نکات خرید بلیط سفر برای کودکان و نوزادان

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 شرایط خرید بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس برای کودکان و نوزادان- قاصدک 24

بعضی از افراد تصور می‌کنند کودکان و نوزادان چون هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند، نیازی به تهیه بلیط سفر ندارند. اما حقیقت این است که بلیط سفر کودکان و نوزادان نیز الزامی بوده و قوانین و شرایط خاصی دارد. بنابراین والدین می‌بایست در بسیاری از سفرها با پرداخت هزینه، بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس مورد نیاز خود را تهیه نمایند. اما شرایط سنی سفر این افراد و مقدار هزینه‌ای که می‌بایست برای هر سفر پرداخت کنند به چه شکل است؟ آیا قیمت بلیط برای کودکان با بهای بلیط بزرگسالان برابر است؟ برای پاسخ به این سوالات و دیگر دغدغه‌های متداول در خصوص سفر فرزندانتان با قاصدک 24 در ادامه مطلب همراه باشید.

خرید بلیط هواپیما برای کودکان و نوزادان


هزینه و شرایط خرید بلیط هواپیما برای کودکان و نوزادان در بلیط‌های سیستمی و چارتری متفاوت است. از این رو اگر شما بلیط هواپیما سیستمی را برای سفر خود انتخاب کرده‌اید باید بدانید که این نوع از بلیط‌ها دارای سه تعرفه نرخی می‌باشند. تعرفه اول یا همان تعرفه بزرگسال برابر با بهای کلی بلیط است. در این تعرفه تمامی افراد بالای 12 سال، بزرگسال محسوب شده و می‌بایست 100 درصد هزینه بلیط هواپیما را پرداخت نمایند. تعرفه دوم تعرفه کودک است و افراد 2 تا 12 سال را در برمی‌گیرد. شرکت‌های هواپیمایی برای این تعرفه به طور معمول 25% تخفیف در نظر می‌گیرند و به کودکان نیز صندلی های جداگانه در کابین هواپیما اختصاص می‌دهند. افراد 0 تا 2 سال نیز نوزاد تلقی شده و بلیط هواپیما سیستمی آن‌ها مطابق با تعرفه سوم محاسبه می‌شود. این تعرفه برابر با 10% بهای کلی بلیط است و صندلی‌ای به نوزادان تعلق نمی‌گیرد. بر این اساس شما می‌بایست به هنگام خرید بلیط هواپیما برای کودکان خود تعداد مسافران را به تفکیک رده سنی آن‌ها به صورت صحیح در فیلدهای مربوطه وارد نمایید تا محاسبه هزینه نهایی بلیط‌های سفر شما به درستی انجام گیرد.

قانون قیمت بلیط هواپیما برای کودکان

 
قوانین خرید بلیط هواپیما چارتر برای کودکان و نوزادان


در خرید بلیط هواپیما چارتر برای کودکان شرایط کمی متفاوت‌تر است؛ چرا که در بلیط‌های چارتر هواپیما تنها دو تعرفه نرخی وجود دارد که تعرفه نخست مربوط به بزرگسالان و تعرفه دوم مربوط به نوزادان است. از این رو در بلیط‌های چارتر تمامی افراد بالای دو سال بزرگسال محسوب شده و هزینه بلیط هواپیما به صورت کامل از آن‌ها دریافت می‌شود. بدین ترتیب افراد زیر دو سال نیز در تعرفه دوم یعنی تعرفه نوزادان قرار می‌گیرند و قیمت بلیط هواپیما برای کودکان به صورت متفاوت و بدون اختصاص صندلی محاسبه می‌گردد. بدین ترتیب در بلیط‌های هواپیمای چارتر تعرفه‌ای به نام کودک وجود ندارد و قیمت این نوع از بلیط های هواپیما از این لحاظ با بلیط های سیستمی متفاوت است. در پایان یادآور می‌شویم که برای آمادگی بیشتر برای سفر با فرزندان خود می‌توانید از توصیه‌های گفته شده در مطلب «تجربه سفر هوایی با کودک؛ راهکارهایی برای یک پرواز آرام » کمک بگیرید.

خرید بلیط قطار برای کودکان و نوزادان


در سفر با قطار نیز شرایط و قیمت بلیط قطار برای کودکان متفاوت است. از این رو تمامی افراد بالای 12 سال بزرگسال تلقی شده و موظف به پرداخت بهای کامل بلیط قطار می‌باشند. در صورتی که افراد 2 تا 12 سال یعنی همان کودکان، تنها باید نیمی از بهای بلیط قطار را بپردازند. البته بلیط قطار نیم بها تنها برای کودکان صادر نمی‌شوند و هزینه بلیط قطار جانبازان و خانواده‌های شاهد نیز با 50 درصد تخفیف محاسبه می‌گردد. نوزادان یا مسافران زیر دو سال نیز تخفیف 90 درصدی دارند و تنها باید معادل 10 درصد از هزینه کلی بلیط قطار را پرداخت نمایند. هزینه‌ای که برابر با بهای بیمه مسافر است و از همه مسافران دریافت می‌گردد. بر اساس قوانین و هزینه‌های موجود، شرایط بلیط قطار برای کودکان نیز نیازمند دقت و توجه کافی از سوی کاربران است. از این رو از خریداران محترم خواهشمندیم با درج صحیح تعداد مسافران در فیلدهای مربوط به مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال، قاصدک24 را در محاسبه درست هزینه‌های سفر خود یاری نمایند.

قیمت بلیط قطار برای کودک


خرید بلیط اتوبوس برای کودکان و نوزادان


همانطور که می‌دانید هواپیما و قطار تنها راه سفر با کودکان نیست و در مواردی نیز باید کودکان خود را با اتوبوس به سفر ببریم. اما آیا می‌دانید قیمت بلیط اتوبوس برای کودکان به چه شکل است؟ در اتوبوس نیز همانند بلیط هواپیما چارتر تنها دو تعرفه نرخی وجود دارد با این تفاوت که قوانین موجود در اتوبوس، افراد زیر 5 سال را کودک تلقی کرده و باقی مسافران را بزرگسال می‌دانند. این قوانین می‌گویند که در تعرفه اول یعنی تعرفه کودکان، بهای بلیط اتوبوس با 100 درصد تخفیف محاسبه شده یا به عبارت دیگر افراد زیر 5 سال نیازی به تهیه بلیط اتوبوس ندارد. در مقابل برای تمامی افراد بالای 5 سال یا همان بزرگسالان، بلیط اتوبوس باید با بهای کامل خریداری شود. لازم به ذکر است که در اغلب وسایل نقلیه کودکان نمی‌توانند به صورت تنها سفر کنند و سفر آن‌ها می‌بایست حتماً با یک همراه بزرگسال صورت پذیرد. با این وجود در برخی از هواپیمایی‌ها شرایطی وجود دارد که مسافر می‌تواند با مطالعه آن شرایط و پر کردن فرم مربوطه، کودک بالای 5 سال خود را بدون همراه به سفر بفرستد.

خرید بلیط اتوبوس برای کودکان


در پایان یادآور می‌شویم که برای خرید انواع بلیط سفر اعم از بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس تنها کافی است تا سری به وب سایت قاصدک 24 بزنید یا از نسخه اندروید اپلیکیشن قاصدک 24 استفاده نمایید. شما در قاصدک 24 همچنین می‌توانید انواع بیمه مسافرتی را نیز به صورت آنلاین خریداری نموده و حتی هتل مورد نظر خود در سراسر ایران را نیز اینترنتی رزرو نمایید.