پشت صحنه محدودیت های استفاده از لپ تاپ در پروازهای بین المللی- قاصدک 24

امتیاز دهید:
5 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 4.8 از 5 پشت صحنه محدودیت های استفاده از لپ تاپ در پروازهای بین المللی- قاصدک 24

دولت آمریکا و انگلیس در مارس 2017 محدودیت های وسیعی را بر دسترسی مسافران به وسایل الکترونیکی در پروازهای خاصی مانند شمال آفریقا و خاورمیانه وضع کردند. مسافرانی که از 10 فرودگاه معین به مقصد آمریکا پرواز خواهند کرد، دیگر مجاز به استفاده از لپ تاپ و دیگر وسایل الکترونیکی بزرگ تر از موبایل نخواهند بود. البته وزارت امنیت داخلی آمریکا استثنائاتی را هم برای تجهیزات پزشکی مجهز به صفحه در نظر گرفت. با قاصدک 24 نگاهی به چند و چون این محدودیت های جدید می اندازیم.

استفاده از وسایل الکترونیک؛ آری یا خیر!


همانگونه که می دانید لپ تاپ و تبلت وسایل ضروری سرگرمی و کار برای بسیاری از مسافران پروازها در پروازهای طولانی هستند. این ابزارها امروزه در همه جا حضور دارند و پس از سال ها نصب سیستم های سرگرمی گران قیمت بر روی صندلی ها، گرایش اخیر می تواند باعث حذف این سیستم ها شود. چرا که به نظر می رسد مسافران اکنون به اندازه کافی برای غلبه بر خستگی و بی حوصلگی خود در طول پرواز تجهیزات در اختیار دارند.

پشت صحنه محدودیت های استفاده از لپ تاپ در پروازهای بین المللی
این ممنوعیت که به یکباره منتشر شده و تنها 96 ساعت به شرکت های هوایی برای اجرای آن زمان داده شد، پروازهای مستقیم به آمریکا را از فرودگاه های معینی تحت تأثیر قرار می داد:

فرودگاه بین المللی ملکه عالیا در امان اردن
فرودگاه بین المللی قاهره مصر
فرودگاه آتاتورک استانبول
فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز در جده عربستان
فرودگاه بین المللی کویت
فرودگاه بین المللی محمد در کازابلانکا موروکوپ
فرودگاه بین المللی حمد در دوحه قطر
فرودگاه بین المللی دوبی
فرودگاه بین المللی ابوظبی

دولت بریتانیا نیز محدودیت های مشابهی را بر پرواز از مبدأ ترکیه، لبنان، اردن، مصر، تونس و عربستان سعودی به اجرا درآورد. با این تفاوت که در مقایسه با آمریکا پروازهای بیشتری از کشورهای ذکر شده تحت تأثیر این محدودیت قرار خواهند گرفت. از دید بسیاری این محدودیت ها در زمان نادرستی به اجرا درآمده اند. درست در زمانی که رئیس جمهور جدید آمریکا محدودیت های مشخصی را برای سفر از برخی کشورهای مسلمان به این کشور وضع کرده است.

هرچند که محدودیت های استفاده از لپ تاپ شامل هیچ کدام از کشورهایی نمی شود که در لیست ترامپ قرار دارند، اما این فرودگاه ها نیز تقریبا شامل پروازهای مستقیم از کشورهای عمدتا مسلمان (به جز پاکستان) به این کشور می شود. از همین رو بسیاری بر این عقیده هستند که محدودیت های مربوط به لپ تاپ شیوه دیگری برای محدود کردن مسلمانان است.

پشت صحنه یک قانون بحث برانگیز


نگاهی عمیق تر به این قوانین شاید نشان دهد که این اتهامات چندان هم درست نیست. این واقعیت که دولت های آمریکا و بریتانیا به صورت همزمان این محدودیت ها را به اجرا گذاشتند و اینکه جزئیات مشخصی نیز اعلام نشده بود، حاکی از یک امر است: آژانس های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس اخیرا به یک طرح در مورد لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی دست یافته اند، اما اطلاعات کافی برای متوقف کردن آن نداشته اند.

آنطور که این آژانس ها می گویند بمب های جاسازی شده در لپ تاپ ها یک تهدید واقعی به شمار می روند و استفاده از وسایل الکترونیکی برای کنترل بمب ها از راه دور یک تاکتیک متداول در فعالیت های مدرن تروریست ها است. دلیل اینکه هیچ ایرلاین آمریکایی تحت تأثیر این محدودیت های جدید قرار نگرفته این است که هیچ شرکت هوایی آمریکایی در حال حاضر از فرودگاه های مذکور پرواز نمی کند. البته چند ایرلاین بریتانیایی از این محدودیت ها متأثر شده اند.

