ویزای ترانزیت چیست و پس از خرید چه بلیط هواپیمایی به آن نیاز داریم؟

هر چند که امکان سفر به برخی از کشورهای خارجی با خرید بلیط قطار و یا حتی اتوبوس نیز مهیا است اما اغلب مسافران ترجیح می دهند تا از هواپیما برای انجام سفرهای بین المللی خود بهره بگیرند. چرا که تصور می کنند بلیط هواپیما کم دردسرترین نوع بلیط سفر است و با خرید آن زودتر به مقصد می رسند. باید بگوییم که بله، این تصور تا حدی درست است اما به شرطی که بلیط هواپیمای شما مربوط به یک پرواز مستقیم باشد. چرا که شما با خرید این نوع از بلیط، معمولاً دو راه را پیش روی خود دارید. اول اینکه یا قرار است به کشورهایی نظیر ترکیه سفر کنید که نیازی به دریافت ویزا ندارد که در اینصورت تنها باید بلیط هواپیما خارجی خود را خریداری کرده، اعتبار پاسپورتتان را چک میکنید و برای پرواز آماده شوید. در مقابل حالت دومی نیز که وجود دارد این است که شما برای سفر به کشور مقصد، نیازمند دریافت ویزا یا همان مجوز ورود هستید که در این صورت نیز همان مراحل قبل را به علاوه پروسه دریافت ویزا طی می کنید و برای سفر خود آماده می شوید.

با این حال همه سفرهای خارجی نیز به همین سادگی به انجام نمی رسند و شما ممکن است برای رسیدن به یک مقصد خاص، مجبور به تهیه بلیط پرواز غیر مستقیم شوید. در این صورت است که باید در میانه راه در یک کشور ثالث از هواپیما پیاده شده و با تعویض پرواز خود به مقصد برسید. اما آیا این کار به همین سادگی صورت می پذیرد و شما برای توقف در کشور ثالث نیازمند دریافت مجوز تازه ای نیستید؟

پرواز غیر مستقیم یا پرواز اتصالی چیست؟


همانطور که گفتیم گاه پرواز مستقیمی میان مبدا و مقصد مسافر وجود ندارد و او برای سفر به نقطه مورد نظر خود، باید از پروازهای غیر مستقیم یا اتصالی استفاده نماید. اما چرا در برخی از خطوط پرواز به صورت غیر مستقیم انجام می پذیرد؟ ساده ترین دلیل آن این است که هیچ پرواز مستقیمی در ساعت یا روز مورد نظر مسافر به مقصد مربوطه وجود ندارد و او برای رسیدن به مقصد باید از دو یا چند پرواز پشت هم یا اتصالی استفاده نماید و بلیط هواپیما خود را برای یک پرواز غیر مستقیم بخرد. البته گاه نیز این پروازها به دلایل نواقص فنی شکل گرفته اند به طور مثال پرواز از مبدا تهران به کانادا ممکن است به دلیل کوتاه برد بودن هواپیمایی که برای این مسیر در نظر گرفته شده است، با توقف صورت پذیرد. به عبارت دیگر هواپیما به دلایل فنی نتواند خط پروازی تهران تا کانادا را به صورت مستقیم طی کند و برای انجام آن نیازمند توقف در یک فرودگاه، سوخت گیری و مواردی از این دست باشد.

فرودگاه ترانزیت
البته اینها تنها دلایل ایجاد پروازهای غیر مستقیم نیستند چرا که مواقعی نیز دلایل سیاسی مانع از برقراری پروازهای مستقیم میان دو نقطه می شوند. از این رو دولت کشور مقصد با اینکه ورود هواپیماهای کشور مبدا را به خاک خود ممنوع می کند اما به مسافران آن اجازه می دهد تا با یک پرواز دیگر به این کشور وارد شوند. همین امر نیز باعث می شود تا هواپیمای اول مسافران خود را در فرودگاه سومی پیاده کند تا آنها باقی راه را با هواپیمای دیگری طی کنند. در نتیجه می توانیم بگوییم که دلایل متعددی برای انجام پروازهای اتصالی میان دو نقطه وجود دارد که همه آنها نیز به بعد فنی مسئله مربوط نمی شوند.

تعریف ویزای ترانزیت یا ویزای عبور فرودگاهی


برای اینکه مسافری بتواند با یک پرواز غیر مستقیم به مقصد مورد نظر خود سفر کند باید ویزای ترانزیت دریافت نماید. این ویزا یک نوع ویزای غیر مهاجرتی و کوتاه مدت است و تنها به فرد اجازه می دهد که در مدت زمانی که پس از پیاده شدن از هواپیمای اول منتظر پرواز بعدی خود است، در فرودگاه ثالث حضور داشته باشد. به عبارت دیگر این ویزا نشان می دهد که مسافر حتی برای حضور چند ساعته در فرودگاه ترانزیت نیز، نیازمند دریافت مجوز است. به همین جهت کشور ثالث یا میانجی برای مسافران پروازهای غیر مستقیم و عبوری از کشور خود، ویزای کوتاه مدت صادر می کنند. ویزاهای ترانزیت معمولاً تا 24 ساعت اعتبار دارند و دارندگان این نوع ویزا تنها مجاز به رفت و آمد در محوطه فرودگاه هستند. البته نوع دیگری از این ویزاها که مدت زمان بیشتری یعنی حدود یک تا ده روز اعتبار دارند، به مسافران اجازه می دهند تا گشت و گذاری هم در شهر بزند اما در نهایت همه این مسافران باید در زمان مقرر در فرودگاه حضور یافته و با پرواز دوم راهی مقصد خود شوند.

ویزای ترانزیت

دلیل صدور ویزای ترانزیت چیست؟


از آنجایی که ویزای ترانزیت معمولاً بیشتر در کشورهای توسعه یافته صادر می شود، بسیاری دلیل صدور آن را به منزله تلاش این کشورها برای مقابله با پناهندگی و حفاظت از خاک خود قلمداد می کنند. از این رو می توان گفت که این نوع ویزا، یکی از سخت گیرانه ترین انواع ویزا است که برای مسافران صادر می شود.

کانتر ترانزیت هواپیمایی امارات
در پایان یادآور می شویم که خرید انواع بلیط هواپیما برای پروازهای مستقیم و غیر مستقیم به راحتی در وب سایت قاصدک 24 امکانپذیر است. این مجموعه همچنین قابلیت خرید آسان و سریع بلیط اتوبوس و قطار را نیز برای مشتریان خود فراهم ساخته و به آنها امکان می دهد تا بیمه مسافرتی خود را نیز به صورت آنلاین از قاصدک 24 خریداری نمایند. کاربران محترم این سامانه حتی می توانند هتل مورد نظر خود در سراسر ایران را نیز از سایت قاصدک 24 رزرو نمایند و با دانلود نسخه اندروید اپلیکیشن قاصدک 24، انواع بلیط سفر را در کوتاهترین زمان ممکن و از طریق تلفن همراه خود رزرو نمایند.