لژهای خانوادگی در هواپیما؛ موافقان و مخالفان چه می گویند؟

امتیاز دهید:
11 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.8 از 5 لژهای خانوادگی در هواپیما؛ موافقان و مخالفان چه می گویند؟- قاصدک 24


لژهای خانوادگی را این روزها در همه جا می توان دید، از کافه ها تا رستوران ها و هتل ها. اما تصور وجود لژهای خانوادگی در هواپیما تا همین چند سال پیش چندان به ذهن کسی خطور نمی کرد. از سوی دیگر در مورد چگونگی سفر با کودک بسیار گفته و شنیده شده است. اما به نظر می رسد که اینها کافی نیستند. برخی پا را فراتر گذاشته و استدلال می کنند که ایجاد بخش های خانوادگی در هواپیماها به سود همه خواهد بود. هر چند که مخالفان هم بیکار نبوده اند. قاصدک 24 کشمکش بین موافقان و مخالفان ایجاد لژهای خانودگی در هواپیما را دستمایه این مطلب قرار داده است.

لژهای خانوادگی در هواپیما؛ موافقان و مخالفان چه می گویند؟
چند سال پیش شرکت هوایی مالزی اعلام کرد که در ایرباس های ای 380 دو طبقه خود در طبقه پایین هواپیما و کلاس پروازی اکونومی، بخش ویژه ای را در نظر گرفته که در آن ورود کودکان ممنوع است. چند ماه بعد از اعلام این خبر شرکت هوایی ایر ایژیا نیز اعلام کرد که قرار است یک بخش کاملا آرام و خلوت را در اختیار مسافران خود قرار دهد که ورود مسافران زیر 12 سال به آن مجاز نیست. به نظر می رسد نه تنها در هوا بلکه در روی زمین و بین شرکت های هوایی نیز جنگی بر سر کودکان در جریان است.

شاید اگر بخواهید به عنوان یک پدر یا مادر به این موضوع نگاه کنید، چندان هم از سیاست شرکت های هوایی راضی نباشید. اما اگر هدف جداسازی خانواده ها در هواپیما باشد، قضیه فرق خواهد کرد و حتی تعداد موافقان نیز بیشتر خواهد شد. هر چند که هنوز بسیاری بر این عقیده هستند که ایجاد چنین بخش هایی باعث منزوی شدن خانواده ها خواهد شد. برخی نیز این سئوال را مطرح می کنند که چگونه می توان مسافران را تنها به این خاطر که فرزند دارند، قرنطینه کرد؟ بعضی دیگر هم سخن از تبعیض های سنی به میان می آورند و می گویند در این صورت بخشی را هم باید به افراد مست یا حتی پرحرف اختصاص داد. با این تفاسیر دیگر پایانی نمی توان برای این موضوع متصور شد و انسانیت خدشه دار می شود!

موافقان چه می گویند؟


با این وجود، موضوع بالا چندان هم جدید نیست. موافقان و مخالفان هر کدام استدلال های خاص خود را دارند. آنچه که موافقان به عنوان نقاط قوت ایجاد بخش هایی مخصوص خانواده ها در هواپیما عنوان می کنند را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

• این بخش ها فاصله زیادی از بیزینس و فرست کلاس داشته و از صندلی های پریمیم هم دور هستند. ضمن اینکه به ندرت شامل صندلی های ردیف خروجی هواپیما می شوند. بیشترین و تندترین شکایت های مسافران در مورد بچه ها اغلب از سوی کسانی است که پول بیشتری بابت بلیط هواپیما خود پرداخت کرده اند. بنابراین دور کردن بچه ها از آنها هم برای این مسافران ثروتمند خوب است و هم برای کودکانی که به هیچ وجه علاقه ای به مواجهه با مسافران بداخم و بداخلاق ندارند.

