جاذبه های گردشگری تبریز-بخش دوم- قاصدک 24

امتیاز دهید:
2 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 جاذبه های گردشگری تبریز-بخش دوم- قاصدک 24


تبریز شهر اولین های ایران، شهر رودخانه تلخه رود و رشته کوه های سهند، در غرب ایران قد علم کرده و عنوان بزرگ ترین قطب اقتصادی منطقه شمال غرب ایران را از رقبایش ربوده است. با تاریخی طولانی که به دوره ساسانیان بر می گردد، تبریز در دل خود مکان های بیشماری را جای داده است. بیش از ده ها مسجد، موزه، خانه تاریخی و پارک همواره این شهر را به مقصدی عالی برای گردشگران داخلی و خارجی مبدل کرده است.

در بخش اول از آشنایی با جاذبه های دیدنی تبریز، شما را با چند موزه، مسجد و خانه تاریخی آشنا کردیم. در این بخش، چند بوستان و مکان تاریخی دیگر را به شما معرفی می کنیم. اگر قصد دارید نوروز را در این شهر خنک بگذرانید، قاصدک 24 همچنین می تواند در تهیه بلیط قطار و یا بلیط هواپیما به شما کمک کند.

 

پارک های تبریز

 

 

پارک ائل گلی


ائل گلی، گردشگاه مشهور تبریز که یادگار دوران آق قویونلوها است، در جنوب شرقی تبریز واقع شده است. گردشگاه ائل گلی یا شاه گلی که تا دوره صفویان بزرگ ترین منلع ذخیره آب برای آبیاری باغ های اطراف تبریز به شمار می آمده، در دوره های مختلف تاریخی توسعه پیدا کرده است. مهم ترین اتفاق تاریخ آن نیز واگذاری اش به شهرداری تبریز بوده تا در قالب یک گردشگاه عمومی در آید.

شاه گلی از بخش های مختلفی تشکیل شده است. دریاچه ای به عمق 12 متر که در محوطه آن قایقرانی انجام می شود. آب این دریاچه نیز از یکی از شعبه های رودخانه لیقوان تأمین می شود. علاوه بر آن، عمارتی نیز در مرکز این دریاچه قرار دارد که به کاخ شاه گلی شهرت دارد. البته این عمارت کلاه فرنگی هشت ضلعی قدیمی پیشتر ساختمان خشتی فرسوده ای بوده که امروزه به شکل یک تالار پذیرایی مورد استفاده قرار می گیرد.

جاذبه های گردشگری تبریز-پارک ائل گلی تبریز

 

پارک گلستان


در غرب شهر تبریز و در میانه خیابان های منجم و ملل متحد، پارکی قرار گرفته که قدیمی ترین بوستان داخلی شهر به شمار می رود. باغ گلستان که به آن باغ فجر هم گفته می شود، قدمتی 88 ساله دارد و وسعت آن نیز 52 هزار متر مربع است. نکته جالبی که باید در مورد این پارک بدانید این است که گلستان از ویرانه های یک گورستان قدیمی به نام گجیل سر بر آورده است. از آنجایی که این باغ نخستین گردشگاه عمومی تبریز به شمار می رفته، استقبال از آن به ویژه به خاطر داشتن آبنماها و فواره های زیبا و وسایل تفریح و بازی کودکان بسیار خوب بوده است. اگرچه گلستان نیز در طول سال ها مورد بی مهری واقع شد و بسیاری از امکانات آن تخریب شدند. امروز از گلستان تنها یادمانی از شمس تبریزی در میان پارک خودنمایی می کند.

جاذبه های گردشگری تبریز-پارک گلستان تبریز

 

پارک مینیاتور تبریز


اگر می خواهید گلچینی از مهم ترین جاذبه های گردشگری تبریز را در یک جا و در ابعاد کوچک ببینید، پارک مینیاتور تبریز را به شما پیشنهاد می کنیم. این پارک که در خیابان گلکار تبریز واقع شده، در حقیقت نخستین پارک پارک موضوعی این شهر به شمار می رود. بناهایی چون ساختمان شهرداری، مقبره الشعرا، ائل گلی، بنای خلعت پوشان، ارگ تبریز، برج یانقین و کلیسای مریم مقدس جاذبه های گردشگری هستند که در اندازه های کوچک تر و به شکل مینیاتوری در این پارک ساخته شده اند.

جاذبه های گردشگری تبریز-پارک مینیاتور تبریز

 

پارک خاقانی


پارک خاقانی در مجاورت موزه آذربایجان و مسجد کبود واقع شده و یکی از بوستان های سنتی شهر به حساب می آید. پارک خاقانی با پارک گلستان اشتراکاتی دارد و آن هم برآمدن از دل ویرانه های یک گورستان است.

بد نیست بدانید که پارک خاقانی چگونه از گورستان به پارک و تفرجگاه تبدیل شده است. در حدود دو قرن پیش، در محوطه غربی و جنوبی مسجد کبود، باغی وجود داشت که فقها، صوفیان و زاهدان عصر از آن برای عبادت استفاده می کردند. زلزله ای که در سال 1193 قمری رخ داد، عمارت های اطراف و نیز مسجد کبود را به ویرانه ای بدل کرد. به طوری که تعدای از کشته شدگان در این محوطه به خاک سپرده شدند. سال ها بعد و در سال 1308 بود که شهردار وقت تبریز ، محمد علی خان تربیت، تصمیم به بیرون آوردن باغ و تفرجگاه از دل این ویرانه ها شد. البته مردم تبریز تا مدت ها این پارک را به خاطر دفن مردگان در آن، باغ استخوان می نامیدند. مجسمه خاقانی شاعر معروف نیز در سال 80 در محوطه این پارک نصب شد.

