کدام اتوبوس برای مسافرت بهتر است؟

اتوبوس ها از گذشته تا به امروز پر طرفدارترین وسایل نقلیه در سفر بوده اند. آنها همواره مسافرت های ارزان و ایمن را برای مسافران خود به ارمغان آورده و بهترین وسیله نقلیه برای سفرهای دسته جمعی بوده اند. با این حال با گذشت زمان و تغییر روش های سفر، مردم کم کم برای مسافرت های داخلی و خارجی خود به خرید بلیط هواپیما و قطار روی آوردند اما در این شرایط هم هرگز وسیله ای جای اتوبوس را نگرفت و یکه تازان جاده، همواره و به ویژه برای سفرهای روزانه بیش از پیش مورد استفاده قرار گرفتند.

البته در این میان روش های خرید بلیط اتوبوس نیز تغییر کرده است و دیگر کمتر کسی بلیط خود را به صورت حضوری خریداری می کند. چرا که ارائه انواع بلیط از تعاونی های مختلف توسط سامانه های فروش اینترنتی بلیط سفر موجب شده است تا مسافران در کوتاهترین زمان ممکن قادر به مقایسه کلیه بلیط های موجود در تاریخ درخواستی خود و رزرو بهترین آنها باشند.

امروزه مدل های مختلفی از اتوبوس ها در مسیرهای بین شهری فعالیت می کنند اما در گذشته این اتوبوس ها به سری اتوبوس های 0302 مرسدس بنز ایران خودرو خلاصه می شد که امکاناتی متناسب با زمانه خود داشتند. حال اما اسکانیا، ولوو، هیوندای و مان در جاده های کشور می تازند و هر یک امکانات متنوعی را به مسافران خود ارائه می کنند که برای آشنایی با آنها بهتر است ادامه مطلب " کدام اتوبوس برای مسافرت بهتر است؟ " را در قاصدک 24 بخوانید.

اتوبوس های ایران

اسکانیا


برند اسکانیا در ایران با مدل های مختلف 4212 کلاسیک، 4214 کلاسیک سه محوره ، اسکانیا 4212 مارال، 4214 سه محوره مارال و اسکانیا دُرسا فعالیت می کند. اغلب اتوبوس های این برند مجهز به صندلی های چرم، تجهیزات لوکس و امکاناتی برای تماشای فیلم و سرگرمی هستند و در برخی از مدل ها نیز امکان دسترسی به اینترنت را برای مسافران خود فراهم می سازند. صندلی برخی از اتوبوس های اسکانیا نظیر مارال از نظر راحتی با صندلی های هواپیما و قطار برابری می کنند و امکانات رفاهی ارائه شده در آنها به حدی است که شاید تصور کنید یک بلیط قطار یا هواپیما را برای سفر خود خریداری کرده اید.

بهترین اتوبوس  vip

ولوو


ولوو دیگر شرکت اتوبوس سازی است که با مدل های B7 ، B12 و B9 در ایران فعالیت می کند. این برند اولین سری از اتوبوس های خود را در اوایل دهه 70 شمسی روانه بازار ایران کرد و از آن دوره تا به امروز به جابجایی مسافر در مسیرهای بین شهری پرداخته است. یکی از جدیدترین اتوبوس های ولوو یعنی B12 ظرفیت جابجایی 44 نفر مسافر را دارد و از اغلب امکانات رفاهی همچون سیستم های سرمایشی و گرمایشی، یخچال، قهوه جوش، تلویزیون، میکروفون و رادیو، دوربین دنده عقب، سیستم و جعبه کمک های اولیه برخوردار است.

