همه چیز در مورد پیش فروش بلیط قطار

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4 از 5 راهنمای کامل در مورد پیش فروش بلیط قطار- قاصدک 24

همانطور که می‌دانید کارگزاران ریلی متعددی در کشور وجود دارند که هر از چند گاهی بلیط قطار خود را در یک بازه زمانی خاص پیش فروش می‌کنند. این کار که معمولاً در زمان پیک سفر رخ می‌دهد به کارگزاران کمک می‌کند تا بدانند که وضعیت تقاضا برای خرید بلیط در یک مسیر خاص چگونه است و سعی کنند تا مقدار عرضه خود را به تقاضا نزدیک کنند. به طور مثال بلیط قطار مشهد در تعطیلات نوروز خریداران بسیاری دارد و همین امر نیز موجب شده تا کارگزاران ریلی ظرفیت ویژه‌ای از ناوگان خود را به این مسیر اختصاص دهند.

البته پیش فروش بلیط قطار علاوه بر شرکت‌های گردشگری برای مسافران نیز مزایایی دارد. به همین دلیل در بسیاری از مواقع توصیه می‌شود که بلیط قطار خود را به صورت پیش فروش خریداری نمایید. اما چرا باید بلیط قطار خود را از چند ماه مانده به سفر خریداری کنیم و این کار چه مزیت‌هایی دارد؟ برای یافتن پاسخ با قاصدک 24 در ادامه مطلب همراه شوید.

پیش فروش بلیط قطار


تفاوت بلیط پیش فروش قطار با بلیط معمولی


شاید اولین و مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بلیط قطار پیش فروش هیچ تفاوتی با بلیط قطار معمولی ندارد. به عبارت دیگر قیمت، نحوه استرداد، امکان خرید اینترنتی و... همه و همه در بلیط‌های پیش فروش نیز وجود دارد. بنابراین قانون یا ویژگی خاصی، مانع از خرید این بلیط ها نمی‌شود. در ادامه با مزایای پیش فروش بلیط قطار آشنا می‌شویم.

استرداد 90 درصدی در پیش فروش بلیط قطار 


بلیط قطار بر خلاف بلیط هواپیما از قابلیت استرداد با درصد بالاتری برخوردار است. به همین دلیل اگر آن را حتی از ماه‌ها جلوتر هم رزرو نمایید، می‌توانید تا ساعت 12 روز قبل از حركت، با کسر 10 درصد جریمه، 90 درصد بهای بلیط را مسترد نمایید. از این رو حتی در مواقعی که از انجام سفر خود مطمئن نیستید نیز قادر خواهید بود بلیط خود را رزرو نمایید و در صورت انصراف، تنها 10 درصد بهای آن را به عنوان جریمه بپردازید.

این در حالی است که در برخی موارد شما حتی اگر درخواست کنسلی خود را بلافاصله بعد از خرید بلیط چارتر ثبت نمایید با سوخت صد در صدی بلیط مواجه خواهید شد. در بلیط‌های سیستمی هواپیما نیز درصد جریمه کنسلی بلیط ها بالاتر از بلیط قطار است. به همین دلیل است که بلیط هواپیما پیش فروش نمی‌گردد و مسافران معمولاً آن را چند روز مانده به سفر خود خریداری می‌کنند.

برنامه‌ریزی آسان‌تر برای سفر


گاه برنامه‌ریزی برای سفرهای خانوادگی و دسته جمعی، بیش از حد معمول به طول می‌انجامد. در این مواقع معمولاً مسافران یک یا دو کوپه را به صورت دربست در زمان پیش فروش خریداری می‌کنند تا بعدها بتوانند سر فرصت برنامه سفرشان را مشخص و تعداد همسفرانشان را قطعی نمایند. چرا که اطمینان دارند در صورتی که از سفر نیز منصرف شوند به راحتی می‌توانند بلیط قطار خود را با کمترین جریمه، کنسل نمایند. در حالی که اگر همین جمع تصمیم بگیرند که با اتوبوس سفر کنند شاید به همین راحتی قادر به خرید و استرداد بلیط اتوبوس خود نباشند.

مزایای پیش فروش کردن بلیط قطار


مهم‌ترین مزیت پیش فروش بلیط قطار


همانطور که گفتیم کارگزاران ریلی با پیش فروش بلیط قطار سعی می‌کنند تا تعادلی را میان عرضه و تقاضا ایجاد نمایند. با این حال باز در برخی از مسیرهای پر تردد نظیر تهران مشهد، تهران بندرعباس و... ظرفیت بلیط قطارهای درجه یک و لوکس زودتر به اتمام می‌رسد و مسافری که تصمیم دارد در ایامی نظیر تعطیلات نوروز به این مناطق سفر کنند ممکن است در صورتی که از پیش فروش استفاده نکند، نتواند بلیط قطار مناسبی را خریداری نماید. از این رو به مسافران توصیه می‌شود که اگر از انجام سفر خود مطمئن هستند یا تصور می‌کنند که به احتمال زیاد سفر خواهند کرد، بلیط قطار خود را در ساعات اولیه پیش فروش بلیط قطار تهیه نمایند تا بتوانند از ظرفیت موجود در هر قطار بهره بگیرند.

مسافران باید توجه داشته باشند که پیش فروش بلیط های قطار در مسیرهای مختلف در تاریخ از پیش اعلام شده توسط کارگزاران ریلی و طی یک ساعت مشخص به انجام می‌رسد. بدین ترتیب اگر به خرید بلیط قطار در یک مسیر خاص تمایل دارند باید هر چه زودتر در این خصوص اقدام نمایند تا با تمام شدن ظرفیت، از سفر خود باز نماند.

امکان یافتن مناسب‌ترین بلیط قطار در پیش فروش


اگر بلیط قطار خود را در زمان پیش فروش به صورت اینترنتی و از طریق قاصدک 24 تهیه نمایید؛ در انتخاب زمان، بازه نرخی و نوع قطار خود، دست بازتری دارید. فرض کنید در نخستین ساعات پیش فروش تصمیم به خرید بلیط قطار رجا یا فدک خود گرفته‌اید. بدیهی است که در این زمان هم می‌توانید قطار دلخواه خود را انتخاب نمایید و هم در ساعت مناسبی سفر کنید. همچنین فراموش نکنید که اگر در زمان مناسب برای این کار اقدام کنید می‌توانید بلیط قطار خود را به صورت رفت و برگشت نیز خریداری نمایید که این کار، خود مزایایی دارد.

در نهایت یادآور می‌شویم که برای اطلاع از زمان پیش فروش بلیط قطار تنها کافی است تا قاصدک 24 را در شبکه‌های اجتماعی دنبال نمایید. با این کار می‌توانید در زمان مناسب به این سایت مراجعه و بلیط دلخواه خود را در کمترین زمان و با بهترین قیمت ممکن خریداری نمایید.  برای دانلود و استفاده از اپلیکیشن خرید بلیط سفر قاصدک 24 نیز می‌توانید به کافه بازار مراجعه نموده و نسخه اندروید این اپلیکیشن را پس از دانلود، روی تلفن همراه هوشمند خود نصب نمایید.