جاهای دیدنی وان با آدرس

یکی از شهرهای پر بازدید ترکیه شهر وان است که گردشگران برای گشت و گذار و بازدید جاهای دیدنی وان و همچنین خرید کردن به این شهر می‌آیند. جاهای دیدنی شهر وان ترکیه بسیار حیرت‌انگیز و جذاب هستند و نشان دهنده‌ی قدمت تاریخی این شهر هستند. برای یک سفر به یادماندنی و بازدید از جاهای دیدنی وان با قاصدک ۲۴ همراه باشید.

مکان های دیدنی وان در ترکیه

جاهای دیدنی وان کجاست؟


شهر وان یکی از شهرهای ترکیه جاهای دیدنی زیادی دارد و در زمان‌های گذشته پادشاهانی همچون عثمانی‌ها، سلجوقیان، اورارتوها، ارمنی‌ها در این شهر حکمرانی کرده‌اند. این پادشاهان از دوران خود آثار ارزشمندی به یادگار گذاشته‌اند که هم‌اکنون بقایای تعدادی از این آثار در میان دشت‌ها و کوه‌ها و همچنین در داخل شهر وان به چشم می‌خورد. این آثار از قبیل قلعه‌ها، مساجد، موزه‌های مختلف است که در اینجا با چند تا از این آثار و جاهای دیدنی وان آشنا می‌شویم.

 • مسجد جامع وان
 • قلعه وان
 • خانه گربه‌های وان
 • جزیره آدیر
 • موزه وان
 • مسجد کایا چلبی
 • قلعه چاووش تپه
 • قلعه خوشاپ

قلعه وان


قلعه وان در قرن هشتم بر بالای کوه‌های شهر وان در نزدیکی دریاچه وان ساخته شده است. این قلعه در زمان اورارتو بزرگترین قلعه‌ی سنگی ترکیه بوده است. در کنار این قلعه کتیبه‌ای از خشایار شاه بر روی صخره‌ای به ارتفاع ۲۰ متر وجود دارد که حکاکی‌های روی آن اثر داریوش بزرگ است. برای دیدن قلعه وان بهتر است هنگام غروب آفتاب بروید که منظره‌های اطراف در این ساعت از روز بسیار شگفت‌انگیز است. در مسیر بازدید از این قلعه‌ی تاریخی باید کمی کوه‌پیمایی کنید.

آدرس: شهر وان، انتهای خیابان Sumbul


عکس جاهای دیدنی وان ترکیه
مسجد جامع وان


مسجد جامع وان یکی از مهمترین جاهای دیدنی شهر وان ترکیه است که از دوره‌ی سلجوقیان به جا مانده است. در سال ۱۸۴۴ سقف مسجد جامع وان بر اثر زلزله فرو ریخت و در جنگ جهانی اول صدماتی به این مسجد وارد شد که اکنون از این مسجد بجز یک مناره چیزی باقی نمانده است.

آدرس: شهر وان، خیابان Eski Kale Yolu


خانه گربه‌های وان


خانه گربه‌های وان ترکیه یکی از عجیب‌ترین جاهای دیدنی وان ترکیه است که طرفداران زیادی دارد. در سال‌های گذشته دولت ترکیه برای نگهداری نوعی گربه کمیاب و نادر اقدام به تاسیس این خانه در دانشگاه وان کرد. نسل این گربه‌ی پشمالو که رنگ دو چشم آن با هم فرق می‌کند رو به انقراض است. این گربه‌های نادر تنها گربه‌ای هستند که علاقه‌ی خاصی به آب و شنا کردن دارند، هم اکنون گربه‌های نادر زیادی در خانه گربه‌های وان نگهداری می‌شوند. شما هم اگر به حیوانات علاقه‌ دارید و می‌خواهید این گربه‌ها را از نزدیک ببینید با تور وان همراه ما شوید. برای دیدن خانه گربه‌های وان بار اول باید بلیط تهیه کنید ولی سری بعد که بخواهید بروید رایگان است و نیازی نیست بلیط بگیرید.

