لیست صنایع دستی شیراز با عکس

صنایع دستی شیراز یکی از اصیل‌ترین و باارزش‌ترین آثار ایرانی هستند که از گذشته‌ای دور در این شهر وجود داشتند و هنرمندان زیادی آن‌ها را تولید می‌کردند. تنوع این صنایع به قدری چشمگیر است که اگر بپرسید صنایع دستی شیراز چیست نمی‌توان به یک یا دو پاسخ بسنده کرد! به همین علت مطلبی آماده کرده‌ایم که بتوانید با بهترین صنایع دستی شیراز آشنا شوید.

البته تنها اطلاع از آن‌ها برای خرید سوغاتی کافی نیست و اگر ندانید مراکز و بازارهای صنایع دستی شیراز کدام‌اند نخواهید توانست در سفر خود مواردی که در نظر دارید را خریداری کنید. پس با قاصدک24 همراه شوید تا با هر آنچه که از آثار و صنایع معروف شیرازی باید بدانید را پیدا کنید همچنین اگر قصد سفر به شیراز را دارید میتوانید بلیط سفر خود از جمله بلیط هواپیما را از سامانه قاصدک24 تهیه کنید.
 صنایع دستی شیراز با عکس

لیست صنایع دستی شیراز


همانطور که گفتیم صنایع دستی شیرازی ها از تنوع چشمگیری برخوردار بوده که می‌توانیم به کاشی های هفت رنگ، نقره کاری، قالی، جاجیم بافی و... اشاره کنیم. در زیر با بهترین صنایع دستی شیراز آشنا خواهیم شد که برای خرید یک سوغاتی انتخاب‌های خوبی شناخته می‌شوند.

 

خاتم کاری شیرازی


هنر خاتم کاری به سالیان بسیار دوری برمی‌گردد و قدمت زیادی دارد. برای اولین بار آثار این صنایع دستی اصیل در شیراز پیدا شد و امروزه این شهر مرکز اصلی خاتم کاری در ایران است. نقش‌ونگارهای زیبای خاتم کاری شیراز را می‌توانید بر روی مس و چوب‌های گردو پیدا کنید که با ظرافت بالایی کار شده‌اند. از مواد اولیه خاتم سازی نیز می‌توانیم به برنج، طلا و استخوان اشاره کنیم که به صورت مثلث‌های کوچک بر اشیا چوبی حک می‌شوند.

خاتم کاری شیرازی

شیشه گری در شیراز


شیشه گری یکی از معروف ترین صنایع دستی شیراز و از مهمترین هنرهای آن است که از حرارت‌دادن شیشه به دست می‌آید. در این هنر ابتدا ماده شیشه (سلیس) را حرارت می‌دهند و سپس با ابزارها و غالب‌های مختلف اشیای جدیدی مانند گلدان، قوری، بطری، گلاب پاش، ظروف آزمایشگاهی و... خلق می‌کنند. هنر شیشه گری نیز فنون مختلفی داشته و مربوط به 4 هزار سال پیش می‌شود که بقایای آن در کشورهای مختلفی مانند مصر پیدا شده است.

معروف ترین صنایع دستی شیراز

جاجیم بافی شیراز


جاجیم‌ها به رو اندازهای نازک و رنگارنگی می‌گویند که بر روی آن‌ها طرح‌های سنتی زیبایی بافته شده است. برخی از آن‌ها یک رو بوده و برخی دیگر دو رو هستند و معمولا از پشم و پارچه‌های ضخیم مانند پلاس دوخته می‌شوند. برای خرید جاجیم و صنایع دستی شیراز نیز می‌توانید به بازار وکیل بروید که بهترین سوغات و لوازم ساخت دست را به فروش می‌رساند. همچنین خوب است بدانید هزینه جاجیم در میان قیمت صنایع دستی شیراز ارزان‌تر از گلیم و فرش بوده و سوغاتی مناسبی برای بردن به شهرتان شناخته می‌شود.

