هر آنچه درباره استانبول باید بدانید!

شهر استانبول به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص به دلیل وجود دریای مرمره در جنوب و دریای سیاه در شمال خود، توسط تنگه بسفر که به عنوان باریک‌ترین تنگه جهان نیز از آن یاد می‌شود؛ دو قاره اروپا و آسیا را از هم جدا می‌کند. استانبول به عنوان یک بندر دریایی که هم نزدیک‌ترین شهر آسیایی به اروپا و هم نزدیک‌ترین شهر اروپایی به آسیا است؛ یکی از بهترین شهرهای جهان محسوب می‌شود که به عنوان پلی بین اروپا و آسیا عمل می‌کند. جمعیت این شهر در سال 2015 حدود 15 میلیون نفر گزارش شده است. این کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال 2010 نیز انتخاب شد. همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان در سال 2010 انتخاب شد. در این مطلب از قاصدک 24 قصد داریم به تاریخچه استانبول ، امنیت استانبول، آب و هوا، سواحل زیبا، فرودگاه‌ها، فستیوال‌های معروف و معرفی بهترین هتل‌های استانبول بپردازیم.

برای خرید بلیط هواپیما کلیک کنید
 
 تاریخچه استانبولتاریخچه استانبول

 
شهر قدیمی استانبول، قسطنطنیه سابق، بزرگ‌ترین شهر و بندر اصلی ترکیه، بر روی یک شبه جزیره مثلثی شکل، بین اروپا وآسیا قرار دارد. این شهر پایتخت هر دو امپراتوری بیزانس و امپراتوری عثمانی بوده است. اواسط دهه 400 پس از میلاد، زمان تحولات عظیم در امپراتوری بود. بربرها امپراتور روم غربی را فتح کردند؛ در حالی که شرق، که امپراتوری بیزانس نیز نامیده می‌شود، قسطنطنیه را به عنوان پایتخت خود نگه داشت. در زمان سلطنت ژوستینیانوس اول، شورش‌های دولتی شهر را ویران کرد. سرانجام پس از بازسازی شهر، سازه‌های برجسته‌ای مانند «مسجد ایاصوفیه» به عنوان یادبودهایی از بلندی‌های فرهنگ بیزانس به شمار می‌رود.

 

امنیت استانبول

امنیت استانبول

 
 همانطور ک می‌دانید بخش عمده‌ای از درآمد کشور ترکیه از گردشگری و صنعت توریست است و همین موضوع باعث شده است که این کشور شرایط خوبی را از لحاظ امکانات و امنیت برای گردشگران فراهم کند. برقراری امنیت در شهرهای توریستی یکی از مهم‌ترین چالش‌های هر کشوری است که ترکیه نیز توانسته در این مورد موفقیت نسبی داشته باشد. البته با وجود حوادث تروریستی که در چند سال اخیر کمی گردشگران را نگران کرده بود؛ اما تاثیر بلند مدت در میزان گردشگران این شهر نداشته است. به طور کلی استانبول برای بازدید خانواده‌ها بسیار امن است و در بیشتر موارد، کلاهبرداران در استانبول افرادی که تنها هستند را هدف می‌گیرند. اگر قصد سفر تک نفره به استانبول را دارید، پیشنهاد می‌کنم کمی زبان ترکی یاد بگیرید، با این کار نشان خواهید داد که مدتی در استانبول بوده‌اید و هدف خوبی برای کلاهبرداری نیستید. همچنین سعی کنید با افراد تنها ارتباط صمیمی برقرار نکنید و تنها با مسافرانی  که تنها هستند آشنا شوید. مسافران زن در استانبول محدودیتی از لحاظ پوشش نخواهند داشت و می‌توانند با هر لباسی که راحت هستند؛ در سطح شهر تردد کنند. ولی اگر قصد بازدید از مساجد ترکیه را داشته باشند؛ باید کمی محافظه کارانه لباس بپوشند.


بیشتر بخوانید: مساجد استانبول؛ معرفی ۱۴ مسجد زیبا با معماری منحصر به فرد


 آب و هوای استانبول


آب و هوای استانبول در طول سال چگونه است؟


با توجه به این که استانبول یکی از وسیع‌ترین شهرهای ترکیه محسوب می‌شود؛ آب و هوای استانبول علاوه بر این که در فصول مختلف به شدت متغیر است؛ حتی در مناطق مختلف نیز آب و هوای متفاوتی دارد. اگر قصد سفر به استانبول را دارید؛ بهتر است در ابتدا کمی با آب و هوای این شهر آشنا شوید تا بهترین زمان سفر به استانبول را برای گشت وگذار در این شهر شگفت انگیز انتخاب کنید. استانبول در مناطقی که تحت تاثیر مناطق مدیترانه‌ای قرار دارد؛ دارای تابستان‌های خشک و زمستان‌های بارانی است. در مناطق شمالی شهر که درمجاورت دریای سیاه قرار دارد؛ اغلب روزهای سال شاهد آب و هوای بارانی و در نواحی غربی استانبول که تحت تاثیر «بالکان» استانبول قرار دارد؛ آب و هوای نسبتا سردی را دارا است؛ ولی در شرق استانبول شاهد زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های بسیار گرم ( آب و هوای قاره ای ) هستیم.


