قطارها روی ریل فناوری؛ پیش به سوی آینده- قاصدک 24

امتیاز دهید:
4 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 قطارها روی ریل فناوری؛ پیش به سوی آینده- قاصدک 24

قطارها چه در شکل مترو و چه در شکل قطارهای سریع السیر از سال 1863 برای جابجایی انسان مورد استفاده قرار گرفته اند. اما در حال حاضر سیستم های ریلی به ویژه در قرن نوزدهم میلادی رشد زیادی پیدا کرده اند؛ رشدی که نیاز به تغییر را اجتناب ناپذیر می سازد. از آنجایی که امروزه جمعیت شهرنشین نسبت به گذشته چندین برابر شده، خطوط مترو در سراسر جهان نیاز به بهبود و توسعه دارند. با این تفاسیر فکر می کنید نسل جدید متروها چه شکلی خواهند بود؟

به نظر می رسد که این قطارها ملغمه ای از تمام سیستم های حمل و نقل عمومی باشند که به تکنولوژی های جدید مجهز شده اند. نمونه های آن را می توان در تلویزیون ها و صندلی های گرمایشی قطارهای سئول، قطارهای سریع السیر شینکانسن ژاپن و نیز قطارهای ارزان و بدون راننده کپنهاگ مشاهده کرد. آینده ای را تصور کنید که در آن شهر شما از قطارهایی پر از امکانات جدید انباشته شده که یکی پس از دیگری در ایستگاه توقف می کنند. البته این تنها در حد یک تصور نیست. قطارهایی که یکی از ویژگی های فوق را داشته باشند، در دنیا وجود دارند. با این تفاوت که قطارهای رؤیایی آینده باید تمام این ویژگی ها یا ویژگی های بیشتری را داشته باشند. با این توضیح قاصدک 24 شما را با تصویری از قطارها در آینده نه چندان دور آشنا می کند.

قطارهای بیشتر و بیشتر


همزمان با گسترش جمعیت جهان و از آنجایی که انتظار می رود که تا سال 2030 جمعیت شهرنشین جهان تا 60 درصد افزایش پیدا کند، ما به خطوط متروی بیشتری نیاز خواهیم داشت. برای مثال در ایالات متحده سه چهارم اقتصاد کشور در دست شهرها است. این حجم از جمعیتی که در شهرها زندگی و کار می کنند، بدون تردید برای جابجایی نیاز به وسایل حمل و نقل دارند.

خبر خوب این است که قطارهای بیشتر در راه هستند. در ایالات متحده خطوط متروی بیشتری در حال ساخته شدن در شهرهایی هستند که به عنوان قطب های حمل و نقل عمومی شناخته شده نیستند؛ شهرهایی چون فونیکس، هوستون، دنور، سالت لیک سیتی، لوس آنجلس و میامی. در مورد شهرهای دیگر نیز ساخت سیستم های حمل و نقل عمومی مانند خطوط ریلی سبک آغاز شده یا سیستم های موجود در حال گسترش هستند.

تمام این اتفاقات باعث شده تا چند سال اخیر به عنوان رونق حمل و نقل ریلی مسافرتی لقب بگیرد. بر اساس گزارش انجمن حمل و نقل عمومی آمریکا در سال گذشته نزدیک به 11 میلیارد سفر از طریق سیستم های حمل و نقل عمومی به آمریکا انجام شده که در 53 سال گذشته بی سابقه بوده است. اداره حمل و نقل آمریکا نیز اعلام کرده که قطارهای آمتراک در ده، یازده سال گذشته رکوردار میزان جابجایی مسافر بوده اند.

علاوه بر اینها، آمارها نشان می دهد که بودجه مصرف شده برای ساخت ریل های سبک تر، متروها و واگن های خیابانی در شهرها و حومه ها در 6 سال گذشته 76 درصد افزایش داشته و به 115 میلیارد دلار رسیده است. این گرایش ارتباط مستقیمی با جمعیت بیشتر به ویژه جمعیت جوان دارد که زندگی در این نواحی شهری در حال گسترش را انتخاب کرده اند.

