‌شود. کاخ فرح آباد در حال حاضر موزه نیروی دریایی سپاه است و در اختیار سپاه قرار دارد.

بازدید عمومی از آن امکان ندارد و فقط با هماهنگی قبلی می‌توانید از آن بازدید کنید.

آدرس: تهران، بزرگراه شهید یاسینی، شهید دورا


بهترین کاخ های تهران برای بازدید

قصر یاقوت تهران


از کاخ‌های دیدنی تهران می‌توان کاخ یاقوت را نام برد که در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. این کاخ در منطقه سرخه حصار ساخته شده؛ به همین دلیل به نام کاخ سرخه حصار هم شناخته می‌شود که طرحی کاملا اروپایی دارد. قصر یاقوت دارای دو بخش و حرم‌خانه، ۲۰۰ اتاق و گرمابه بوده و بعضی از بخش‌های آن تخریب شده است. کاخ سرخه حصار یکی از کاخ‌های تهران است که هنوز از آن استفاده می‌شود و در حال حاضر بیمارستان فوق تخصصی قلب در این مکان فعالیت دارد.


ساعت بازدید: ساعت 9 تا 18

آدرس: تهران، انتهای اتوبان همت، ابتدای جاده آبعلی، سرخه‌ حصار


زیباترین کاخ های تهران

کاخ نگارستان تهران


کاخ نگارستان در سال 1228 و در زمان فتحعلی شاه قاجار به عنوان کاخ تابستانی ساخته شده است. در این کاخ که یکی از باغ موزه های تهران است‌، رویدادهایی که در این کاخ اتفاق افتاده از جمله:


 1. جشن ازدواج ناصرالدین شاه
 2. جشن ولیعهدی محمد میرزا
 3. قتل قائم‌مقام فراهانی

کاخ نگارستان بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. موزه کمال‌الملک و مجسمه‌های مینیاتوری جهانگیر ارجمند نمونه بارزی از این بخش‌ها هستند. در باغ این کاخ، رستوران و کافه وجود دارد که اگر احساس گرسنگی کردید می‌توانید غذای باب میلتان را در آنجا نوش‌جان کنید.

 

ساعت بازدید: ساعت 10 تا 19

آدرس: تهران، میدان بهارستان، خیابان دانش‌سرا، خیابان شریعتمدار


زیباترین کاخ های سلطنتی تهران

کاخ مظفری دار‌آباد تهران


کاخ مظفری از کاخ‌های سلطنتی تهران است که در اوشان دارآباد قرار گرفته است. داخل این کاخ بناهای بسیار جذاب آینه­کاری شده وجود دارد. مظفرالدین‌ شاه هنگامی که به بیماری سل گرفتار می‌شود به این کاخ می‌آید، در زمان پهلوی اول، به بیمارستانی برای مبتلایان به سل اختصاص می‌یابد. در زمان‌های بعد مسیح دانشوری مدرسه پرستاری را در کاخ مظفری به راه می‌اندازد و اکنون بیمارستان دانشوری در محوطه کاخ مظفری است.

بازدید محوطه برای همگان آزاد است.

آدرس: تهران، دارآباد، بیمارستان مسیح دانشوری


لیست کاخ های تهران

کاخ سلطنت آباد تهران


بزرگترین کاخ ییلاقی ناصرالدین شاه کاخ سلطنت‌آباد بوده که سال 1265 در رستم‌آباد ساخته شده است. در این کاخ وقایع زیادی از جمله: تاج‌گذاری احمدشاه و محاکمه مصدق اتفاق افتاده است. در زمان رضا‌خان تبدیل به کارخانه مهمات‌سازی شد و اکنون نیز در دست وزارت دفاع است. بخش‌هایی از این کاخ متاسفانه به دستور رضا شاه تخریب شده و تنها تالار آینه، حوضخانه و برج سلطنت‌آباد از آن باقی مانده است.

