همه چیز در مورد کارگو و هزینه های بارگیری

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 کارگو چیست؟ آشنایی با معنی، نحوه بارگیری و قیمت کارگو- قاصدک 24

امکان ارسال و حمل بار با هواپیما چه به صورت همراه و چه غیر همراه، برای بسیاری از مسافران چیزی کم از یک موهبت الهی ندارد. چرا که ارسال بار به صورت هوایی علاوه بر اینکه سریع و ایمن است، برای فاصله‌های بسیار دور نیز ممکن می‌باشد. به همین جهت نیز مسافرانی که می‌خواهند بار آن‌ها درست و به موقع به مقصدشان برسد از هواپیمای کارگو، برای حمل و ارسال آن استفاده می‌کنند. در این میان اصطلاحات مختلفی نیز برای ارسال بار وجود دارد که ما آن‌ها را به کارگو، فریت بار و بار غیر همراه می‌شناسیم اما آیا تعریف تمام این اصطلاحات با هم یکسان است یا تفاوت هایی نیز دارد؟ پس برای یافتن پاسخ با قاصدک 24 در ادامه مطلب همراه باشید.

Cargo

معنی کارگو


برخی از مسافران تصور می‌کنند مقدار بار مجازی که یک مسافر می‌تواند با خرید یک بلیط هواپیما با خود حمل کند، بار همراه و باری که مجاز به حمل آن نیست، کارگو است. این تعریف شاید از جهاتی مورد قبول باشد اما قطعاً کامل و صحیح نیست چرا که معنی کارگو در اصطلاح ارسال بار تجاری از طریق راه های هوایی است. به عبارت دیگر در پاسخ به سوال «کارگو چیست؟» باید بگوییم: «باری که اغلب، تجار آن را با هواپیما حمل می‌کنند کارگو نامیده می‌شود؛ اما چون در حال حاضر امکان ارسال بارهای غیر همراه نیز با هواپیمای کارگو در برخی از مسیرها مهیا شده است اغلب مردم، این دو اصطلاح را با هم یکسان می‌دانند.»

تفاوت کارگو و فریت بار در چیست؟


فریت بار یا همان ارسال بار دانشجویی یا مهاجرتی معمولاً لوازم خانگی یا شخصی مسافری را در بر می‌گیرد که برای تحصیل یا مهاجرت عازم کشور دیگری است. موارد مجاز و غیر مجاز در فریت بار مشخص است و با کارگو تفاوت دارد. همچنین حجم، اندازه بار و قیمت کارگو نیز در این دو روش کاملاً از هم متفاوت است. تفاوت دیگر این دو از هم در روش ارسال است، بدین ترتیب که فریت بار اغلب با هواپیماهای تجاری به کشور مقصد ارسال می‌گردد در حالی که برای حمل کارگو، از هواپیمای کارگو مانند آنتونف 222 یا بولگا استفاده می‌شود.

Cargo-ircraft


از جمله دیگر موارد متفاوت در این دو روش ارسال و حمل بار، نوع بسته‌بندی آن‌ها است. در فریت بار، بار مسافر اغلب توسط خود او و یا شرکت‌های فعال در این زمینه بسته بندی و ارسال می‌گردد در حالی که هواپیماهای کارگو، محصولات مشخصی را که دارای بسته‌بندی‌های تجاری و قابل رهگیری هستند با خود حمل می‌کنند.

عوامل موثر بر قیمت کارگو


عوامل زیادی بر قیمت کارگو اثر می‌گذارند که از مهمترین آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

فاصله هوایی تا مقصد


مسافتی که هواپیمای کارگو طی می‌کند تا بار شما را به مقصد برساند یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه کارگو است. هرچه این فاصله بیشتر باشد قیمت نیز افزایش خواهد یافت.

وزن و نوع کالا


وزن و نوع کالا نیز بر قیمت کارگو موثر هستند. چرا که هر چه وزن و ابعاد کالا بیشتر باشد، هزینه‌ی حمل و ارسال آن نیز بیشتر است. در خصوص نوع کالا نیز خوب است بدانید ارسال برخی از اجناس قیمت بیشتری نسبت به سایرین دارند. (مانند کالاهای شکستنی، حساس به ضربه، مایعات و...)

شرکت کارگو


طبیعتا هرچه شرکت ارائه دهنده خدمات کارگو دارای اعتبار بیشتری باشد؛ هزینه‌ی بیشتری از شما دریافت کرده و متقابلا خدمات را به خوبی ارائه می‌دهد.

قوانین کشورها


کشور مبدا یا مقصد ممکن است قوانین و شرایط خواصی را برای هزینه کارگو وضع کند. بنابراین قوانین هر کشور مانند پرداخت مالیات و عوارض گمرک متفاوت بوده و هزینه‌ی معینی را به قیمت کارگو اضافه می‌کند.

زمان ارسال


از آنجایی که ممکن است در برخی فصول تقاضا برای ارسال بار بیشتر باشد، قیمت‌ها افزایش خواهد یافت. در مقابل ایام دیگری نیز وجود دارند که هزینه کارگو برای متقاضی کمتر از روزهای پرتردد خواهد بود.