جاذبه های گردشگری تبریز-پارک خاقانی تبریز

 

مقبره ها و آرامگاه های تبریز

 
 

مقبره الشعرا


مقبره الشعرا همانطور که از نام آن بر می آید، محل دفن شاعران بزرگ این سرزمین است. مقبره ای که به دلیل واقع شدن در محله سرخاب، زمانی به آن گورستان سرخاب نیز گفته می شده است. امروزه این آرامگاه در حوالی تکیه حیدر، تقاطع خیابان های ثقه الاسلام و عارف و ضلع شرقی بقعه سید حمزه و مقبره قائم مقام و ملاباشی قرار گرفته است. اما تاریخ بنای این مقبره چندان روشن نیست. اگرچه آنچه واضح است، این است که این بنا نیز از زلزله ویرانگری که بیش از دو قرن پیش تبریز را با خاک یکسان کرد، در امان نمانده است. در سال 1350 بنای یادبودی برای مقبره الشعرا طراحی و ساخته شد تا این اثر از خاطره ها محو نشود.

بد نیست بدانید که این آرامگاه، مدفن شاعران، عارفان و نامدارانی از ایران و حتی کشورهای منطقه در طول 800 سال است. افرادی چون اسدی طوسی، خاقانی شروانی، قطران تبریزی، انوری ابیوردی، لسانی شیرازی، ظهیر فاریابی، همام تبریزی و معاصرانی مانند استاد شهریار، شیخ محمد خیابانی، ثقه الاسلام تبریزی، استاد علی حریرچی، استاد جواد آذر و دکتر مهدی روشن ضمیر در این گورستان آرمیده اند.

جاذبه های گردشگری تبریز-مقبره الشعرا

 

ارگ تبریز


ارگ تبریز یا همان ارگ علیشاه در واقع بنایی بازمانده از ایوان جنوبی ارگ علیشاه(وزیر دوره ایلخانی) است که در سده هشتم هجری ساخته شد. مطابق اسناد تاریخی به نظر می رسد که این بنا در ابتدا قرار بوده یک مسجد باشد. اما بعدها به دلایل نامعلوم و بعد از مرگ علیشاه، یک قلعه نظامی به جای آن بنا شد. از آنجا که در آن سال ها درگیر جنگ هایی با روسیه و انگلیس بود، این قلعه نظامی توسعه پیدا کرده و بخش هایی چون سربازخانه، کارخانه ریخته گری، ستاد فرماندهی و عمارت کلاه فرنگی نیز به آن افزوده شد. هر چند تخریب های گاه و بیگاه این مجموعه را نیز مصون نداشته و اروزه تنها دیواره جنوبی از این عمارت به جا مانده است. آنچه در زیر می بینید، شکل امروزی ارگ علیشاه یا تبریز است.

جاذبه های گردشگری تبریز-ارگ تبریز

 

برج (میدان) ساعت


برج ساعت همان کاخ یا ساختمان شهرداری تبریز است که در مقابل میدان ساعت واقع شده است. تاریخ ساخت این بنا به سال 1314 بر می گردد. زمانی که حاج ارفع الملک، شهردار وقت تبریز در محله نوبر این شهر با کمک گرفتن از مهندسان آلمانی و به سبک بناهای این کشور، کاخ را بنیان نهاد. این بنا پس از جنگ جهانی دوم توسط فرقه دموکرات آذربایجان و جعفر پیشه وری معروف، به عنوان مرکز حکمرانی مورد استفاده قرار گرفت. حتی پس از سرنگونی فرقه نیز این ساختمان به عنوان مرکز شهرداری استفاده می شده، کاربردی که تا به امروز نیز حفظ شده است. قرار دادن زیرزمین این ساختمان به عنوان موزه نیز در سال 1386 اتفاق افتاد. گفتنی است که بسیاری از جشن ها و مراسم ملی در این مکان برگزار می شود.

جاذبه های گردشگری تبریز-برج ساعت تبریز

 

رَبع رشیدی


در حدود 700 سال پیش و در زمان حکمرانی غازان خان ایلخانی، بنایی تأسیس شد که در حقیقت جزو نخستین دانشگاه های ایران به شمار می رود. این دانشگاه با چهار دانشکده که به همت خواجه رشید الدین فضل الله همدانی، وزیر مدبر غازان خان، تأسیس شد، به ربع رشیدی شهره شد. دلیل آن نیز وجود چهار دانشکده ای بود که در چهار طرف آن قرار داشت. توسعه این بنا و اضافه شدن ساختمان هایی چون مسجد، مدرسه، بیمارستان، کتابخانه، مدارس عالی، دارالایتام، مهمانسرا و حتی کارگاه های صنعتی این مرکز را به هیبت شهری درآورده بود.

جاذبه های گردشگری تبریز-ربع رشیدی
نکته جالب در مورد ربع رشیدی این است که دامنه فعالیت های آن تنها محدود به مرزهای ایران نبوده است. مطابق اسناد و کتب تاریخی نزدیک به 50 پزشک و چندین جراح از هند، مصر، چین و شام در آنجا مشغول به کار بوده اند.

مطالب مرتبط:


جاذبه های گردشگری تبریز(بخش اول)

ارزان ترین هتل های ایران(تبریز و ارومیه)