جاجیم بافی شیراز

قلم زنی از بهترین صنایع دستی شیراز


اگر قصد دارید در میان صنایع دستی شیرازی ها یک سوغاتی اصیل و ارزشمند را برای خود انتخاب کنید، حتما از آثار قلمزنی آن دیدن کنید. این هنر با استفاده از قلم و چکش‌های مخصوص صورت می‌گیرد و طرح‌های برجسته و زیبایی را روی ظروف برنج، نقره، مس و طلا حک می‌کند.

پس توصیه می‌کنیم در سفر به شیراز حتما از آثار قلمزنی مشهور آن دیدن کنید و از وسایل تزئینی آن با نقش‌ونگارهای تاریخی لذت ببرند. ناگفته نماند جام طلای حسنلو را می‌توان یکی از معروف ترین قلمزنی های تاریخ دانست که در آذربایجان غربی (شهرستان نقده) کشف شده است و امروزه از آثار باارزش ایرانی شناخته می‌شود.

قلم زنی در شیراز

منبت کاری شیراز


منبت کاری شیراز نیز مانند سایر هنرهای این شهر از شهرت زیادی برخوردار است و یکی از بهترین صنایع دستی شیراز معرفی می‎شود. در حقیقت به کنده‌کاری‌های باظرافت بر روی چوب‌های گلابی، گردو و شمشاد با ابزارهای مخصوص قلم و اسکنه، منبت کاری می‌گویند.

برای یافتن بهترین منبت کاری ها بهتر است به شهرستان آباده شیراز بروید و از دیدن آثار تاریخی و باارزش آن لذت ببرید. خوب است بدانید  این منطقه به علت بافت تاریخی و دیدنی‌های گردشگری قدیمی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. لذا بازدید از آن برای خرید سوغات شیراز صنایع دستی فرصتی ویژه است.

بهترین صنایع دستی شیراز

گبه بافی از معروف ترین صنایع دستی شیرازی ها


در نگاه اول ممکن است گمان کنید گبه های شیراز همان قالیچه هستند و تفاوتی با یکدیگر ندارند. درصورتی که باید بگوییم گبه یکی از معروف ترین صنایع دستی شیراز است که در میزان نرمی، ابعاد و طول پرزها با قالی تفاوت دارد.

معمولا عشایر شیرازی از گبه‌ها به عنوان زیراندازهای کوچک استفاده می‌کنند و برای بافتن آن به الیاف مرغوب مانند پشم دام‌ها روی می‌آورند. شما نیز می‌توانید آن را در سفر خود خریداری کرده و به عنوان فرش‌های سنتی و زینتی کوچک و رنگارنگ در منزل خود استفاده کنید. توجه داشته باشید شما می توانید بلیط هواپیما شیراز را از قاصدک 24 تهیه کنید.

گبه بافی

کاشی های هفت رنگ شیرازی


کاشی های هفت رنگ را می‌توانید در نمای بسیاری از جاهای دیدنی شیراز مانند مسجد نصیرالملک، باغ های شیراز مثل باغ عفیف آباد و عمارت نارنجستان مشاهده کنید. این کاشی‌های خوش رنگ که با طرح‌های گل و پرندگان، اشعار معروف و آیه‌های قرآن مزین شده‌اند، نقش مهمی در معماری اسلامی دارند. پس اگر قصد دارید محلی از خانه‌ی خود را کاشی کاری کنید و جلوه‌ی زیادی به نمای آن ببخشید، هرگز از کاشی هفت رنگ شیراز غافل نشوید!
 

نقره کاری و ظروف نقره


محال ممکن است در بازارهای صنایع دستی شیراز قدم بزنید و در مقابل نقره کاری‌های با ظرافت آن توقف نکنید. این آثار هنری در نقش‌های بسیار بیشمار وجود دارند که می‌توانیم به نقوش پادشاهان هخامنشی، اسطوره‌های شاهنامه، گل‌های سرخ و نرگس، لیلی و مجنون، فَروهر و... اشاره کنیم. لوازمی که این آثار بر سطوحشان نقره کاری می‌شود نیز شامل انواع زیور آلات، لوازم دکوری و تزئینی، شمعدان و غیره هستند. توصیه می‌کنیم زمان سفر به شیراز حتما از این صنایع نفیس و منحصر به فرد دیدن کنید.

