بهترین مناطق ایران برای کویر گردی کدامند؟

با آغاز فصل پاییز گردشگری کویر نیز رونقی دوباره مییابد. هوای دلچسب این فصل خواسته و ناخواسته گردشگران بسیاری را به تماشای شب های پر ستاره کویر دعوت میکند. سفری که میبایست همراه با تجهیزات مناسب و توجه به نکات حیاتی کویر گردی صورت بگیرد. در این مطلب سعی کرده ایم 5 مقصد از بهترین کویرهای ایران را برای سفرهای پاییزه معرفی کنیم. با قاصدک 24 همراه باشید.

کویر مصر


کویر مصر از جمله زیباترین کویرهای ایران است که در توابع استان اصفهان قرار گرفته است. این کویر که به دریای شنی نیز شهره است، کویر مورد علاقه منجمان است. آسمان صاف و پر ستاره مصر، هر ساله طبیعت گردان بسیاری را به سوی خود فرا میخواند اما چرا مصر به یک مقصد گردشگری بدل شده است؟ بسیاری معتقدند این کویر پس از اکران فیلم "خیلی دور خیلی نزدیک" رضا میرکریمی که داستان آن در روستای مصر روایت میشود، در میان گردشگران محبوب شده است. برخی دیگر نیز داستان های تاریخی که در پس نام این روستا وجود دارد را دلیل اصلی این شهرت میدانند.بیشتر بخوانید: کویرهای اصفهان؛ چه تفریحاتی در کویرهای اصفهان وجود دارد؟


کویر مصر از جمله بهترین مناطق ایران برای کویر گردی
جالب است بدانید روستای مصر قدمتی 100 ساله دارد. از قدیم نقل میشود که فردی به نام یوسف در این روستا زندگی میکرده و برای تامین آب مورد نیاز گوسفندان خود، چاهی در روستا حفر کرده بوده است. به همین جهت اهالی روستا نام "مزرعه یوسف" را بر ای سکونت گاه خود انتخاب کرده بودند. به مرور زمان این اسم به جهت عمق زیاد چاه حفاری شده به چاه دراز و پس از آن به مصر تغییر مییابد. چرا که سرگذشت این نام به نوعی روایت گر داستان حضرت یوسف (ع) در قرآن کریم بوده است.

از جمله تفریحات جذاب کویر مصر میتوانیم به پیاده روی، دوچرخه سواری، شتر سواری، رصد و تماشای آسمان، گشت با موتور 4 چرخ اشاره کنیم که برای تجربه تمامی آنها به 3 الی 24 ساعت زمان نیاز خواهید داشت. با این حال اگر مایل هستید شب را نیز زیر آسمان پر ستاره مصر بگذرانید، میتوانید از اقامتگاه های بومی کویر استفاده کرده یا در مکان های تعیین شده چادر بزنید. از آنجایی که روستای مصر در فاصله 700 کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است برای دسترسی به آن میتوانید از تورهای پاییزی کمک بگیرید یا با تهیه یک بلیط اتوبوس به راحتی به این کویر پر رمز و راز برسید.

کویر مرنجاب


کویر مرنجاب از جمله دیگر کویرهای جذاب و دیدنی ایران است که در نزدیکی کاشان قرار گرفته است. این کویر نام خود را از ترکیب سه واژه مرد، رنج و آب وام گرفته است. علت این نام گذاری نیز مشقت و سختی ای بوده است که مردان این منطقه برای حفر چاه و قنات و رسیدن به آب شیرین متحمل می شده اند. بعدها این ترکیب سه گانه به کلمه مخفف ان یعنی "مرنجاب" تغییر یافته و به مقصدی برای آفرود سوران کشور بدل شده است. جالب است بدانید مرنجاب تنها 300 کیلومتر با تهران فاصله دارد و علیرغم ذات کویر گونه اش، از پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی ای برخوردار است. این ویژگی ها به علاوه های تپه های شنی بلند و آسمان زیبای این منطقه موجب شده است تا مرنجاب پر گردشگرترین کویر ایران باشد.


برای خرید بلیط قطار کاشان کلیک کنید
 

کویر مرنجاب از جمله بهترین مناطق ایران برای کویر گردی
از جمله تفریحات جذاب کویر مرنجاب میتوانیم به امکان بازدید از کاروانسرای شاه عباسی و چاه تاریخی دستکن، پیاده روی بر روی شن های داغ، مسابقات آفرود، تماشای دریاچه نمک و گردش در جزیره سرگردان اشاره کنیم که برای تجربه تمامی آنها به 5 الی 24 ساعت زمان نیاز خواهید داشت.


کویر ورزنه


کویر ورزنه اصفهان دیگر کویر ایران است که گردشگری در آن را هرگز از یاد نخواهید برد. این کویر در 100 کیلومتری شرق اصفهان قرار گرفته است و به جهت امکانات فوق العاده تفریحی و اقامتی که دارد به یکی از بهترین مقاصد کویری برای سفر بدل گشته است. از جمله ویژگی های منحصر به فرد کویر ورزنه، تپه های طلایی و بلند آن است. تپه هایی که با هر وزش باد به شکلی متفاوت در می آیند و قصه گوی داستانی متفاوت از دل کویر می شوند. نزدیکی این کویر به شهر اصفهان موجب میشود تا گردشگرانی که از تهران عازم این مقصد دیدنی هستند، بتوانند به راحتی با تهیه یک بلیط هواپیما به اصفهان برسند و باقی مسیر تا کویر ورزنه را با خودرو بپیمایند.