آب و هوای استانبول در فصول مختلف سال

با توجه به این که آب و هوای استانبول در فصل‌های مختلف هم بسیار ازهم متفاوت است، برای تجربه یک سفر راحت و سبک و بدون دغدغه‌ حمل بار و پوشاک گرم برای فصول سرد استانبول، با مقایسه آب و هوای استانبول در فصل های  بهار،  تابستان، پاییز و زمستان، می‌توانید شناخت بیشتری برای بهترین فصل سفر به استانبول داشته باشید و سفر راحت تری را تجربه کنید.
 
آب و هوای استانبول در بهار


آب و هوای استانبول در بهار

در مقایسه با مناطق مدیترانه‌ای بهاراستانبول بسیار خنک و در عین حال آفتابی و غرق در فضای سبز و گلخانه‌هایی با لاله‌های شکوفه‌دار است. اوایل بهار، شاهد روزهایی نسبتا بارانی در استانبول خواهید بود. ولی در اواسط بهار بارش‌ها کمتر می‌شود و هوا رو به  گرمی می‌رود. میانگین دما در اولین ماه بهار (آوریل) در استانبول، 12 درجه سانتی‌گراد است؛ اما همچنان ممکن است با تغییرات ناگهانی هوا، آب و هوای سردی را داشته باشد و دما تا 8 درجه سانتی‌گراد نیز کاهش پیدا کند. در صورتی  که در خرداد ماه میانگین دما به 23 درجه سانتی گراد می‌رسد. پس اگر در ماه فروردین و در ایام تعطیلات نوروز قصد سفر به استانبول را دارید، پیشنهاد می‌کنم حتما یک لباس گرم سبک همراه خود داشته باشید. دمای دریا نیز برای شنا در خردادماه (ژوئن) کمی گرم تر می‌شود و به میانگین 21 د رجه می‌رسد.

 آب و هوای استانبول در تابستانآب و هوای استانبول در تابستان

در حالی که آب و هوای استانبول از اواسط خرداد ماه (ژوئن) رو به گرمی می‌رود و میانگین دما به  23 درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ اما این افزایش دما در ماه‌های تیر و مرداد به اوج خود می‌رسد. میانگین دما در ماه‌های جولای و آگوست (تیر و مرداد) در استانبول، 26 درجه سانتی‌گراد است که این عدد در روزهای خیلی گرم به 30 درجه نیز می‌رسد و حدودا 10 ساعت از کل روز هوا آفتابی است. علی رغم افزایش رطوبت هوا در تابستان‌های استانبول، بارش باران تقریبا نادر است و تیرماه، خشک‌ترین ماه تابستان است. ولی در اواخر شهریور ماه هوا کمی خنک تر می‌شود و به 17 درجه نیز می‌رسد. دمای دریا که در بهار برای شنا هنوز کمی سرد است در تابستان میانگین 23 درجه می‌شود و برای شنا مناسب است.
 

آب و هوای استانبول در پاییز

دمای هوای استانبول در اوایل پاییز و تا اواسط آبان ماه هنوز کمی گرم است و اغلب اوقات شاهد روزهای آفتابی خواهید بود. اما با گذشت هفته‌ها، سویه‌های آب وهوایی از منشا اقیانوس اطلس به تدریج بیشتر می‌شوند؛ بطوری که که میانگین 7 روز بارانی در مهرماه، 9 روز بارانی در آبان ماه و 12 روز بارانی در آذر ماه وجود دارد ومیانگین هوای استانبول در آبان ماه 14 درجه است که هوای خوبی برای مسافرت و گشت و گذار در استانبول است؛ ولی به مرور زمان و در روزهای آغازی آذر ماه هوا بسیار سرد و زمستانی می‌شود، از این رو آخرین فصل پاییز را برای سفر به استانبول پیشنهاد نمی‌کنیم. در عوض قیمت بلیط‌ها و تورهای استانبول در فصل‌های سردتر بسیار ارزان تر از سایر فصول سال است.
 

