سهم معلولین از دنیای گردشگری و گردشگری در دنیا

امتیاز دهید:
15 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.1 از 5 سهم معلولین از دنیای گردشگری و گردشگری در دنیا- قاصدک 24

"نشستن روی صندلی چرخدار، نباید مانعی برای کسی باشد که عاشق سفر کردن است. ما مسئول این نقص نیستیم و نمی توانیم تا ابد خودمان را از لذت گردش و تفریح محروم کنیم". این صحبت های کسی است که از 17 سالگی روی ویلچر نشسته اما به بیش از 100 کشور جهان سفر کرده است. به نظر نمی رسد که قرار باشد روند معلولیت در جهان برای همیشه متوقف شود. جنگ ها، حوادث رانندگی و نواقص مادرزادی تا به امروز باعث معلولیت و ناتوانی بیش از نیم میلیارد نفر در کره زمین شده اند.

اما فراهم کردن زمینه برای ادامه زندگی این افراد در بسیاری از نقاط جهان، اگرچه دشوار اما غیر ممکن نیست و سفر برای ادامه یک زندگی سالم، شرط مهمی به شمار می رود. گفته می شود که در سال 2017 بیش از 1 میلیارد نفر شرق و غرب این کره خاکی را به قصد سفر پیموده اند. اما اینکه چه میزان از این رقم بزرگ را معلولین تشکیل می دهند، هنوز سئوال است. قاصدک 24 با نگاهی به دنیای گردشگری معلولین، تلاش کرده تا به چند سوال پاسخ دهد.

برخی از مهم ترین مؤسسات توریسم معلولین


انجمن مهمان نوازی و مسافرت آسان(Society for Accessible Travel and Hospitality)


انجمن مهمان نوازی و مسافرت آسان که در سال 1976 جهت تسهیل سفر برای معلولان تأسیس شده، در حقیقت سازمانی غیرانتفاعی و آموزشی است. مسئولیت این سازمان افزایش آگاهی درباره نیازهای مسافران معلول و نیز از میان برداشتن موانع مادی و غیرمادی برای دسترسی رایگان و بهبود فرصت های سفر برای این قشر در داخل و خارج از آمریکا می باشد. در راستای تحقق این هدف، انجمن با آژانس های مسافرتی، انجمن ملی گردشگری و مؤسسه بین المللی صلح همکاری می کند.

مؤسسه توریسم معلولین(Sage Traveling)


این مؤسسه در سال 2009 توسط جان سیج، یک معلول عاشق سفر شکل گرفت. در واقع این سایت نتیجه تحقیقات و جمع آوری اطلاعات و نیز تجربیات شخصی او به شمار می رود. در این وب سایت جامع که فعالیت آن در زمینه سفر معلولین به اروپاست، اطلاعات مفصل و سازمان یافته در مورد جاذبه های توریستی، هتل ها و وسائل حمل و نقل اروپایی مناسب برای معلولان در اختیار آنها قرار می گیرد. نکته جالبی که باید در مورد مؤسس بدانید این است که او با صندلی چرخدار خود به بیش از 120 شهر اروپایی سفر کرده است.

مؤسسه مسافرتی معلولین(Wheelchair Holiday)


این مؤسسه در انگلستان قرار دارد و فعالیت آن شامل یک برنامه جامع سفر برای معلولین است؛ از امکانات اقامتی خاص در هتل ها گرفته تا خدمات فرودگاهی، پرواز، ترانسفر و .... با تحقیقات صورت گرفته توسط کارشناسان این مؤسسه، 150 نقطه به عنوان نقاطی ایده آل برای اقامت افراد معلول در نظر گرفته شده است. تمام این نقاط از امکانات مناسب برای جابجایی افراد با صندلی های چرخدار برخوردار می باشند. ضمن اینکه همه چیز از عرض درب، ارتفاع تخت خواب، درصد شیب سطوح شیب دار برای راحتی جابجایی و اسکان افراد معلول مورد بررسی قرار گرفته است.

مؤسسه توریستی معلولین و سالمندان(GRABO Tours Reisen)


این سازمان یکی از معتبرترین آژانس های مسافرتی معلولین و سالمندان است که به برگزاری تورهای تخصصی برای افراد معلول می پردازد. آژانس فوق در طول 15 سال فعالیت خود، بیش از 200 تور خارجی برای افراد معلول در پنج قاره جهان برگزار کرده است. اما نکته جالب در مورد این آژانس این است که حتی تورهای عمومی و غیر تخصصی این سازمان هم برای حضور معلولان مناسب است. ضمن اینکه افراد سالمند هم تحت پوشش تورهای تخصصی این آژانس قرار دارند و از سال 2000 با قطار، کشتی و یا هواپیما، کشورهایی چون ویتنام، چین، تبت، آفریقای جنوبی، تونس، اسپانیا، بلغارستان و حتی قطب شمال را نیز درنوردیده اند.

