شرایط اخذ ویزای ترانزیت در کشورهای مختلف چیست؟

با اینکه سفر با هواپیما از راحت‌ترین روش‌ها برای سفرهای خارجی محسوب می‌شود؛ اما یک سری قوانین خاص خود را نیز دارد. یکی از ضروریات برای سفرهای غیر مستقیم هوایی، تهیه ویزای ترانزیت است. اگر شما هم قصد سفر با هواپیما را دارید؛ بهتر است این مطلب از قاصدک24 را مطالعه کنید تا با تهیه ویزای ترانزیت بیشتر آشنا شوید.ویزای ترانزیت فرودگاهی
ویزای ترانزیت فرودگاهی

پرواز مستقیم با هواپیما


با اینکه سفر با هواپیما کم دردسرترین راه برای سفرهای خارجی شناخته می‌شود؛ اما اگر سفر هوایی پیش رو مستقیم نباشد؛ یک‌سری قوانین خاص خود را دارد. در پرواز مستقیم شما دو راه پیش رو دارید:

 

 1. ممکن است به کشورهایی مانند ترکیه سفر کنید که نیازی به دریافت ویزا نداشته باشید. در این صورت تنها با خرید بلیط هواپیما و چک کردن اعتبار پاسپورت خود، آماده پرواز می‌شوید.
 2. در حالت دوم شما برای سفر به کشور مقصد، نیازمند دریافت ویزا هستید که در این صورت نیز همان مراحل قبل به علاوه پروسه دریافت ویزا را طی می‌کنید و برای سفر خود آماده می‌شوید.


اگر شما برای رسیدن به یک مقصد خاص، مجبور به پرواز غیر مستقیم شوید؛ برای توقف در 

کشور ثالث، باید اقدام به دریافت ویزای ترانزیت کنید.


 
 

پرواز غیر مستقیم یا پرواز اتصالی


همانطور که گفتیم گاه پرواز مستقیمی میان مبدا و مقصد برای مسافر وجود ندارد و او برای سفر به نقطه مورد نظر خود، باید از پروازهای غیر مستقیم یا اتصالی استفاده نماید. به طور کلی دو نوع پرواز اتصالی یا غیر مستقیم وجود دارد که عبارت است از:

 

پرواز اتصالی آنلاین

 

در این نوع پرواز، هر دو پرواز ورودی و خروجی از فرودگاه کشور میانی، توسط یک شرکت هواپیمایی انجام می‌گیرد.

 

پرواز اتصالی اینترلاین

 

در پرواز اینترلاین، پرواز ورودی توسط یک شرکت هواپیمایی و پرواز خروجی توسط شرکت هواپیمایی دیگری انجام می‌گیرد.

ویزای ترانزیت چیست؟

 

اگر پرواز مستقیم از مبدا تا مقصد مورد نظر شما وجود نداشته باشد؛ شما مجبور خواهید بود تا در فرودگاه کشوری دیگر توقف کنید و با پروازی دیگر، به مقصد بروید. ممکن است برای همین توقف کوتاه در کشور میانی، نیاز به دریافت ویزا داشته باشید. این ویزا که برای توقف کوتاه مدت صادر می‌شود؛ ویزای ترانزیت گفته می‌شود. 


اعتبار ویزای ترانزیت از 24 ساعت تا چند ماه متغیر است.


 

ترانزیت بدون ویزا


برخی کشورها برای شهروندان کشورهایی که با آن‌ها توافق سیاسی دارند؛ معافیت‌های ویزا را در نظر می‌گیرند. اغلب کشورها نیز برای افزایش سفرهای انجام شده از طریق خطوط هوایی کشورشان معافیت‌هایی را برای توقف‌های کوتاه مدت در فرودگاه کشورشان در نظر گرفته‌اند.

به طور کلی افراد زیر از دریافت ویزای ترانزیت معاف هستند:

 1. دارندگان پاسپورت دیپلماتیک
 2. اتباع دو کشور که در زمینه معافیت ویزا توافق کرده‌اند.


قوانین و مقررات ویزای ترانزیت

 
ویزای ترانزیت بیشتر در کشورهای توسعه یافته و برای جلوگیری از درخواست پناهندگی در این کشورها صادر می‌شود. قوانین و مقررات اخذ ویزای ترانزیت در کشورهای مختلف متفاوت بوده و باید قبل از سفر حتما اطلاعات لازم را در این مورد کسب کنید. 

