همه چیز در مورد ساعت کار و استراحت خلبان ها

امتیاز دهید:
14 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.7 از 5 همه چیز در مورد ساعت کار و استراحت خلبان ها- قاصدک 24


شکی نیست که نشستن پشت فرمان هواپیما آن هم برای مدت طولانی کار راحتی نیست. حتی اگر خلبانی، عشق باشد و نه حرفه، باز هم نیاز است تا زمانی به استراحت اختصاص داده شود. اما خلبان ها بدون برنامه و هر زمان که دلشان خواست، نمی توانند فرمان را رها کرده و چرت بزنند. برای زمان و مدت استراحت آنها قوانین و ضوابطی در نظر گرفته شده است. در این مطلب قاصدک 24 شما را با ساعت کار و استراحت خلبان ها آشنا خواهد کرد.

خلبان ها به لحاظ قانونی چند ساعت مجاز به پرواز هستند؟


محدودیت ها برای اینکه یک خلبان چند ساعت در روز، هفته یا ماه می تواند پرواز کند، می تواند بسیار پیچیده بوده و از این رو برای هر کشور توسط نهادی قانونی معین می شود. در حال حاضر کشورهای اروپایی از محدودیت های زمان پرواز که تحت عنوان EASA شناخته می شود، یپروی می کنند. در حقیقت میزان ساعاتی که خلبان ها می توانند در یک روز کار کنند، با توجه به انطباق منطقه زمانی آنها، تعداد پروازهایی که انجام می دهند و اینکه چه تعداد خدمه کابین در هر پرواز وجود دارند، متفاوت است.
با این حساب الزاماتی برای میزان ثابتی از روزها در طول یک دوره تعیین شده و حداکثر حد مجاز پرواز برای یک دوره 7، 14 و 28 روزه و سالانه مشخص شده است. علاوه بر این الزاماتی هم وجود دارد که حداقل زمان استراحت را بین هر روز پرواز تعیین می کند که به طور معمول 12 ساعت است اما ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

همه چیز در مورد ساعت کار و استراحت خلبان ها

حداکثر ساعت پرواز در 7، 14 و 28 روز


ای.اِی.اس.اِی که در بالا به آن اشاره کردیم و نهاد ناظر بر ایرلاین های اروپایی است، به تعیین موارد زیر پرداخته است:
• 60 ساعت پرواز در 7 روز متوالی
• 110 ساعت در 14 روز متوالی و
• 190 ساعت در 28 روز متوالی

دوره پرواز برای خلبان ها چگونه تعریف می شود؟ دوره پرواز و انجام وظیفه برای یک خلبان از زمانی آغاز می شود که وارد فرودگاه شده، به انجام امور پیش از پرواز پرداخته و بعد از پرواز نیز امور پس از آن را انجام می دهد. البته باید اشاره کرد که این دوره به هیچ وجه شامل زمان هایی نمی شود که هواپیما پیش و پس از پرواز در آشیانه خود پارک کرده است.

حداکثر ساعات پرواز در یک ماه و سال


زمان کلی پرواز که در آن یک عضو از خدمه پروازی به طور رسمی کار خود را آغاز می کند، نباید از ساعات زیر تجاوز کند:
• 100 ساعت پرواز در 28 روز متوالی
• 900 ساعت پرواز در هر تاریخی از سال
• 1000 ساعت پرواز در هر 12 ماه متوالی از سال

ساعات یک روز


دانستن اینکه یک خلبان چند ساعت در روز می تواند پرواز کند، ممکن است شما را متعجب کند. این زمان بسیار بیشتر از ساعاتی است که یک راننده کامیون در پشت فرمان است. دوره خدمت یک خلبان در حقیقت یک روز کاری است و از زمانی آغاز می شود که خلبان به فرودگاه رسیده تا به انجام امور پیش از پرواز مانند چک کردن سوخت هواپیما، شرایط آب و هوایی و توجیه خدمه پرواز بپردازد. بعد از اتمام این کارها خلبان باید سوار هواپیما شود تا چک های لازم را انجام داده و شروع به سوار کردن مسافران کند. بیشتر پروازهای کوتاه زمان پروازی را برای یک خلبان شامل می شوند که از 1 ساعت پیش از پرواز آغاز شده و در پروازهای بلندمدت نیز این زمان، 90 دقیقه می باشد.