برخی از خدمات مسافرتی ویژه معلولین


مورگانز واندرلند(Morgan’s Wonderland)


مورگانز واندرلند، شهر بازی و پارک آبی است که برای معلولین جسمی و ذهنی ساخته شده است. این شهر بازی که در شهر سن آنتونیو در ایالت تگزاس آمریکا واقع شده، توسط فردی به نام"گوردون هارتمن" طراحی شده است. هارتمن که خود صاحب دختری با مشکلات شناختی شدید است، در سال 2005 ایده ساخت این شهر بازی خاص را به عمل تبدیل کرد.

سهم معلولین از دنیای گردشگری و گردشگری در دنیا

این شهر بازی مانند شهر بازی های معمولی امکاناتی چون سرسره های متنوع، بخش ها و زمین های بازی گوناگون دارد؛ با این تفاوت که این وسایل برای کودکان و افراد دارای معلولیت های ذهنی و جسمی مناسب سازی شده است. از دیگر امکانات این پارک فوق العاده می توان به ویلچرهای ضدآب، خانه نوری هفت طبقه و امکان استفاده از ویلچر در تمام وسایل بازی اشاره کرد. همچنین یکی دیگر از بخش های شگفت انگیز پارک، پارک حسی است که با بهره گیری از حس لامسه، نور و صدا، فضای شادی را برای بازدیدکندگان فراهم کرده است. ضمن اینکه جمعیت بازدیدکننده به طور مستمر مورد کنترل قرار می گیرند تا شلوغی و ازدحام باعث آزار کودکان دارای مشکلات خاص نشود.

صندلی و سایه بان ساحلی برای معلولان


بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی در زمینه گردشگری معلولان قدم های مثبتی برداشته اند. برای نمونه می توان به امکاناتی اشاره کرد که در سواحل در اختیار این افراد قرار گرفته است. به نحوی که این افراد می توانند بدون کمک گرفتن از دیگران و هر زمان از سال از سواحل و دریاها نهایت لذت را برده و حتی به راحتی شنا کنند. از جمله این امکانات جالب می توان به رمپ ساحلی، صندلی چرخدار ساحلی، واکر ساحلی، عصای مچی ساحلی و صندلی ویژه شنا کردن معلولان اشاره کرد.

در تازه ترین مورد، نوعی صندلی و سایه بان ساحلی طراحی و عرضه شده که افراد معلول و نیز سالمندان می توانند در آن از تابش خورشید و سایر موانع در امان باشند. این وسیله که توسط یک شرکت آلمانی طراحی شده در سایر مکان های عمومی چون پارک ها، زمین های بازی و حتی خیابان ها هم قابل استفاده است. شرکت آلمانی loel-lotsen این صندلی را با حدود 200کیلوگرم وزن، 160 متر ارتفاع و 210 متر عرض داشته و از چوب، فلز، الیاف نخ، پارچه و پلاستیک ساخته است.

سهم معلولین از دنیای گردشگری و گردشگری در دنیا

اولین ساحل گردشگری معلولین


در ساحل "کانکون" در مکزیک که به عنوان نخستین ساحل گردشگری معلولین شناخته می شود، همه چیز برای لذت بردن فارغ از ناتوانی های جسمی و حرکتی فراهم است. رمپ های مخصوص معلولین، صندلی های ساحلی و ویلچرهای آبی این ساحل نوید اوقاتی آرام را به گردشگران معلول می دهند. ضمن اینکه شهر ساحلی کانکون، هتل هایی را در خود جای داده که دوستدار معلولین بوده و از امکانات خاصی برای رفت و آمد ویلچر برخوردار است.

بهترین مقاصد گردشگری جهان برای معلولان


Playa del Carmen، مکزیک


درست به فاصله یک ساعت از فرودگاه بین المللی کانکون، یکی از قابل دسترس ترین شهرها برای معلولین، این بنای شگفت انگیز قرار گرفته است؛ بنایی متعلق به تمدن مایان. آنچه بازدید از این بنا را برای معلولین آسان می کند، وجود هتل های مناسب معلولین از یک سو و امکانات موجود در ساحل از سوی دیگر است که از جمله آنها می توان به ویلچرهای ساحلی اشاره کرد.