کانتر ترانزیت هواپیمایی اماراتچه کشورهایی ویزای ترانزیت می‌خواهند؟


همانطور که اشاره کردیم؛ ویزای هر کشور شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارد که به تابعیت و همچنین مبدا و مقصد سفر شما بستگی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا قوانین مربوط به ترانزیت برخی کشورهای پرتردد را بررسی کنیم.

ویزای ترانزیت کشورهای حوزه شینگن (ترانزیت از اروپا)

 

اگر قصد توقف در یکی از کشورهای حوزه شینگن را دارید؛ باید برای دریافت ویزای ترانزیت شینگن اقدام نمایید. ویزای شینگن در دو نوع ویزای فرودگاهی و ویزای دریانوردی ارائه می‌شود.

 

ویزای ترانزیت فرودگاهی

 

 این نوع از ویزا که به ویزای نوع A نیز معروف است؛ به شما اجازه می‌دهد تا در یکی از فرودگاه‌های حوزه شینگن توقف کرده و منتظر پرواز بعدی خود باشید. با داشتن این ویزا شما اجازه خروج از منطقه ترانزیت فرودگاهی را نخواهید داشت.

نکته : اگر پرواز شما با دو توقف در حوزه شینگن به سمت مقصد پرواز کند؛ این ویزا کاربردی ندارد و باید اقدام به دریافت ویزای توریستی حوزه شینگن کنید. حتی اگر از منطقه فرودگاهی خارج نشوید.

مدت زمان اعتبار ویزای ترانزیت شینگن

 
ویزای ترانزیت شینگن 24 ساعت اعتبار داشته و اگر قصد اقامت بیشتر از یک روز را داشته باشید؛ باید اقدام به دریافت ویزای توریستی نمایید.

 

موارد معافیت ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن

دارندگان پاسپورت دیپلماتیک

دارندگان ویزای یکی از کشورهای: عضو شینگن، اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA)، آندورا، کانادا، ژاپن، سن مارینو یا کانادا

اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا

خدمه پرواز

دارندگان اقامت از کشورهای: عضو اتحادیه اروپا (EU)، عضو منطقه اقتصادی اروپا (EEA)، آندورا، کانادا، ژاپن، سن مارینو یا کانادا 

بریتانیا یکی از اعضای منطقه اقتصادی اروپااست (EEA) .


 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ترانزیت فرودگاه شینگن


 • دو قطعه عکس رنگی جدید ۳.۵x۴.۵ با پس زمینه سفید.
 • فرم درخواست ویزا شینگن (همان فرم درخواست ویزای توریستی شینگن بوده که باید پر شده، پرینت و امضا شود.)
 • مدارک مربوط به سفر به مقصد بعدی شامل ویزای کشور مقصد (در صورت نیاز) و همچنین رزور بلیط هواپیما به مقصد مورد نظر
 • تاییدیه پرداخت هزینه ویزای ترانزیت که دقیقا برابر با هزینه ویزای توریستی شینگن و معادل ۸۰ یورو است.
 • بیمه مسافرتی با حداقل پوشش ۳۰ هزار یورویی

 

ویزای ترانزیت دریانوردی

 

این ویزا مخصوص سفرهای دریایی است. شما با دریافت ویزای دریانوردی می‌توانید در یکی از اسکله‌های حوزه شینگن تا 5 روز توقف کنید و سپس به مقصد بعدی حرکت کنید.


ویزای ترانزیت انگلستان

 
ویزای ترانزیت انگلستان به دو دسته ویزای ترانزیت هوایی مستقیم و ویزای سیاحتی تقسیم می‌شود که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

 

 1. (Direct Airside (DATV ( ویزای ترانزیت هوایی مستقیم)این ویزا 24 ساعت اعتبار داشته و  همچنین به شما اجازه عبور از گیت بازرسی را نمی‌دهد. اگر قصد دارید همان روز و از همان فرودگاه خاک انگلستان را ترک کنید؛ باید برای گرفتن این ویزا اقدام نمایید.
 2.  (ویزای سیاحتی)Visitor inویزای ترانزیت سیاحتی 48 ساعت اعتبار داشته و به شما اجازه عبور از گیت بازرسی را نیز می‌دهد. با دریافت ویزای سیاحتی، اجازه خروج از فرودگاه قبل از پرواز را نیز دارید.

