راهنمای سفر سه روزه به استانبول

امتیاز دهید:
3 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 راهنمای سفر سه روزه به استانبول- قاصدک 24
استانبول یکی از نزدیکترین مقاصد سفرهای خارجی برای ایرانیان است. این شهر رازهای بسیاری را در دل خود پنهان کرده است و هر گوشه از آن سرشار از ناگفته های تاریخ است. ناگفته هایی که در دل مساجد، سواحل و طبیعت این شهر نهان شده اند و هر لحظه گردشگران بیشتری را به سوی خود فرا می خوانند. به همین دلیل است که می توان ساعت ها در حیاط مسجد کبود قدم زد و از دیدن کاشی کاری های آبی و زیبای آن سیر نشد. یا بازار بزرگ استانبول را آنقدر وجب به وجب متر کرد و غرق گچ کاری های تاریخی آن شد که حتی طلوع و غروب خورشید را هم از یاد برد. با همه اینها بدیهی است که نمی توان از فردی که یک بلیط هواپیما استانبول را خریداری کرده است، انتظار داشت که در سفر خود تنها به دیدن یک مسجد برود یا فقط در تنگه بسفر قایق سواری کند. پس اگر قصد دارید به استانبول سفر کنید و نمی دانید چطور باید برای این کار برنامه ریزی کنید تا بیشترین بهره را از سفر خود ببرید، این مطلب در قاصدک 24 برای شما است.

مسجد سلطان احمد در استانبول

روز اول


برای کوچکترین چیزها حتی کارهای روزانه خود هم برنامه ریزی کنید. مثلاً برای صرف صبحانه به یکی از کافه های محلی بروید و قهوه ترک و باقلوا بخورید. بعد نزدیکترین اماکن تفریحی به محل اقامت خود را انتخاب کرده و چند ساعتی را به بازدید از آنها اختصاص دهید. مثلاً مسجد سلطان احمد یا همان مسجد کبود، یکی از اماکنی است که نباید به هیچ عنوان تماشای آن را پشت گوش بیندازید. این مسجد در زمان سلطنت سلطان احمد اول ساخته شده است و گردشگران می توانند همه روزه به صورت تمام وقت به جز ساعات برپایی نماز از آن بازدید کنند. ورود به این مسجد برای بازدید کنندگان رایگان است و بهترین زمان برای بازدید از آن 45 دقیقه می باشد.

پس از آن می توانید به دیدن کاخ توپکاپی بروید. این کاخ در نزدیکی مسجد آبی قرار دارد و می توان با 6 دقیقه پیاده روی به ورودی آن رسید. این امر کمک می کند تا زمانی را در ترافیک از دست نداده و از برنامه روزانه خود به نحو احسن استفاده نمایید. کاخ توپکاپی یکی از قدیمی ترین و بزرگترین قصرهای دنیا است و نماهای زیبای بیشماری را برای عکاسی به علاقمندان هدیه میک ند. این کاخ همچنین چشم انداز منحصر به فردی به خلیج بسفر دارد و 3 ساعت زمان برای بازدید از آن کافی به نظر می رسد. برای بازدید از توپکاپی میتوانید همه روزه از ساعت 9 صبح تا 4 و 45 دقیقه به ورودی این قصر مراجعه کنید.

برای ناهار به یکی از رستوران های شهر بروید و خود را به یک وعده غذای خوشمزه ترکی مهمان کنید. برای این کار می تواند رستوران نصرت را انتخاب نمایید و از کیفیت بی نظیر غذاهای این رستوران لذت ببرید. فراموش نکنید برای اینکه بتوانید زمان ناهار را در رستوران نصرت سپری کنید می بایست از قبل در این رستوران میز رزرو کرده باشید.

رستوران نصرت در استانبول
بعد از ظهر را به بازدید از بازار بزرگ استانبول اختصاص دهید و 2 ساعت تمام در میان زیبایی های این مکان تاریخی چرخ بزنید و خرید کنید. این بازار در زمان سلطان محمد دوم ساخته شد و در ابتدا به بازار پارچه فروشان جواهر شهره بود. بعدها اجناس دیگری نیز در زیر طاق های قوسی شکل این بازار به فروش رسید که گردشگران آنها را به عنوان سوغات یا یادگاری در چمدان های خود جای دادند. فراموش نکنید این بازار در روزهای یکشنبه، ظهر تعطیلات رسمی مربوط به اعیاد و اولین روز از این تعطیلات بسته است.

عصر را به خوردن خوراکی های سبک اختصاص دهید و از راحت الحلقوم و باقلوای ترکی نگذرید. بستنی خامه ای استانبول نیز دیگر انتخابی است که می توانید برای عصرانه داشته باشید پس حتماً سری به کوچه های بی انتهای بازار بزنید و دلی از عزا درآورید.

در شب سری به خیابان استقلال بزنید و از مراکز خرید آن بازدید کنید. این خیابان سه کیلومتری یکی از مشهورترین خیابان های ترکیه است که در بخش اروپایی استانبول واقع شده است. کافه ها، رستوران ها، بوتیک ها و مراکز خرید استقلال در ۲۴ ساعت شبانه روز باز و مملو از جمعیت است پس از آنها نهایت لذت را ببرید.

