آشنایی با خنک ترین شهرهای شمال در تابستان

همه ما به محض رسیدن تابستان شال و کلاه می‌کنیم و عازم شمال می‌شویم. تعجب هم ندارد؛ چرا که آب و هوای شمال و جنگل و دریا به اندازه کافی فریبنده هستند. البته تابستانِ شمال همیشه هم روبه راه نیست، مثلا در برخی شهرها آب و هوای شرجی امان شما را می بُرد. به همین خاطر ما در قاصدک24 به شما توصیه می‌کنیم که راه ییلاقات و مناطق مرتفع شمال را در پیش بگیرید، در این میان اگر مجبور به پوشیدن لباس گرم شدید هم ایرادی ندارد. حال ممکن است بپرسید کدام شهرها و مناطق شمال در اوج گرما، آغوش خنک خود را به روی شما باز می‌کنند؟ برای یافتن پاسخ این سوال و آشنایی با خنک ترین شهرهای شمال در تابستان با ما همراه شوید.


بیشتر بخوانید: کندلوس کجاست؟ هر چیزی که باید در سفر به کندلوس بدانید!
ماسوله، زیباترین و خنک ترین شهر شمال


ماسوله را بسیاری با خانه‌های پلکانی و معماری خاصش می‌شناسند. شاید کمتر کسی بداند که ماسوله در تابستان یکی از خنک ترین شهرهای شمال ایران یاد می‌شود. این شهرِ 800 ساله 60 کیلومتر با رشت فاصله داشته و در خود جاذبه‌های تاریخی و جلوه‌های زیبای طبیعی جای داده است. برای آن‌ها که در تابستان از گرما کلافه می‌شوند، ماسوله از آن جهت یک مقصد ایده آل شناخته می‌شود که کوهستان‌های سر به فلک کشیده، جنگل و ییلاقات سرسبز آن هوایی مطبوع را وارد ریه‌های ما می‌کند. علاوه بر این آن‌هایی که به کوهنوردی علاقه‌مند هستند، در تابستان عازم بلندترین نقطه گیلان یعنی قله شاه معلم می‌شوند. برای رسیدن به ماسوله هم انتخاب با خودتان است. می‌توانید بلیط اتوبوس تهران رشت را تهیه کرده، از رشت با اتوبوس یا اتوموبیل به فومن و از آنجا هم با مینی بوس یا تاکسی به ماسوله بروید.

ماسولهداماش از خنک ترین شهرهای شمال


نام داماش شاید به گوش خیلی‌ها نخورده باشد؛ آن هم به عنوان یک مقصد عالی برای سفر تابستانی. اما این موضوع چیزی از زیبایی‌های داماش کم نمی‌کند؛ منطقه‌ای ییلاقی در بخش عمارلو شهرستان رودبار که در میانه جاده رشت به تهران و بین لوشان و منجیل قرار گرفته است. داماشِ خوش آب و هوا به چشمه‌های گوارایش مشهور بوده و البته برای گونه‌ای نادر از گلی به نام سوسن چلچراغ نیز شهرت دارد. طبیعت سبز این منطقه با فرشی از سوسن‌های زیبا که حتی در تابستان هم قطره‌های باران بر صورتتان خواهد خورد، سفر را به کامتان شیرین می‌کند. شاید تعجب کنید اما هوای داماش در اوج گرما به قدری خنک است که ممکن است به خود بلرزید.

داماشدر روستای فیلبند روی ابرها راه بروید!


اگر می خواهید روی ابرها باشید، ما به شما روستای فیلبند یا همان بام مازندران را پیشنهاد می‌کنیم. فیلبند در جنوب بابل قرار گرفته و 27 هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد. به همین دلیل است که در تابستان یکی از خنک ترین روستاهای شمال و مازندران است و تماشای پدیده اقیانوس ابر یک تجربه متفاوت را برای شما رقم می‌زند. برای رسیدن به فیلبند باید از جاده هراز بگذرید و این خود لذت دو چندان است، 100 کیلومتر که در جاده هراز برانید به فرعی روستا می‌رسید. توصیه می کنیم از هیچ کدام از زیبایی‌های مسیر چشم پوشی نکنید؛ از درختان و دشت‌های سبز تا چشمه‌های کوچک و بزرگ را دیدن نمایید. این نکته را هم باید بدانید که شب‌های فیلبند خنک است و شاید بهتر باشد چندان هم دست خالی عازم آن نشوید. دیگر اینکه در فیلبند از هتل یا مسافرخانه خبری نیست و باید شب را در خانه‍‌های محلی و ویلاها سپری کنید.بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به مازندران، هر آنچه که درباره شهر سرسبز مازندران باید بدانید!روستای فیلبنددر فیروزکوه توقف کنید!