لیست صنایع دستی شیراز

مینیاتور یا نگارگری در شیراز


یکی از زیباترین و جذاب‌ترین هنرهای شیراز، نگار گری یا واژه‌ی فرانسوی آن به نام مینیاتور است. این کار را می‌توان نوعی تصویر سازی و نقاشی دانست که از روح و ذهن هنرمند نشات می‌گیرد. الهام‌دهنده‌ی آن نیز می‌توان اشیا، اشخاص، داستان‌های کهن، اشعار و موارد مختلف باشند که با ریزه‌کاری‌های هوشمندانه‌ای کشیده می‌شوند. پس اگر به دنبال خاص‌ترین صنایع دستی شیراز می‌گردید می‌توانید مینیاتورهای زیبای آن را که در ابعاد و طرح‌های مختلف وجود دارند، خریداری کنید.

مینیاتور شیرازی

پارچه های عشایری از صنایع دستی شیراز


هنگامی که در بازارهای شیراز قدم می‌زنید، محال ممکن است در مقابل پارچه‌های خوش رنگ عشایری نایستید و آن‌ها را تماشا نکنید. این پارچه‌های رنگارنگ که گلدوزی‌های بسیار جذابی دارند برای دوختن انواع پیراهن، دامن، شال و حتی شلوار به کار برده می‌شوند. می‌توانید در قسمت پوشاک بازارها این پارچه های عشایری شیرازی را پیدا کنید و لباس‌های محلی و اصیلی برای خود بدوزید.

پارچه های عشایری

سفال گری شیرازی


دیگر نیازی به معرفی سفال گری نیست! بلکه آوازه‌ی آن به گوش تمامی ایرانیان رسیده است و کمتر کسی وجود دارد که از این هنر اصیل ایرانی بی‌خبر باشد. در سفال گری از دستگاه‌های مخصوص استفاده می‌شود و گل رس را همراه با آب ورز می‌دهند تا بتواند به اشیای جذابی مانند گلدان، ظروف مختلف، کوزه و... تبدیل شود. در شیراز نیز سفال گری از اهمیت زیادی برخوردار است و لوازم سفالی و لعابی بسیار زیبایی را می‌توانید در مراکز خرید آن پیدا کنید. در بخش بعدی به معرفی مراکز خرید شیراز و بازارها خواهیم پرداخت.


معرق کاری در شیراز


یکی از زیباترین و باظرافت‌ترین صنایع دستی شیراز، آثار معرق کاری است که پیشینه‌ای قدیمی در ایران دارد. در این هنر بر روی سطوح مختلف تکه‌هایی از کاشی، چوب، فلز، پارچه و... در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و طرح‌های گوناگونی را ایجاد می‌کنند. یکی از رایج‌ترین معرق کاری ها در شیراز بر روی چوب است که ممکن است رنگی یا معمولی باشد.

معرق کاری در شیراز

میناکاری شیراز


میناکاری را می‌توان جلوه‌دهنده‌ی انواع ظروف دانست که با رنگ‌ها و نقش‌ونگارهای زیبا ایجاد می‌شود. در حقیقت مینا یک نوع فلز از مس، برنج، طلا، نقره، آلومینیوم، استیل و... است که در دفعات متعدد لعاب کاری شده و سپس شکل می‌پذیرد. یکی از بهترین فلزات برای میناکاری نیز فلز مس است؛ چرا که قابلیت چکش خواری بیشتری دارد و طرح نهایی زیباتر ایجاد می‌شود.

عکس صنایع دستی شیراز

نمد مالی شیراز


اگر قصد خرید یک سوغاتی مقرون به صرفه، نفیس و بسیار کاربردی را دارید حتما از کف‌پوش‌های نمدمالی شیراز دیدن کنید. شاید در نگاه اول فکر کنید این زیراندازهای نرم و رنگارنگ از پشم بافته شده‌اند؛ در صورتی که ماجرا چیز دیگری‌ست. در نمد مالی شیرازی هیچگونه بافتنی در کار نیست و نمد مال با استفاده از پشم دام و در اثر فشار و رطوبت بالا آن‌ها را در کنار یکدیگر ثابت نگه می‌دارد.

