گرفتن کارت پرواز اینترنتی و حضوری

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 دریافت کارت پرواز اینترنتی و حضوری + تمامی نکات آن- قاصدک 24
سفر با هواپیما تنها به گرفتن بلیط و رسیدن به فرودگاه منتهی نمی‌شود؛ بلکه موارد دیگری نیز وجود دارند که موظف به رعایت آن‌ها هستید. در این میان یکی از ضروری‌ترین اقدام‌ها، گرفتن کارت پرواز شناخته می‌شود که اطلاعات مهمی بر روی آن درج شده است.  اما این کارت چیست و چگونه باید آن را دریافت کنیم؟ پس اگر قصد دارید یک پرواز بدون دغدغه را تجربه کنید؛ با قاصدک 24 همراه شوید تا با هر آن چیزی که در مورد کارت پرواز باید بدانید آشنا شویم.

کارت پرواز چیست


کارت پرواز چیست؟


شاید فکر کنید خرید بلیط هواپیما برای ورود به این وسیله نقلیه کافی است اما در حقیقت این کارت پرواز است که به شما اجازه می‌دهد به هواپیما سوار شوید. به عبارتی دیگر اگر این کارت را دریافت نکنید، مجوز ورود به هواپیما را نخواهید داشت. پس کارت پرواز همان مجوز ورود به هواپیما شناخته می‌شود که می‌بایست با تحویل بار خود و نشان‌دادن بلیط و مدارک سفرتان آن را از متصدی مربوطه دریافت نمایید. البته این تنها راه دریافت کارت پرواز یا چک این پرواز نیست؛ چرا که برخی از هواپیمایی‌ها این امکان را ایجاد کرده‌اند تا شما بتوانید کارت پرواز خود را به صورت آنلاین و قبل از ورود به فرودگاه دریافت نمایند.

مراحل دریافت کارت پرواز حضوری


همانطور که گفتیم امروزه کارت پرواز را می‌توان به دو روش حضوری و آنلاین دریافت کرد. برای گرفتن کارت پرواز حضوری خود، تنها کافی است به گیت مربوطه در فرودگاه مراجعه نمایید و پس از تحویل دادن بار خود و نشان دادن بلیط و سایر مدارک سفرتان، کارت پرواز خود را از متصدی مربوطه دریافت کنید
.

گرفتن کارت پرواز

نحوه گرفتن کارت پرواز اینترنتی


برای گرفتن کارت پرواز آنلاین روش‌های متفاوتی وجود دارد. برخی از هواپیمایی‌ها امکانی را برای مسافران خود ایجاد کرده‌اند که به وسیله آن می‌توانند تا 24 ساعت قبل از پرواز خود به وبسایت این شرکت‌ها مراجعه نمایند و کارت پرواز خود را به صورت آنلاین دریافت نمایند. ایرلاین‌های دیگری نیز وجود دارند که با تعبیه دستگاه‌های مخصوصی در سالن فرودگاه‌ها به مسافران این امکان را می‌دهند تا بدون معطلی و ایستادن در صف های طولانی، کارت پرواز خود را از دستگاه مربوطه دریافت کنند.

مزایای دریافت کارت پرواز آنلاین


امروزه دیگر همه چیز اینترنتی شده است. به همین جهت مسافران حتی برای رزرو بلیط قطار یا اتوبوس هم در صف نمی‌ایستند و ترجیح می‌دهند آن‌ها را به صورت آنلاین خریداری نمایند. به همین جهت بسیاری از فرودگاه‌ها و شرکت های هواپیمایی، ساز و کاری را ایجاد کرده‌اند تا مسافران بتوانند کارت پرواز را به صورت آنلاین دریافت کنند. البته این کار علاوه بر سهولت، مزایایی نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کارت پرواز آنلاین


یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های گرفتن کارت پرواز آنلاین، این است که مسافر در این روش می‌تواند صندلی خود را در هواپیما انتخاب کند. از این رو شانس بیشتری برای نشستن در جای دلخواه خود را دارد. البته شاید این مورد از نظر برخی از مسافران چندان مهم نباشد اما اگر این افراد مقاله‌ی «بهترین صندلی در هواپیما» را بخوانند حتماً در این خصوص تجدید نظر خواهند کرد. دیگر مزیت دریافت کارت پرواز اینترنتی، صرفه جویی در زمان و همچنین تهیه یک نسخه کپی از اطلاعات پروازی است که به ایمیل مسافر ارسال می‌گردد و در صورت لزوم مسافر می‌تواند آن را مورد استفاده قرار دهد.