موارد معافیت ویزای ترانزیت انگلستان
موارد معافیت لازم برای ویزای ترانزیت فرودگاهی انگلستان

 

مدارک لازم برای ویزای ترانزیت انگلستان

 

 • پاسپورت معتبر با حداقل دو صفحه خالی
 • رزرو بلیط هواپیما (کپی و یا ایمیل بلیط)
 • ویزای معتبر کشور مقصد

 

اعتبار ویزای ترانزیت انگلستان

 
اعتبار ویزای ترانزیت انگلستان 6 ماه بوده و اجازه دارید در مسیر بازگشت خود از انگلستان نیز از آن استفاده کنید. در سفرهای بعدی نیز می‌توانید از آن استفاده کنید؛ به شرطی که همین سفر قبلی را تکرار کرده باشید.

ویزای ترانزیت از کشورهای حوزه خلیج فارس


معمولا بسیاری از پروازهای غیر مستقیم از فرودگاه تهران، در کشورهایی همچون امارات، قطر و در برخی موارد در عمان نیز توقف دارند.

 

ویزای ترانزیت امارات

 

اگر توقف شما در فرودگاه امارات کمتر از 8 ساعت باشد؛ نیازی به اخذ ویزای ترانزیت نیست. البته حق خروج از فرودگاه را هم نخواهید داشت. اما اگر بیشتر از 8 ساعت تا پرواز بعدی توقف داشته باشید؛ باید ویزای ترانزیت امارات را دریافت کنید.

به طور کلی دو نوع ویزای ترانزیت امارات وجود دارد:

 1. ویزای ترانزیت 48 ساعته
 2. ویزای ترانزیت 96 ساعته

 

ویژگی ویزای ترانزیت 48 ساعته امارات

 

 • بدون هزینه است.
 • به صورت آنلاین قابل دریافت است.
 • به صورت حضوری در فرودگاه‌های امارات قابل دریافت است.
 • قابل تمدید نیست.
 • قابل تبدیل به ویزای 96 ساعته امارات نیست.

 

ویژگی ویزای ترانزیت 96 ساعته امارات

 
اگر به هر دلیلی پرواز بعدی شما از امارات به مقصد بعدی بیش از 48 ساعت آینده هم انجام نشود؛ باید اقدام به ویزای ترانزیت 96 ساعته نمایید. دریافت این ویزا با هزینه بوده و قابل تمدید نیست.

 

 • اعتبار ویزای امارات حداکثر 14 روز از زمان دریافت آن است.
 • با داشتن ویزای امارات شما قادر به ترک فرودگاه خواهید بود.
 • در هنگام ترک امارات باید عوارض خروج از کشور بپردازید.

 

مدارک ویزای ترانزیت امارات

 

 • فرم درخواست ویزای ترانزیت
 • عکس رنگی ۶*۶ با پس‌زمینه سفید
 • کپی رنگی از صفحه اول پاسپورت
 • پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار برای ویزای ۴۸ ساعته و ۶ ماه اعتبار برای ویزای ۹۶ ساعته
 • بلیط قطعی پرواز به امارات و از امارات به مقصد بعدی
 • کارت شناسایی

 

برای اخذ ویزای ترانزیت امارات چطور اقدام کنیم؟

 

 1. برای اخذ آنلاین ویزای ترانزیت باید قبل از سفر و از طریق شرکت‌های هوایی اتحاد (Etihad Airwaysو امارات (Emirates Airline) اقدام کنید. این شرکت‌ها برای دریافت ویزای ترانزیت مبلغی را از شما دریافت خواهند کرد.
 2. از طریق آژانس‌های مسافرتی که از آنها بلیط سفر خود را دریافت کرده‌اید؛ نیز می‌توانید برای اخذ ویزای ترانزیت امارات، اقدام کنید.

 


بیشتر بخوانید: حداقل اعتبار گذرنامه برای خروج از کشور


 

ویزای ترانزیت قطر

 

برای دریافت ویزای ترانزیت قطر، نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. اگر توقف شما بیش از 5 ساعت در فرودگاه دوحه به طول انجامد؛ شما ملزم به دریافت ویزای ترانزیت قطر هستید.