• همانطور که می دانید صدای موتور در بخش انتهایی هواپیما بیشتر شنیده می شود. این صدا باعث می شود تا صدای گریه و دیگر شیطنت بچه ها تحت الشعاع صدای موتور قرار گیرد. تأثیر این موضوع اهمیت زیادی دارد؛ چرا که وقتی در قسمت عقب هواپیما نشسته باشید، متوجه می شوید که افرادی که در ردیف پشت سر شما نشسته اند، ممکن است به راحتی صحبت کنند و شما به ندرت می توانید پی به صحبت های آنها ببرید. همین موضوع در مورد کودکانی که مدام درخواست نوشیدنی یا بازی دارند، هم صادق است. بنابراین همه چیز در صدای موتور هواپیما گم می شود.

لژهای خانوادگی در هواپیما؛ موافقان و مخالفان چه می گویند؟
• این بخش ها به سرویس بهداشتی نزدیک تر خواهند بود. همانگونه که می دانید یکی از چالش های پرواز با کودکان، بردن سریع و راحت آنها به رست روم است. در صورتی که در قسمت عقب هواپیما نشسته باشید، به رست روم نزدیک تر خواهید بود و می توانید وجود یا عدم وجود صف پشت درب های توالت را هم ببینید. ضمن اینکه قرار نیست در ترافیک راهروی بخش جلویی هواپیما که ناشی از حرکت چرخ های غذا است، گیر بیفتید.

• آیا می دانستید آنهایی که در قسمت عقب هواپیما صندلی رزرو کرده اند، زودتر سوار هواپیما می شوند؟ این کار به خانواده ها امکان می دهد تا فرزندان خود را سوار هواپیما کرده، تمام وسایل خود را جابجا کرده و به راحتی روی صندلی های خود جای بگیرند. تقریبا تا سال های اخیر، زودتر سوار شدن خانواده ها یک امر عادی و استاندارد بود.

این در حالی است که افرادی که سیاست های ضد کودک داشتند همیشه با این موضوع مخالفت می کردند. در نتیجه این سیاست به مرور زمان کنار گذاشته شد. از سوی دیگر ایستادن در صف انتظار در راهرو آن هم با بچه در حالی که مسافران دیگر با چمدان های بزرگ خود به دنبال صندلی های خود می گردند، صحنه خوشایندی برای خیلی ها نیست. وجود بخش های مخصوص خانواده به این معنا است که بچه ها زودتر سوار هواپیما شده، غذای خود را خورده و بقیه مسافران هم می توانند با آرامش سوار هواپیما شوند. در نتیجه همه چیز برای هم سریع تر، راحت تر، آرام تر و ایمن تر خواهد بود.

• دیرتر پیاده شدن از هواپیما هم می تواند به اندازه زود سوار شدن مزایایی به همراه داشته باشد. شاید این موضوع چندان هم خوشایند نباشد؛ چرا که بعد از یک سفر طولانی بچه ها برای خارج شدن از هواپیما عجله دارند، دمای کابین بالا می رود و همه بی صبرانه منتظر این هستند که با چمدان هایشان از هواپیما پیاده شوند. اما مزیت دیر پیاده شدن برای بچه ها این است که کالسکه کودک در گیت چک شده و به محض خروج خانواده از هواپیما، در اختیار آنها قرار می گیرد. در این حالت دیگر از تجمع بچه ها در راهروی هواپیما در هنگام خروج دیگر مسافران خبری نیست.

• از دیگر نقاط مثبت می توان به امکان کمک اعضای خانواده به یکدیگر اشاره کرد. بسیاری از مقالاتی که در خصوص سفر با کودکان نوشته شده، تنها به کمک به خانواده در هنگام نیاز اعم از بازی کردن با بچه ها، اجازه دادن به آنها برای نشست و برخاست زیاد یا تعویض صندلی ها پرداخته اند. در حالی که یکی از مزایای بخش خانوادگی می تواند این باشد که در این شرایط اعضای خانواده می توانند به یکدیگر کمک کرده و دیگر نیازی به یاری سایر مسافران نیست.