اطلاعات کارت پرواز شامل چه مواردی می‌شود؟


در کارت های پرواز، اطلاعاتی همچون مشخصات مسافر، شماره پرواز، تاریخ و زمان پرواز درج شده است. از این رو این کارت کلیه مشخصات فرد و پرواز انتخابی وی را نمایش می‌دهد. البته این اطلاعات کارت پرواز به صورت کلی برای تمامی ایراین‌ها می‌باشد. برخی ایرلاین‌ها وجود دارند که مشخصات دیگری مانند سن، جنسیت، محل و تاریخ تولد، شماره پاسپورت و همچنین نام مقصد و شرکت هواپیمایی مربوطه را نیز بر روی کارت پرواز درج می‌کنند. در زیر عکس نمونه کارت پرواز را مشاهده می‌کنید:

نمونه کارت پرواز داخلی


در کدام ایرلاین‌ها امکان دریافت کارت پرواز اینترنتی وجود دارد؟


همانطور که گفتیم برخی از شرکت‌های هواپیمایی به مسافران خود این امکان را می‌دهند تا با خرید بلیط این ایرلاین‌ها از سیستم پذیرش آنلاین هواپیمایی مربوطه استفاده نمایند. در زیر برخی از معروف‌ترین شرکت‌های هواپیمایی را که خدمات کارت پرواز آنلاین دارند، مشاهده می‌کنید.

کارت پرواز ماهان ایر


کسانی که بلیط هواپیما ماهان را برای پروازهای داخلی و خارجی تهیه کرده باشند، می‌توانند کارت پرواز آنلاین دریافت کنند. بدین ترتیب که مسافران ماهان برای پروازهای خروجی از فرودگاه‌های کرمان، شیراز، اهواز، زاهدان، قشم، ساری، تهران مهرآباد، بندرعباس، مشهد، خرم آباد، ایلام، سیرجان، اصفهان، بجنورد و بم می‌توانند از امکان دریافت کارت پرواز آنلاین استفاده نمایند.
مسافران این ایرلاین در پروازهای خارجی نیز می‌توانند از طریق دستگاه‌های موجود در فرودگاه امام، کارت پرواز آنلاین خود را به مقاصد مختلف دریافت نمایند. گفتنی است سرویس پذیرش آنلاین این هواپیمایی از 24 ساعت تا 90 دقیقه قبل از زمان پرواز آماده ارائه خدمات به مسافران محترم است.

چک این آنلاین


کارت پرواز ایران ایر


هواپیمایی ایران ایر نیز از جمله دیگر ایرلاین‌های داخلی است که گرفتن کارت پرواز اینترنتی را برای مسافران خود ارائه می‌دهد. خریداران بلیط هواپیما ایران ایر می‌توانند از طریق دستگاه‌های مستقر در ترمینال پروازهای داخلی هما، در فرودگاه های مهرآباد، اصفهان، مشهد و اهواز اقدام به دریافت کارت پرواز آنلاین یا چک این خود نمایند. همچنین مسافران این هواپیمایی که بار به همراه دارند، باید بعد از گرفتن کارت پرواز از این دستگاه‌ها، به کانتر پذیرش مسافر مراجعه نموده و بار یا چمدان خود را بدون ایستادن در صف به متصدی مربوطه تحویل داده و رسید آن را دریافت نمایند.

در نهایت شما می‌توانید برای خرید بلیط هواپیما ایران ایر، ماهان و بلیط هواپیمای سایر ایرلاین‌های کشور به وب سایت قاصدک 24 مراجعه کنید. همچنین امکان خرید انواع بلیط اتوبوس، قطار و رزرو هتل در سراسر ایران در قاصدک 24 وجود دارد. برای دسترسی ساده‌تر به کلیه خدمات قاصدک 24 می‌توانید از اپلیکیشن جامع قاصدک 24 استفاده کنید.