مرگبارترین حوادث ریلی در جهان؛ قطارهایی که به مقصد نرسیدند

امتیاز دهید:
12 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.5 از 5 مرگبارترین حوادث ریلی در جهان؛ قطارهایی که به مقصد نرسیدند- قاصدک 24

سفر با قطار یکی از امن ترین و خاطره انگیز ترین شیوه های سفر به شمار می رود. با این حال حوادث ریلی هر از گاهی در گوشه و کنار جهان اتفاق می افتند که بیشتر آنها به دلایل فنی رخ می دهند. هر چند که در دهه های ابتدایی ورود قطارها به ریل، تعداد و وسعت حوادث نیز بیشتر بود و امروزه به ندرت حادثه ریلی در ابعاد فاجعه بار اتفاق می افتد. قاصدک 24 در این مطلب به روزهای دور و دراز قطارها در جهان رفته تا از تلخ ترین حوادث ریلی برای شما بگوید.

قطار کوئین آو دِ سی لاین (Queen of the Sea Line)، سریلانکا


مرگبارترین حادثه ریلی در تاریخ بشر به حادثه قطار کوئین در دسامبر 2004 در سریلانکا مربوط می شود که در جریان آن بیش از 1700 نفر کشته شدند. در آن روز مرگبار که از قضا تعطیلات ماه کامل بودائی ها و نیز هفته اول تعطیلات کریسمس نیز بود، قطار کوئین که پر از مسافر بود، کلمبو را به مقصد گاله ترک کرد. به محض اینکه قطار به دهکده ساحلی پرالیا نزدیک شد، نخستین امواج سونامی که در اثر زلزله در اقیانوس هند ایجاد شده بودند، به قطار نزدیک شده و آن را در بر گرفتند.

مرگبارترین حوادث ریلی در جهان؛ قطارهایی که به مقصد نرسیدند
مسافران قطار که آن را تنها پناه خود می دیدند، به سقف های قطار چسبیده و پشت آن صف کشیدند. با این حال به نظر می رسد که هیچ کدام از مسافران اطلاعی از بی فایده بودن این تلاش خود در مقابل شدت امواج سونامی نداشتند. دومین موجی که به قطار برخورد کرد، بسیار مهیب بوده به طوری که قطار را از جا بلند کرده و آن را به خانه ها و درختانی که در کنار راه آهن قرار داشتند، کوبید. بسیاری از مسافران در اثر این برخورد جان خود را از دست دادند، در حالی که بقیه درون واگن های قطار گیر افتاده و غرق شدند. برخی دیگر از مسافران که تلاش می کردند تا از قطار فرار کنند، هم ناپدید شدند. در نهایت هیچ تلاشی توان مقابله با خشم طبیعت را نداشته و این حادثه قطار تعداد زیادی کشته از خود بر جای گذاشت.

قطار شماره 612 ارتش فرانسه


حادثه قطار شماره 612 ارتش فرانسه که از سنت میشل حرکت می کرد، در سال 1917 به قیمت جان 900 سرباز فرانسوی تمام شد که برای تعطیلات کریسمس به خانه باز می گشتند. در جریان این حادثه قابل پیشگیری، یک قطار از مبدأ تورین ایتالیا به مقصد لیون فرانسه که بیش از ظرفیت خود نیز مسافر داشت، در حال پایین آمدن از یک شیب تند در نزدیکی مودان از ریل خارج شد. قطار از روی پل سقوط کرده و انباشته شدن واگن ها به روی یکدیگر منجر به آتش سوزی در واگن های چوبی قطار شد.

مسافرانی که از محل حادثه جان سالم به در برده بودند همگی در اثر سوختگی جان خود را از دست دادند، به نحوی که هویت آنها قابل تشخیص نبود. آنگونه که بعدها گفته شد، راننده قطار پیشتر نسبت به راندن قطاری با واگن ها و مسافران بیش از حد مجاز و نیز واگن های فاقد ترمز اعتراض کرده بود، اما با تهدید اسلحه مجبور به نشستن پشت فرمان آن شده بود. با این حال تنها توجیهی که بعدها مقامات مسئول برای چنین حادثه مرگباری به کار بردند، دست سرنوشت بود!

قطار E-1 سیوریا (Ciurea)، رومانی


یک حادثه ریلی مرگبار در ژانویه 1917 در ایستگاه سیوریا در رومانی جان نزدیک به 850 نفر را گرفت. این حادثه که در روزهای اوج جنگ جهانی اول رخ داد، به عنوان فاجعه سیوریا هم شناخته شده است. اگرچه در مورد علت این حادثه به دلیل فقدان تحقیقات کافی، چیز زیادی آشکار نشده؛ اما این حادثه را می توان به عنوان سومین حادثه مرگبار در تاریخ راه آهن از حیث تعداد تلفات دانست.


مرگبارترین حوادث ریلی در جهان؛ قطارهایی که به مقصد نرسیدند

از ریل خارج شدن قطار بیهار (Bihar)


ایالت بیهار هند در ژوئن 1981 شاهد یکی از بدترین فاجعه های ریلی در تاریخ بشر بود. یک قطار مسافربری روی پلی در این ایالت از ریل خارج شده و به درون آب های خشمگین رودخانه باگماتی که در زیر پل جریان داشت، سقوط کرد. دلیل از ریل خارج شدن قطار همچنان نامشخص باقی مانده است، اما چند فرضیه در مورد آن مطرح شده است. بر اساس برخی روایات، مهندس قطار تلاش داشته تا از برخورد به گاوی که ناگهان روی ریل ها ظاهر شده، جلوگیری کند، ترمز قطار را به سختی کشیده و منجر شده تا قطار سر خورده و از ریل خارج شود. برخی نیز اینگونه روایت می کنند که وزش بادهای موسمی ریل های قطار را لغزنده کرده و موجب از ریل خارج شدن آن شده بود. دلیل این اتفاق هر چه باشد، با سقوط 7 واگن از 9 واگن قطار به درون رودخانه، 750 نفر جان خود را از دست دادند.

