تکنولوژی؛ قلب تپنده دنیای گردشگری

امتیاز دهید:
7 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 تکنولوژی؛ قلب تپنده دنیای گردشگری- قاصدک 24

سفر به تدریج جای خود را در زندگی ما باز می کند. اگر زمانی چمدان سفر یک کالای لوکس به شمار می آمد، امروز در ردیف خوراک، پوشاک و سایر نیازها قرار گرفته است. بی تردید تغییر در سبک زندگی چنین اقبالی به سفر را در جهان پدیدآورده و رشد فناوری که سرعت و راحتی را هم با خود به ارمغان آورده، به کمک دنیای گردشگری آمده است. سری به فرودگاه های مجلل جهان بزنید تا ببینید که فناوری تا به کجا پیش رفته یا نگاهی به قطارها و هواپیماهای امروزی بیندازید تا حضور تکنولوژی را احساس کنید. اما اینها تنها پیامدهای وجود تکنولوژی در دنیای سفر نیستند. برای بیشتر دانستن در این باره، قاصدک 24 شما را به خواندن این مطلب دعوت می کند.

تکنولوژی به کمک سفر می آید


دنیا در حال پیشرفت است و مردم نیز بیش از هر زمان دیگری به سفر روی آورده اند. آنگونه که سازمان جهانی گردشگری می گوید تخمین زده می شود که تا سال 2030، 8.5 میلیارد نفر در جهان 2 میلیارد سفر بین المللی انجام دهند. افزایش در آمار گردشگران بدون شک بی ارتباط با سهولت سفر نیست. صنعت گردشگری هم به طور مداوم در حال پوست انداختن و تقویت خود به شیوه های گوناگون از فناوری تا توسل به شیوه های گردشگری پایدار است.

تکنولوژی؛ قلب تپنده دنیای گردشگری
بر کسی پوشیده نیست که تکنولوژی های نسل جدید در حال تغییر شیوه های سفر از حمل و نقل تا رزرو بلیط هواپیما و قطار هستند. ما می توانیم سریع تر و در عین حال راحت تر و با امکانات اقامتی بهتر سفر کنیم. تلفن های هوشمند، پرداخت الکترونیک، رسانه های اجتماعی و غیره در سفر کمک شایانی به ما کرده اند. تردیدی نیست آنچه که ده سال پیش مسافران را راضی می کرد، امروز دیگر محلی از اعراب ندارد. اینترنت و فناوری های جدید رفتارهای مصرفی مشتریان را تغییر داده و از سه طریق صنعت گردشگری را متحول کرده اند.

نخست آنکه مشتریان مدرن بیش از هر زمان دیگری به کمک نیاز دارند. دوم اینکه مشتریان وقتی با برند خاصی تعامل می کنند؛ نیازمند یک تجربه یکپارچه و هماهنگ هستند و در نهایت مشتریان به محتوا و خدمات شخصی واکنش مثبتی نشان می دهند. بنابراین بسیاری تکنولوژی را به خاطر زیاد کردن خواسته ها و توقعات مسافران از الگوهای سفر مورد سرزنش قرار داده اند. برای اینکه بدانید تکنولوژی چگونه به قلب تپنده صنعت گردشگری بدل شده، ادامه این مطلب را بخوانید.

تکنولوژی ما را با محیط زیست و زمان آشتی داد


سفر با کمک تکنولوژی می تواند بیشتر دوستدار محیط زیست شود؛ البته این به شرطی است که شما هم بخواهید. روزهایی که نیاز بود تا بلیط هواپیما، کارت پرواز یا کارت رزرو هتل خود را پرینت بگیریم دیگر سپری شده است. به لطف رزرو آنلاین، چک این از طریق موبایل و بلیط های الکترونیک ما می توانیم در مصرف کاغذ صرفه جویی کرده و نگران حمل مقدار زیادی مدرک و سند هم با خودمان نباشیم. این در واقع یک وضعیت برد-برد است. علاوه بر این رزرو و بوکینگ آنلاین از آنجایی که نیازی به آنلاین ماندن برای گرفتن بلیط نیست، در مصرف زمان صرفه جویی می کند. گسترش شاخه ای از صنعت گردشگری با نام اکوتوریسم گواه این امر است.

