نحوه مقابله با افسردگی بعد از سفر

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که در روزهای پایانی سفر یا بعد از برگشتن به خانه، احساس ناراحتی کرده باشید و یا حتی یاس و نا امیدی به سراغتان آمده باشد. در این شرایط اغلب، انتظاری که از سفر داشتهاید برآورده نمی‌شود و به جای اینکه با سفر کردن به تجدید قوا و روحیه خود پرداخته باشید، بدتر همان مقدار انگیزهای که برای کار کردن داشته اید را هم از دست می‌دهید. اما چرا چنین حالتی در مسافران ایجاد می‌شود و چگونه می‌توان با افسردگی بعد از سفر مقابله کرد؟ برای یافتن پاسخ با قاصدک 24 در ادامه مطلب همراه باشید.

نحوه مقابله با افسردگی بعد از سفرافسردگی بعد از سفر چیست؟


همانطور که می‌دانید اغلب ما با سفر کردن شرایط متفاوتی را در زندگی خود تجربه می‌کنیم. این شرایط گاهی به قدری ایده آل و فوق العاده است که ممکن است حتی فکر برگشتن به زندگی روتین و نرمال روزمره، موجب شود تا ما در درون خود، ناراحتی و یاس عمیقی را احساس کنیم. احساسی که اغلب با نزدیک شدن به روزهای پایانی سفر تشدید شده و گاهی تا مدت‌ها بعد از مسافرت نیز برطرف نمی‌شود. جالب است بدانید این احساس گاهی ممکن است به قدری شدید باشد که دیگر تمایلی برای بازگشت به زندگی روزمره و امور عادی زندگی خود نداشته باشیم و حتی دچار شوک فرهنگی شویم. بدیهی است که در چنین شرایطی نمی‌توانیم به درستی زندگی و کار خود را مدیریت کرده و اگر هر چه زودتر با این حس مقابله نکرده و به زندگی عادی خود بازنگردیم، باید به زودی با عواقب جبران ناپذیر آن مواجه شویم.


بیشتر بخوانید: چگونه با بدترین اتفاقات سفر مواجه شویم؟

درمان افسردگی بعد از سفر


ممکن است بپرسید چرا دچار افسردگی بعد از سفر می‌شویم؟ سفر کردن چه با خرید بلیط هواپیما آغاز شود و چه قطار و اتوبوس، برای بسیاری از ما به منزله تجربه یک تغییر بزرگ در زندگی است. این تغییر، گاهی به قدری خوشایند و پر از هیجان است که بازگشت به زندگی روزمره، خسته کننده تر از قبل به نظر می‌رسد. به همین دلیل است که در روزهای پایانی سفر، به ویژه مسافرت‌های بلند مدت، دچار افسردگی پس از سفر می‌شویم و دیگر میلی به غذا خوردن، کارکردن و حتی برنامه‌ریزی برای آینده نداریم. چنین شرایطی گاهی خود به خود و در مدت زمانی کوتاه بهبود یافته و کم کم ما را به زندگی عادی خود باز می‌گرداند اما گاهی نیز لازم است خود برای تغییر این شرایط آستین بالا بزنیم و همه چیز را از نو بسازیم. در ادامه به بررسی راهکارهایی می‌پردازیم که به ما در این درمان افسردگی بعد از سفر کمک می‌کنند.

یک روز را در خانه استراحت کنید


سعی کنید برنامه سفر خود را به گونه‌ای بچینید که بتوانید یک روز بعد از سفر را در خانه استراحت کنید. مثلاً اگر 5 روز مرخصی گرفته‌اید بلیط برگشت خود را برای پایان روز چهارم رزرو کنید. بدین ترتیب فرصت کافی برای تطبیق خود با شرایط جدید را خواهید داشت. فراموش نکنید اگر سفر خود را به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که بعد از سفر، بلافاصله مجبور نباشید تا به محل کار یا دانشگاه خود بازگردید می‌توانید راحت‌تر تعادل لازم را میان روزهای یک سفر به پایان رسیده و روزهای عادی زندگی خود ایجاد نمایید. توجه داشته باشید که اگر برای برگشت خود از

بلیط قطار استفاده کرده‌اید ممکن است راحت‌تر با این شرایط کنار بیایید اما اگر با بلیط هواپیما به شهر خود بازگشته و احیاناً دچار جت لگ نیز شده‌اید، حتماً به این یک روز استراحت نیاز پیدا خواهید کرد.

