چگونه خود را برای یک سفر خارجی آماده کنیم؟

سفر خارجی می تواند یک تجربه شگفت انگیز و سرشار از تفریح، تاریخ و فرهنگ باشد. اما آمادگی قبل از سفر اهمیت زیادی داشته و باعث می شود تا شما از وقت خود بهترین استفاده را کنید. در این صورت حوادث ناگواری مانند اینکه نتوانید تلفن همراه یا حتی کارت اعتباری خود را شارژ کنید، نخواهید داشت. برای اینکه پاسپورت، ویزای مسافرتی یا حتی واکسیناسیون های لازم را دریافت کنید، باید چند هفته قبل از سفر شروع به برنامه ریزی کنید. حتی می توانید کتاب راهنمایی بخرید تا بیشتر در مورد رسوم و زبان کشور مقصد اطلاعات کسب کنید. در این مطلب قاصدک 24 به شما می گوید که پیش از یک سفر خارجی باید چه کنید.

 

برای سفر خود برنامه ریزی کنید


وقتی از برنامه ریزی برای سفر صحبت می کنیم، منظورمان این نیست که درگیر استرس و اضطرابی بیهوده شوید. فقط باید مراحلی را طی کنید. مثل اینکه:

پاسپورت خود را تهیه کنید: مدارک لازم برای دریافت پاسپورت را تهیه کنید. اگر پاسپورت دارید، اطمینان حاصل کنید که حداقل تا 6 ماه دیگر تاریخ انقضای آن به پایان نمی رسد. برخی کشورها در صورتی که در کمتر از 6 ماه پاسپورت شما منقضی شود، برای شما ویزا صادر نخواهند کرد. اگر هم تا کنون پاسپورت نداشته اید، انجام مراحل آن نیاز به 4 تا 6 هفته دارد، پس هر چه زودتر اقدام کنید.

چگونه خود را برای یک سفر خارجی آماده کنیم؟
مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای مقصد خود را بررسی کنید: اگر کشور مقصد و مبدأ شما هر دو در برنامه ویزا ویور (Visa Waiver Program) مشارکت داشته باشند، نیازی نیست که از پیش برای ویزا اقدام کنید. دیگر کشورهای غیر عضو ممکن است نیاز به تهیه ویزای توریستی داشته و ویزای آنها نیز پیش از رسیدن تأیید شود. دقت داشته باشید که:

 • این مرحله می تواند هزینه و زمان زیادی بطلبد، پس حتما زودتر برای آن اقدام کنید.
 • برخی کشورها نیازمند این هستند که توریست ها هزینه ورود و خروج بپردازند. بنابراین بررسی کنید که آیا این موضوع شامل سفر شما هم می شود و بعد هزینه مورد نظر را تهیه کنید.


برای واکسیناسیون های مورد نیاز اقدام کنید: ممکن است لازم باشد که چند ماه زودتر از سفر برای انجام واکسیناسیون های لازم اقدام کنید. واکسیناسیون ها به طور معمول اختیاری هستند، اما برای سفر توریست ها در برخی مناطق دنیا اجباری هستند. برای برخی دیگر از کشورها هم اصلا نیازی به انجام این کار نیست. بنابراین بهتر است که وبسایت مرکز کنترل بیماری ها را چک کنید تا بدانید که چه نوع واکسیناسیونی برای مقصد سفر شما مورد نیاز است.

 چگونه خود را برای یک سفر خارجی آماده کنیم؟

بیمه درمانی و مسافرتی را فراموش نکنید: اگر بیمه درمانی شما شامل خارج از کشور نمی شود، بهتر است که بیمه درمانی را تهیه کنید که در کشور مقصد شما مورد پذیرش واقع شود تا در صورت بروز هر گونه اتفاق به کار شما بیاید. ضمن اینکه اگر سفر شما کنسل شده یا به تأخیر بیفتد، خرید بیمه مسافرتی زودتر از موعد می تواند در زمان و هزینه شما صرفه جویی کند.