ساعات کاری خلبان وقتی خاتمه پیدا می کند که خلبان در فرودگاه پارک می کند. اگرچه خلبان ها بعد از پارک کردن هم هنوز کارهایی برای انجام دادن دارند. این را هم باید اضافه کرد که خلبان یک پرواز کوتاه که برای یک شرکت هوایی ارزان کار می کند، دو پرواز طولانی، 4 پرواز کوتاه تر یا شاید 2 پرواز طولانی و 2 پرواز کوتاه را انجام دهد.
انجام پروسه محول کردن کارها به خدمه پروازی برای ایرلاین ها کاری بسیار پیچیده تلقی می شود. به عبارت دیگر ایرلاین ها وظیفه دارند تا شرایطی را فراهم کنند که خلبان ها با خیال راحت پرواز کنند. اما از آنجایی که خلبان ها نیرویی گران قیمت برای شرکت های هوایی هستند، باید نهایت تلاش خود را بکنند تا کارآیی لازم را برای آن ایرلاین داشته باشند.

یک روز کاری معمولی با پروازهای کوتاه


یک روز کاری عادی برای یک خلبان اینگونه آغاز می شود: به طور مثال خلبان روز خود را با پرواز از فرودگاهی در بریتانیا به کشوری در مدیترانه مانند اسپانیا آغاز کرده، سپس دوباره به بریتانیا پرواز کرده و در مقصدی نزدیک تر به فاصله یک ساعت در داخل بریتانیا یا در کشوری نزدیک به زمین می نشیند. طبق ظوابط ای.اِی.اس.اِی حداکثر زمان پرواز برای خلبان که پرواز خود را از ساعت 6 صبح آغاز کرده باشد، 12 ساعت خواهد بود.

این نکته را هم فراموش نکنید که اگرچه طبق ضوابط فوق زمان کاری خلبان ها وقتی پایان پیدا می کند که آنها هواپیما را پارکی می کنند، با این حال آنها هنوز کارهایی مانند خداحافظی با مسافران، انجام چک های بعد از پرواز، پر کردن فرم های اداری، رفتن به پارکینگ و عازم خانه شدن را در لیست انجام دارند.

چه اتفاقی در صورت تأخیر پروازها رخ می دهد؟


ممکن است این عبارت را در هنگام پرواز از خلبان ها یا خدمه کابین شنیده باشید که خلبان ها خارج از ساعت کاری هستند. این جمله بدون شک به معنای آن نیست که آنها اندکی خسته هستند و تمایلی به انجام کار خود ندارند. جمله بالا به این معنا خواهد بود که ساعت کاری آنها از حد مجاز تجاوز کرده و آنها حتی در صورت توانایی برای پرواز هم به لحاظ قانونی این اجازه را ندارند.

اختیارات کاپیتان پرواز


از جمله اختیارات یک کاپیتان افزایش حداکثر ساعت کار پرواز خدمه کابین است. وی با در نظر گرفتن عواملی مانند خستگی و نیز صحبت کردن با خود آنها می تواند تشخیص دهد که آیا هنوز توان پرواز کردن را دارند یا خیر. آنگونه که قوانین می گویند حداکثر ساعت مجازی که کاپیتان می تواند به ساعت پرواز خدمه اضافه کند، 3 ساعت است. اما اگر مشخص شود که این زمان نقض شده، خلبان ها باید در نزدیک ترین فرودگاه به زمین بنشینند.

کاپیتان همچنین این اختیار را دارد که در صورتی که احساس کند این کار خطرناک است، از انجام آن صرف نظر کند. به عبارت دیگر شرکت هوایی حق وارد کردن هیچگونه فشار به خدمه پرواز را نداشته و این تنها در حوزه اختیارات کاپیتان پرواز قرار دارد.

