ابعاد چمدان داخل کابین هواپیما و مناسب سفر هوایی

به تصور بعضی از افراد، بهترین معیار برای خرید چمدان، قد مسافر است. این افراد می گویند که چمدان سفر باید به گونه ای باشد که مسافر بتواند آن را به درستی حمل و جابجا نماید. البته که باید بگوییم این حرف کاملاً درست است و چمدانی که یک مسافر با خود در سفر حمل می کند باید با قد و وضعیت جسمانی او نیز هماهنگ باشد اما این نکته را نیز فراموش نکنید که این ویژگی، بهترین معیار برای خرید چمدان نیست. چرا که هواپیمایی های موجود در سراسر جهان، برای پذیرش چمدان مسافران به قد آنها توجه نمی کنند بلکه آنها قوانین مصوب خود را در نظر می گیرند و تنها چمدان هایی که دارای وزن و ابعاد مناسبی باشند را به عنوان بار همراه مسافر، مجاز می دانند. پس با توجه به آنچه که گفتیم علاوه بر مقدار بار مجاز در هر چمدان، ابعاد آن نیز حائز اهمیت می باشد و مسافر نمی تواند هر چمدانی را که دلش می خواهد با خود به سفر ببرد.

معیارهای انتخاب چمدان
البته نگران نباشید چرا که قوانین مربوط به بار و چمدان مسافران به طور معمول در وب سایت هر ایرلاین داخلی و خارجی ای که تصمیم گرفته اید با ان سفر کنید، موجود می باشد. از این رو شما تنها کافی است پس از تهیه بلیط هواپیما مورد نظر خود، نگاهی به این سایت ها بیاندازید یا از اطلاعات مندرج در بلیط خود بهره بگیرید. با این حال ما نیز در ادامه، نکات جامعی را در این زمینه بیان می کنیم که می توانند به شما در آماده سازی چمدان سفرتان کمک نمایند. پس با قاصدک 24 در ادامه مطلب " آیا محدودیتی برای اندازه چمدان در سفرهای هوایی وجود دارد؟ " همراه باشید.

ابعاد استاندارد چمدان ها


بد نیست بدانید به دلیل وجود قوانین موجود در حمل بار، اغلب شرکت های تولیدی، چمدان های خود را در ابعاد استانداردی به بازار عرضه می کنند. از این رو ما در چمدان ها انواع مختلف ساک دستی، چمدان خلبانی، چمدان مدیوم، چمدان بزرگ و چمدان خیلی بزرگ را داریم که هر یک از آنها با توجه به مدت زمان سفر مسافر و برای نوع خاصی از مسافرت مناسب هستند. به طور مثال ساک دستی که اغلب نیز در دسته چمدان ها دسته بندی نمی شود معمولاً ابعادی برابر با 43*25*22 سانتی متر دارد و بیشتر برای حمل وسایل ضروری به داخل کابین هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو شما می توانید لپ تاپ، دوربین عکاسی، عینک و سایر وسایل مورد نیاز خود را درون آن قرار داده و بدون پرداخت هزینه اضافه بار هواپیما، آن را با خود به داخل کابین پرواز ببرید.

ساک دستی در کابین

چمدان کابین


چمدانی که به طور معمول اجازه ورود به داخل کابین پرواز را می یابد، چمدان سایز کوچک است که برخی آن را به چمدان خلبانی نیز می شناسند. این چمدان معمولاً ارتفاعی برابر با 53 تا 56 سانتی متر دارد و گنجایش 7 الی 10 کیلوگرم بار را نیز دارد. جالب است بدانید این چمدان معمولاً به شرطی اجازه ورود به کابین را پیدا می کند که مجموع طول، عرض و ارتفاع آن از 115 سانتی متر تجاوز نکند. البته برخی از ایرلاین ها برای حمل چمدان Carry on نیز محدودیت هایی را برای مسافران خود قائل می شوند. به طور مثال کسانی که بلیط هواپیما ماهان را در بخش اکونومی خریداری کرده باشند، در مسیرهای داخلی و خارجی تنها می توانند 5 کیلوگرم بار کابین به همراه خود ببرند. در حالی که این مقدار بار، برای مسافران این هواپیمایی در بخش بیزینس 7 کیلوگرم است. جالب است بدانید این نوع چمدان اگر قرار باشد تنها چمدان مورد استفاده در یک سفر باشد، با توجه به گنجایشی که دارد برای یک سفر دو روزه مناسب است.

چمدان کابین

چمدان سایز متوسط


چمدان مدیوم یا همان چمدان سایز متوسط، چمدانی است که به طور معمول 20 تا 30 کیلوگرم بار درون آن جای می گیرد. از این رو این سایز از چمدان بسیار پر طرفدار است چرا که با قوانین مرتبط به مقدار بار مجاز در اغلب هواپیمایی های داخلی و خارجی همخوانی دارد. ابعاد این چمدان به طور معمول بین 23 تا 27 اینچ است و ارتفاع آن نیز از 69 سانتی متر بیشتر نمی شود. این چمدان به تنهایی می تواند برای گنجاندن وسایل مورد نیاز در یک سفر یک هفته ای مناسب باشد اما فراموش نکنید که برای تحویل آن به قسمت بار، مجموع طول، عرض و ارتفاع آن نباید از 158 سانتی متر بیشتر باشد. چرا که در غیر این صورت شما ممکن است به عنوان صاحب چمدان، مشمول پرداخت جریمه اضافه بار در پرواز خود شوید. در نهایت گفتنی است شما با خرید بلیط هواپیما در برخی از مسیرهای خارجی می توانید چند عدد از این چمدان را با خود حمل کنید. مثلاً با خرید بلیط هواپیما ایران ایر در قسمت اکونومی پروازهای بین المللی می توانید به ازای هر بلیط هواپیما، 2 چمدان متوسط با حداکثر وزن 23 کیلوگرم را با خود به مقصد ببرید.