کاخ سلطنت‌آباد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از جاهای تاریخی تهران محسوب می‌شود.

ساعت بازدید: ساعت 9 تا 17

آدرس: تهران، منطقه 4، خیابان پاسداران، نرسیده به میدان نوبنیاد، خیابان سلطنت‌آباد


زیباترین کاخ های تهران برای بازدید

کاخ بهارستان تهران


کاخ بهارستان همان مجلس شورای ملی ایران و یکی از جاهای تاریخی تهران است.
این کاخ حدود 5 هکتار است و در ضلع شرقی میدان بهارستان با معماری ایرانی و غربی بنا شده است. کاخ بهارستان محل زندگی میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی بوده که بعد از مرگ وی همسر سپهسالار که عمه ناصرالدین شاه بود، در این کاخ اقامت داشته است. کاخ بهارستان وقایع خیلی تلخی را گذرانده، سه بار به آتش کشیده شده و یک بار هم با شلیک توپ تخریب شده است. این کاخ داری بخش‌های تاریخی مختلفی است که از جمله آنها:

 • آب‌انبار
 • مسجد
 • قنات
 • مدرسه
 • کاخ موزه
 

سالن برگزاری همایش‌های بزرگ کاخ بهارستان در آثار ملی به ثبت رسیده است.

ساعت بازدید: ساعت 9 تا 18

آدرس: تهران، میدان بهارستان، ضلع شرقی میدان، مجموعه فرهنگی بهارستان


بهترین کاخ های تهران

عمارت مسعودیه تهران


عمارت مسعودیه به دستور مسعود میرزا فرزند ناصرالدین شاه ساخته شده، تزئینات این کاخ بسیار شگفت‌انگیز است. در این عمارت رویدادهای تاریخی بسیاری به وقوع پیوسته و تاسیس اولین کتابخانه ملی ایران از جمله این وقایع بوده است. عمارت‌های زیادی در کاخ مسعودیه وجود دارد که از میان آنها می‌توان به عمارت سفره‌خانه، حیاط خلوت و اتاق‌های مختلف اشاره کرد. عمارت مسعودیه یکی از زیباترین کاخ‌های تهران است که محلی مناسب برای عکاسی و ثبت خاطرات است.

ساعت بازدید: ساعت 9 تا 16

آدرس: تهران، ضلع جنوب غربی میدان بهارستان، خیابان اکباتان


لیست کاخ های معروف تهرانکاخ دادگستری تهران


کاخ دادگستری در سال 1325 با حضور قوام‌السلطنه افتتاح شده که ساخت آن به دلیل جنگ جهانی به تاخیر افتاده است. طراحی کاخ دادگستری توسط فردی به نام گابریل گورکیان معمار ارمنی انجام شده که به سبک نئوکلاسیک کار شده است. مجسمه بانوی عدالت اثر دست هنرمند برجسته ابوالحسن صدیقی در نمای کاخ دادگستری دیده می‌شود. این کاخ در حال حاضر یکی از دادگاه‌های تهران محسوب می‌شود. در اطراف کاخ دیگر جاهای تاریخی تهران از جمله شمس‌العماره و مدرسه دارالفنون را می‌توانید ببینید.

ساعت بازدید: ساعت 8 تا 18

آدرس: تهران، منطقه 12، خیابان خیام، روبروی خیابان بهشت


بیشتر بخوانید: بهترین موزه‌های تهران کدامند؟ موزه‌های تاریخی تا موزه‌های هنری


سخن پایانی

در این پست تعدادی از بهترین کاخ‌های تهران را معرفی کردیم، برای آشنایی بیشتر و همچنین بازدید از این کاخ‌های به یادگار مانده از دوران قاجار و پهلوی، با خرید بلیط هواپیما از قاصدک24 خودتان را به پایتخت برسانید و از نزدیک شاهد زیباترین کاخ‌های تهران باشید.