خیابان استقلال در استانبول

روز دوم


قبل از ساعت 9 از هتل خارج شوید و با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به دولماباغچه بروید. این کاخ یکی از قصرهای تاریخی ترکیه است که در سال 1856 به دستور سلطان عبدالمجید یکم ساخته شد. دولماباغچه مزین به بزرگ ترین چلچراغ بلور بوهمی است که از طرف ملکه ویکتوریای اول به سران ترک اهدا شده است. جالب است بدانید این کاخ در بین سال های ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ به عنوان مرکز اداری اصلی امپراطوری عثمانی استفاده می شد. برای بازدید از دولماباغچه می توانید یک ساعت از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر روزهای سه شنبه، چهارشنبه، جمعه و یکشنبه را به این کار اختصاص دهید.

کاخ دولماباغچه در استانبول
به کلیسای چورا بروید و از این بنا که قدمت آن به دوران بیزانس می رسد، بازدید کنید. جالب است بدانید این کلیسا امروزه به موزه تغییر کاربری داده است و 1 ساعت زمان برای تماشای آن کافی به نظر می رسد. پس از 12 دقیقه پیاده روی از کلیسا می توانید به مسجد مهری ماه سلطان بروید. مهری ماه، دختر اول سلطان سلیمان بود که سنان، معمار مسجد علاقه شدیدی به او داشت اما سلطان، دخترش را به عقد رستم پاشا، وزیر خود درآورد و سنان را از این عشق بی بهره ساخت. برای بازدید از این مسجد می توانید همه روزه به غیر از ساعات برپایی نماز به تپه ششم بروید و 45 دقیقه از زمان خود را به تماشای این مسجد اختصاص دهید.

برای ناهار می توانید به رستوران قدیمی کافه سلطان مهمت بروید و خود را به صرف غذا در یک رستوران خانوادگی دعوت کنید. جالب است بدانید کافه سلطان مهمت از جمله معدود رستوران هایی است که از سال 1320 در استانبول فعال است و غذاها در آن به سبک قدیم و با دستورهای مخفی طبخ می شود.

پس از ناهار کمی استراحت کرده و سپس به گالاتا بروید و از منطقه مستعمره نشین رومی استانبول بازدید کنید. برج گالاتا برجی است که در سال 1348 میلادی به منظور محافظت از شاخ طلایی ساخته شد. این برج تا پل گالاتا 18 دقیقه فاصله دارد بدین ترتیب برای بازدید از هر دوی آنها به 2 ساعت و نیم زمان نیاز است. پل گالاتا پلی دو طبقه است که در امتداد خلیج شاخ طلایی بنا شده است. این پل در حقیقت همان پلی است که شمال و جنوب بخش اروپایی را به هم وصل می کند. به همین جهت از طبقه اول این پل برای عبور ماشین ها و از طبقه زیرین آن برای عبور افراد پیاده استفاده می شود. همچنین چندین رستوران در طبقه زیرین آن بنا شده است که امکان بازدید از آنها به صورت 24 ساعته مهیا است.

روز سوم


به ایا صوفیه بروید و از این بنا با معماری بی نظیر دوران بیزانس لذت ببرید. این بنا همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است و یک ساعت و نیم زمان برای لذت بردن از زیبایی آن هر چند که کافی نیست اما لازم به نظر می رسد. جالب است بدانید ایا صوفیه در ابتدا به عنوان یک کلیسا بنا شد و کاربری آن در دوران عثمانی تغییر یافت اما هنوز هم با صلابت تمام در قلب استانبول می درخشد و گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می خواند.

از کشتی سواری در تنگه بسفر غافل نشوید و چشمان خود را در ساعات ابتدایی روز مهمان تماشای آبی نیلگون آن کنید. دسترسی به اسکله امینونو هر روز از ساعت 10 و نیم صبح تا 16:30 مهیا است و از 15 تا 25 لیر ترکیه هزینه دارد. بهترین زمان برای گشت و گذار در خلیج بسفر و تماشای غوغای مرغان دریایی در تور استانبول حدودا 2 ساعت به طول می انجامد.

کشتی سواری در تنگه بسفر
برای ناهار به کاراکوی بروید و در منوی منحصر به فرد آن غذاهای سنتی و مدرن را جستجو کنید. تستی به هر دو نوع غذا بزنید و از کیفیت غذاهای سرو شده نهایت لذت را ببرید.

عصر، سری به آکواریوم سی لایف استانبول زده و زیر تونلی از کوسه ها و ماهی های رنگارنگ قدم بزنید. برای این بازدید چیزی در حدود 2 ساعت زمان اختصاص دهید و از ورودی 80 لیری که برای این اکواریوم پرداخته اید نهایت بهره را ببرید.

شب را در مرکز خرید فروم سپری کنید و مایحتاج مورد نیاز خود را تهیه کنید. فروم یکی از بزرگترین مراکز خرید استانبول است که در آن هر نوع جنسی را با بالاترین کیفیت پیدا می کنید. این مجتمع مجهز به فود کورت، ژوراسیک لند، لگولند و فان لب است و بهترین مرکز خرید برای مسافرانی است که همراه با خانواده به ترکیه سفر کرده اند و مایل هستند خاطره ای خوش از این سفر را برای کودکان خود رقم بزنند.

مرکز خرید فروم در استانبول
و در پایان زودتر از شب های قبل به هتل بازگردید و خود را برای پرواز برگشت آماده کنید. فراموش نکنید که بهترین برنامه برای سفر خود را می بایست با توجه به موقعیت هتلتان بچینید با این حال اگر در نزدیکی خلیج بسفر به رزرو هتل بپردازید به خوبی به تمام این برنامه ها خواهید رسید.