چمدان سایز بزرگ


چمدان سایز بزرگ نیز همانند چمدان مدیوم به قسمت بار هواپیما تحویل داده می شود. از این رو مجموع طول، عرض و ارتفاع آن نباید از 158 سانتی متر بیشتر باشد یا اینکه اندازه آن از 62 اینچ تجاوز نکند. این چمدان که ارتفاع آن معمولاً 75 – 76 سانتی متر است به طور معمول برای سفرهایی که به مدت دو هفته به طول می انجامند، مناسب است. از این رو بهترین چمدان برای مسافرت های کمتر از این زمان، همان چمدان های مدیوم است. اما چطور باید بفهمیم چمدانی که در خانه داریم از نوع مدیوم است یا بزرگ؟ برای این کار باید سه اندازه مهم را در چمدان خود متر کنید. اندازه اول، ارتفاع چمدان است که از چرخ ها تا دسته چمدان را در حالی که پایین قرار گرفته است، شامل می شود. اندازه بعدی، عمق چمدان است که وقتی آن را در حالت ایستاده قرار داده اید می توانید از قسمت پشت تا جلوی چمدان را متر کنید. اندازه سوم نیز عرض چمدان یعنی فاصله دو چرخ قرار گرفته در نمای پشتی چمدان است. پس از اندازه گیری این ابعاد و تطبیق آن با سایزهای استاندارد می توانید بفهمید که چمدان شما از نوع مدیوم است یا بزرگ و به طور کلی برای چه نوع سفری مناسب است.

چمدان خیلی بزرگ


چمدان هایی با ارتفاع بیش از 80 سانتی متر و مجموع طول، عرض و ارتفاع بیش از 203 سانتی متر، معمولاً در دسته چمدان های خیلی بزرگ قرار می گیرند. این چمدان ها گنجایش بیش از 30 کیلوگرم بار را دارند و معمولاً برای سفرهای بیش از دو هفته مناسب هستند. از این رو اگر در شرایطی قرار دارید که باید از این نوع چمدان برای سفر خود استفاده کنید، باید بدانید که با خرید یک بلیط هواپیما داخلی یا خارجی باید جریمه زیادی را به عنوان اضافه بار برای حمل این نوع چمدان پرداخت نمایید. از این رو بهتر است چمدان های خیلی بزرگ خود را به عنوان بار غیر همراه به مقصد ارسال نمایید.

چمدان استاندارد در سفر با قطار


جالب است بدانید نکات گفته شده تنها مربوط به حمل بار در پروازها نمی شود و شما با خرید بلیط قطار نیز ملزم به رعایت برخی از قوانین هستید. مثلاً شما می توانید با هر بلیط قطار با تعرفه بزرگسال، یک ساک دستی یا چمدان کوچک را با خود به داخل قطار ببرید. البته مشروط بر اینکه ابعاد آن از 75 سانتی متر تجاوز نکند و وزن آن در نهایت برابر با مقدار بار مجاز هر مسافر در سفر، یعنی 30 کیلوگرم باشد. البته نا گفته نماند که این موارد تنها مختص به بار همراه مسافر است و شما برای بارهای غیر همراه نیز محدودیت هایی دارید. در بار غیر همراه، وزن هر بسته ای که به باجه بار سپرده می شود نباید بیش از 200 کیلوگرم بوده و ابعاد آن نیز نباید از 2 متر تجاوز نماید. از این رو همانطور که دیدید دیگر وسایل نقلیه نیز همانند هواپیما از قوانین خاص خود برخوردار بود و به مسافران اجازه نمی دهند هر باری را با وزن و ابعاد دلخواه خود با این وسایل حمل نمایند. چرا که بی توجهی به این موضوع می توانند برای سایر مسافران ناخوشایند بوده و برای آنها در طول سفر، مزاحمت ایجاد نماید.

بار غیر متعارف و زیاد در قطار
در پایان یادآور می شویم که برای خرید انواع بلیط سفر اعم از بلیط اتوبوس، قطار و هواپیما تنها کافی است تا سری به وب سایت قاصدک 24 بزنید. در قاصدک 24 شما می توانید سفر خود را نیز بیمه نمایید و حتی هتل مورد نظرتان را هم به صورت آنلاین در سراسر کشور رزرو کنید. همچنین برای دسترسی راحت تر به انواع بلیط سفر تنها کافی است تا نسخه اندروید اپلیکیشن قاصدک 24 را از کافه بازار دانلود و آن را بر روی تلفن همراه هوشمند خود نصب نمایید.