راهنمای سفر با نوزاد و وسایل مورد نیاز آن

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 شرایط دقیق سفر با نوزاد + وسایل مورد نیاز و نکات مهم- قاصدک 24

اگر به تازگی به جرگه والدین پیوسته‌اید و نوزادی چند روزه را در آغوش گرفته‌اید، ممکن است حتی از فکر سفر کردن هم دچار ترس و وحشت شوید. اما بد نیست بدانید که سفر با نوزاد کار غیر ممکنی نیست و فقط زمان مخصوص به خود را دارد. پس ترس و اضطراب خود را کنار بگذارید و با قاصدک 24 برای دریافت نکات لازم در ادامه مطلب  همراه شوید.

شرایط سفر با نوزاد


شرایط مادر و حساسیتی که برای مراقبت از او در ماه‌های آخر بارداری وجود دارد، اغلب موجب می‌شود تا زنان باردار نتوانند مجوز پرواز را دریافت کرده و به سفر بروند. البته به جز بلیط هواپیما، انواع دیگر بلیط سفر نظیر بلیط قطار و اتوبوس نیز وجود دارد اما بیشتر افراد ترجیح می‌دهند به جهت زمان کمتر سفر، مسیرهای هوایی را برای این کار انتخاب کنند. همه این عوامل موجب می‌شود تا مادر و جنین عملاً نتوانند در روزهای منتهی به زایمان به سفر بروند و این ترس حتی بعد از به دنیا آمدن نوزادان هم ادامه می‌یابد. تا جایی که ممکن است در شرایطی خاص حتی به افسردگی مادر نیز منجر شود. از این رو سفر برای بهبود حال مادر و تغییر شرایط او امری ضروری به شمار می‌آید اما آیا نوزاد نیز برای این تغییر آماده است؟

سفر با نوزاد


برای پاسخ به این سوال قبل از هر چیز باید شرایط جسمانی و سلامتی نوزاد بررسی شود. اگر نوزاد شما دارای بنیه‌ای قوی است و در سلامت کامل به سر می‌برد؛ می‌توانید در زمان مورد نظر با پزشک او مشورت کرده و نوزاد را برای سفر آماده کنید. اما اگر تصور می‌کنید که فرزند شما هنوز به اندازه کافی بزرگ نشده و شرایط سفر ممکن است به سلامت او آسیب برساند بهتر است تا مدتی از این کار اجتناب کنید.

نکات سفر با نوزاد در هواپیما


برخی از متخصصین معتقدند که بهتر است مادر و نوزاد تا چند ماه بعد از زایمان به سفر نروند. آن‌ها عنوان می‌کنند که بازیابی قوای جسمانی مادر و قوی‌تر شدن بنیه نوزادان تازه متولد شده، تا چند ماه زمان می‌برد. از این رو بهتر است از سفر با نوزاد 10 روزه و سفر با نوزاد یک ماهه با هیچ وسیله نقلیه‌ای از جمله هواپیما اجتناب شود. در مقابل برخی پزشکان نیز عنوان کرده‌اند که پس از یک و نیم ماهگی، اگر سلامت نوزاد در شرایط پایداری باشد و او از نظر جسمی نیز در زیر خط رشد نباشد، مانعی برای مسافرت او وجود ندارد. با این حال کمتر توصیه می‌شود که برای سفر با نوزادان در ماه‌های اول زندگی‌شان رزرو بلیط هواپیما انجام شود و بهتر است نوزاد چند سفر اول زندگی خود را با خودروی شخصی تجربه کند. اما چرا سفر نوزاد چند ماهه با هواپیما ممنوع است؟

کابین هواپیماها ظرفیت بالایی دارند و پروازها اغلب پر از مسافر هستند. تجمع این افراد در یک محیط بسته می‌تواند موجب شود تا هزاران میکروب در فضای کوچکی جمع شوند و برای اغلب نوزادان سخت است که خود را با این شرایط تطبیق دهند. از این رو ممکن است به سادگی دچار بیماری شده و سلامتشان به خطر بیفتد. از طرفی دیگر تغییر فشار کابین به هنگام نشست و برخاست هواپیما در اغلب بزرگسالان نیز موجب گرفتگی یا درد گوش می‌شود که این شرایط برای نوزادان غیر قابل تحمل است. به همین جهت است که در سفر هوایی با نوزاد، آن‌ها پس از تیک آف هواپیما بیقراری می‌کنند و تمامی تصورات شما از یک مسافرت آرام را بر هم می‌زنند.

