چگونه بدون پایان خدمت پاسپورت بگیریم؟

حتماً شما نیز در دور و اطراف خود کسانی را دیده اید که به جهت اینکه دوره سربازی خود را به اتمام نرسانده و کارت پایان خدمت خود را دریافت نکرده اند، مجاز به دریافت گذرنامه و خروج از کشور نیستند. این افراد برای اینکه بتوانند به سادگی یک بلیط هواپیما خارجی را خریداری کرده و به سفر بروند یا باید با اتمام دوره سربازی کارت پایان خدمت خود را دریافت نمایند و یا از راه های قانونی دیگری که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، برای دریافت گذرنامه خود اقدام کنند. بر این اساس می توان گفت که تجربه یک سفر خارجی بدون کارت پایان خدمت دیگر یک رویا نیست و در شرایطی نیز می توان بدون دریافت این کارت، برای یک سفر خارجی برنامه ریزی کرد. اما آیا می دانید برای فراهم کردن این شرایط می بایست چه چیزهایی را آماده کنید؟ برای دریافت پاسخ تنها کافی است با قاصدک 24 در ادامه مطلب " چگونه بدون کارت پایان خدمت به سفر خارجی برویم؟ " همراه باشید.

سفر خارجی بدون کارت پایان خدمت

شرایط سنی خرید بلیط خارجی بدون کارت پایان خدمت


با اینکه قانون سفر به خارج از کشور به شرط دارا بودن کارت پایان خدمت، یک قانون تماماً مردانه است اما باید بگوییم که این قانون تمامی سنین را در برنمی گیرد. بنابراین شما یا فرزند پسرتان قبل از رسیدن به 18 سالگی می توانید بدون کوچکترین مشکلی گذرنامه خود را دریافت کرده و با خرید یک بلیط هواپیما یا قطار خارجی بدون محدودیت قانونی به هر کشور دلخواه سفر کنید. اما در صورتی که به 18 سال تمام رسیده و مشمول خدمت باشید، می بایست حتماً جهت خروج از کشور کارت پایان خدمت خود را دریافت کنید و یا از طریق راه هایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، گذرنامه خود را دریافت نمایید.

شرایط دریافت گذرنامه بدون کارت پایان خدمت


اگر شما مشمول فاقد غیبت باشید و یا به عنوان دانش آموز، دانشجو یا طلبه، فارغ التحصیل شده اید می توانید با تامین وثیقه مورد نیاز برای سازمان وظیفه عمومی، گذرنامه خود را بدون کوچکترین مشکلی دریافت نمایید. این وثیقه در حال حاضر برای سفرهای علمی، سفرهای غیر علمی، سفرهای نیمه علمی، سفرهای مطالعاتی، سفرهای زیارتی و دوره های مشترک تعریف شده است که هر یک از آنها مبلغ مشخصی دارد. به طور مثال شما برای تجربه یک سفر خارجی علمی می بایست ۵ میلیون تومان وثیقه بگذارید در حالی که این مبلغ برای سفرهای غیر علمی و سفرهای نیمه علمی به ترتیب معادل ۱۵ میلیون تومان و ۸ میلیون تومان است. وثیقه سفرهای مطالعاتی نیز 5 میلیون تومان است در حالی که اگر شما بخواهید به یک سفر زیارتی در یکی از کشورهای عراق یا عربستان بروید تنها باید 500 هزار تومان وجه نقد به علاوه تعهدنامه محضری ضامن را وثیقه قرار دهید. وثیقه مورد نیاز برای سفر به سوریه و دوره های مشترک نیز 15 میلیون تومان است.