پروازهای طولانی


برای پروازهای طولانی هم بسته به منطقه زمانی و تعداد شب هایی که یک خلبان در منطقه زمانی دیگری گذرانده، الزاماتی برای ساعات استراحت یک خلبان وجود دارد. این الزامات برای اطمینان از این موضوع است که خلبان ها به اندازه کافی استراحت کرده و برای پرواز روز بعد آماده باشند. همانطور که دیدید عوامل زیادی دخالت داشته و برخی از این قوانین هم بر اساس تحقیقات علمی هستند تا به خلبان ها برای جلوگیری از خستگی کمک کنند. خستگی یک واقعیت علمی و نگرانی شناخته شده در صنعت است، چرا که خستگی زیاد تأثیر مستقیمی بر کاهش ایمنی دارد. آنگونه که آمارها نشان می دهند بیشتر حوادث هوایی هم ناشی از خطای انسانی هستند.

یک روز کاری معمولی با پروازهای طولانی


داستان پروازهای طولانی اندکی متفاوت است، چرا که گاهی این پروازها بیشتر از دو خلبان دارند. در اینصورت ساعات کاری خلبان ها طولانی تر شده و هر خلبان هم میزان کافی زمان برای استراحت دارد که در قسمتی از هواپیما انجام می شود. برخی از هواپیماها هم بخش جداگانه ای برای استراحت خلبان ها ندارند. در این شرایط شرکت هوایی چند صندلی هواپیما را به این کار اختصاص می دهد.

محدودیت های خدمه کابین


خدمه کابین هم محدودیت هایی مشابه خلبان ها دارند. هدف اصلی این محدودیت ها اطمینان از این موضوع است که خلبان ها و خدمه کابین سطح هوشیاری لازم را در مراحل حساس پرواز و نشست و برخاست هواپیما داشته باشند.

استراحت محدود و کنترل شده در طول پرواز


اگر خلبان ها در طول پرواز خود احساس خستگی کنند، می توانند استراحت کنترل شده داشته باشند. این مدت، زمان کوتاهی در حدود 45 دقیقه است که در صندلی انجام می شود. برای این نوع استراحت هم الزامات چندی وجود دارد. از جمله اینکه صندلی باید به عقب هل داده شود، پدال ها به سمت جلو خم شود تا خلبان به صورت ناخودآگاه و در حین خواب به آن برخورد نکند، خلبان دیگر باید برای راندن هواپیما به اندازه کافی هشیار باشد و استراحت باید در خلوت ترین زمان کاری ممکن انجام شود.

گفتنی است که بیشتر هواپیماها مجهز به سیستم هایی هستند که در صورتی که دگمه ها یا کنترل ها برای مدتی مورد استفاده قرار نگیرند، یک زنگ هشدار به صدا در خواهد آمد. مدت زمان 45 دقیقه که در بالا به آن اشاره شد، حاصل تحقیقات علمی است. ثابت شده است که این میزان جهت افزایش سطح هشیاری خلبان ها برای به زمین نشستن بدون اینکه خلبان به خواب عمیقی برود، کافی است. خلبان بعد از بیدار شدن از خواب برای 10 تا 15 دقیقه نباید هیچ یک از کنترل ها و دگمه ها را لمس کند تا اینکه به طور کامل هشیاری خود را به دست آورند.

شاید کمی نگران کننده به نظر برسد که در برخی موقعیت های خاص خلبان ها تنها می توانند چرتی سریع بزنند. اما آنگونه که به اثبات رسیده حتی این چرت کوتاه هم نقش بسیار مهمی در کاهش میزان خستگی و افزایش هشیاری در هنگام فرود آمدن دارد.

خلبان ها چقدر زمان برای استراحت در طول پروازها نیاز دارند؟


در مجموع خلبان ها 12 ساعت زمان برای استراحت نیاز دارند. اگر خلبانی برای 8 ساعت سر کار باشد، نیاز به 12 ساعت استراحت خواهد داشت؛ اما اگر 16 ساعت کار کند، نیاز به 16 ساعت استراحت دارد. این تعداد ساعت تحت شرایطی می تواند کاهش پیدا کند؛ برای مثال در هنگام تأخیرها یا وقتی خلبان از فرودگاه کشور خود دور است.

منبع: flightdeckfriend.com