همه چیز در مورد چرخ‌های هواپیما

یک هواپیمای بوئینگ 777 چیزی در حدود 227 تن وزن دارد، تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا چرخ های هواپیما با این وزن و ابعاد هنگام فرود با سرعتی معادل 270 کیلومتر بر ساعت نمی‌ترکد؟

چرخ های هواپیما


چرخ های هواپیما


خبرگزاری ایسنا به نقل از وایرد درباره ی این موضوع چنین می‌نویسد: «با اینکه ماده‌ی به کار رفته در ساختار چرخ های هواپیما تقریبا مشابه مواد موجود در تایر خودرو هاست اما این میزان فشار هوای بالای موجود در لاستیک هاست که آن‌ها را از آسیب در هنگام فرود محفوظ می دارد. به این ترتیب که هر یک از این چرخ‌ها حدودا 200 پوند بر اینچ مربع باد می‌شوند که این مقدار معادل با 6 برابر هوای موجود در تایر خودروهاست.

ساختار لاستیک هواپیما


البته همه چیز در فشار هوای موجود در تایرها خلاصه نمی‌شود و تفاوت‌هایی در مراحل ساخت لاستیک هواپیما نیز وجود دارد. به طور مثال مواد سازنده‌ی تایر هواپیما از لاستیک یک خودروی سواری محکم‌تر است که البته این ساختار علاوه بر بالا بردن مقاومت لاستیک‌ها در برابر ضربه، تورم پر فشار تایرها را هم سبب می‌شود.

ساختار لاستیک هواپیما

چرا چرخ هواپیما کوچک است؟


اگر دقت کرده باشید متوجه می‌شوید که چرخ های هواپیما چندان هم بزرگ نیستند. بنابراین ممکن است بپرسید چرا چرخ هواپیما کوچک است؟ به طور مثال چرخ یک تریلی قطری معادل یک متر و عرضی 50 سانتیمتری دارد؛ در حالیکه چرخ های هواپیمایی نظیر یک بوئینگ 737 تنها 69 سانتی متر قطر و 20 سانتی متر عرض دارد با این حال به دلیل وجود آرامیدهای (نوعی پلیمر مصنوعی) به کار رفته در ساختار تایرها بسیار قدرتمندتر از لاستیک یک 18 چرخ عمل می‌کنند.

نکات جالب در مورد چرخ هواپیما


  • جالب است بدانید قدرتمندترین چرخ های هواپیما قادرند در برابر فشارهای زمان فرود با سرعت 463 کیلومتربر ساعت مقاومت کنند؛ این در حالی است که طبق قوانین تدوین شده‌ی صنعت هوانوردی یک چرخ هواپیما زمانی استاندارد است که بتواند فشاری معادل چهار برابر فشار ارزیابی شده را تنها برای 3 ثانیه تحمل کند.
  • الگوی آج‌ها نیز به گونه‌ای طراحی شده اند که از سرخوردن هواپیماها در هنگام فرود روی باند جلوگیری کنند. این آج‌ها شامل کابل‌های تقویت کننده‌ای هستند که به تایرهای هواپیما اجازه می‌دهند تا هنگام فرود روی سطح باند کشیده شوند و همین امر هم عامل دودی است که اغلب در زمان فرود هواپیماها دیده می‌شود.

دانستنی در مورد چرخ هواپیما

  • در بیشتر حوادثی که  در زمان‌های اولیه‌ی فرود رخ می‌دهند، چرخ‌ها روی سطح باند کشیده شده اما نمی‌چرخند و همین موضوع هم سبب پارگی لاستیک‌ها و بروز سانحه می‌گردد.
  • با همه‌ی این‌ها هر چرخ هواپیما در 500 فرود قابل استفاده است و پس از آن برای عمر بیشتر ( تا حدود 7 برابر عمر اولیه)، باید مورد ترمیم و اصلاح قرار گیرد.
  • جالب است بدانید اغلب هواپیماهای بزرگ نظیر ایرباس A380 بیش از 20 تایر دارند تا ثبات کامل برای یک فرود امن را داشته باشد. پس می‌توانید با خیال آسوده بلیط هواپیما خود را تهیه کنید چرا که احتمال آنکه باد کم تایرها سبب ترکیدن لاستیک شده و حادثه آفرین شوند، بسیار اندک است.