سفر با کشتی در ایران چگونه است؟

همانطور که می‌دانید ایران از نظر جغرافیایی در منطقه‌ای قرار گرفته است که هم از شمال و هم از جنوب به دریا دسترسی دارد. این امر موجب می‌شود تا برخی از مسافران بخواهند علاوه بر پرواز با هواپیما و مسافرت‌های زمینی، سفر از راه دریا را نیز تجربه کنند. اما آیا امکان سفر با کشتی در ایران وجود دارد؟ بله، جواب مثبت است. ایران در حال حاضر دارای 2700 کیلومتر ساحل در جنوب و شمال کشور است و از طریق این سواحل و بنادر موجود در آن‌ها، امکان سفر دریایی را برای شهروندان خود مهیا شاخته است. برای بررسی بیشتر جزئیات و مسیرهایی که کشتی های مسافری در آن‌ها فعالیت می‌کنند با قاصدک24 در ادامه مطلب همراه باشید.

سفر با کشتی


چند پایانه مسافری دریایی در ایران وجود دارد؟


سفر دریایی در ایران از بنادر و پایانه‌های مسافربری صورت می‌پذیرد. در حال حاضر 11 بندر در ایران مشغول به فعالیت هستند که سه مورد از این بنادر در شمال کشور و باقی آن‌ها در خلیج فارس فعالیت می‌کنند. البته تمامی این بنادر دارای پایانه مسافری نیستند و برخی از آن‌ها تنها برای اهداف تجاری ساخته شده‌اند. در این میان بندر انزلی و بندر نوشهر در شمال کشور، ارتباط آبی ایران را با همسایگان شمالی خود برقرار می‌کنند. در جنوب نیز این وظیفه را بنادر بوشهر، خرمشهر، بندرعباس و بندر لنگه بر عهده گرفته‌اند. از این رو به طور بالقوه امکان مسافرت دریایی از بنادر و پایانه‌های متعددی در ایران به کشورهای همسایه وجود دارد اما به جهت اینکه سفر در برخی از این مسیرها برای مسافر دارای صرفه اقتصادی نبوده یا میزان تقاضا برای آن‌ها بسیار پایین است، کشتی‌های مسافری دیگر در این خطوط فعالیت نمی‌کنند.

پایانه مسافربری دریایی خلیج فارس

به کدام کشورها می‌توان از راه دریایی سفر کرد؟


در حال حاضر سفر با کشتی تنها به 2 کشور از 12 کشوری که با ایران مرز آبی دارند، صورت می‌پذیرد. البته جالب است بدانید ایران در گذشته از میان کشورهای آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، عراق، کویت، عربستان، قطر، امارت متحده عربی، عمان و پاکستان در مسیرهای قطر، کویت، امارات و آذربایجان از طریق کشتی مسافر می‌برد که در حال حاضر از این مقاصد تنها امارات و کویت باقی مانده است.

اما چرا سفر به باکو  از فهرست سفرهای دریایی ایران حذف شده است؟ در گذشته نه چندان دور یک کشتی مسافربری مدرن و مجهز به نام میرزا کوچک خان با تردد در دریای خزر به جابه‌جایی مسافر در مسیر ایران آذربایجان می‌پرداخت. مدتی پس از آغاز این مسیر، این کشتی با استقبال لازم روبرو نشد و سفرهای دریایی در این مسیر به جهت کمبود تقاضا، هزینه‌ها و شرایط طوفانی دریای خزر متوقف شد. با این حال اخیراً خبرهایی مبنی بر راه‌اندازی دوباره این مسیر منتشر شده است که قرار است با مکانیزیم‌های تشویقی، مسافران مشتاق را به سفر در مسیر آذربایجان و روسیه ترغیب نماید. با این وجود برخی همچنان معتقدند که خرید بلیط اتوبوس یا هواپیما به باکو بسیار مقرون به صرفه تر از مسافرت با کشتی است و نیازی به راه‌اندازی خط دریایی در این مسیر وجود ندارد.

مدارک لازم برای سفر با کشتی چیست؟


جالب است بدانید برای سفر با کشتی نیز همانند سفر با هواپیما می‌بایست بلیط هواپیما سفر و ویزای معتبر تهیه نمایید. به عبارت دیگر همانگونه که برای سایر سفرها با انواع وسایل نقلیه بلیط و ویزا تهیه می‌کنید و با بررسی اعتبار پاسپورتتان، مسافرت خارجی خود را برنامه‌ریزی می‌کنید، برای سفر با کشتی نیز می‌بایست مراحل مشابهی را طی کنید. بنابراین اگر قصد خرید بلیط کشتی و سفر از راه دریا را دارید؛ در ابتدا باید به یکی از نمایندگی‌های شرکت های کشتیرانی مراجعه نمایید. در حال حاضر دو شرکت کشتیرانی والفجر 8 و فتح المبین در ایران دارای خدمات مسافربری هستند که می‌توانید برای خرید بلیط کشتی به وبسایت این شرکت‌ها نیز مراجعه نمایید. پس از خرید بلیط می‌بایست با گذرنامه و ویزای معتبر در اسکله مربوطه حضور یابید و سوار کشتی شوید. فراموش نکنید که برای سفر خارجی با کشتی نیز شما موظف به پرداخت عوارض خروج از کشور هستید.

هزینه سفر با کشتی چقدر است؟


اگر می‌خواهید با کشتی از مبدا بندرعباس به شارجه امارات بروید، 12 ساعت را در مسیر سپری خواهید کرد و باید برای خرید بلیط این سفر، 520 الی 800 هزار تومان بپردازید. سفر از خرمشهر تا کویت نیز حدودا 5 ساعت به طول می‌انجامد و هزینه‌ای بالغ بر  452 تا 800 هزار تومان را بر دوش مسافر می‌گذارد. برای پیمودن این دو مسیر از کشتی های مسافربری ایران استفاده می‌شود. در حالی که مسیر بین بندر لنگه و دبی را می‌توان با شناورهای تندرو نیز طی کرد. سفر در این مسیر نیز حدوداً 5 ساعت به طول می‌انجامد و هزینه آن بین 625 تا 967 هزار تومان است. البته جالب است بدانید علاوه بر مسیرهای همیشگی موجود، شرکت کشتیرانی والفجر در ایام اربعین نیز در یک مسیر دریایی بین خرمشهر و بصره تردد می‌کند که قیمت خرید بلیط کشتی در این مسیر 81 هزار تومان است. (توجه نمایید این هزینه‌ها در سال 1401 افزایش داشته‌اند.)

هزینه سفر با کشتی

در پایان یادآور می‌شویم هر چند که مسافرت با کشتی یک سفر متفاوت و در بسیاری از موارد رویایی به شمار می‌رود اما این راه مسافرتی برای اغلب مسافران یک راه ناشناخته و پر فراز و نشیب است. به همین جهت اغلب مسافران ترجیح می‌دهند به جهت صرفه جویی در هزینه‌ها و زمان خود و همچنین جلوگیری از دریازدگی و مواردی از این دست، سفر خود را با خرید بلیط قطار، هواپیما یا اتوبوس آغاز نمایند. به همین جهت شما می‌توانید از قاصدک 24 استفاده کنید و علاوه‌بر خرید بلیط سفر خود، امکان رزرو هتل در سراسر ایران و خرید بیمه مسافرتی را داشته باشید. گفتنی است اپلیکیشن قاصدک 24 نیز به راحتی و از طریق کافه بازار و مایکت قابل نصب و استفاده می‌باشد.