حتی برای آنهایی که قادر به شنا کردن نیستند، تجهیزاتی تعبیه شده که به آنها امکان رفتن به زیر آب و تماشای مرجان های ساحلی و لاک پشت های سبز را می دهد. در طول مسیر پیاده روی به این بنا هم، همه چیز برای تردد معلولین فراهم است. از سوی دیگر دسترسی به این مکان تاریخی نیز از طریق ویلچر امکان پذیر است که یکی از مزیت های بزرگ آن نسبت به سایر مکان های مشابه به شمار می رود.

سهم معلولین ار دنیای گردشگری و گردشگری در دنیا

بارسلون، اسپانیا


با وجود تلاش هایی که از سوی مقامات توریسم اسپانیا و به ویژه ایالت کاتالونیا در زمینه گردشگری معلولین صورت گرفته، سرازیر شدن این میزان از گردشگران معلول به بارسلونا عجیب نیست. بارسلونا با داشتن 80 درصد ایستگاه های مترو و 100 درصد اتوبوس های مناسب برای معلولین و نیز خیابان های مسطح و سنگفرش شده، مقصدی ایده آل برای معلولین است.

اما آنچه بیش از همه مهم است، امکان بازدید رایگان از مکان های مهم این شهر مانند Sagrada Familia است. تردد در سایر مکان های دیدنی مانند بازار معروف De la Boqueria و نیز la Rumbla برای معلولین راحت است. ضمن اینکه در سواحل این شهر هم همیشه ویلچرهای مخصوص و نیز افرادی برای کمک وجود دارند.

سهم معلولین از دنیای گردشگری و گردشگری در دنیا

Galapagos and Amazonia، اکوادور


اکوادور دسترس پذیری خود برای معلولین را بیش از همه مدیون"لنین مورنو"، معاون رئیس جمهور این کشور در سال های 2006 تا 2013 است. وی که خود معلول و نامزد جایزه صلح نوبل هم بود، تلاش های زیادی را برای بهبود زندگی معلولین در سراسر این کشور به انجام رساند.

کوئیتو، پایتخت اکوادور اگر چه از امکانات شهرهای غربی برای معلولین برخوردار نیست، اما یکی از مناسب ترین شهرها برای آنها به شمار می رود. اگرچه برای دیدن آمازون، رشته کوه های آند و جزایر گالاپاگوس و نیز لذت بردن از زیپ لاین و حتی گذشتن از مرز برای دیدن ماچو پیچوی معروف در پرو باید به تورهای ویژه بپیوندید.

سیسیل، ایتالیا


اگر چه نام ایتالیا نه به عنوان مقصدی برای سفر معلولین و نه حتی برای گردشگران ماجراجو شناخته شده، اما در سال های اخیر به خاطر داشتن موزه های لمسی، باغ های گیاه شناسی حسی و نیز فعال ترین آتشفشان اروپا، اِتنا، حرفی برای گفتن پیدا کرده است. اما به همین جا ختم نمی شود. حتی افراد نابینا و معلولین جسمی و حرکتی هم در این شهر می توانند از غواصی، رانندگی در جاده های بیرون شهر، ماهیگیری سنتی سیسیلی ها و حتی ساختن روغن زیتون هم لذت ببرند. شاید جالب تر از همه این باشد که سیسیل میزبان دو رکورد گینس است. نخستین شیرجه از ارتفاع 59 متری توسط یک معلول و نیز نخستین شیرجه از ارتفاع 41 متری توسط یک زن نابینا.

منچستر، انگلستان


منچستر اگرچه زادگاه انقلاب صنعتی به شمار می رود، اما بخش زیادی از آن در اواخر دهه 90 میلادی مورد بازسازی قرار گرفته است. در نتیجه این بازسازی، شهر به پیاده روهای مسطح، پهن و بدون دست انداز و ورودی های هموار به رستوران ها، مغازه ها و کافه ها مجهز شد و این یعنی امکانات فوق العاده برای معلولین. این شهر که قطب فرهنگی شمال انگلستان به شمار می رود، از وسایل حمل و نقل عمومی مناسب برای معلولین نیز برخوردار است.