لژهای خانوادگی در هواپیما؛ موافقان و مخالفان چه می گویند؟
• شاید تعجب کنید اما یکی از استدلال های موافقان این است که وجود بخش های خانوادگی حتی برای خدمه پروازی هم مزیت هایی دارد. در حقیقت یک بخش خانوادگی گروهی از مسافران با اهداف و نیازهای مشترک را در کنار یکدیگر قرار خواهد داد. این یعنی مهمانداران راحت تر می توانند با موضوعات خاص مقابله کرده و در صورت بروز هر گونه نزاع یا مشاجره هم پا در میانی کنند. در واقع کودکی که با به پشت صندلی کودک دیگری لگد می زند که در حال بالا و پایین پریدن است، یک مشکل قابل حل به نظر نمی رسد. این موقعیت بیشتر شبیه تئوری کارایی بازار است!

• نشاندن خانواده ها در کنار یکدیگر کار آسانی است. در میان برخی شرکت های هوایی که همواره به دنبال راهی برای اعمال هزینه های جدید به مسافران هستند، بحث های داغی وجود دارد مبنی بر اینکه آیا افرادی که تمایل به نشستن در کنار یکدیگر دارند باید مشمول پرداخت هزینه های اضافی شوند یا خیر؟ بسیاری از خانواده ها معتقد هستند که دریافت هزینه اضافی برای یک نوزاد که می خواهد روی پای والدین خود بنشیند، منصفانه نیست.

اما شرکت های هوایی هم در جواب می گویند که مسافرانی که نمی خواهند هزینه های اضافی پرداخت کنند، می توانند این موضوع را بعد از سوار شدن به هواپیما با مسافران دیگر حل و فصل کنند. اگر قرار است یک بخش خانوادگی داشته باشید، این کار باید به راحت ترین و بی دردسرترین شیوه ممکن انجام شود. هر چند که درخواست از یک مسافر بیزینس کلاس برای جابجایی به یک صندلی کلاس پایین تر به هیچ وجه کار راحتی نیست.

• بازی برد-برد: در بسیاری از موارد تمام مزایایی که برای خانواده ها در بالا ذکر شد، متوجه مسافرانی هم می شود که به صورت غیر خانوادگی سفر می کنند. بنابراین می توان گفت این وضعیت به نفع بقیه مسافران هم خواهد بود.


مخالفان چه می گویند؟


اما در کنار مزایایی که موافقان ایجاد بخش های مخصوص خانواده ها در هواپیما ذکر می کنند، مخالفان هم استدلال های خود را دارند. برخی از این استدلال ها به شرح زیر هستند:

• اگر قرار باشد این بخش های خانوادگی در قسمت عقبی هواپیما که پر سر و صداترین بخش آن است، تعبیه شود؛ بچه ها دشواری های زیادی برای خوابیدن خواهند داشت. همه والدین هم می دانند که خوابیدن بچه ها در یک پرواز برای همه یک ایده آل است.

لژهای خانوادگی در هواپیما؛ موافقان و مخالفان چه می گویند؟
• نکته دیگری که وجود دارد این است که به طور معمول بخش عقب هواپیما از راحتی زیادی برخوردار نیست و این می تواند برای بچه ها ترسناک باشد. از آنجایی که کمربند ایمنی هواپیما برای جثه کوچک بچه ها مناسب سازی نشده هم، قسمت عقب هواپیما می تواند خطرناک باشد. اما اگر قرار به ایجاد بخش های مخصوص خانوادگی باشد، می توان کمربندهای مخصوص برای کودکان طراحی کرد.

• همانطور که در بالا اشاره کردیم، پیاده شدن از هواپیما به دلیل بی قراری و بی تابی بچه ها اندکی دشوار است. والدینی که می دانند چگونه سفر کنند، از پس این مشکل برمی آیند. آنها تا زمانی که نوبت خروج شان برسد، دی وی دی را روشن نگاه می دارند!

• هواپیماهایی که ظرفیت آنها پر شده به طور معمول مسافران تنها را به نشستن در بخش خانوادگی وادار می کنند. در واقع هر چه یک هواپیما به اتمام بلیط نزدیک تر می شود، بیشتر احتمال دار که یک مسافر تنها مجبور به نشستن در بخش خانوادگی باشد. این امر می تواند برای خیلی از مسافران سخت باشد، اما ممکن است نتیجه چندان هم بد نباشد. برای مثال مسافر ممکن است در صف اول ارتقا به یک کلاس پروازی بالاتر قرار گیرد.


منبع: smartertravel.com