نکات مهم ویزای  ترانزیت قطر 1. با اخذ ویزای ترانزیت قطر می‌توانید از فرودگاه خارج شده و 5 تا 96 ساعت در قطر بمانید.
 2. ویزای ترانزیت قطر قابل تمدید نیست.
 3. شرط اخذ این ویزا، استفاده از پروازهای شرکت خطوط هوایی قطر (Qatar Airways)، برای هر دو پرواز ورودی و خروجی از فرودگاه دوحه است.

 

نکته: پروازهایی که تنها یکی از آنها توسط این شرکت انجام می‌شود؛ شامل حال ویزای ترانزیت قطر نمی‌شود و در این صورت شما باید برای ویزای توریستی قطر اقدام نمایید.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ترانزیت قطر


 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • بلیط قطعی ورودی و خروجی  به فرودگاه دوحه که از طریق شرکت هواپیمایی  Qatar Airways تهیه شده باشد.

 


بیشتر بخوانید: کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایران
ویزای ترانزیت از عمان

 
اگر توقف شما در فرودگاه عمان کمتر از 6 ساعت باشد؛ الزامی برای اخذ ویزای ترانزیت نیست. در این صورت می‌توانید در منطقه ترانزیت فرودگاهی منتظر پرواز بعدی خود باشید. در غیر این صورت باید اقدام به دریافت ویزای ترانزیت عمان نمایید. این ویزا به صورت 72 ساعته صادر می‌شود و 5 ریال عمانی هزینه دارد.

 

مدارک لازم برای ویزای عمان

 

 • عکس صفحه اول پاسپورت
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • بلیط قطعی پرواز به مقصد بعدی
 • ویزای کشور مقصد (در صورت نیاز)

 


بیشتر بخوانید: پیکاپ ویزا | هزینه و مدارک مورد نیاز برای پیکاپ پاسپورت
 مراحل دریافت ویزای ترانزیت

 

برخی از کشورها ویزای ترانزیت را به صورت فرودگاهی صادر می‌کنند. برای دریافت ویزای ترانزیت در فرودگاه، باید مدارک لازم برای اخذ ویزا را به همراه داشته باشید. اما اگر کشوری ویزای ترانزیت را به صورت آنلاین و یا با مراجعه به آژانس‌های مسافرتی ارائه می‌دهد؛ باید قبل از سفر ویزای خود را دریافت کنید تا به مشکل نخورید.

مراحل دریافت ویزای ترانزیت عبارت است از:

 1. تحقیق کنید که کشور مورد نظر ویزای ترانزیت را به صورت فرودگاهی ارائه می‌دهد یا خیر.
 2. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا را آماده کنید. این مدارک برای کشورهای مختلف، متفاوت است. مدارک باید ترجمه شده و در یک دفتر رسمی تایید شوند.
 3. اگر ویزا فرودگاهی نباشد؛ مدارک را باید به همراه درخواست ویزا به دفتر سفارت تحویل داده شود.

جمع بندی

 

در این مطلب سعی کردیم شرایط ویزای فرودگاهی در کشورهای مختلف را بررسی کنیم. برای مشاوره و استفاده از خدمات ویزا در قاصدک24، می‌توانید با تماس با شماره تلفن (75269-021) مشاوره گرفته و اقدام به اخذ ویزا نمایید. همچنین برای خرید  آنلاین بلیط هواپیما نیز می‌توانید به سایت  قاصدک24 مراجعه نمایید.

 

سوالات متداول در مورد ویزای ترانزیت فرودگاهی

ویزای ترانزیت نوعی ویزا است که برای توقف در فرودگاه‌های کشورهای توسعه یافته جهت تعویض هواپیما تنظیم شده است. علت اصلی تنظیم این ویزا برای جلوگیری از درخواست پناهندگی در این کشورها است.
فرم درخواست ویزای ترانزیت، عکس، گذرنامه معتبر، مدارک مربوط به سفر شامل رزرو بلیط، پاسپورت و ویزای صادر شده کشور مقصد؛ بیمه مسافرتی
هزینه ویزای هر کشور توسط وزارت خارجه آن کشور تعیین می‌شود و متفاوت است. برای اطلاع از هزینه و خدمات ویزا می‌توانید با واحد خدمات ویزا در قاصدک24 و با شماره تلفن (75269-021) تماس بگیرید.