چگونه خود را برای یک سفر خارجی آماده کنیم؟
تصمیم بگیرید که قرار است کجا بمانید: می توانید انتخاب کنید که با خانواده یا دوستان تان بمانید یا اینکه به رزرو هتل یا هاستل بپردازید. هر چند که می توانید این تصمیمات را به لحظه آخر هم موکول کنید، اما اگر جزئیات را زودتر از موعد لحاظ کنید، احساس آسودگی خاطر بیشتری خواهید کرد. سایت های رزرو آنلاین هتل را جستجو کرده و نگاهی هم به نظراتی که دیگر مهمانان در مورد آن مکان ها گذاشته اند، بیندازید.


چگونه خود را برای یک سفر خارجی آماده کنیم؟
بهترین راه برای گشت و گذار در مقصد را پیدا کنید: با توجه به مقصد خود، می توانید از پیاده روی، دوچرخه سواری، ماشین، قایق، بلیط اتوبوس یا حتی بلیط قطار برای گشت و گذار در مقصد استفاده کنید. بهتر است که پیشتر در مورد این موضوع بررسی های لازم را انجام دهید. در این صورت می دانید که آیا هتل شما باید به ایستگاه قطار نزدیک باشد یا اینکه چطور بلیط مترو تهیه کنید.

فراموش نکنید که بسیاری از کشورها گواهینامه رانندگی کشور دیگر را به رسمیت نمی شناسند. بنابراین اگر می خواهید در مقصد خودتان رانندگی کنید، باید گواهینامه بین المللی دریافت کنید.


بیشتر بخوانید: دریافت خسارت بار آسیب دیده یا گم شده در سفربا آداب و رسوم بین المللی آشنا شوید


حالا که مرحله برنامه ریزی برای سفر را پشت سر گذاشته اید، بهتر است کمی هم در مورد آداب و رسوم بین المللی اطلاعات کسب کنید. چگونه؟

با زبان بین المللی آشنا باشید: حداقل کاری که لازم است انجام دهید این است که چند اصطلاح و عبارت مانند سلام، لطفا، ممنون، اسم من .... است، اسم شما چیست و سرویس بهداشتی کجاست را بدانید. هر چه بیشتر بتوانید به زبان بین المللی تکلم کرده و آن را بفهمید، برای خودتان بهتر است.

می توانید دوره های آشنایی با زبان را بگذرانید، از نرم افزارهای یادگیری زبان استفاده کنید یا کتاب های ترجمه با خود همراه ببرید. حتی می توانید از اپلیکیشن یادگیری زبان مانند دولینگو(Doulingo) استفاده کنید که رایگان هم هست.

در مورد فضای محلی مقصد تحقیق کنید: توصیه می کنیم که یک روزنامه انگلیسی زبان آنلاین از کشوری که به آن سفر می کنید را پیدا کرده و در مورد رویدادهای ماه جاری یا حتی ماه های آینده اطلاعات کسب کنید. سعی کنید خود را با موضوعات حساس آشنا کنید. علاوه بر این می توانید در مورد رخدادهای خاصی که ممکن است در طول اقامت شما در آنجا برگزار شود، اطلاعاتی به دست آورید.

در مورد لباس و رسوم محلی هم بیشتر بدانید: آشنایی با اصول مربوط به لباس پوشیدن، تماس، رفتارهای سر میز غذا و حتی سخن گفتن قبل از سفر به یک کشور خارجی اهمیت زیادی دارد. مثلا ممکن است در آغوش کشیدن میزبان به محض ورود موجب آزار او شود، اگر این موضوع در فرهنگ کشور مقصد چندان پذیرفته نباشد. به یاد داشته باشید که:

چگونه خود را برای یک سفر خارجی آماده کنیم؟
 • در برخی کشورها تماس با همسر و فرزندان یک فرد امر ناخوشایندی است. پس حواس خود را جمع کنید.
 • حواستان به زبان بدنتان باشد. اینکه کدام حرکات دست، سر، صورت یا پا ممکن است آزاردهنده بوده یا سوء تعبیر شود.
 • در برخورد با اتفاقات شوکه کننده یا تابو، ذهنی باز داشته باشید. تلاش کنید که یک مشاهده گر محترم نسبت به آن فرهنگ باشید و کمتر قضاوت کنید.


بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد استعلام ممنوع الخروجی و راه های رفع آناقلام ضروری خود را آماده کنید


حالا دیگر مراحل اول و دوم را طی کرده و آماده اید تا هر آنچه که نیاز دارید را فراهم کنید. اگر این مرحله را هم به خوبی پشت سر بگذارید، سفر به یادماندنی بیش از پیش به شما نزدیک است:

از نرخ ارز بین المللی آگاهی داشته باشید: می توانید نرخ ارز بین المللی را از طریق جستجوی آنلاین تبدیل کنید. برای مثال می توانید عبارت تبدیل روپیه نپال را جستجو کرده تا نرخ آن را بدانید. اندکی حساب و کتاب کنید و بدانید که آن ارز خارجی با پول شما چقدر برابری می کند.

چگونه خود را برای یک سفر خارجی آماده کنیم؟
 • باید مقداری ارز را به صورت نقد به همراه داشته باشید، اما در صورت توان به جای پرداخت هزینه های گزاف بابت تبدیل ارز در فرودگاه ها، از دستگاه خودپرداز یا حتی بانک استفاده کنید.
 • بهتر است برآورد کنید که چه مقدار پول برای اقلامی چون بک فنجان قهوه، روزنامه یا حتی اتاق هتل نیاز دارید. در این صورت دیگر در مقصد شوکه نخواهید شد.

استانداردهای الکتریکی کشور مقصد را چک کنید: چرخی در اینترنت بزنید تا ببینید که آیا نیاز به آداپتور یا تبدیل دارید یا خیر؟ بسیاری از سایت های آنلاین سفر نوع دستگاهی که نیاز دارید را لیست کرده اند:

 • وسایلی مانند سشوار که گرما تولید می کنند، ممکن است حتی با وجود تبدیل هم در یک کشور دیگر خوب کار نکنند.
 • باتری کامپیوتر و اقلام این چنینی ممکن است تحت تأثیر تبدیل الکتریکی قرار بگیرند.

بانک تان را در جریان سفر خود بگذارید: برخی از بانک ها یا شرکت های صادر کننده کارت اعتباری ممکن است در صورت عدم آگاهی از سفر شما، اعتبار کارت تان را کم کنند. پس با مرکز خدمات مشتریان تماس بگیرید و آنها را در جریان مقصد و مدت زمان سفر خود قرار دهید.

یک برنامه تماس بین المللی را به خدمات تلفن همراه خود اضافه کنید: بسیاری از تلفن های همراه در کشوری غیر از کشور مبدأ کار نمی کنند. پس با اپراتور خود تماس برقرار کرده و در مورد برنامه های تماس بین المللی و نرخ مکالمات اطلاع حاصل کنید.

 • می توانید از کارت های اعتباری تلفن استفاده کنید یا اینکه به تلفن هتل خود برای تماس با خانواده یا دوستان اعتماد کنید.
 • راه دیگر استفاده از اپ های ارتباطی رایگان مانند اسکایپ یا واتس اپ است که برای ارسال پیام یا برقراری ویدئو کال نیاز به اینترنت خواهید داشت.

از مدارک سفر خود کپی تهیه کنید: بهتر است از پاسپورت، بلیط هواپیما یا قطار، رزرو هتل و غیره کپی رنگی تهیه کنید. اگر فقط کپی دیجیتالی از این مدارک داشته باشید، ممکن است بدون اتصال به اینترنت برای دسترسی به آنها به مشکل برخورد کنید. تمام کپی ها را در چمدان نگاه دارید. حتی می توانید یک کپی را هم در اختیار دوستان یا خانواده قرار دهید تا در صورت گم شدن چمدان، مشکلی پیش نیاید.

چمدان خود را عاقلانه ببندید: در مورد آب و هوا، اقلیم مقصد و میزان بار مجاز هواپیما خوب تحقیق کنید. همراه داشتن بار زیاد برای یک سفر خارجی اشتباهی است که خیلی از افراد انجام می دهند، اما چمدان سبک قطعا بهتر است. اقلامی را انتخاب کنید که واقعا آنها را لازم دارید و آنها را چندین بار و با ترکیب های متفاوت بپوشید. و در آخر فراموش نکنید که داروهای مورد نیازتان را نیز همراه بیاورید.

چگونه خود را برای یک سفر خارجی آماده کنیم؟

منبع: wikihow.com