نحوه جمع کردن چادر مسافرتی

اقامت در چادرهای مسافرتی همیشه با اجبار همراه نیست، گاهی ممکن است به طبیعت گردی رفته باشید و بخواهید شب را زیر آسمان پر ستاره به صبح برسانید. شاید هم از رانندگی در جاده خسته شده‌اید بخواهید استراحت کوتاهی کرده و در گوشه‌ای خوش آب و هوا چادر بزنید، بنابراین دلایل مختلفی برای چادر زدن در انواع مختلف سفر دارید.

اما آیا می‌دانید چطور باید با چادرهای مسافرتی کار کنید و چگونه باید آن را جمع کنید تا به چادر آسیب وارد نشود؟ برای بررسی بهتر این موضوع و آشنایی با نحوه بستن چادر مسافرتی تا پایان همراه ما باشید.

 
جمع کردن چادر مسافرتی

نحوه بستن انواع چادر مسافرتی


سفر کردن در روزهای شلوغ سال نیازمند دقت و برنامه‌ریزی بیشتری است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بلیط  پروازهای داخلی را برای ایام نوروز خریداری کرده اما وقتی به مقصد رسیده‌اید، نتوانسته باشید اقامتگاه مناسبی را رزرو کنید. در این شرایط یا می‌بایست به فکر کرایه مسافرخانه‌ها باشید یا اقامت در چادرهای مسافرتی را تجربه کنید.
اما در سفر امکان دارد در مواقعی نیاز به جمع کردن چادر داشته باشید. مثلاً در صورتی که بخواهید به یک مکان توریستی بروید، نمی‌توانید چادر خود را به امان خدا رها کنید.

پس در این شرایط می‌بایست چادر را جمع کرده و مجدداً درون ساک خود قرار دهید. برخی از افراد به طور معمول در انجام این کار با مشکل مواجه می‌شوند، اگر شما نیز جز این دسته از مسافران هستید بهتر است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

 
اینفوگرافیک چگونه چادر مسافرتی را جمع کنیم؟

آموزش بستن چادر مسافرتی میله ای


چادر میله ای مخصوص کوهنوردی و مسافرت است و ضد آب بوده و برای برپایی آن باید میله هایی که داخل ساک است را مانند عصا به هم متصل کنید و چادر را بر روی آن سوار کنید، این چادر یک پنجره و یک در ورودی دارد که برای جریان هوا مناسب است. باز کردن چادر میله ای بسیار آسان است ولی برای جمع کردن چادر باید به نکاتی که در ادامه اشاره شده است توجه کنید.

 


در چادر مسافرتی میله ای، میله ها مانند عصا به هم متصل می شوند.چادر میله ای

بررسی داخل چادر مسافرتی میله ای


داخل چادر و بیرون آن را کاملاً تمیز کنید و از خشک بودن بدنه چادر اطمینان حاصل نمایید. فراموش نکنید به هیچ عنوان نباید چادری که حاوی مواد غذایی بوده یا خیس است را جمع کنید
.

جمع آوری میخ ها و میله ها


بعد از تمیزکاری به سراغ میخ‌ها بروید و میله‌های چادر را آزاد کنید. سپس میله‌های جمع آوری شده را درون کیسه جداگانه‌ای قرار دهید تا نوک تیز آن‌ها به بدنه چادر آسیب نزند. بعد از جمع کردن میله‌ها، چادر را خوب بتکانید تا اگر حشره یا گرد و خاکی بر روی آن باقی مانده است روی زمین بیفتد
.

 

جمع کردن چادر میله ای


سپس چادر را روی زمین پهن کرده و قسمت‌های کناری را در راستای طول به داخل تا بزنید. بعد از اینکه چادر را به شکل یک نوار بلند درآوردید، آن را از وسط تا بزنید. این کار را مجددا انجام دهید تا نوار باریک و بلند شما به یک چهارم نوار اولیه تبدیل شود، سپس اضافه هوای باقی مانده درون چادر را با فشار دادن خالی کرده و شروع به لول کردن آن نمایید.