چند نکته عجیب هم در مورد این محدودیت ها وجود دارد و آن اختلاف های فاحش میان قوانین بریتانیا و آمریکاست. هر دو لیست شامل دروازه های بزرگ بین المللی می شوند. برای مثال استانبول به عنوان یک قطب اصلی برای یکی از بزرگ ترین شهرهای جهان به ارائه خدمت می پردازد. در طرف مقابل فرودگاه های قطر، دوبی و ابوظبی که مکان اصلی شرکت های هوایی قطر ایرویز، امارات و اتحاد هستند؛ در لیست دولت بریتانیا جایی ندارند.

بسیاری بر این باور هستند که دلیل این امر اهمیت جغرافیایی قطر و امارات متحده عربی برای دولت بریتانیاست. در حقیقت منطقه خلیج فارس یک نقطه توقف حساس بین اروپا، آسیا، آفریقا و هند است؛ واقعیتی که در مورد کاروان ها و کشتی های عبوری از جاده قدیمی ابریشم نیز وجود داشت.

غول های هوایی خاورمیانه؛ نقطه اختلاف میان آمریکا و بریتانیا


سه شرکت مهم هوایی خاورمیانه که در بالا به آنها اشاره شد به اضافه ترکیش ایرلاینز، به شدت مورد حمایت دولت های مشتاق خود قرار دارند. این سه غول بزرگ هوایی دنیا تصمیم به فتح آسمان ها گرفته و از این رو بیشتر تمرکز خود را بر مسافران تجاری قرار داده اند. در حقیقت سه ایرلاین فوق موفقیت زیادی کسب کرده اند و این موفقیت را تا حد زیادی مرهون بی میلی ایرلاین های اروپایی و آسیایی هستند که به طور سنتی بر این مسیرها تسلط داشته اند.

همانطور که می دانید شرکت های هوایی بزرگ خاورمیانه و ترکیش ایرلاینز در طول یک دهه گذشته حوزه نفوذ خود را تا آمریکای شمالی و جنوبی نیز گسترش داده و تعداد قابل توجهی فرودگاه را به طور مستقیم به مراکز اصلی فرودگاهی خود اضافه کرده اند. از همین رو شرکت های هوایی آمریکای شمالی قادر به رقابت با این شرکت ها نبوده اند. تا همین چند وقت اخیر شما می توانستید با شرکت هوایی دلتا به استانبول یا از طریق یونایتد ایرلانیز به دوبی پرواز کنید. اما در سال های گذشته بسیاری از مسافران برای رفتن به این مسیرها از خدمات این شرکت های بزرگ عرب استفاده کرده اند. نتیجه اینکه شرکت های یونایتد و دلتا بسیاری از بهترین مسافران تجاری خود را از دست داده اند.

پشت صحنه محدودیت های استفاده از لپ تاپ در پروازهای بین المللی
نکته گیج کننده در مورد شمول ابوظبی، دوبی و دوحه در لیست محدودیت آمریکایی ها این است که این سه فرودگاه از تدابیر امنیتی برخوردار هستند که با استانداردهای امنیتی آمریکا منطبق است. همه مسافران پروازها به ایالات متحده از هر کشوری قبل از سوار شدن به هواپیما به شدت بازرسی می شوند، صرف نظر از اینکه از کدام مبدأ به کدام مقصد پرواز می کنند. نکته جالب تر اینکه حتی در فرودگاه ابوظبی مقامات گشت و گمرک آمریکایی نیز حضور دارند و مسافران اتحاد قبل از سوار شدن از گمرک آمریکایی عبور می کنند.

بسیاری از ناظران چندین دلیل برای این میزان تفاوت میان قوانین محدود کننده آمریکا و بریتانیا ذکر کرده اند. نخست اینکه دو کشور در زمینه مسائل امنیتی همکاری های نزدیکی با یکدیگر دارند. بنابراین دور از انتظار نیست که آمریکایی ها در مورد تهدیدهای مربوط به فرودگاه های قطر یا امارات که بریتانیایی ها از آنها آگاه هستند، اطلاع داشته باشند. این امکان وجود دارد که آمریکایی ها به تدابیر امنیتی فعلی در فرودگاه ها مانند کنترل با اشعه ایکس یا سایر اقدامات اعتماد نداشته باشند، در حالی که بریتانیایی ها نگرانی از این بابت ندارند.

پشت صحنه محدودیت های استفاده از لپ تاپ در پروازهای بین المللی
این موضوع حتی می تواند جنبه سیاسی هم داشته باشد. دولت های خلیج به ویژه دوبی تعداد زیادی مهاجر از کشورهای دیگر را در خود جای داده اند. از همین رو دولت بریتانیا علاقه مند است تا به صورت علنی اعتماد خود را به وضعیت امنیتی امارات نشان دهد؛ بر خلاف آنچه که نشان از احتیاط آمریکایی ها دارد.

این محدودیت ها و دلایل آنها هر چه باشد، بسیاری از افکار عمومی واکنش مثبتی نسبت به آنها نشان نداده اند. از نگاه بسیاری این قوانین یک محدودیت صرف برای مسافران کشورهای خاصی است. مسافرانی که پیشتر نیز با موانعی بر سر راه سفر خود مواجه بوده اند.

منبع: airspacemag.com