تکنولوژی؛ قلب تپنده دنیای گردشگری


تکنولوژی عادت های چمدان بستن ما را تغییر داده و این یعنی صرفه جویی در فضا!


شاید معنای تکنولوژی را بتوان در تلاش برای جای دادن تعداد بیشتری کارکرد و نقش در یک دستگاه کوچک خلاصه کرد. ما دیگر به آی پد برای گوش دادن به موسیقی نیاز نداریم. همه آنچه که نیاز داریم یک اکانت آی تون یا حتی گوگل است که بتوانیم با آن به صورت زنده به موسیقی گوش دهیم. همین موضوع در مورد کتاب هم صدق می کند. دیگر نیازی نیست در مورد چگونگی جای دادن کتاب ها در چمدان خود نگران باشیم. سایت هایی مانند کوبو (Kobo) یا کیندلز (Kindles) باعث شده اند تا ما امروز در کیف های خود فضای بیشتری داشته باشیم.
تکنولوژی مرزهای زبانی را در نوردیده است


زمانی نه چندان دور ما مجبور بودیم واژه نامه هر کشوری را که به آن سفر می کردیم، با خود همراه ببریم. امروز همه آن چیزی که نیاز داریم یک گوشی همراه هوشمند است. بنابراین با کمک اپ هایی مانند گوگل ترنسلیت (Google Translate) یا آی ترنسلیت (iTranslate) زمانی که باید صرف تلاش برای ایجاد تعامل با مردم محلی شود، به حداقل رسیده است.

تکنولوژی؛ قلب تپنده دنیای گردشگری
گوگل ترنسلیت حتی به شما اجازه می دهد تا از دوربین گوشی خود برای ترجمه نشان ها یا منوها در دنیای واقعی استفاده کنید. به علاوه اپلیکیشن هایی مانند Duolingo به شما اجازه می دهند تا زبانی جدید را یاد گرفته یا حتی زبانی را که پیشتر با آن اشنا بودید، تقویت کنید. تمام اینها بدون اینکه نیاز به صرف پول یا رفتن به کلاس داشته باشید، انجام خواهد شد.

تکنولوژی شیوه رفتن به سفر را هم دگرگون کرده است


تکنولوژی شیوه رزرو یک پرواز، اتاق و دسترسی به خدمات هتل را دگرگون کرده است. به علاوه ما به گونه ای متفاوت در جریان رخدادهای روزانه قرار خواهیم گرفت یا از توصیه ها برای دیدن یک مقصد توریستی خاص بهره مند خواهیم شد. چت بوت ها (Chatbot) به یک همسفر عالی بدل شده اند. بسیاری از هتل ها و شرکت های هوایی پیشتر از طریق اپ های مخصوص خود و یا کانال های پیام رسانی مانند فیس بوک مسنجر یا واتس اپ امکان پیام دهی را به مشتریان خود داده بودند. اما چت بوت ها را می توان انقلابی جدید دانست که در حال تبدیل شدن به یک دارایی ارزشمند برای صنعت گردشگری هستند.

تکنولوژی؛ قلب تپنده دنیای گردشگری
چت بوت ها چه هستند؟ چت بوت ها به شخص اجازه می دهند تا با یک انسان دیگر یا حتی با یک هوش مصنوعی از طریق گفتگو ارتباط برقرار کند. با در نظر گرفتن این موضوع که اپلیکیشن های پیام رسان به رسانه های اجتماعی جدید تبدیل شده اند؛ عاقلانه به نظر می رسد که شرکت ها این نوع از فناوری ها را در خدمات خود جای دهند. برای نمونه HiJiffy یک چت بوت است که از طریق فیسبوک مسنجر مهمانان را به کارکنان هتل متصل می کند.

تکنولوژی؛ قلب تپنده دنیای گردشگری
به عبارت دیگر هوش مصنوعی به چت بوت ها این امکان را می دهد تا به سئوالات متداول به طور همزمان پاسخ داده و کاربران نیز قادر به چک کردن رتبه ها، موجودی و در نتیجه رزرو کردن هتل یا پرواز به صورت آنلاین باشند. علاوه بر این اگر بوت قادر به پاسخگویی نباشد، یک انسان کار آن را انجام خواهد داد. به نظر می رسد این تولیدات تکنولوژیک با مجهز کردن هتل ها به ابزاری که خدمات درست را در زمان مناسب به مشتریان ارائه می دهند، صنعت هتلداری را دگرگون خواهند کرد.