در گذشته نمدها رنگ متفاوتی نداشتند و یکی از رایج‌ترین کف‌پوش‌های عشایر شیراز شناخته می‌شدند. ولیکن امروزه می‌توانید نمدهای مختلفی را در طرح و رنگ‌ و ابعادهای مختلف خریداری کنید و این صنایع دستی معروف را به منزل ببرید.

نمد مالی در شیراز

گلیم و فرش های دست بافت شیراز


فرش های سنتی و گلیم های شیراز یکی از بهترین صنایع دستی این شهر هستند که توسط بانوان عشایری بافته می‌شوند. طرح فرش‌ها اغلب افشار، قشقایی و آباده است و وجود پرندگانی مانند بلبل نماد خوشبختی را دارد. در مقابل گلیم های شیراز دارای نقوش معینی نبوده و برگرفته از ذهن بافنده‌ی آن است.

رنگ‌ها اهمیت ویژه‌ای در این صنایع دستی دارند و اگر از مواد مرغوب استفاده نشوند پس از شستشو کیفیت و جلوه‌ی خود را از دست می‌دهند. به همین خاطر است که اگر قصد خرید گلیم و فرش‌های دست بافت را دارید حتما از شیراز  و عشایر استان فارس تهیه کنید که اهمیت ویژه‌ای به کیفیت می‌دهند.

عکس های صنایع دستی شیراز

دیگر صنایع دستی شیراز


به پایان این بخش رسیدیم و قصد داشتیم لیستی از کامل ترین صنایع دستی شیراز را ارائه دهیم. در این بین موارد دیگری نیز وجود دارند که محصول مشترک شیراز و برخی شهرها مانند اصفهان و کرمانشاه هستند. شما می‌توانید این صنایع محبوب و پرطرفدار را در نقاط مختلف شیراز پیدا کنید:

 • گیوه شیرازی
 • اشیای سرامیکی
 • جوک کاری
 • قالی و قالیچه

سوغات شیراز صنایع دستی

مرکز صنایع دستی شیراز کجاست؟


حال که با معروف ترین صنایع دستی شیرازی ها آشنا شدیم نوبت به مراکز و بازارهایی می‌رسد که بتوانید از آن‌ها سوغاتی‌های خود را تهیه کنید. یکی از بهترین فروشگاه های صنایع دستی شیراز، بازار وکیل است که ورودی اصلی آن در خیابان زند قرار دارد. تقریبا هر آنچه که از لیست بالا بخواهید می‌توانید در مغازه‌ها و غرفه‌های این بازار پیدا کنید. با این حال در زیر صنایع دستی بازار وکیل شیراز را معرفی می‌کنیم که با خیال راحت برای خرید بروید:

 • انواع فرش و قالی و ترمه
 • پارچه‌های عشایری و سایر
 • گلیم و گبه
 • آثار خاتم کاری، قلمزنی، معرق کاری، نقره کاری، منبت کاری و...
 • انواع ادویه جات و شیرینی‌ها
 • انواع ظروف مسی و زیورآلات

صنایع دستی بازار وکیل شیراز

البته به جز صنایع دستی بازار وکیل شیراز بازارها و فروشگاه‌های دیگری نیز وجود دارند که برای خرید صنایع دستی انتخاب مناسبی معرفی می‌شوند.

 • بازار شیشه گری در خیابان شیشه گری شیراز برای خرید انواع ظروف مانند گلدان، تنگ، لوازم شیشه‌ای و...
 • فروشگاه صنایع دستی کاظمی در خیابان طالقانی رو بروی مسجد وکیل برای خرید آثار مینا کاری، خاتم سازی شیرازی، لوازم چوبی و مسی، تخته‌های شطرنج
 • فروشگاه هنرهای دستی سرای دل در بلوار آزادی برای خرید لوازم سفالی و مسی، مینا کاری، قلمزنی، تخته نرد، لوازم دکوری و...


حال که با بهترین صنایع دستی شیراز آشنا شدید، می‌توانید برای خرید بلیط هواپیما شیراز تهران، بلیط قطار و بلیط اتوبوس شیراز آن از سرتاسر ایران به قاصدک 24 مراجعه کنید.