بهترین اتوبوس مسافربری ایران

مان


مان یا همان اتوبوس های ام ای ان نیز از جمله تازه واردهای شرکت های اتوبوسرانی در ایران هستند که در مدت زمان کوتاهی به محبوبیت بسیاری در این بازار دست یافتند. این اتوبوس ها توسط کشور آلمان به بازار ایران عرضه شدند و هم توسط رانندگان و هم مسافران مورد توجه قرار گرفتند. بسیاری از رانندگان معتقدند اتوبوس های مان خوش دست ترین اتوبوس های موجود در ایران برای رانندگی های طولانی مدت هستند و مسافران نیز آنها را از جمله مجهزترین اتوبوس های مسافربری می دانند. جالب است بدانید این اتوبوس از نظر امنیت نیز حرف اول را در میان رقبای خود می زند و نسبت به بسیاری از اتوبوس ها در جاده های خیس و لغزنده عملکرد بهتری دارد. مدل MAN S 2000 این اتوبوس مجهز به دو یخچال، آب سرد کن، کولر، سیستم تهویه مناسب، کپسول آتشنشانی، جعبه کمک های اولیه و فضای حمل بار است و صندلی های بسیار راحتی را در اختیار مسافران خود قرار می دهد.

بهترین اتوبوس برای سفر

اتوبوس های وی ای پی


جالب است بدانید همه برندهایی که از آنها صحبت کردیم، هم اتوبوس های معمولی و هم مدل های وی آی پی را به بازار عرضه می کنند. اتوبوس های معمولی شاید در ظاهر تفاوت چندانی با اتوبوس های وی آی پی نداشته باشند اما در باطن یک اتوبوس ویژه می تواند به اندازه امکانات یک هواپیما مجهز باشد اما قیمت بلیط آن تنها اندکی از یک اتوبوس معمولی بیشتر باشد. اغلب اتوبوس هایی که به عنوان یک اتوبوس معمولی تولید می شوند دارای 38 تا 50 صندلی هستند که در فاصله بسیار کمی از هم قرار گرفته اند. ویژگی ای که موجب می گردد تا فضای محدودتری در اختیار هر مسافر قرار بگیرد و امکان خواباندن صندلی نیز برای افراد مهیا نباشد. در نتیجه به طور کلی می توان گفت که رزرو بلیط اتوبوس های معمولی از این جهت برای مسافران دارای مزیت نیست و تنها قیمت کمتر بلیط این اتوبوس است که می تواند برای خریدار به منزله یک نکته برتر و قابل توجه باشد. در مقابل تولید کنندگان فضای موجود در اتوبوس های وی ای را برای جا دادن 25 الی 36 صندلی در نظر می گیرند و صندلی ها را در ردیف های سه تایی در کنار هم قرار می دهند. این اتوبوس ها کلیه امکانات رفاهی لازم را در اختیار مسافران خود قرار می دهند و فضای شخصی بیشتری را برای افراد مهیا می سازند اما در عوض بلیط گرانتری نیز دارند.

در بین اتوبوس های ساخت ولوو تنها اتوبوس وی ای پی موجود در ایران، مدل BR9 این برند است که یکی از پر کاربردترین اتوبوس های مسافربری در تعاونی ها است. این اتوبوس توسط شرکت های حمل و نقل بسیاری همچون رویال سفر، همسفر، سیر و سفر و ایران پیما به کار گرفته شده و امکان تهیه بلیط آن به راحتی در کلیه سامانه های فروش آنلاین بلیط سفر نظیر قاصدک24 برای مسافران محترم مهیا شده است.

در پایان اضافه می کنیم که مسافران به طبع با رزرو بلیط اتوبوس های وی آی پی سفر راحت تری را تجربه خواهند کرد. به ویژه اگر این بلیط برای اتوبوسی باشد که از نظر ایمنی نیز در سطح قابل توجه ای قرار دارد و راننده نیز هنگام رانندگی با آن راحت تر است. در نهایت شاید بتوان اینطور نتیجه گرفت که با رزرو بلیط اتوبوس های وی آی پی مان سفر راحت تری در انتظار مسافران است با این وجود نمی توان این امر را نیز نادیده گرفت که اولویت های هر فرد در سفر نیز در این زمینه تعیین کننده است و برای مسافری با بودجه محدودتر شاید خرید بلیط یک اتوبوس معمولی نیز سفری خاطره انگیز را رقم بزند.