بیشتر ما از فیروزکوه عبور می کنیم تا به مازندران برسیم و بنابراین کمتر در آن توقف می کنیم؛ اما اگر به شما بگوییم که فیروزکوه یکی از بهترین شهرهای ایران برای سفر در تابستان است چه؟ فیروزکوه در کنار جاده تهران به قائمشهر قرار گرفته و زیبایی‌هایش از همان جاده فیروزکوه شروع می‌شود و به آب و هوای کوهستانی و دلچسب، تنگه واشی معروف با آن رودخانه‌اش که در دل یک کوه سنگی جا خوش کرده، چشمه آب معدنی خمده، غار بورنیک، تنگه میشینه مرگ با مجسمه‌های میش و دریاچه سد لزور می‌رسد.
اگر هوس کردید در کنار جاذبه‌های طبیعی سری هم به دیدنی‌های تاریخی فیروزکوه بزنید، حتما از تپه‌های باستانی سرتپه، قلعه لاجورد و کاروانسری گدوک یا همان قتلگاه نادر شاه هم دیدن کنید. همچنین باید بدانید فیروزکوه هتل ندارد، اما می‌توانید شب را در ویلا یا سوئیت سپری کنید. برای خرید بلیط قطار قائمشهر کلیک کنید


فیروزکوه  

جهان نما، سرد ترین شهر شمال


دنبال یک جای بکر و خنک و سرسبز می گردید که فارغ از غوغای جهان، چند روزی را در آن نفس بکشید؟ منطقه جهان نما چطور است؟ تا به حال اسمش را شنیده‌اید؟ منطقه‌ای ییلاقی و حفاظت شده در جنوب شرقی کردکوی در استان گلستان که یک کلکسیون کامل برای سفری تابستانه را در اختیارتان می‌گذارد. از ارتفاعات خنک که به پایین خیره شوید، زمین زیر پایتان سبز می‌شود. جنگل‌های بکر و خارق العاده هیرکانی را که سرمایه گران‌قدری برای مردم این منطقه هستند، تماشا کنید؛ چرای گوسفندان در مراتع سرسبز را نظاره‌گر باشید؛ یاد هایدی و دامنه‌های زیبای آلپ بیفتید و پاهایتان را در چشمه‌های خنک شاهپسند، مارسنگ، مرادچشمه، قل‌قل و کلی چال بگذارید. انتظار نداشته باشید که در چنین منطقه بکری، هتل پیدا کنید. کلبه‌های روستایی و چادر بهترین جا برای اقامت در جهان نما هستند.بیشتر بخوانید: سردترین شهر جهان؛ رکورددار گینِس در سرد ترین کشور جهان!


خنک ترین شهرهای شمالسوادکوه پلی به زیبایی های شمال!


وقتی می‌گوییم سوادکوه بهشت مسافران و یکی از خنک ترین شهرهای شمال در تابستان است؛ منظورمان دریاچه‌ها، روستاها، جنگل‌ها، آبشارها و البته پل زیبای ورسک خواهد بود. سوادکوه مازندران که در ناحیه البرز مرکزی قرار گرفته، یکی از خوش آب و هواترین مناطق ایران در تابستان شناخته می‌شود و دلیل آن هم واقع شدن در دل دره و مجاورت با دریای خزر است. سوادکوه که رفتید، دریاچه لفور را از قلم نیندازید. دور تا دور دریاچه را جنگل‌های سبز لفور فرا گرفته که تا دلتان بخواهد امکانات توریستی دارد. جنگل‌های راش از یک طرف و دریاچه شورمست، روستای آلاشت و غار آهکی زنگیان از سوی دیگر انتظار شما را می‌کشند. اگر می خواهید با خرید بلیط قطار از زیبایی‌های این منطقه حظ وافر ببرید، به شما توصیه می‌کنیم حتما قطار گردشگری را امتحان کنید. برای خرید بلیط قطار فیروزکوه کلیک کنید.


سوادکوه

حال که با لیست خنک ترین شهر شمال در تابستان آشنا شدید، می‌توانید برای سفر به این مناطق از قاصدک 24 به صورت آنلاین انواع بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس بخرید. برای رزرو هتل و تهیه تور نیز قاصدک 24 همراه شما خواهد بود و خدمات متنوعی را برایتان ارائه می‌دهد.