با دوستان و نزدیکان خود معاشرت کنید


سعی کنید برای مقابله با افسردگی بعد از مسافرت، فرصتی برای معاشرت با دوستان و خانواده خود بیابید و تا جای ممکن تنها نمانید. تنهایی ممکن است موجب شود تا تمایل بیشتری به مرور عکس‌ها و خاطرات سفر خود داشته باشید و نتوانید شرایط تغییر یافته را به درستی درک کنید. فراموش نکنید که ارتباطات اجتماعی موجب می‌شود تا در شرایط پویاتری قرار بگیرید و راحت‌تر به زندگی روزمره خود بازگردید. گاهی ممکن است حتی دوستان جدیدی را نیز در سفر پیدا کرده باشید که با معاشرت با آن‌ها می‌توانید با افسردگی بعد از سفر خود مقابله کنید.


بیشتر بخوانید: محدودیت های سفر با افراد معلول و راهکارهای آن


برای غلبه بر افسردگی پس از سفر خود را سرگرم کنید


برای غلبه بر افسردگی پس از سفر خود را سرگرم کنید


سعی کنید شرایطی را برای خود ایجاد کنید تا کسل و بی‌حوصله نشوید. برای این کار می‌توانید یک سرگرمی جدید برای خود دست و پا کنید، کتاب بخوانید، تماشای یک سریال جدید را شروع کنید و یا حتی خانه خود را تمیز و مرتب کنید. فراموش نکنید هر کاری که ذهن شما را فعال کرده و موجب شود تا با چالش‌های متعددی مواجه شوید می‌تواند به شما در راه مقابله با احساس افسردگی بعد از سفر کمک به سزایی نماید. بنابراین از این فرصت برای تغییر دکوراسیون ذهن و خانه خود استفاده کنید.

مقابله با افسردگی بعد از سفرسفرنامه بنویسید


سفرنامه بنویسید، البته برای این کار حتماً نیازی به این ندارید تا قلم به دست بگیرید و لحظه به لحظه سفر خود را روی کاغذ ثبت کنید. بلکه می‌توانید عکس‌های سفر خود و تجربیاتتان را در شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید. نظر آن‌ها را در خصوص سفر خود بپرسید و از آن‌ها بخواهید تا تجربه خود را با شما به اشتراک گذارند. با این کار می‌توانید برای سفر بعدی خود بهتر برنامه‌ریزی کرده و با ذهنی آماده‌تر به سفر بروید.بیشتر بخوانید: بیمه sos چیست و چه تفاوتی با بیمه مسافرتی دارد؟


برای سفر بعدی خود برنامه ریزی کنید


شرایطی را ایجاد کنید تا بتوانید دوباره به احساس فوق العاده‌ای که در سفر تجربه کرده اید، دست یابید. یک هدف بلند مدت را برای خود در نظر بگیرید، مقصدی که تا به حال به آن سفر نکرده‌اید را برای مسافرت بعدی خود در نظر بگیرید. برای رسیدن به این هدف، زمان‌بندی کرده و پول پس انداز کنید، حتی به این فکر کنید که دلتان می‌خواهد تا با خرید بلیط اتوبوس به سفر بروید یا مثلاً سفر با کشتی را تجربه کنید. به جزئیات اهمیت بدهید و هر روز برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی شده تلاش کنید تا دوباره روحیه و انگیزه خود را بازیابید.


بیشتر بخوانید: هواپیما، قطار یا اتوبوس؛ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟
افسردگی بعد از سفر


در نهایت به یاد داشته باشید که بلیط سفر بعدی خود را می‌توانید با ارزانترین نرخ ممکن و در سریع‌ترین زمان از وب سایت قاصدک 24 خریداری نمایید. در قاصدک 24 شما حتی می‌توانید سفر خود را بیمه کرده و اتاقی را در بهترین هتل‌های سراسر ایران به صورت آنلاین رزرو نمایید. فراموش نکنید که برای دستیابی سریع‌تر به تمامی این خدمات تنها کافی است تا نسخه اندروید اپلیکیشن قاصدک 24 را از کافه بازار دانلود نمایید.