قطارهای بدون راننده


ایده قطارهای بدون راننده ممکن است عالی به نظر برسد، اما قطارهای فوق با درجات مختلف خودرانی پیشتر در برخی کشورها مورد استفاده قرار گرفته اند. برای مثال یک قطار نیمه خودکار می تواند مسیر خود را تعیین کند؛ با این حال این قطارها برای روشن شدن، باز کردن درها و کارهایی از این قبیل به نیروی انسانی نیاز دارند. قطارهای بدون راننده همچنین امکان کار کردن بدون حضور انسان را هم دارند. با این حال تنها 6 درصد از سیستم های ریلی با این قطارها کار می کنند که برای نمونه می توان به قطارهای ونکوور و کپنهاگ اشاره کرد.

بر اساس گزارش نهاد ناظر بر متروهای خودکار در سال 2013، 48 خط در 32 شهر در سراسر جهان وجود داشت که بر روی چیزی در حدود 400 مایل خط آهن حرکت می کردند. برخی از این شهرها شامل نیویورک و لندن می شدند که تمام خطوط آنها به گونه ای خودکار بودند.

قطارها روی ریل فناوری؛ پیش به سوی آینده
در حال حاضر شهرهای بیشتری نیز به دنبال تجهیز به این سیستم های خودکار هستند. لندن که مهد نخستین متروی تاریخ است، امیدوار است بتواند قطارهای خودکار خود با عنوان new tube را تا سال 2020 راه اندازی کند. در آمریکا نیز شرکت هونولولو قصد دارد تا نخستین سیستم ریلی کاملا بدون راننده را راه اندازی کند.
این را هم باید اضافه کرد که قطارهای بدون راننده می تواند به معنای انتظار کمتر مسافران در ایستگاه های قطار باشد. به علاوه این قطارها از بعد هزینه های خدمه 70 درصد ارزان تر بوده و ظرفیت مسافر در آنها نیز تا 6 درصد بیشتر است.

سواری به شیوه ای عالی!


تصور کنید که در حال نوشیدن یک لیوان نوشیدنی خنک و میل کردن غذایی خوشمزه در قطار هستید و در یک ایستگاه بزرگ توقف می کنید؛ اما نمی خواهید خیلی زود به خانه برسید. در واقع تمایل زیادی دارید که وقت خود را در ایستگاه قطار بگذرانید؛ جایی که می توانید در آن به تماشای فیلم واسکی روی یخ بپردازید یا به یک کلوب بروید. اگرچه ایستگاه های قطار با مکان های تفریحی پیشتر نیز در توکیو و دوبی وجود داشته اند، امروز در بیشتر نقاط دنیا مرسوم شده اند. این باور وجود دارد که ایستگاه های قطار در آینده باید دلچسب تر و شیک تر بوده و امکانات بیشتری برای مشتری داشته باشند.

قطارها روی ریل فناوری؛ پیش به سوی آینده
برای مثال می توان به فولتون سنتر (Fulton Center)، یک مجموعه حمل و نقل ریلی در منهتن اشاره کرد که از معماری فوق العاده ای برخوردار است. مرکزی که قرار است در پایان با رستوران های مجلل و راهروهایی پر شود که نمای مستقیمی به آسمان دارند. البته پیش از این مجموعه مجلل نیز نمونه های دیگری موجود بوده اند. به طور مثال مرکز ترنس بای در سان فرانسیسکو نیز یک ایستگاه مرکزی بسیار مجلل است که قرار است در آینده نزدیک به هتل، خط دوچرخه و پارک تجهیز شود.

قطارها روی ریل فناوری؛ پیش به سوی آینده
البته این امکانات مجلل تنها به ایستگاه های قطار محدود نمی شود. خود قطارها نیز قرار است از امکانات لوکسی برخوردار شوند. برای مثال قطارهای سئول به تلویزیون و صندلی هایی مجهز هستند که در زمستان از خود گرما تولید می کنند. به علاوه ارتباط در بسیاری از ایستگاه های مترو مرسوم شده است؛ به گونه ای که ایستگاه های مترو سئول از وای فای برخوردار هستند. در سال 2015 نیز مسئولان مترو سنگاپور از برنامه جایگزینی قطارهای خواب رونمایی کردند که در آن 96 هزار قطار خواب از جنس بتن را جایگزین قطارهایی چوبی کرده و محدودیت سرعت را نیز برای آنها برداشتند.