علاوه بر این که بازدید از موزه علم و صنعت اولدترافورد نیز برای افراد معلول رایگان است. اگرهم از گشت در شهر خسته شده اید به پارک ملی Peak District که در فاصله یک ساعت از شهر قرار گرفته، سری بزنید که مجهز به امکاناتی برای معلولین است.

ملبورن، استرالیا


ملبورن با حمل و نقل عمومی دوستدار معلولین، یکی از راحت ترین شهرها برای تردد معلولین به شمار می رود. در این پایتخت ورزشی استرالیا، معلولین می توانند از رستوران های مناسب برای تردد ویلچر استفاده کرده و از چشم اندازهای فوق العاده جاده Great Ocean لذت ببرند. به این مجموعه لذتبخش، بازدید از یکی از بهترین باغ وحش های و پارک های ملی جهان را اضافه کنید که مجهز به امکاناتی برای تردد معلولین هستند.

Ljubljana، اسلوونی


بازدید از پایتخت اسلوونی با پیاده روهای مناسب و هموار و ماشین های برقی کوچک مخصوص معلولین، بسیار لذتبخش خواهد بود. شهری که اتوبوس های آن مجهز به دستگاه صوتی و تصویری اعلام ایستگاه ها، علائم توقف بریل برای نابینایان و نیز مسیرهای لمسی در مرکز شهر است.

اما دیدنی ترین جاذبه شهر یعنی قلعه Ljubljanaکه متعلق به قرن شانزدهم میلادیست، نمونه لمسی هم دارد که در حیاط آن واقع شده و توضیحاتی به خط بریل دارد. علاوه بر این، بسیاری از پل های مشهور Joze Plecnik هم به تازگی برای معلولین قابل تردد شده و حتی امکان دسترسی به قایق را هم برای استفاده کنندگان از ویلچر فراهم کرده است.

سنگاپور


سنگاپور برای بیش از 20 سال یکی از بهترین شهرها برای معلولین در آسیا و نیز جهان بوده است. زیرساخت های شهر از جمله ورودی های هموار به بیشتر ساختمان ها یکی از نقاط قوت این شهر به شمار می رود. اگرچه تاکسی های مناسب برای ویلچر در این شهر چندان رایج نیست، اما دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی چون اتوبوس و مترو برای بسیاری از معلولین از جمله نابینایان و معلولین حرکتی آسان است. در واقع در سنگاپور مسئله" چه چیزی قابل دسترس است" مطرح نیست، بلکه اینکه چه چیزی قابل دسترس نیست، سوال است.

سن دیه گو، آمریکا


با گذشت بیش از 25 سال از تصویب قانون حمایت از معلولین در آمریکا، بسیاری از زیرساخت های این کشور برای معلولی مناسب سازی شده اند. این موضوع در شهر سن دیه گو به اوج خود می رسد. دمای هوا در این شهر معمولا بین 27-18 درجه سانتیگراد و ملایم است. بخش تاریخی شهر و همچنین پارک وسیع Balboa مناسب برای تردد ویلچر است. ضمن اینکه ساحل این شهر نیز مجهز به ویلچرهای مخصوص است.

وین، اتریش


وین، قلب موسیقی، تاریخ و فرهنگ اروپا بر خلاف سایر شهرهای تاریخی اروپا دیگر خیابان های سنگفرش ندارد. اما پیاده روهای آن هموار و بیشتر مغازه ها و کافه های مرکزی شهر، مناسب برای تردد معلولین هستند. گشت زدن در شهر با وجود ترامواهای بدون پله و نیز پله های مخصوص در متروها برای معلولین بسیار راحت است. به علاوه، بیشتر موزه ها و مکان های دیدنی، برای معلولین امکانات خاصی پیش بینی کرده اند.

در پایان یادآور می‌شویم که قابلیت رزرو هتل کیش و سایر مناطق ایران به صورت آنلاین هم اکنون در سایت قاصدک 24 مهیاست. همچنین مسافران می‌توانند جهت خرید بلیط اتوبوس، قطار و بلیط ارزان هواپیما به سایت این آژانس مسافرتی مراجعه کنند. ناگفته نماند امکان مشاهده‌ی قیمت بلیط هواپیما و سایر بلیط های دلخواه همچنین امکان خرید انواع تورهای گردشگری اعم از تور سنگاپور، تور بالی، تور دوبی، تور بلغارستان و ... در قاصدک24 وجود دارد. شما همچنین می‌توانید از بیمه مسافرتی قاصدک24 استفاده نمایید و سفرهای خارجی یا داخلی خود را بیمه کنید.