آدرس: شمال شهر وان، دانشگاه وان


اماکن دیدنی شهر وان ترکیه

موزه وان


یکی از بهترین جاهای وان ترکیه موزه وان است که آثار با ارزشی از دورآن‌های گذشته ترکیه در آن دیده می‌شود. این موزه ابتدا در انبار کوچکی ساخته شده بود ولی طی سال‌های گذشته به ساختمان شیشه‌ای با ۲۳ سالن نمایشگاهی تبدیل شد. در این موزه ۴۵ هزار اثر تاریخی نگهداری می‌شود. شما می‌توانید در موزه وان انواع کتیبه‌ها، زیورآلات، دست نوشته‌ها، قطعات سفالی، سکه‌ها و زره‌های اسب و غیره را ببینید. این آثار با ارزش از دوران اورارتویی، عثمانی، سلجوقی، آق قویونلو و قره قریونلوها به یادگار مانده است. یکی از بخش‌های موزه وان بخشی است که قتل‌عام و نسل کشی ارامنه را به تصویر کشیده و اطلاعاتی در این باره به گردشگران می‌دهد.

آدرس: شهر وان، ابتدای خیابان Sumbul

مسجد کایا چلبی


مسجد کایا چبلی با نمایی از سنگ‌های قرمز و سفید با پلانی مستطیل شکل در بخش قدیمی شهر وان توسط کایا چلبی ساخته شده است که از جاهای دیدنی شهر وان ترکیه است. این مسجد ظاهری ساده دارد و در گوشه‌ی شمال شرقی آن یک مناره وجود دارد، علاوه بر این درب ورودی و محراب این مسجد با تزئینات و اشکال هندسی ساخته شده است و در سقف آن شش گنبد وجود دارد. مسجد کایا چلبی برای مردم محلی ارزش زیادی دارد و گردشگران زیادی برای بازدید از این مسجد به بخش قدیمی وان می‌آیند.

آدرس: شهر وان، خیابان اسکی کاله یولو Eski Kale Yolu))


لیست جاهای دیدنی وان

قلعه چاووش تپه


یکی از جاذبه های تاریخی شهر وان قلعه چاووش تپه است که در ۲۵ کيلومتری شهر وان قرار دارد. این قلعه از قرن ۸ میلادی به یادگار مانده و به دست فرمانروایان محلی اوراتیان ساخته شده است. آن‌ها این قلعه را بر روی تپه ساخته‌اند تا از بلندی آن تمام حرکات دشمنان را زیر نظر داشته باشند. این قلعه به دو بخش ساخته شده بود که هر کدام از این بخش‌ها، قسمت‌های مختلفی از جمله، آب انبارها، حرمسرا، کاخ پادشاهان و غیره داشته‌اند. البته قسمت‌هایی از این قلعه به مرور زمان از بین رفته است ولی هنوز هم یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه محسوب می‌شود و شما می‌توانید از مناظر زیبای آن لذت ببرید.

آدرس: ترکیه، ۲۵ کيلومتری جنوب شهر وان


قلعه خوشاپ


قلعه خوشاپ که در زبان ترکی به آن هوشاپ می‌گویند، از اماکن دیدنی‌ شهر وان ترکیه بوده که از قرن ۶ تا ۹ قبل از میلاد و از دوران اورارتوها به یادگار مانده است. قلعه خوشاپ روی تپه و کنار رودخانه هوساپ بنا شده است. این قلعه در زمان‌های گذشته چند بار ویران و دوباره بازسازی شده است، قلعه کنونی تفاوت‌های زیادی با قلعه دوران اورارتوها دارد. قلعه خوشاپ دارای بخش‌های مختلفی از جمله: سه حمام، چندین منزلگاه، دو مسجد، برج‌های محافظتی، زندآن‌های زیر‌زمینی تشکیل شده است. دروازه‌های غربی و شرقی قلعه ویران شده ولی دروازه غربی آن پا‌ برجاست و بر سر در آن کتیبه‌ای به زبان پارسی نصب شده است.