مراحل کارگو


پس از یافتن پاسخ سوال کارگو چیست، نوبت به آشنایی با مراحل آن می‌رسد که در زیر به طور دقیق آورده شده است:

  • شرکت کارگوی موردنظر خود را انتخاب کنید.
  • مشخصات دقیق کالاها را به شرکت اعلام کرده و منتظر دریافت قیمت از آن‌ها باشید.
  • پس از بررسی قیمت کارگو و توافق با آن، نوبت به ارسال کالاها به شرکت کارگو می‌رسد.
  • در این بخش می‌بایست تمامی مشخصات لازم بار را به همراه کالای مربوطه ارسال کنید و هزینه کارگو را پرداخت کنید.
  • پس از پرداخت هزینه، کالا بسته‌بندی شده و با هواپیمای کارگو برای مقصد موردنظر ارسال می‌شود.

Cargo-loading

آشنایی با بزرگترین شرکت های کارگو در جهان


لاکهید C5 گالاکسی بزرگترین کارگوی جهان است که متعلق به ارتش کشور آمریکا می‌باشد. این هواپیمای غول پیکر که کمتر رقیبی در دنیا برای آن یافت می‌شود، اغلب برای حمل کالاهای نظامی، بارهای تجاری و حمل و جابجایی قطعات هواپیما، فضاپیما و حتی قطار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هواپیما 75 متر طول دارد و تاکنون 131 فروند از آن ساخته شده که در نقاط مختلفی از دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

American-Cargo


فضای داخلی لاکهید C5 گالاکسی همچون اغلب سایر هواپیمای کارگو در جهان به گونه‌ای طراحی شده است که امکان بارگیری با آن ساده‌تر باشد. بر این اساس پالت‌های عظیم و سنگین بار در ریل های مخصوص بارگیری در این هواپیما قرار گرفته و به داخل آن انتقال می‌یابند. پس از آن نیز هر یک از پالت‌ها برای اینکه در طول پرواز جابجا نشده و تعادل وزنی هواپیما را به هم نریزند توسط کابل های مخصوص به گیره‌های موجود در سراسر بخش داخلی هواپیما متصل می‌شوند تا در جای خود محکم شده و با هر تکانی جابجا نشوند. این امر به خلبان کمک می‌کند تا بدون کوچکترین مشکلی، سنگین ترین بارهای دنیا را نیز با هواپیمای مورد هدایت خود حمل کرده و آن‌ها را سلامت به مقصد برساند.

How-to-load-in-cargo


بولگا یا همان نهنگ سفید نیز بزرگترین هواپیمای کارگوی ساخته شده توسط ایرباس است که قابلیت حمل و جابجایی 47 تن بار را دارد. جالب است بدانید این هواپیما که تنها 5 فروند از آن ساخته شده است بیشتر به منظور حمل و جابجایی قطعات بسیار بزرگ هواپیما در کشورهای اروپایی نظیر آلمان و فرانسه به کار گرفته می‌شود.
خوب است بدانید به جز کارگوی آمریکا، کارگوی چین و کارگوی ترکیه نیز از بهترین شرکت‌های حمل بار شناخته می‌شوند.

کارگو در ایران


در ایران نیز برای حمل بارهای تجاری و غیر همراه همچون سایر نقاط دنیا از هواپیماهای کارگو استفاده می‌شود. البته در این میان عده‌ای نیز وجود دارند که همچنان ترجیح می‌دهند با خرید یک بلیط قطار بار خود را با این وسیله نقلیه حمل کنند اما در نهایت این هواپیماها نیز به عنوان روش دیگری جهت ارسال بار، توسط ایرلاین‌های متعددی برای جابجایی بار تجاری یا غیر همراه مسافران به کار گرفته می‌شوند. به طور مثال کارگو ایران ایر با استفاده از ناوگان باری خود انواع بار تجاری را به نقاط مختلف دنیا ارسال می‌کند. البته ناگفته نماند که ارسال هر باری نیز با هواپیماهای کارگو امکان پذیر نبوده و این قابلیت بر اساس وزن، ابعاد و ماهیت بار تعیین می‌گردد. اما به طور کلی اگر فرستنده بار قادر به تهیه مجوز گمرک در مبدا، جهت صادرات بار تجاری خود و ترخیص محموله در مقصد باشد، اغلب دیگر مشکل خاصی برای ارسال بار خارجی خود با کارگو نخواهد داشت. شایان ذکر است که این پروسه در مسیرهای داخلی با معمولاً با سخت گیری های کمتری قابل انجام است.

Cargo-IranAir


در پایان یادآور می‌شویم که برای خرید انواع بلیط سفر اعم از بلیط اتوبوس، هواپیما و قطار تنها کافی است تا سری به وب سایت قاصدک 24 بزنید. در قاصدک 24 شما می‌توانید علاوه بر خرید بلیط، بیمه مسافرتی و حتی رزرو آنلاین هتل، در خصوص انواع مقاصد گردشگری، ایرلاین های داخلی و خارجی و حتی روش های مختلف سفر با انواع وسیله نقلیه نیز اطلاعات لازم را کسب نمایید پس اگر به این موضوعات علاقمند هستید حتما ما در را وبلاگ و شبکه های اجتماعی این مجموعه همراهی کنید.