قطار گردشگری

امتیاز دهید:
14 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.4 از 5 قطار گردشگری - قاصدک 24

قطار گردشگری در حقیقت استفاده از قطار و مزایای سفر با آن برای هدفی غیر از حمل بار و مسافر است. آنچه در قطار گردشگری و یا گردشگری با قطار اهمیت دارد، نفس سفر و گردش است. لذا آنچه در این میان اهمیت خود را از دست می دهد، سرعت و زمان است.گفته می شود که هدف از راه اندازی قطار گردشگری، علاوه بر کسب درآمد و مسایل اقتصادی، شناساندن راه آهن به مردم و نیز کمک به توسعه گردشگری است.
بسته به اینکه برای چه هدفی قطار را انتخاب کرده اید و عازم کجا هستید، نوع قطار نیز متفاوت خواهد بود. مثلا ممکن است، عازم سفری نیم ساعته باشید. در این صورت، تماشای مناظر به صورت ایستاده هم، برایتان جالب خواهد بود. برخی از سفرها نیز، قطارهایی با کوپه های بزرگ دونفره با سرویس و حمام اختصاصی می طلبد، چون ممکن است روزها در سفر باشید.

مسیر قطارهای گردشگری


انتخاب مسیر در قطارهای گردشگری، مسئله مهمی است. از این رو معمولاً مسیرهایی انتخاب می شود که دارای بیشترین جاذبه های گردشگری است. در عین حال به لحاظ توقف های زیاد قطار توریستی، معمولاً از مسیرهای کم استفاده و دارای ظرفیت خالی زیاد استفاده می شود. برخی از قطارهای گردشگری تنها در فصول خاصی از سال اقدام به برگزاری گشت می نمایند. این امر ممکن است به لحاظ فصلی بودن جاذبه های گردشگری مسیر(قطار گردشگری کوههای سوییس) یا به دلیل فصلی بودن جذب توریست در آن کشور باشد.

کمک قطارها به گردشگری


قطارهای گردشگری خود را از قطارهای معمولی متمایز می دانند. زیرا مسافران دیگر به قطار تنها به چشم وسیله ای برای حمل و نقل نگاه نمی کنند. با این توصیف، می توان استفاده های توریستی از قطار را به چند دسته تقسیم کرد:

• قطارهای تاریخی و موزه ای: هیجان انگیز خواهد بود که با قطارهایی سفر کنید که متعلق به دوره دیگری بوده اند. با این کار، با یک تیر دو نشان زده اید. هم وسیله نقلیه خود را انتخاب کرده اید و هم از یک موزه متحرک دیدن کرده اید. مثلا قطارهای بخار سال های 1920 دیگر قادر به سفر روی بیشتر خط آهن های جدید نیستند. باید بدانید که سفر با این قطارها معمولا کوتاه است و بیشتر کاربرد آنها مربوط به موزه ها یا میراث فرهنگی یک منطقه است. در خیلی از موارد، این قطارها آخرین نسل از لوکوموتیو های بخار در حال کار در کشورهای خود هستند. برای مثال می توان به قطار " Venice Simplon Orient Express"" اشاره کرد که در طول سال فقط یک بار و آن هم از پاریس به استانبول سفر می کند.

• قطارهای مجلل و تفریحی: قطارهای کمی هستند که برای این مقاصد مورد استفاده قرار می گیرند. این قطارهای بسیار گران، آهسته حرکت می کنند و معمولا به جاهایی سفر می کنند که خیلی دور افتاده اند. مانند سفرهایی که یک قرن پیش، شاهان و نخست وزیران انجام می دادند، سفری که با هواپیما به مراتب ارزان تر تمام می شود. قطارهای مجلل اغلب برای مقاصد توریستی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال می توان به قطار " راکی مانتینر" در کانادا و " مهاراجه اکسپرس" در هند اشاره کرد.

• قطارهای غذاخوری: اگر می خواهید غذای خود را در جایی غیر از رستوران میل کنید، سوار قطار شوید! این سفرها کوتاه و در حد یک یا چندین ساعت است. قطار هم با سرعت نسبتا کم و روی خط های کمتر مورد استفاده، حرکت می کند. تجربه یک شام لذت بخش در واگن های غذاخوری بخش اعظم این سفرها را تشکیل می دهد. جالب است بدانید که قطارهای غذاخوری در سال های اخیر به ویژه در آمریکا خیلی مرسوم شده اند، به طوری که بیش از80 قطار در آمریکای شمالی وجود دارد. برای مثال خط آهن" سیرا" در "اوکدال" کالیفرنیا قطارهایی مخصوص غذاخوری و نوشیدنی های متنوع در اختیار مسافران قرار می دهد. این قطارها علاوه بر سرو غذا و نوشیدنی برای مسافران، جنبه های تاریخی و سرگرمی هم دارند. برای نمونه می توان به قطارهایی مانند"قطار هالووین" یا "قطار زامبی" اشاره کرد که به صورت فصلی مسافران را جابجا می کند.