آدرس: استان وان، ۴۰ کيلومتری شهر چاوش تپه، روستای گوزل‌سو

 
مکان های دیدنی وان در ترکیه

جزیره آدیر


بزرگترین جزیره دریاچه وان و از جاهای دیدنی وان ترکیه جزیره آدیر است که به اسم جزیره لیم نیز شناخته می‌شود. صومعه سنت جورج در این جزیره قرار دارد که توریستان زیادی برای دیدن این صومعه به جزیره آدیر می‌آیند. در زمان نسل‌کشی ارامنه، تعدادی از زنان و کودکان ارمنی به این جزیره پناه می‌آورند که متاسفانه بعد از چند روز به علت کمبود غذا از بین می‌روند و در یک گورستان دفن می‌شوند که امروزه به گورستان ارامنه مشهور شده است. گردشگران زیادی برای بازدید از این مکان به جزیره آدیر سفر می‌کنند‌.

آدرس: شمال شهر وان، بخش شمال شرقی دریاچه وان، منطقه توشبا

جاهای دیدنی وان ترکیه در بهار


در فصل بهار شهر وان ترکیه بسیار شلوغ و پر بازدید است و بهترین فصل سفر به وان ترکیه شناخته می‌شود. اغلب گردشگران در این فصل برای گردش و تفریح و بازدید از جاهای دیدنی وان به این شهر سفر می‌کنند. وان ترکیه جاهای دیدنی زیادی دارد که در فصل بهار زیبایی آن‌ها چند برابر می‌شود و هوای وان ترکیه هم در این فصل بسیار دلپذیر و با طراوت می‌شود. برای آشنایی بهتر با شهر وان راهنمای سفر به وان را در قاصدک 24 مطالعه کنید. در اینجا به معرفی چند تا از جاهای دیدنی وان ترکیه در بهار می‌پردازیم.

 • پارک آبی وان
 • دریاچه وان
 • آبشار کانیس‌پی


جاهای دیدنی وان در بهار

پارک‌ آبی وان


شهر وان ترکیه دو پارک آبی روباز و یک پارک آبی سر پوشیده دارد که از تفریحات هیجان انگیز وان ترکیه هستند. یکی از این پارک‌ها پارک آبی وان است که این پارک‌ آبی تنها در فصل بهار و تابستان فعالیت دارد. این پارک در کنار ساحل وان قرار گرفته و امکانات رفاهی زیادی دارد. از جمله این امکانات دو استخر روباز، صندلی‌های آفتاب، اقامتگاه، سرسره آبی و غیره است. خانواده‌هایی که با کودکان خود به شهر وان ترکیه سفر می‌کنند این پارک بهترین مکان برای بازی کودکان آن‌ها است.

آدرس: جنوب شهر وان، جاده Ipek Yolu

ساعت فعالیت: دوشنبه تا جمعه ساعت ۷:۳۰ تا ۱۸:۳۰ و روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶


دریاچه وان


بزرگترین دریاچه ترکیه دریاچه وان است که 4 جزیره به نام‌های چارپاناک، آدیر، آکدامار و کوس دارد. این دریاچه بر اثر فوران یک آتشفشان و بسته شدن راه آب رودخانه به وجود آمده است. در دریاچه وان برای گشت و گذار و لذت بردن از زیبایی‌های اطراف و همچنین جاهای دیدنی دریاچه وان ترکیه قایق‌هایی در نظر گرفته شده که گردشگران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. هر ساله مسابقات قایق‌رانی در دریاچه وان برگزار می‌شود و از دیگر تفریحاتی که در این دریاچه انجام می‌شود می‌توان پیاده‌روی و ماهی‌گیری را نام برد. آب دریاچه وان بسیار شور است و به خاطر شوری زیاد آن در زمستان یخ نمی‌زند. بسیاری از اماکن دیدنی وان ترکیه و رستوران‌هایی که غذا‌های دریایی طبخ می‌کنند در اطراف این بازارچه‌قرار گرفته‌اند.

آدرس: استان وان، غرب شهر وان


عکس جاهای دیدنی وان ترکیه

آبشار کانیس پی


آبشار کانیس‌پی یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه در بهار است که بسیار زیبا و چشم نواز است. هوای بهاری این آبشار با صدای دلنشین شرشر آب و آواز پرندگان بسیار آرامش‌بخش است. ماهی‌های قزل آلای زیادی در این آبشار هستند که شما می‌توانید آن‌ها را صید کنید و علاوه بر ماهیگیری یک غذای خوشمزه هم برای خودتان کباب کنید و در طبیعت سرسبز اطراف آبشار کانیس‌پی نوش جان کنید.