سفر سربازان به خارج از کشور
البته این تمام شرایطی نیست که بر اساس آن قادر به دریافت گذرنامه موقت خود می باشید. چرا که اگر شما در دسته دانشجویانی که در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیل هستند، قرار نداشته باشید و یا دارای گواهی اشتغال به تحصیل یا درخواست مجوز خروج از کشور باشید نیز می توانید با تامین وثیقه، مقدمات خروج خود از کشور را فراهم سازید. فراموش نکنید که اگر دارای برگه اعزام بدون غیبت هستید و یا مهلت معرفی مشمولان فارغ التحصیل برای شما به پایان نرسیده است نیز می توانید از قانون تامین وثیقه استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که شما با تامین وثیقه، موفق به دریافت مجوز خروج از کشور و گذرنامه موقت شده اید و اگر در موعد مقرر به کشور بازنگردید، وثیقه ای که به عنوان ضمانت در سازمان وظیفه عمومی به امانت گذاشته اید به نفع دولت ضبط می شود.

شرایط گرفتن پاسپورت برای کسانی که سربازی نرفته اند

مشمولان برای خروج از کشور چه مراحلی را باید طی کنند؟


- فرد مشمول می بایست در گام نخست گواهی اشتغال به تحصیل خود را به عنوان دانش آموز یا دانشجو به همراه با وثیقه مورد نیاز، به سازمان وظیفه عمومی مستقر در دانشگاه و یا محل زندگی خود ارائه کند. فراموش نکنید که سازمان وظیفه عمومی نمی تواند برای سربازها، مجوز خروج از کشور صادر کند و این افراد می بایست مجوز لازم را از یگان خدمتی خود دریافت نمایند.

- پس از ارائه مدارک، سازمان وظیفه عمومی یا یگان خدمتی مربوطه مجوز خروج از کشور را به پلیس گذرنامه ناجا ارسال می کند. این مراحل به صورت اداری طی می شود و در صورت نبود مشکل پلیس گذرنامه ناجا، گذرنامه فرد مشمول را صادر یا آن را تمدید می نماید. بر این اساس فرد می تواند با گذرنامه موقت تا مدت زمان مشخصی، مقدمات خروج خود از کشور و بازگشتش را فراهم نماید.

صدور گذرنامه برای مشمولان خدمت
- پس از دریافت گذرنامه حال برای ورود به مقصد می بایست بر اساس قوانین آن کشور برای دریافت ویزا اقدام کنید. البته اگر قصد دارید تا به کشورهایی همچون ترکیه یا ارمنستان سفر کنید دیگر نیازی به دریافت ویزا ندارید در نتیجه می توانید به راحتی بلیط قطار، هواپیما یا اتوبوس خارجی خود را رزرو کرده و سفری دل نشین را تجربه نمایید.

به یاد داشته باشید که بعد از بازگشت از سفر می بایست خود شخصاً به سازمان نظام وظیفه عمومی مراجعه و وثیقه ای که به امانت گذاشته اید را دریافت نمایید. برای دریافت وثیقه نیز می بایست حتماً همراه با مدارک شناسایی معتبر و گذرنامه تان در سازمان حضور پیدا کنید. فراموش نکنید که اگر در موعد مقرر به کشور باز نگردید و یا خود را با تاخیر به سازمان نظام وظیفه عمومی معرفی نمایید از شش ماه تا یکسال ممنوع الخروج خواهید شد. بنابراین به زمانبندی توجه کافی داشته باشید و این موضوع را پشت گوش نیاندازید.

در نهایت فراموش نکنید که پس از دریافت گذرنامه خود می توانید به راحتی انواع بلیط اتوبوس، قطار یا هواپیما را در کمترین زمان ممکن با مراجعه به وب سایت قاصدک 24 رزرو نمایید. در قاصدک 24 شما به راحتی می توانید انواع بیمه مسافرتی مورد نیاز برای سفر خود را نیز خریداری نمایید و با این کار هزینه های اضطراری سفرتان را پوشش داده یا جبران نمایید. در پایان برای دسترسی سریع تر به تمامی این امکانات تنها کافی است تا نسخه اندروید اپلیکیشن خرید بلیط سفر قاصدک24 را از کافه بازار دانلود نمایید و سفری متفاوت، لذت بخش و بدون کارت پایان خدمت را تجربه کنید.