قطار گردشگری
• راه آهن پارک ها در واقع، راه آهن های دیدنی و جذابی هستند که مورد بازدید گردشگران قرار می گیرند. محدوده ای که برای بازدید معین شده نیز گاهی کوچک و گاهی وسیع است. اگر کوچک باشد، قطار فقط در همان محدوده دور می زند. اما در صورت بزرگ بودن، ممکن است قطار از آن محدوده هم فراتر رود. ایستگاه قطار" درسدن" در آلمان و ایستگاه سوادکوه در ایران.

• تور قطار: قطارهایی هستند که برای یک رخداد خاص مورد استفاده قرار می گیرند، مانند یک رخداد ورزشی مهم یا حتی قطارهایی که به سفرهای مشتریان مهم یک شرکت خاص تعلق دارند.

معروف ترین قطارهای گردشگری دنیا


Palace on wheels: هند، قلب شگفتی های آسیاست. یکی از کشورهایی که بیشترین تعداد قطارهای گردشگری را در دنیا دارد. یکی از نامدارترین این قطارها، Palace on wheels است. "قصری روی چرخ ها" یک قطار مجلل توریستی در این کشور است که واگن های آن متعلق به اشخاص مختلفی است؛ از شاهزاده ایالت"راجپوتانا" و"گجرات" گرفته تا والی «حیدرآباد» و نایب السلطنه انگلستان در هند. بد نیست بدانید که این واگن ها همگی تا ۲۵ سال پس از استقلال هند، در مکان های جداگانه نگهداری می شده اند و جزو اموال بازماندگان مالکینشان به حساب می آمدند. اما در سال های 1981 و 1982 میلادی، اداره گردشگری ایالت راجستان این قطارها را از تملک مالکین قبلی آنها خارج و با تعمیر آنها یک قطار توریستی راه اندازی نمود. "قصری روی چرخ" کار خود را از اکتبر ۱۹۸۲ با چهارده واگن شروع کرد.

قطار گردشگری-قطار هندی
قصر متحرک هندی که در لیست ده قطار مجلل دنیا قرار گرفته، طی سال های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۵ مورد بازسازی قرار گرفته است. سیستم تهویه مطبوع و وسایل مخابراتی پیشرفته امکاناتی بوده که بعدها به این قطار اضافه شده است. بوفه، آبدارخانه، کتابخانه، و دو رستوران مجزا نیز بخش های دیگری از این ناوگان می باشند. علاوه بر آن، قطار از چهارده واگن با ارتباط داخلی تشکیل شده و هریک از واگن ها هم شامل چهار کوپه دو نفره با توالت و حمام اختصاصی می باشند. نکته جالب این است که هر یک از این واگن ها به نام یکی از حاکم نشین های هندوستان نامیده می شوند. تزئینات هر واگن هم، منطبق بر آداب و سنن همان حاکم نشین تدارک دیده شده اند.

Royal Canadian Pacific لوکوموتیوهای این قطار در سال۱۹۵۱ توسط شرکت جنرال موتورز ساخته شدند. اما ساخت واگن های آن به سال ۱۹۲۶ در کانادا برمی گردد. نکته جالب در مورد این واگن ها، وزن زیاد آنهاست که با وجود داشتن اندازه های طبیعی، هریک حدود ۹۰ تن وزن دارند. به نظر می رسد که دلیل اصلی آن هم نوع تزئینات داخلی آنها باشد. به اضافه اینکه این واگن ها طی سال ها بارها مورد بازسازی قرار گرفته اند.