بستن چادر مسافرتی میله ای

 

توجه کنید که این کار را به درستی انجام دهید تا چادر درست هم اندازه ساک شده و به راحتی درون آن جای بگیرد. در نهایت نیز کیسه میله و میخ‌ها را درون ساک قرار دهید تا تمامی وسایل مورد نیاز برای برپا کردن مجدد چادر در یک جا قرار بگیرند.

 


بیشتر بخوانید: چطور ارزان و کم هزینه سفر کنیم؟


 

بستن چادر مسافرتی فنری


چادر مسافرتی فنری نیز مانند چادر میله ای مخصوص کمپینگ و کوهنوردی است و سایزها و جنس های مختلفی دارد و نسبت به چادر میله ای قیمت مناسب تری دارند. برپایی این نوع چادر نسبت به چادر میله ای آسانتر است ولی جمع کردن چادر فنری دقت بیشتری لازم دارد. اگر قصد ندارید
سفر با ماشین شخصی داشته باشید پیشنهاد می دهیم چادر میله ای که کم جا می گیرد را همراه خود ببرید.

 


چادر مسافرتی میله ای نسبت به چادر فنری جای کمتری می گیرد.


 

برای بستن چادرهای مسافرتی فنری باید حوصله بیشتری به خرج دهید؛ چرا که جمع کردن اشتباه این چادرها می‌تواند موجب دفرمه شدن چادر شده و عملاً آن را به یک اقامتگاه یکبار مصرف تبدیل سازد. بنابراین بهتر است تمامی کارهای گفته شده در مراحل زیر را با دقت بیشتری به انجام برسانید.

چادر مسافرتی فنری

 

مراحل جمع كردن چادر مسافرتی فنری


  1. از خشک بودن بدنه چادر اطمینان حاصل کرده و قسمت‌های درونی و بیرونی چادر را به خوبی نظافت کنید.
  2. اگر چادر را با 4 میخ به زمین محکم کرده‌اید، میخ‌ها را درآورده و چادر را آزاد کنید. سپس چادر را بتکانید تا گرد و خاکی روی بدنه آن باقی نماند.
  3. حال روبروی ورودی چادر بایستید و زیپ ورودی را باز کنید تا به هنگام جمع کردن چادر مسافرتی هوای باقی مانده از آن خارج شده و موجب بروز رطوبت در کیسه چادر نگردد.
  4. سپس نزدیک‌ترین ضلع چادر را به داخل فشار دهید و چادر را به صورت کتابی روی هم تا بزنید. با دست دو ضلع کناری مثلث حاصله را بگیرید و آن را 90 درجه رو به جلو خم کنید.
  5. حال باید دو دست را به هم نزدیک کرده و هر دو لبه را با یک دست نگاه دارید. سپس نوک چادر را با دست دیگر بگیرید و به داخل بکشید و همزمان دستی که با آن لبه های چادر را گرفته‌اید به پایین فشار دهید.
  6. در نهایت چادر بدون آسیب رساندن به فنرها به شکل یک دایره درآمده و جمع می‌شود، حال می‌توانید آن را درون ساک مخصوص به خود قرار داده و میخ‌ها را نیز در زیپ کناری ساک جای دهید.

 
بستن چادر مسافرتی فنری


بیشتر بخوانید: اشتباهی که باید از آنها در بستن چمدان خود اجتناب کنیم.


 

سوالات متداول درباره بستن چادر مسافرتی

چادر مسافرتی میله ای و چادر مسافرتی فنری
بررسی داخل چادر مسافرتی، جمع آوری میخ ها و میله ها و جمع آوری چادر مسافرتی
چادر میله ای قیمت بیشتری نسبت به چادر فنری دارد و برپایی آن مشکل تر است.
ابتدا میله ها را مانند عصا به هم وصل کرده سپس چادر را بر روی آن سوار می کنیم.

 

بستن چادر مسافرتی

جمع بندی

در پایان یادآور می‌شویم برای فراهم ساختن مقدمات سفر خود علاوه بر چادر مسافرتی، تنقلات سفر را فراموش نکنید و همچنین برای خرید بلیط و رزرو هتل می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز به وبسایت قاصدک 24 مراجعه نمایید. اگر نگران بیمه مسافرتی خود هستید یا دغدغه‌ای در خصوص رزرو هتل‌های داخلی دارید نیز تنها کافی است از سایر امکانات این سامانه در این خصوص بهره بگیرید.