سفر هوایی با نوزاد


با همه این‌ها باید بگوییم چیزی که در بالا به آن اشاره کردیم یک قانون مطلق به شمار نمی‌رود. پس اگر در شرایطی قرار دارید که مجبور به سفر با نوزاد دو ماهه تا چند ماهه خود هستید بهتر است قبل از هر چیز با پزشک خود مشورت کنید. پس از آن اگر مجوز پرواز را از پزشک خود دریافت کردید، شرایط را برای سفر با نوزاد مهیا کنید. برای جلوگیری از گوش درد نوزاد در هواپیما نیز می‌توانید به هنگام تیک آف و لندینگ به او شیر بدهید. این کار موجب می‌شود تا نوزاد شما مجبور به مکیدن شده و فشار کمتری را در گوش خود احساس کند. در نهایت نیز بهتر است تا جای ممکن، نوزاد را از مسافران غریبه دور نگاه دارید و اجازه ندهید تا هر کسی پوست صورت یا دست نوزادتان را لمس کند. فراموش نکنید که با این کار او را از تماس مستقیم با میکروب‌ها و آلودگی‌های احتمالی در امان می‌دارید.

وسایل مورد نیاز برای مسافرت با نوزاد


- پتوی سبک و گرم اولین و مهم‌ترین چیزی است که باید در سفر با نوزاد به همراه داشته باشید. با این کار می‌توانید شرایط لازم برای خواباندن نوزادان خود را فراهم کنید یا در موقع سرما از آن‌ها محافظت نمایید.

- بهتر است برای هر یک ساعتی که در سفر به سر می‌برید یک پوشک با خود بردارید. البته اگر فکر می‌کنید که این کار ممکن است فضای زیادی از بار شما را اشغال کند؛می‌توانید تنها به اندازه مدت زمانی که در وسیله نقلیه سپری می‌کنید، پوشک به همراه ببرید و به محض رسیدن به مقصد باقی مانده پوشکی که نیاز دارید را تهیه کنید.

- کرم و پودر بچه را فراموش نکنید تا از عرق‌سوز شدن فرزند خود جلوگیری کنید. همچنین داروهای تقویتی و مورد نیاز نوزادتان را نیز در جایی مناسب از ساک او قرار دهید.

- فراموش نکنید که به نوزاد نمی‌توانید متذکر شوید که لباس‌های خود را کثیف نکنند. بنابراین حتماً چند دست لباس تمیز و اضافه در ساک آن‌ها قرار دهید. فراموش نکنید که لباس گرمی را نیز برای موارد احتمالی در نظر بگیرید.

- دستمال مرطوب، فلاسک آب، شیر خشک، بالش مسافرتی، پستانک، شیشه شیر و مواردی از این دست نیز وسایلی هستند که می‌بایست با توجه به سن نوزاد خود برای او تهیه کنید.

سفر با نوزاد چند ماهه


در نهایت بهتر است نزدیک‌ترین مقاصد را برای سفر انتخاب کنید تا بهتر قادر به مدیریت شرایط پیش‌بینی نشده باشید. فراموش نکنید که برای خرید انواع بلیط سفر اعم از بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس می‌‌توانید در هر ساعت از شبانه روز به وب سایت قاصدک 24 مراجعه نمایید. این مجموعه همچنین به شما امکان می‌دهد تا به سادگی بیمه مسافرتی دلخواه خود را نیز خریداری کرده و هتل مورد نظرتان را در سراسر ایران رزرو نمایید.