قطار نظامی کارانزا، مکزیک (Carranza)


در ژانویه 1915 وقتی انقلاب مکزیک در روزهای اوج خود به سر می برد، کارانزا رئیس جمهور کشور دستور انتقال خانواده های نظامیان را از شهر کولیما به گوادالاجارا (Guadalajara) داد. قطار با 20 واگن و ظرفیت بیش از حد مسافر راهی مقصد شد. بر اساس برخی گزارش ها برخی مسافران حتی مجبور بودند روی سقف های قطار بمانند. در حالی که قطار از یک شیب تند پایین می آمد، راننده کنترل قطار را از دست داده و در نتیجه قطار و مسافران به درون یک دره سقوط کردند. بیش از 600 نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند.

مرگبارترین حوادث ریلی در جهان؛ قطارهایی که به مقصد نرسیدند

قطار خط آهن کوبیشف (Kubyshev)


در جریان یکی از بدترین حوادث ریلی در تاریخ بشر که توسط یک انفجار عجیب و تصادفی در سال 1989 رخ داد، بیش از 575 نفر از جمله تعدادی کودک در یوفای روسیه جان خود را از دست دادند. در یک روز ناگوار نشت گاز در نزدیکی خط آهنی در یک دره باریک بین شهرهای یوفا و آشا منجر به یک انفجار مرگبار شد. دو قطار مسافری که بین نوووسیبریک و دریای سیاه با سرعت زیاد حرکت می کردند، با عبور از روی ریل موجب انفجار شدند. شدت انفجار به حدی بود که واگن های هر دو قطار را از بین برده، تمام درختان را تا شعاع 4 کیلومتری نابود کرده و پنجره خانه های شهر آشا را شکسته بود. از آنجایی که بیشتر جنازه ها قابل شناسایی نبودند، رقم دقیق تلفات هیچ وقت آشکار نشد.

قطار باری شماره 8017


یکی از عجیب ترین حوادث ریلی در سال 1944 در نزدیکی شهر بالوانو ایتالیا اتفاق افتاد. قطار شماره 8017 که یکی از بدترین قطارهای زمان خود بود، از سالرنو به مقصد یک روستا در جنوب شهر در حرکت بود. قطار در مسیر خود مجبور به عبور از تونل گالریا آمری در خارج بالوانو بود. هر چند که این قطار تنها یک قطار باری بود، اما حمل سربازان و مسافران در آن روزها با قطارهای باری یک اتفاق معمول بود. بنابراین قطار در مسیر خود از چندین شهر حدود 560 مسافر را سوار کرد و در حالی که مشغول بالا رفتن از تونل بود، ناگهان متوقف شد.

دلیل این توقف بعد از گذشت سالها هنوز روشن نیست، اما بعد از توقف قطار، گاز مونو اکسید کربن از واگن سوخت نشت کرده و منجر به خفه شدن تمام مسافران قطار شد. سرنوشتی دردناک که یکی از عجیب ترین حوادث ریلی را رقم زد.

قطار رِنف اُپرادورا (Renfe Operadora)


حادثه خط آهن توره دل بیرزو در ژانویه 1944 اتفاق افتاد و منجر به مرگ نزدیک به 500 نفر شد. در این حادثه مرگبار در یک تونل در نزدیکی دهکده دل بیرزو در اسپانیا، سه قطار با یکدیگر برخورد کردند. قطارهایی که در این حادثه درگیر بودند، یک قطار با 12 واگن، قطار باری با 27 واگن سوخت و قطاری دیگر به 3 واگن بود. با برخورد قطارها به یکدیگر آتش سوزی رخ داده و سیستم علامت دهی از کار افتاد. قبل از پایان فاجعه تمام مسافران جان خود را از دست داده بودند.

قطار آدیس آبابا، خط آهن جیبوتی


یکی از بدترین حوادث ریلی در تاریخ آفریقا در ژانویه 1985 اتفاق افتاد؛ وقتی قطار آدیس آبابا در آواش اتیوپی از ریل خارج شده و منجر به مرگ نزدیک به 428 نفر و زخمی شدن چندین تن دیگر شد. این قطار که با 5 واگن در حال حمل نزدیک به 1000 مسافر بود، به احتمال زیاد به دلیل سرعت بالا از ریل خارج شده بود. چهار واگن از 5 واگن این قطار به داخل دره سقوط کرده و بیشتر مسافران جان خود را از دست دادند.

حادثه خط آهن ملی مصر


آتش سوزی مهیب در یک قطار مصری در تاریخ 20 فوریه 2002 منجر به مرگ نزدیک به 383 مسافر این قطار شد. این قطار مسافری که با 11 واگن خود در حال سفر از قاهره به لوکسور بود، به ناگاه دچار یک حریق در واگن پنجم خود شد. این آتش ویرانگر خیلی زود در سراسر قطار گسترش پیدا کرده و 7 واگن قطار به صورت کامل در آتش سوختند. علاوه بر مسافرانی که در اثر آتش و دود جان خود را از دست دادند، تعدادی از مسافران هم در حال فرار از آتش و پریدن از قطار جان باختند. از آنجایی که این قطار در روز حادثه بیشتر از ظرفیت خود بار و مسافر داشت و لیست درستی هم از اسامی مسافران وجود نداشت، بسیاری تعداد واقعی کشته ها را بیشتر از 383 نفر می دانند.

منبع: worldatlas.com