همه چیز در مورد کارگو و هزینه های بارگیری

امکان ارسال و حمل بار با هواپیما چه به صورت همراه و چه غیر همراه، برای بسیاری از مسافران چیزی کم از یک موهبت الهی ندارد. چرا که ارسال بار به صورت هوایی علاوه بر اینکه سریع و ایمن است، برای فاصله‌های بسیار دور نیز ممکن می‌باشد. به همین جهت نیز مسافرانی که می‌خواهند بار آن‌ها درست و به موقع به مقصدشان برسد از این روش، برای حمل و ارسال آن استفاده می‌کنند. در این میان اصطلاحات مختلفی نیز برای ارسال بار وجود دارد که ما آن‌ها را به کارگو، فریت بار و بار غیر همراه می‌شناسیم اما آیا تعریف تمام این اصطلاحات با هم یکسان است یا تفاوت‌هایی نیز دارد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش و آشنایی با کارگو قاصدک 24 را در ادامه مطلب همراهی کنید.

کارگو چیست؟

معنای کارگو چیست؟


برخی از مسافران تصور می‌کنند مقدار بار مجازی که یک مسافر می‌تواند با خرید بلیط هواپیما با خود حمل کند، بار همراه و باری که مجاز به حمل آن نیست، کارگو است. این تعریف شاید از جهاتی مورد قبول باشد اما قطعاً کامل و صحیح نیست چرا که کارگو در اصطلاح ارسال بار تجاری از طریق راه های هوایی است. به عبارت دیگر باری که اغلب، تجار آن را با هواپیما حمل می‌کنند کارگو نامیده می‌شود. اما چون در حال حاضر امکان ارسال بارهای غیر همراه نیز با هواپیماهای کارگو در برخی از مسیرها مهیا شده است اغلب مردم، این دو اصطلاح را با هم یکسان می‌دانند.

تفاوت کارگو با فریت بار


فریت بار یا همان ارسال بار دانشجویی/مهاجرتی معمولاً لوازم خانگی یا شخصی مسافری را در بر می‌گیرد که برای تحصیل یا مهاجرت عازم کشور دیگری است. موارد مجاز و غیر مجاز در فریت بار مشخص است و با کارگو تفاوت دارد. همچنین حجم و اندازه بار و هزینه ارسال نیز در این دو روش کاملاً از هم متفاوت است. تفاوت دیگر این دو از هم در روش ارسال است، بدین ترتیب که فریت بار اغلب با هواپیماهای تجاری به کشور مقصد ارسال می‌گردد در حالی که برای حمل کارگو، از هواپیماهای غول پیکر نظیر آنتونف 222 یا بولگا استفاده می‌شود.

از جمله دیگر موارد متفاوت در این دو روش ارسال و حمل بار، نوع بسته بندی آن‌ها است. در فریت بار، بار مسافر اغلب توسط خود او و یا شرکت های فعال در این زمینه بسته بندی و ارسال می‌گردد در حالی که هواپیمای کارگو، محصولات مشخصی را که دارای بسته‌بندی‌های تجاری و قابل رهگیری هستند با خود حمل می‌کنند.


عوامل موثر بر هزینه کارگو


قیمت کارگو به عوامل زیادی همچون نوع وسیله حمل و نقل هوایی/دریایی، میزان مسافتی که باید طی شود، نوع و وزن کالا، فصل سفر، عوارض گمرکی و بیمه بستگی دارد. البته شرکت کارگو نیز می‌تواند بر هزینه کارگو تاثیرگذار باشد؛ چرا که تعرفه‌های هر یک با دیگری متفاوت است.


بزرگترین شرکت و هواپیمای کارگو در جهان


لاکهید C5 گالاکسی بزرگترین کارگوی جهان است که متعلق به ارتش کشور آمریکا می‌باشد. این هواپیمای غول پیکر که کمتر رقیبی در دنیا برای آن یافت می‌شود، اغلب برای حمل کالاهای نظامی، بارهای تجاری و حمل و جابجایی قطعات هواپیما، فضاپیما و حتی قطار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هواپیما 75 متر طول دارد و تاکنون 131 فروند از آن ساخته شده که در نقاط مختلفی از دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.