آدرس: استان وان، ۷۵ کيلومتری شهر وان

جاهای دیدنی وان

جاهای دیدنی وان ترکیه در زمستان


شهر وان ترکیه در فصل زمستان هم به اندازه فصل‌های دیگر سال زیبایی بی‌نظیری دارد. بسیاری از گردشگران برای خرید و استفاده از تخفیفات زمستانی، در فصل زمستان به شهر وان ترکیه سفر می‌کنند. شما هم اگر برف بازی و اسکی دوست دارید با ما همراه باشید تا چند مورد از جاهای دیدنی وان ترکیه در زمستان را معرفی کنیم:

 • پیست اسکی آبالی کایاک مرکزی وان
 • آبشار مرادیه وان
 • جزیره آختامار

پیست اسکی آبالی کایاک مرکزی وان


شهر وان یکی از شهرهای کوهستانی ترکیه است به همین علت در فصل زمستان اکثر روزها شاهد بارش برف هستیم. گردشگرانی که به اسکی و ورزش‌های زمستانی علاقه دارند با تور وان خودشان را به شهر وان می‌رسانند تا در پیست اسکی آبالی کایاک اسکی بازی کنند و اوقات خوشی را برای خودشان رقم بزنند.

جاهای دیدنی وان در زمستان
آبشار مرادیه


یکی دیگر از جاهای دیدنی وان در زمستان آبشار مرادیه است که در این فصل سرد بسیار دیدنی می‌شود. نام این آبشار برگرفته از سلطان مراد چهارم عثمانی است. آبشار مرادیه ۱۸ متر ارتفاع دارد و با سرد شدن هوا شروع به یخ زدن می‌کند و منظره‌ی شگفت انگیزی به‌‌وجود می‌آورد که گردشگران از تماشای آن بسیار لذت می‌برند. در کنار این آبشار یک پل معلق نیز وجود دارد که گردشگران برای رسیدن به آبشار مرادیه باید از آن عبور کنند. در اطراف این آبشار کلبه‌های چوبی وجود دارد که رستوران و کافی شاپ هستند و گردشگران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

آدرس: استان وان، ۸۸ کيلومتری شمال شهر مرادیه


جزیره آختامار


یکی از جزایر بزرگ در کنار دریاچه وان ترکیه جزیره آختامار (آکدامار) است که یکی از بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه معرفی می‌شود. نام این جزیره از یک افسانه عاشقانه گرفته شده است. در این افسانه مردی به نام تامار عاشق دختری از اهالی این جزیره می‌شود و هر شب به دیدنش با قایق به این جزیره می‌آید که یک شب قایق آن مرد در طوفان غرق می‌شود و دختر جوان فریاد می‌کشد «آخ تامار» غرق شد! به این ترتیب از آن پس جزیره به نام آختامار شناخته می‌شود‌. کلیسای ارمنی صلیب مقدس یکی از جاذبه‌های تاریخی وان ترکیه در جزیره آختامار قرار دارد که گردشگران بسیاری برای بازدید از این مکان به جزیره آختامار می‌آیند. جزیره آختامار در فصل زمستان بسیار زیبا و هوای آن در عین سرمای شدید بسیار دلنشین است و مناظر اطراف با بارش برف زمستانی مانند عروس سفید پوش و چشم‌نواز می‌شوند. در این فصل جزیره آختامار مکان مناسبی برای عکاسی است.

آدرس: غرب شهر وان، جنوب دریاچه وان، شهر گواش


بهترین جاهای دیدنی وان

کلام آخر


در این مقاله جاهای دیدنی وان را معرفی کردیم ولی از آنجایی که این جاهای زیبا بسیار زیاد هستند و معرفی همه‌ی آن‌ها در توان ما نمی‌گنجد؛ پیشنهاد می‌دهیم برای‌ يکبار هم شده به این شهر رویایی سفر کنید و از دیدنی‌های آن از نزدیک لذت ببرید.


سوالات متداول در مورد جاذبه‌های گردشگری وان

بله، برای اینکه زمستان گردشگران کمتری به ترکیه می‌آیند.
قلعه خوشاپ، قلعه وان، قلعه چاووش تپه