تغییرات در دنیای حمل و نقل نیز به خوبی احساس می شود. گسترش قطارهای سریع السیر، ایجاد ایستگاه های قطاری مانند ایستگاه های قطار ژاپن که روانشناسی و مهندسی را با یکدیگر ترکیب کرده اند، نوآوری هایی که در آینده ای نه چندان دور صنعت هوایی را تکان خواهند داد و ایجاد شاخه ای با عنوان گردشگری مجازی از این دست تغییرات به شمار می آیند.

پرداخت های الکترونیک سفر را امن تر و آسان تر کرده اند


پرداخت آنلاین از طریق اپ هایی مانند Apple Pay، Samsung Pay و Google Wallet کار را برای مسافران راحت تر کرده است. در میان مزایایی که همراه نداشتن پول نقد دارد، باید به دو مزیت مهم اشاره کرد: راحتی؛ دیگر نیازی به حمل و جابجایی مقادیر زیادی پول، کارت اعتباری یا حتی ماندن در صف انتظار خودپرداز نیست. مزیت دیگر را هم می توان خطر کمتر دانست؛ این امر به ویژه در هنگام سفرهای خارجی بسیار اهمیت دارد که از دست دادن پول نقد می تواند دردسرهای زیادی را برای ما به وجود آورد.

تکنولوژی؛ قلب تپنده دنیای گردشگری

تکنولوژی امکان تجربه های منحصر به فرد تر و شخصی تر را به ما داده است


شخصی سازی یک کلمه کلیدی در صنعت گردشگری است. در حقیقت گردشگران امروزی به ویژه گردشگران هزاره جدید به شدت به دنبال تجربه های خاص و منحصر به فرد هستند. نمی توان نادیده گرفت که با کمک تکنولوژی این کار ممکن شده است. چت بوت ها، وب سایت ها، بلاگ ها، اپلیکیشن ها و سرویس ها فضایی را خلق کرده اند که در آن فرد می تواند به تخیلات و تصورات خود میدان داده و در نهایت هم نسخه واقعی سفر رؤیایی اش را در دنیای بیرون پیدا کند.

در پایان باید گفت که تکنولوژی بلاک چِین Blockchain در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. اما روشن است که این تکنولوژی تغییرات بنیادی را در بسیاری از صنایع به وجود خواهد آورد. با توجه به ماهیت صنعت گردشگری اجرایی کردن این فناوری مبتکرانه می تواند خود نوعی شخصی سازی تلقی شود.

روبات ها به کمک آمده اند


گزارش های زیادی وجود دارد که نشان می دهد که در آینده نه چندان دور روبات ها در بسیاری از صنایع جایگزین انسان ها خواهند شد. با این حال بسیاری بر این باور هستند که آنها هرگز نخواهند توانست به طور کامل جای تماس های انسانی را بگیرند. برای نمونه یک بانک در انگلیس با وجود استفاده از روبات ها حقوق تحویلداران خود را افزایش داد؛ چرا که مشتریان تمایل داشتند در مورد امور بانکی خود با یک انسان تعامل داشته باشند.

تکنولوژی؛ قلب تپنده دنیای گردشگری
نمی توان انکار کرد که روبات ها در موارد زیادی برای آسان کردن سفر مورد استفاده قرار گرفته اند. روبات ها در فرودگاه بین المللی اینچه ئون کره جنوبی به راهنمایی مسافران و نظافت فرودگاه می پردازند. هتل ها هم در حال استفاده از روبات ها در برخی از خدمات خود هستند. برای مثال در سال گذشته هتلی در سنگاپور به نام اِم سوشال از یک روبات تحویل خدمات در جلوی ورودی هتل رونمایی کرد. این روبات که آئورا نام دارد؛ بطری آب، حوله تازه، لوازم بهداشتی و غذا را در اختیار مهمانان قرار می دهد.

منبع: medium.com