قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند- قاصدک 24

امتیاز دهید:
14 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.4 از 5 قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند- قاصدک 24

بدون شک پیدایش قطارها در قرن نوزدهم میلادی مفهوم زمان و مکان را تغییر داد. قطارهای بخار که نسل اولیه قطارهای امروزی هستند، نخستین بار برای جابجایی بار مورد استفاده قرار گرفتند و پس از موفقیت در آزمون خود، نقطه آغازی برای پیدایش قطارهای مسافربری شدند. اما از گذشته تا امروز که بلیط قطار در شکل مدرن آن به راهی برای سفرهای ریلی تبدیل شد، قطارها و خطوط راه آهنی وجود داشته اند که مسیر تاریخ را تغییر داده اند. برای اینکه بدانید چرا و چگونه این قطارها به نقطه عطفی در صنعت ریلی جهان تبدیل شده اند، قاصدک 24 خواندن این مطلب را به شما توصیه می کند.

خط آهن منچستر و لیورپول


افتتاح خط آهن لیورپول و منچستر در سپتامبر 1830 نقطه شروعی برای سفرهای ریلی با قطارهای بخار بود. تا پیش از ساخت این خط آهن بیشتر خطوط آهن مخصوص واگن هایی بودند که از نیروی اسب برای جابجایی بارهایی مانند زغال سنگ در فواصل کوتاه استفاده می کردند. در حقیقت خط آهن لیورپول و منچستر به طول 31 مایل که منچستر و لیورپول را به یکدیگر متصل می کرد، نخستین خط آهنی بود که با استفاده از لوکوموتیوهای بخار به جابجایی بار و مسافر می پرداخت؛ لوکوموتیوهایی که توسط جرج استفنسن طراحی شده بودند که برنده یک رقابت آزاد ساخت راه آهن شده بود.

قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند
باید بدانید که خط آهن لیورپول و منچستر که قادر به حرکت با سرعت 30 مایل در ساعت بود، در نخستین سال فعالیت خود توانست 500 هزار مسافر را جا به جا کند که منجر به افزایش سود سهام سرمایه گذاران شد. علاوه بر این قطار که بار پنبه را از بندر لیورپول به کارخانه های منچستر حمل می کرد، موجبات توسعه انقلاب صنعتی را در انگلستان فراهم کرد. جالب است بدانید که میراث این خط آهن همچنان تا عصر حاضر تداوم دارد؛ چرا که حد فاصلی که استفنسن برای این راه آهن انتخاب کرده بود (4پا و 8.5 اینچ)، همچنان یک معیار استاندارد در صنعت ریلی انگلستان به شمار می رود.

خط آهن بالتیمور و اوهایو


رهبران بندر بالتیمور برای رقابت با رونق تجاری که بندر رقیب یعنی نیویورک به خاطر ساخت کانال اِری (Erie) تجربه کرده بود، ساخت خط آهنی به طول 380 مایل را در دستور کار خود قرار دادند که شهر را به رودخانه اوهایو در ویرجینای غربی متصل می کرد. شرکت راه آهن بالتیمور و اوهایو در سال 1827 نخستین شرکت آمریکایی بود که هم برای جابجایی بار و هم مسافر مورد استفاده قرار می گرفت. ضمن اینکه نخستین خط آهن آمریکایی هم بود که از لوکوموتیوهای بخار برای حمل بار و مسافر به صورت مرتب استفاده می کرد. بر اساس مستندات تاریخی، اندرو جکسون رئیس جمهور وقت امریکا با سوار شدن به قطار بالتیمور و اوهایو از الیکوت میلز به بالتیمور در سال 1833، نخستین مقام ارشدی بود که تا آن زمان سوار بر قطار شده بود.

قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند

خط آهن پاناما


خطوط آهن برای نخستین بار وقتی اقیانوس اطلس و آرام را به یکدیگر متصل کردند که ساخت خط آهن پاناما در سال 1855 به پایان رسید. خط آهن پاناما به طول 50 مایل سفر دشوار را در سراسر تنگه پاناما برای مسافرانی که از راه دریا بین سواحل شرقی و غربی آمریکا سفر می کردند، آسان کرد. به علاوه این خط آهن در بین هزاران معدن یابی که در جستجوی طلا در معدن های طلای کالیفرنیا در سال های پیش از تکمیل خط آهن بین قاره ای در آمریکا بودند، محبوبیت زیادی به دست آورد.
گفتنی است که خط آهن پاناما که به جابجایی بار برای شرکت های زغال سنگ و نیز پست مبادرت می کرد، تا سال 1914 و افتتاح کانال پاناما تنها راه آهنی بود که بیشتر از همه مورد استفاده قرار می گرفت. کانال پاناما نیز بعدها همان مسیر راه آهن را در سراسر تنگه پاناما دنبال کرد.

قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند

قطار خاکسپاری آبراهام لینکلن


قطار سیاه پوش حامل تابوت آبراهام لینکلن بعد از ترک واشنگتن در آوریل 1865 و پیش از رسیدن به مکان دفن لینکلن در زادگاهش در اسپرینگفیلد، نزدیک به 2 هفته را از 180 شهر و 7 ایالت آمریکا عبور کرد. نیاز به نگهداری جسد لینکلن در طی این سفر 13 روزه که در آن هزاران آمریکایی به او ادای احترام کردند، به محبوب شدن صنعت مومیایی کردن اجساد کمک کرد. ضمن اینکه این حرکت به عنوان یک حرکت تبلیغاتی برای جرج پولمن عمل کرد که واگن های خواب مجلل و جدید خود را برای راحتی مسافرانی که از شیکاگو به اسپرینگفیلد سفر می کردند، عرضه می کرد.

قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند
بعد از خاکسپاری لینکلن، سفارش ها برای واگن های خواب پولمن به سوی او سرازیر شد. واگن هایی که طراحی داخلی آنها از چوب گردوی براق، لوسترها و سرویس های بهداشتی مرمری تهیه شده بود و سفر در نیمه شب را برای مسافران بیش از پیش دلچسب می کرد.

خط آهن زیر زمینی متروپولیتن


وقتی قطارها در ژانویه 1863 و افتتاح خط آهن زیر زمینی مترو پولیتن شروع به فعالیت در اعماق زمین و زیر خیابان های لندن کردند، عصر راه آهن وارد مرحله جدیدی شد. در حقیقت این نخستین خط مترو در جهان بود که روی یک خط به طول 4 مایل کار می کرد و ایستگاه پادینگتون را به ناحیه تجاری شهر متصل می کرد. ضمن اینکه خط متروی مترو پولیتن از روز افتتاح خود که بیش از 30 هزار مسافر را در واگن های چوبی خود روی لوکوموتیوهای بخار حمل می کرد، موفقیت زیادی کسب کرد. به علاوه این خط متروی زیر زمینی کارایی حمل و نقل جمعی را به اثبات رسانده و ترافیکی را که خیابان های لندن و رونق آن را دچار اختلال می کرد، کاهش داد.

قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند

خط آهن بین قاره ای


ایالات متحده آمریکا وقتی متحد شد که کلنگ نخستین خط آهن بین قاره ای در می 1869 به زمین پرومونتوری در ایالت یوتا به زمین خورد. این خط آهن بین قاره ای که در طول 7 سال به موازات ساخت راه آهن پاسیفیک مرکزی در شرق (کالیفرنیا) و نیز راه آهن یونیون پاسیفیک در غرب (نبراسکا) به مرحله تکامل رسید، زمان سفر 3 هزار مایلی را از ماه ها به کمتر از یک هفته تقلیل می داد.

قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند
خط آهن بین قاره ای همچنین به گسترش سریع آمریکا در غرب خود کمک کرده و از سوی دیگر موجب جنگ با قبایل بومی آمریکا شد که در آن سرزمین ها زندگی می کردند. از دیگر تأثیرات این خط آهن هم می توان به فراهم شدن امکان استخراج منابع بیشمار غرب و انتقال آنها به بازارهای شرق اشاره کرد.