 آب و هوای استانبول در زمستانآب و هوای استانبول در زمستان

استانبول دارای زمستان‌های بسیار سردی است؛ به طوری که از آذر ماه تا اواسط اسفند ماه، میانگین دمای هوا در بین 3 تا 9 درجه سانتی‌گراد است. بارش باران و برف و یخبندان و همچنین وزش بادهای سرد و ملایم از ویژگی‌های هوای استانبول در زمستان به شمار می‌رود. با این که در این فصل گردشگران کمی در استانبول دیده می‌شوند، جاذبه‌های اصلی شهر همچنان باز هستند و غذاهای محلی در تمام طول سال در دسترس است. تورهای آموزنده و بازدید از آثار تاریخی استانبول برای این فصل سال مناسب‌تر است .


بهترین فصل سفر به استانبول کدام است؟


در حالت کلی بهترین فصل سال برای سفر تفریحی به استانبول فصل‌های بهار و پاییز، به خصوص در ماه‌های اردیبهشت و خرداد و شهریور است. نیمه اول شهریور ماه به دلیل هوای بسیار معتدل و دلپذیری که دارد  بسیارمناسب است؛ در این روزها علاوه بر اینکه برخی مواقع باران نم نم می‌بارد؛ هوای دریا نیز هنوز کمی گرم است. با توجه به این که در بهار و پاییز هوا خنک و معتدل است؛ تورهای گردشگری زیادی خدمات تور استانبول را به گردشگران ارائه می‌دهند. اگر شما هم قصد سفر به استانبول را دارید پیشنهاد میکنم مطلب «کامل‌ترین راهنمای سفر به استانبول» از قاصدک24 را مطالعه کنید.

سواحل استانبول

سواحل استانبول

بندر استانبول که به وسیله دریای سیاه، دریای مرمره و تنگه بسفر احاطه شده است، دارای مجموعه‌ای از سواحل زیبا با امکانات فراوان است که در طول سال پذیرای گردشگران عازم استانبول است. در این سواحل می‌توانید زیر نور خورشید آفتاب بگیرید؛ در سواحل گرم و شنی غوطه‌ور شوید و یا در اطراف دریا قدم بزنید و از وزش نسیم ملایمی که ازسوی دریا به سمت شما می‌وزد لذت ببرید. در صورتی که فصل تابستان را برای سفر به استانبول انتخاب کرده‌اید؛ می‌توانید در سواحل استانبول به شنا و ورزش‌های تابستانی بپردازید. اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، برای آشنایی با بهترین سواحل استانبول می‌توانید «معروف ترین و بهترین سواحل استانبول» را مطالعه کنید.

 فستیوال‌ها و جشنواره‌های استانبولجشنواره ها و فستیوال های استانبول

 

استانبول در هر ماه و فصلی جذابیت‌های خاص خود را دارد که از میان جاذبه‌های متنوعی که در استانبول وجود دارد؛ می‌توان به فستیوال‌ها و جشن‌هایی که در طول سال برگزار می‌شود اشاره کرد. از بهترین فستیوال‌ها و جشن‌های استانبول می‌توان به «جشن سال نوی میلادی» در ماه ژانویه اشاره کرد. هفته‌های قبل از سال نوی میلادی با حراجی‌ها و تخفیفات بسیار زیاد در همه فروشگاه‌ها و  بهترین مراکز خرید استانبول، بهترین زمان برای خرید محسوب می‌شود؛ در حالی که بعد از سال نومیلادی، فروشگاه‌ها دیگر آن تب و تاب سابق را ندارند و حتی گاهی شاهد بسته بودن برخی فروشگاه‌ها خواهیم بود. از دیگر فستیوال‌های جذاب استانبول در ماه ژوئن، می‌توان «فستیوال موسیقی استانبول» را نام برد. فستیوال‌های موسیقی در استانبول، در فصل‌های مختلفی برگزار می‌شوند و تاریخ معینی ندارند؛ اما در ماه ژوئن و جولای احتمال برگزاری فستیوال‌های موسیقی در استانبول بیشتر است. بیشترین دلیل محبوبیت این فستیوال‌ها، محل برگزاری آن است که اغلب در محل‌های تاریخی شاهد اجرای موسیقی خواهید بود که در سایر مواقع برای بازدید عموم آزاد نیستند. «فستیوال قهوه استانبول» نیز یکی دیگر از سرگرمی‌ها وتفریحات سالانه برای علاقمندان در استانبول محسوب می‌شود. با سفر به استانبول در ماه سپتامبر، شانس حضور در فستیوال قهوه استانبول و تجربه امتحان کردن انواع قهوه‌های مختلف و متنوع را خواهید داشت. اگر قصد سفر به استانبول را دارید پیشنهاد میکنم طعم قهوه های منحصر به فرد ترک را در یکی از بهترین کافه‌های استانبول تست کنید.
 این فستیوال‌ها به اینجا ختم نمی‌شود و در زمینه‌های مختلف فستیوال‌های متفاوتی برای علاقمندان برگزار می‌شود. در زمینه ورزشی نیز، فستیوال بین قاره‌ای دو ماراتن استانبول در ماه نوامبر برگزار می‌شود که علاقمندان به دو ماراتن می‌توانند در این فستیوال شرکت کنند. این ماراتن از بخش اروپایی استانبول شروع شده و از کنار مکان‌های تاریخی استانبول نظیر «مسجد ایا‌ صوفیه» می‌گذرد و در نهایت با گذر از پل بسفر به بخش آسیایی استانبول می‌رسد. شرکت‌کنندگان در این ماراتن از روی سه پل اصلی این شهر که یکی از آن‌ها پل «بسفرن» است؛ عبور می‌کنند.
 