کویر ورزنه از جمله بهترین مناطق ایران برای کویر گردی
از جمله تفریحات جذاب کویر ورزنه میتوانیم به شتر سواری، موتور چهارچرخ، آفرود، رصد آسمان، پیاده روی، شن سواری، پاراگلایدر و باگی سواری اشاره کنیم که برای تجربه تمامی آنها به 4 الی 24 ساعت زمان نیاز خواهید داشت. همچنین اگر مایل هستید شب را در کویر ورزنه سپری کنید، میتوانید برای اقامت از خانه های محلی یا اقامتگاه های بومگردی استفاده نمایید.

کویر ریگ جن


ریگ جن، سومین ریگ زار بزرگ ایران است که به جهت فضای اسرارآمیز و ترسناکی که دارد، مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این کویر در جنوب سمنان و در منطقه مرزی این استان با استان اصفهان قرار گرفته است و یکی از رازآلودترین مناطق گردشگری ایران است. داستان ها و افسانه های بیشماری از این ریگ زار وجود دارد که در به شهرت رسیدن آن به عنوان یک مقصد گردشگری موثر بوده اند. بسیاری از گردشگران روایت کرده اند که هنگام پیاده روی و شن سواری در این کویر صداهای عجیب و غریبی شنیده اند که افراد محلی این صداها را متعلق به ارواح و شیاطین میدانند.

کویر ریگ جن از جمله بهترین مناطق ایران برای کویر گردی
از جمله تفریحات جذاب کویر ریگ جن میتوانیم به امکان ماجراجویی در این منطقه، شن سواری و پیاده روی بر روی تپه های شنی و تماشای آسمان پر ستاره کویر اشاره کنیم که برای تجربه تمامی آنها به 4 الی 24 ساعت زمان نیاز خواهید داشت. در نهایت یادآور میشویم ریگ جن به طور خاص مقصدی برای کویر گردها و گردشگران حرفه ای است. به همین جهت توصیه می شود هرگز به تنهایی به این منطقه سفر نکنید و از تورهای ویژه گردشگری یا متخصصین کمک بگیرید.


بیشتر بخوانید: بهترین مقصد سفر خارجی در پاییز؛ 20 پیشنهاد عالی برای سفر در پاییزکمپ کویری متین آباد


کمپ کویری متین آباد، بهترین مقصد کویر گردی برای گردشگران آماتور است. متین آباد اولین اکو کمپ طبیعی ایران است که در 10 کیلومتری جنوب شرقی کاشان قرار گرفته است. کویر گردان در این کمپ سختی زیادی را متحمل نمیشوند و می توانند در چادر، کومه و اتاق هایی که برای این منظور اماده شده اند، اقامت کنند. این کمپ بر خلاف سایر مناطق کویری ایرانی دارای کاروانسراهایی نوساز و مدرن است که امکانات متنوعی را در اختیار مهمانان خود قرار میدهند.

کمپ کویری متین آباد از جمله بهترین مناطق ایران برای کویر گردی
از جمله تفریحات جذاب کمپ کویری متین آباد میتوانیم به امکان بازدید از مزرعه های پرورش شتر، شترمرغ، مرغ، خروس و اسب اشاره کنیم. همچنین در متین آباد گردشگران میتوانند به شتر سواری، رصد آسمان، پیاده روی، شب نشینی و دوچرخه سواری بپردازند و از نزدیک شاهد پرورش گیاهان ارگانیک باشند که برای تجربه تمامی آنها به 24 الی 48 ساعت زمان نیاز خواهند داشت. در نهایت یادآور میشویم دسترسی به این مکان تفریحی، بسیار ساده است و از طریق اغلب پروازهای داخلی به مقاصد اصفهان یا کاشان ممکن خواهد بود.
از دیگر بهترین شهرها برای کویرگردی می‌توانیم به جاهای دیدنی کرمان اشاره کنیم که کویرهای زیادی از جمله کویر شهداد و لوت را در خود جای داده است.

مهمترین نکات در کویر گردی


اگر یکی از مناطق کویری ایران را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کرده اید، حتما به نکات زیر توجه کنید:

- لباس سبک و راحت بپوشید و برای شب پتوی مسافرتی و لباس گرم به همراه داشته باشید.

- بهتر است در قالب تورهای مسافرتی سفر کنید اما اگر تنها هستید حتماً نقشه یا جی پی اس به همراه داشته باشید.

- یک دستمال گردن یا شال مناسب همراه خود ببرید تا به هنگام مواجه با طوفان شن از آنها بهره بگیرید.

- هرگز از گروه جدا نشوید و به همراه داشتن مقداری آب اضافه را فراموش نکنید.


در پایان یاداور میشویم مناطق کویری ایران بهترین مقاصد سفر برای فصل پاییز هستند. پس اگر شما هم مشتاق به تجربه سکوت و زیبایی های منحصر به فرد تپه های شنی هستید، فرصت را از دست ندهید و هر چه سریعتر برای یک ماجراجویی متفاوت آماده شوید.