قطارها روی ریل فناوری؛ پیش به سوی آینده
مهم تر از تمام اینها بحث امنیت است که به ویژه در مناطق حادثه خیز مانند کالیفرنیا با ریل های پر سرعت اهمیت زیادی دارد. برای مثال قطارهای بولت در ژاپن شبکه ای پیچیده از سنسورهای درون زمینی را مورد استفاده قرار می دهند که تنها چند ثانیه پس از شناسایی امواج اولیه لرزه ترمزهای اضطراری را فعال می کنند. همین مکانیزم میزان جراحت و مرگ و میر را در این کشور به صفر رسانده؛ در حالی که در سال 2011 و در هنگام زلزله این کشور، 27 قطار بولت در حال حرکت بودند.

کارت های هوشمند برای همه


بیشتر متروها در سراسر جهان کارت های پلاستیکی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند که تنها با یک لمس روی اسکنر، به شکل دیجیتالی پول را روی کارت شما انتقال می دهند. برخی از این سیستم ها نیز این کارت ها را به کارت هایی بسیار هوشمند و راحت تبدیل کرده اند که رفت و آمد بدون آنها غیرممکن می نماید. این کارت های هوشمند در آینده ای نزدیک قرار است به یک استاندارد جهانی تبدیل شوند.

قطارها روی ریل فناوری؛ پیش به سوی آینده
البته این کارت های هوشمند تنها برای پرداخت هزینه های مترو مورد استفاده قرار نمی گیرند و شما می توانید از آنها برای مصارف دیگر نظیر پارکینگ، مغازه و حتما بیمارستان و پارک ها نیز استفاده کنید. در حقیقت این کارت های هوشمند مانند یک دبیت کارت کامل عمل می کنند که تمام ملزومات زندگی شهری را به کیف پول شما می آورند. برای نمونه می توان به اوکتوپوس کارت هنگ کنگ در سال 1997 اشاره کرد.

ریل های پر سرعت و قطارهای مگلو


شکی نیست که قطارهای آینده سریع تر خواهند بود؛ سرعتی نزدیک به 375 مایل در ساعت و بلکه بیشتر. در واقع 375 سرعتی است که قطارهای مگلو در ژاپن در ابتدای سال 2015 طی کردند. قطارهای آکلا اکسپرس آمتراک نیز با سرعت 150 مایل در ساعت حرکت می کنند. قطارهای مگلو از طریق جایگزینی چرخ با مگنت های ابر رسانا اصطحکاک را از بین می برند.

قطارها روی ریل فناوری؛ پیش به سوی آینده
این تنها ژاپن نیست که قطارهای مگلو را بر ریل های خود به حرکت درآورده است. این قطارها در آمریکا نیز فراگیر شده اند. برای نمونه کالیفرنیا ساخت قطارهای سریع السیری را آغاز کرده که لوس آنجلس و سان فرانسیسکو را به یکدیگر متصل می کنند. در شانگهای که بلندترین خط متروی جهان به طول 360 مایل را دارد، مسافران به سادگی می توانند قطارهای معمولی را انتخاب کرده و به قطارهای مشهور مگلو منتقل شوند.

پس دلیل تأخیر چیست؟


سئوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا این قطارهای فوق سریع و باورنکردنی همه گیر نمی شوند؟ روشن است، پول دلیل اصلی است! در بسیاری از کشورها بخش خصوصی نقش مهمی در تأمین هزینه زیرساخت هایی مانند متروها و قطارها بازی می کند. برای مثال در توکیو اینگونه شرکت ها نقش اصلی را در خرید زمین و ساخت قطارها ایفا کرده و می توانند کسب و کار ایستگاه های قطار را تنوع ببخشند. این کار نه تنها مسافران را راضی تر می کند، بلکه منبع مهمی برای پول سازی نیز به شمار می رود. خبر خوب این است که نگرش ها به سیستم های حمل و نقل عمومی نیز در حال تغییر بوده و بسیاری از مردم به استفاده از این وسایل جدید اقبال خوبی نشان می دهند.

منبع: gizmodo.com

بیشتر بخوانید:

لوکس ترین قطارهای دنیا

قطار گردشگری

ایستگاه های قطار ژاپن؛ ترکیب روانشناسی و مهندسی

قطارهای یوریل؛ اروپا زیر پای مسافران