بخش عمده ای از مسیری که رویال آن را می پیماید، در سالهای پایانی قرن نوزدهم ساخته شده است. گشتن با رویال در مسیری به طول ۱۰۵0 کیلومتر اتفاق می افتد. سفری که به مدت ۶ روز و پنج شب به طول می انجامد و از نقاط جذاب زیادی می گذرد. نقاطی چون رودخانه ها، پارک های حیات وحش، کوه ها و گردنه های پیچ در پیچ راکی. اما بدون شک، مهیج ترین بخش این سفر، پرت شدن طبیعی بوفالوها در هنگام کوچ سالانه از پرتگاه مکلود است. بد نیست بدانید که رویال میزبان شخصیت های مهم تاریخ هم بوده است، شخصیت هایی چون ملکه الیزابت، لرد ادینبرو، وینستون چرچیل و خانوادهاش و نیز مکنزی کینگ.

قطار گردشگری-قطار رویال

ایستگاه قطار گردشگری در ایران


راه اندازی قطار گردشگری در ایران، حاصل روی هم گذاشتن ایده ها و ابزارهای دو شرکت رجا و پارسیاد می باشد. رجا به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های حمل و نقل ریلی در ایران، قطار ریل باس ارم خود را برای گردش در اختیار مسافران قرار داده است.

اولین تور قطار گردشگری رجا در خرداد 96 و با حرکت به سمت شمال کشور کلید خورد. مسافران در ایستگاه تهران سوار قطار شده و بعد از صرف صبحانه در قطار، به جلگه های حاصلخیز ورامین می رسند. اما این جلگه ها تنها جذابیت های این سفر هیجان انگیز نیستند. با عبور از گرمسار و حبله رود، قطار در اولین ایستگاه خود می ایستد. ایستگاهی با ویژگی های منحصر به فرد خود که از اولین ایستگاه های راه آهن در ایران به شمار می رود. در ادامه مسیر، مسافران قطار گردشگری با تماشای مناظر دیدنی کبوتر دره، سیمین دشت و زرین دشت، قدم به دره شوراب می گذارند. دره ای که جلوه ای از آشتی صنعت و طبیعت را به نمایش گذاشته است. قطار تا پیش از بازگشت به تهران در ایستگاه سوادکوه هم توقف می کند.
بد نیست بدانید که قطار گردشگری شمال، هر پنج شنبه مسافران علاقه مند خود را به این سفر یک روزه مهیج می برد. اگر علاقه مند به تجربه اولین سفر خود با قطار گردشگری باشید، می توانید کفش مناسب پیاده روی، کوله سبک، کلاه و عینک آفتابی و وسایل ضروری خود را بردارید و ساعت 6 و نیم صبح در ایستگاه راه آهن تهران منتظر باشید.

علاوه بر قطار تهران- شمال، دومین قطار گردشگری با طی مسیر تهران-بادرود، 163 مسافر خود را در ایستگاه بادرود شهرستان نظنز، پیاده کرده است. در شانزدهم آذر امسال، مسافران این قطار مورد استقبال ویژه مردم نطنز قرار گرفتند و پس از پذیرایی ویژه با موسیقی محلی این شهر، از مکان های دیدنی چون روستاهای تاریخی ابیانه، آتشکده هارپارک، مسجد حاجتگاه، کاروانسرای ابوزید آباد بازدید کردند. قطار گردشگری تهران-بادرود نیز هر پنجشنبه از ایستگاه راه آهن تهران، میزبان مسافران است.

قطار گردشگری

قطار گردشگری زیرپای گردشگران خارجی


اولین تجربه سفر قطار گردشگری برای گردشگران خارجی یک ماه پیش اتفاق افتاد. تور گردشگری "قلب ایران" گردشگرانی از انگلیس، آمریکا، روسیه، آلمان، استرالیا، فیلیپین و نروژ را سوار بر قطار خود داشت. قطاری که مهمان شهرهای تهران، مشهد،کرمان، یزد، اصفهان، شیراز، سعادت شهر، کاشان، اراک، شوشتر، شوش، ورسک و پل سفید بود.

در پایان یادآور می‌شویم که قابلیت رزرو هتل کیش و سایر مناطق ایران به صورت آنلاین هم اکنون در سایت قاصدک 24 مهیاست. همچنین مسافران می‌توانند جهت خرید بلیط اتوبوس، قطار و بلیط ارزان هواپیما به سایت این آژانس مسافرتی مراجعه کنند. ناگفته نماند امکان خرید انواع تورهای مسافرتی اعم از تور هند، تور بالی، تور فیلیپین، همچنین تور روسیه، تور استانبول و ... در قاصدک24 وجود دارد. شما همچنین می‌توانید از بیمه مسافرتی قاصدک24 استفاده نمایید و سفرهای خارجی یا داخلی خود را بیمه کنید.