مهمترین نکات برای کنترل سفر هراسی

امتیاز دهید:
1 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 مهمترین نکات برای کنترل سفر هراسی- قاصدک 24
بسیاری از ما انسان ها از چیزهای متعددی در این دنیا میترسیم. چیزهایی که برخی از آنها، نمود عینی دارند و برخی دیگر تنها یک احساس ناخوشایند هستند که روح و روان ما را به بازی میگیرند. اما ویژگی مشترک تمام آنها، این است که این ترس موجب میشود تا در مواجه با شرایطی خاص، احساس نا امنی کرده و نتوانیم احساسات خود را به درستی مدیریت کنیم. همین امر نیز سبب میگردد تا کنترل اوضاع را از دست داده و نخواهیم دیگر هرگز در چنین شرایطی قرار بگیریم. به همین دلیل است که افراد مبتلا به هودوفوبیا، هنگام سفر کردن و یا حتی فکر کردن به آن، دچار نشویش و اضطراب میشوند و حتی گاه نیز با حملات عصبی مواجه میگردند. اما هودوفوبیا چیست و چگونه باید آن را کنترل کنیم؟ برای یافتن پاسخ با قاصدک 24 در ادامه مطلب " مهمترین نکات برای کنترل سفر هراسی " همراه باشید.

سفر هراسی

ایروفوبیا ( ترس از پرواز)


هودوفوبیا یا همان سفر هراسی، ترسی عمیق و بی مورد است که فرد مبتلا به آن از با فکر کردن به سفر و یا حتی وسایل نقلیه، به آن دچار میگردد. البته این ترس انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها راهکارهای درمانی مخصوص به خود را دارند. به طور مثال فردی که به ترس از پرواز مبتلا است اغلب از سفر کردن با سایر وسایل نقلیه دچار ترس و وحشت نمیشود. اما اگر همین فرد بخواهد با تهیه یک بلیط هواپیما به سفری طولانی مدت برود، قطعاً در طول پرواز دچار مشکل خواهد شد. مبتلایان به ترس از پرواز معمولاً در مواجه با چاله های هوایی یا هر اتفاق غیر منتظره دیگری در پرواز، دچار اضطراب شدید میشوند. این اضطراب گاه به قدری طول میکشد که فرد دچار سردرد شده و حتی در مواردی نیز گریه میکند.

ترس از پروازخب بدیهی است که در چنین شرایطی، اولین راه مقابله با ایروفوبیا، تلاش برای قرار نگرفتن در موقعیت های اینچنینی است. به عبارت دیگر اگر فردی به ترس شدید از پرواز دچار است و میخواهد به مقصدی سفر کند که دسترسی به آن با قطار و اتوبوس نیز امکان پذیر است، خب چرا برای سفر خود یک بلیط قطار نخرد؟! در مواردی نیز که تنها راه، سفر هوایی است، به فرد توصیه میشود که قبل از پرواز سعی کند تا سرگرمی ای را برای خود مهیا کند که با تمرکز بر روی آن ،بتواند فکر خود را از پرواز منحرف سازد. مطالعه و تحقیق در خصوص چاله های هوایی، مکانیزم پرواز هواپیماها و سابقه خلبان هواپیما نیز میتواند تا حد زیادی موجب آرامش فرد شده و اضطراب وی را در این خصوص کاهش دهد.

مونوفوبیا (تنهایی هراسی)


فرد مبتلا به ترس از تنهایی معمولاً هرگز قادر به تنها سفر کردن نیست. این فرد زمانی که تنها بوده و در نقاط ناشناخته قرار بگیرد، دچار ترس و اضطراب شده و کنترل خود را از دست میدهد. یکی از راه های مقابله با تنهایی هراسی این است که فرد، بلیط سفر خود را به مقصدی بخرد که قبلاً بارها و بارها با خانواده یا دوستان خود به آن سفر کرده است. این شرایط موجب میشود تا فرد مبتلا به مونوفوبیا، حس کند که در محیط آشنایی قرار گرفته و میتواند به راحتی هر گونه شرایط غیر معمول را کنترل نماید.

ترس از تنهایی
سفر با دوستان و خانواده یا سفر با تورهای مسافرتی نیز از جمله دیگر راهکارهای موجود برای کنترل مونوفوبیا است. برای این کار تنها کافی است این فرد، برنامه سفر خود را با دوستانش تنظیم نماید و یا بر اساس اوقات فراغتی که دارد از آژانس هاس مسافرتی کمک گرفته و خود را به تجربه یک سفر دسته جمعی دعوت کند. برای این کار تنها کافی است یکی از مقاصدی که به طور معمول به آنها تور برگزار میشود را انتخاب کرده و مثلاً به یک تور کیش یا تور استانبول برود.

کلاستروفوبیا ( ترس از تنگنا)


فرد مبتلا به کلاستروفوبیا، قادر به تحمل قرار گرفتن در فضاهای تنگ و بسته نیست و معمولاً در چنین شرایطی دچار تنگی نفس و اضطراب شدید میشود. از این رو به طور معمول به این افراد توصیه میشود که تا جای ممکن از قرار گرفتن در فضاهای اینچنینی به صورت تنها پرهیز نمایند. مثلاً اگر تنها هستند، بهتر است برای رسیدن به اقامتگاه خود به جای آسانسور هتل از راه پله آن استفاده نمایند و یا اینکه با فردی که به آن اطمینان دارند، سوار آسانسور شوند. این افراد همچنین میتوانند به جای خرید بلیط اتوبوس و قرار گرفتن در یک محیط کوچک، سفرهای هوایی را امتحان نمایند و یا اگر امکان سفر کردن به مقصد دلخواه خود با کشتی را دارند، از فضای باز موجود در این وسیله نقلیه استفاده کرده و نوع متفاوتی از سفر را تجربه کنند.

ترس از تنگنا

دیگر راه های مقابله با هودوفوبیا ( سفر هراسی)


جالب است بدانید به جز مواردی که گفته شد ترس های متفاوت دیگری نیز وجود دارند که میتوانند در سفر نمود پیدا کرده و برنامه فرد را به هم بزنند. از این رو بهتر است افرادی که به انواع فوبیا مبتلا هستند، قبل از سفر سعی کنند تا با شناخت بیشتر جسم و بدن خود، راه های مقابله با ترسشان را بیابند و تلاش نمایند تا احساسات خود را در این خصوص با دیگران به اشتراک بگذارند. فراموش نکنید که رسانه های اجتماعی در این زمینه بسیار کارآمد خواهند بود چرا که به فرد کمک میکند تا با تجربه سایرین در خصوص ترس خود، آشنا شود و راه حل های جدیدی را برای مواجه با آن بیابد.

ترس از سفر
زندگی کردن در زمان حال و تلاش برای انتخاب های درست نیز میتواند تا حد زیادی به درمان هودوفوبیا شما کمک نماید. به همین جهت است که توصیه میکنیم مقدمات سفر خود را از سامانه های معتبر و مطمئنی همچون قاصدک 24 خریداری نمایید. فراموش نکنید که شما در این سامانه، با خرید آنلاین انواع بیمه مسافرتی میتوانید خود را در برابر هر نوع حادثه یا شرایط پزشکی بیمه نمایید. برای خرید انواع بلیط سفر و رزرو هتل نیز تنها کافی است از قاصدک 24 کمک بگیرید یا نسخه اندروید اپلیکیشن خرید بلیط سفر این مجموعه را بر روی تلفن همراه خود نصب نمایید.