خط آهن ترنس سایبرین (Trans-Siberian)


خط آهن ترنس سایبرین که در 8 منطقه زمانی و 6 هزار مایل منطقه وسیع متعلق به قطب جنوب گسترده شده، طولانی ترین و گران ترین خط آهن جهان است که در سال 1916 ساخته شده است. این خط اهن که با احداث آن سفر از مسکو به ولادیوستوک از ماه ها به 8 روز کاهش پیدا کرد، کنترل بیشتر دولت بر بزرگ ترین کشور جهان را نیز امکان پذیر ساخت. جالب است بدانید که سرمایه احداث این خط آهن به قدری زیاد بود که به کمبودهای اقتصادی و کمبود سلاح برای ارتش روسیه در جنگ جهانی اول منجر شد؛ مسئله ای که آتش انقلاب روسیه را در سال 1917 شعله ور کرد.

قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند
گفته می شود که کمونیست ها در طول جنگ های داخلی پس از انقلاب و نیز انتقال سربازان تازه نفس به جبهه های جنگ در جنگ جهانی دوم از خط آهن ترنس سایبرین استفاده می کردند. از تأثیرات دیگر این خط آهن هم می توان به گسترش روند مهاجرت ها به سمت شرق و نیز انتقال زغال سنگ، چوب و دیگر مواد خام از سیبری به شهرهای مهم روسیه اشاره کرد.

قطارهای هولوکاست


راه آهن ملی آلمان در طول جنگ جهانی دوم وسیله ای برای تبعید اجباری یهودیان و دیگر قربانیان هولوکاست از اردوگاه های کار اجباری نازی ها به اردوگاه هایی مانند آشوویتز و ترِبلینکا بود؛ مکانی که 6 میلیون نفر در آن به صورت برنامه ریزی شده به قتل رسیدند. یهودیان تبعید شده به صورت فشرده در واگن های باری بدون هیچگونه غذا و آب به این کمپ ها برده می شدند؛ به گونه ای که بسیاری از آنها قبل از رسیدن به این اردوگاه های جان خود را از دست می دادند. به نظر می رسد که نازی ها بدون کمک گرفتن از قطارها قادر به انجام چنین نسل کشی عظیمی نبودند.

قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند

قطارهای شینکاسن توکایدو


با ساخت خط آهن پر سرعت بین توکیو و اوزاکا که زمان سفر بین این دو شهر را به نصف کاهش داد، عصر راه آهن وارد مرحله جدیدی شد. این خط آهن که درست قبل از بازی های المپیک تابستانی 1964 در توکیو افتتاح شد، با سرعت بیش از 125 مایل در ساعت حرکت می کرد. این قطارهای پیشتاز که نماد ژاپن به عنوان قدرت صنعتی پس از جنگ بودند، با جابجایی 100 میلیون مسافر در سه سال نخست فعالیت خود یک نکته را به اثبات رساندند: خط آهن پر سرعت می تواند یک موفقیت تجاری باشد. مهندسی قطارهای شینکاسن که شامل ریل های اختصاصی و بدون هر گونه برآمدگی بود، به الگویی برای دیگر خطوط آهن پر سرعت در جهان تبدیل شد.

قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند

قطارهای یورواستار


با افتتاح یک تونل ریلی در زیر کانال مانش در سال 1994، برای نخستین بار از زمان عصر یخبندان بریتانیا به کشورهای اصلی اروپایی متصل شد. این تونل 31 مایلی که با هزینه ای نزدیک به 16 میلیارد دلار بین فولکستون انگلیس و کوکول فرانسه (Coquelles) ساخته شد، به مسافران خود اجازه می داد تا تنها در 2 ساعت و نیم و بدون نیاز به کشتی از لندن به پاریس برسند. این تونل ریلی که به آن چونل هم گفته می شود، طولانی ترین کانال زیر آبی جهان است و توسط انجمن آمریکایی مهندسان عمران در لیست یکی از 7 شگفتی دنیای مدرن قرار گرفته است.

قطارهایی که مسیر تاریخ را تغییر دادند

منبع: history.com

بیشتر بخوانید:

طولانی ترین ریل ها از کدام کشورها می گذرند؟

زیباترین مسیرهای ریلی در جهان؛ وقتی مسیر مهم تر از مقصد می شود

قطارهای یوریل؛ اروپا زیر پای مسافران

بهترین سیستم های قطار شهری در جهان

لوکس ترین قطارهای دنیا