فضای داخلی لاکهید C5 گالاکسی همچون اغلب هواپیماهای کارگو در جهان به گونه‌ای طراحی شده است که امکان بارگیری با آن ساده‌تر باشد. بر این اساس پالت‌های عظیم و سنگین بار در ریل‌های مخصوص بارگیری در این هواپیما قرار گرفته و به داخل آن انتقال می‌یابند. پس از آن نیز هر یک از پالت‌ها برای اینکه در طول پرواز جابجا نشده و تعادل وزنی هواپیما را به هم نریزند، توسط کابل های مخصوص به گیره‌های موجود در سراسر بخش داخلی هواپیما متصل می‌شوند تا در جای خود محکم شده و با هر تکانی جابه‌جا نشوند. این امر به خلبان کمک می‌کند تا بدون کوچکترین مشکلی، سنگین‌ترین بارهای دنیا را نیز با هواپیمای مورد هدایت خود حمل کرده و آن‌ها را سلامت به مقصد برساند.


بولگا یا همان نهنگ سفید نیز بزرگترین هواپیمای کارگوی ساخته شده توسط ایرباس است که قابلیت حمل و جابه‌جایی 47 تن بار را دارد. جالب است بدانید این هواپیما که تنها 5 فروند از آن ساخته شده است بیشتر به منظور حمل و جابه‌جایی قطعات بسیار بزرگ هواپیما در کشورهای اروپایی نظیر آلمان و فرانسه به کار گرفته می‌شود.

بهترین کارگو ایرانی

کارگو ایران ایر، بهترین کارگو ایرانی


در ایران نیز برای حمل بارهای تجاری و غیر همراه همچون سایر نقاط دنیا از هواپیماهای کارگو استفاده می‌شود. البته در این میان عده‌ای نیز وجود دارند که همچنان ترجیح می‌دهند با خرید یک بلیط قطار بار خود را با این وسیله نقلیه حمل کنند اما در نهایت این هواپیماها نیز به عنوان روش دیگری جهت ارسال بار، توسط ایرلاین‌های متعددی برای جابه‌جایی بار تجاری یا غیر همراه مسافران به کار گرفته می‌شوند. به طور مثال هواپیمایی ایران ایر با عنوان کارگوی ایران ایر استفاده از ناوگان باری خود انواع بار تجاری را به نقاط مختلف دنیا ارسال می‌کند. البته ناگفته نماند که ارسال هر باری نیز با هواپیمای کارگو امکان پذیر نبوده و این قابلیت بر اساس وزن، ابعاد و ماهیت بار تعیین می‌گردد. اما به طور کلی اگر فرستنده بار قادر به تهیه مجوز گمرک در مبدا، جهت صادرات بار تجاری خود و ترخيص محموله در مقصد باشد، اغلب دیگر مشکل خاصی برای ارسال بار خارجی خود با کارگو نخواهد داشت. شایان ذکر است که این پروسه در مسیرهای داخلی با معمولاً با سخت گیری های کمتری قابل انجام است.

در پایان یادآور می‌شویم که برای خرید انواع بلیط سفر اعم از بلیط اتوبوس، هواپیما و قطار تنها کافی است تا سری به وب سایت قاصدک 24 بزنید. در قاصدک 24 شما می‌توانید علاوه بر خرید بلیط، بیمه مسافرتی و حتی رزرو آنلاین هتل، در خصوص انواع مقاصد گردشگری، ایرلاین‌های داخلی و خارجی و حتی روش‌های مختلف سفر با انواع وسیله نقلیه نیز اطلاعات لازم را کسب نمایید. پس اگر به این موضوعات علاقمندید حتماً ما در را وبلاگ و شبکه های اجتماعی این مجموعه همراهی کنید.