 فرودگاه‌های استانبولفرودگاه های استانبولفرودگاه‌های ترکیه با ارائه خدمات و امکانات مناسب و با رعایت استانداردهای لازم، جزو پرترددترین و مجهزترین فرودگاه‌های جهان شناخته می‌شوند. فرودگاه‌های بین‌المللی ترکیه بسیار بزرگ‌تر از فرودگاه‌های داخلی ترکیه که پروازهای رفت وبرگشت داخلی را فراهم می‌کنند؛ هستند. شهر استانبول دارای سه فرودگاه بین المللی و مهم است که از مهم‌ترین فرودگاه‌های استانبول، «فرودگاه بین المللی آتاتورک» را می‌توان نام برد که اولین و پر رفت و آمدترین فرودگاه ترکیه نیز محسوب می‌شود و 24 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد. دومین فرودگاه معروف استانبول «فرودگاه صبیحا گوکچن» است که در سال 2010 از طرف کنگره جهانی  خطوط هوایی ارزان قیمت در لندن، به عنوان بهترین فرودگاه جهان انتخاب و موفق به دریافت جایزه گردید. سومین فرودگاه بزرگ استانبول، «فرودگاه جدید استانبول» نام‌گذاری شده است که با مساحت تقریبی 76 متر مربع، به عنوان بزرگ‌ترین فرودگاه جهان نیز شناخته می‌شود و در بخش اروپایی استانبول قرار دارد.

 هتل‌های استانبول


هتل‌ های استانبول

به دلیل اینکه اکثریت هتل‌ها در استانبول از کیفیتی در سطح جهانی و بین‌المللی برخوردار هستند و امکانات لوکس و منحصر به فردی را ارائه می‌دهند؛ انتخاب بهترین هتل در استانبول اصلا کار ساده‌ای نیست. این امکانات شامل استخرهای روباز و سرپوشیده، سالن‌های ماساژ درمانی، خدمات فیشیال پوست، رستوران‌های مجلل و سرویس اتاق با کیفیت است. این شما هستید که با توجه به بودجه و امکانات، انتخاب می‌کنید که در کدام هتل اقامت داشته باشید. لیستی از بهترین هتل‌های استانبول را در ادامه مطلب معرفی کرده ایم.

1.هتل 5 ستاره AJWA سلطان احمد

2. هتل 5 ستاره سوهو هاوس استانبول

3.عمارت Six Senses Kocatas Mansions

4. هتل سودیه SuadiyeHotel

5. هتل 5 ستاره اورینت بانک استانبول  Orientbank

6. عمارت ایا صوفیه استانبول HiltonHagia Sofia Mansions

7. کاخ چیراغان کمپینسکی استانبول

8. هتل Hyatt Centric Levent Istanbul

9.  هتل گلنز پالاس استانبول Glens Palas Istanbul

10.هتل Room Mate Emir


سخن پایانی        

شهر استانبول در حال حاضر یکی از توریستی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود که با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوان و سواحل زیبایی که در خود جای داده است، یکی از قطب‌های گردشگری اوراسیا شناخته می‌شود. دراین مطلب سعی کردیم  خلاصه‌ای از اطلاعات مفیدی را که قبل از سفر به استانبول باید بدانید را شرح دهیم. اگر شما هم قصد سفر به ترکیه و بازدید از جاهای دیدنی استانبول را دارید؛ می‌توانید از خدمات تور استانبول  و همچنین خرید آنلاین بلیط هواپیما استانبول در «قاصدک 24» استفاده نمایید.